fbpx

Łuk Triumfalny znika z ulic Paryża

Jeśli w najbliższych dniach wybieracie się do stolicy Francji to nie zobaczycie jednej z najbardziej charakterystycznych budowli tego miasta. Łuk Triumfalny, wokół którego jest bodaj najbardziej szalone rondo na świecie, właśnie znika z ulic Paryża.

ŁUK TRIUMFALNY

Arc de triomphe – to monumentalny pomnik znajdujący się w centralnej części Paryża, w 8 dzielnicy, na placu Charles’a de Gaulle’a. Prowadzi do niego najsłynniejsza paryska ulica – Avenue des Champs-Élysées. Miejsce to jest obowiązkowym punktem dla każdego turysty odwiedzającego to miasto.

Łuk powstał dla uczczenia tych, którzy polegli walcząc za Francję w czasie wojen napoleońskich oraz rewolucji francuskiej. Znaleźć na nim można także wiele sławnych polskich nazwisk.

PROJEKT POWSTAWAŁ 60 LAT!

L’Arc de Triomphe, Wrapped oznacza dokładnie tyle co owinięty Łuk Triumfalny. Autorem realizowanego projektu są Christo and Jeanne-Claude. Efektem projektu będzie to, że Łuk Triumfalny zniknie na kilkanaście dni całkowicie z ulic Paryża.

Prace nad projektem rozpoczęły się dokładnie 60 lat temu, gdy po wyjeździe z komunistycznej Bułgarii Christo osiedlił się w Paryżu. Tam poznał życiową partnerkę oraz współautorkę projektów Jeanne-Claude.

photo: Wolfgang Volz 2019 © Christo and Jeanne-Claude Foundation

Rok po powstaniu projektu, roku 1962 Christo stworzył fotomontaż, który prezentował koncepcję dzieła. Przez kolejnych wiele lat projekt trwał w zawieszeniu, aż do roku 2017, kiedy wszedł w fazę planowania jego realizacji.

photo: André Grossmann 1988 © Christo and Jeanne-Claude Foundation

Pomimo, że Jeanne-Claude zmarła w roku 2009, a Christo w roku 2020 projekt nie został wstrzymany. Jego realizacją, zgodnie z życzeniem autorów projektu, zajmuje się Christo and Jeanne-Claude Foundation.

L’ARC DE TRIOMPHE, WRAPPED

Gotowy projekt zasłoni Łuk Triumfalny na 16 dni (od 18 września do 3 października). Pomnik będzie owinięty przez 25.000 metrów kwadratowych srebrzystoniebieskiej tkaniny polipropylenowej.

photo: Wolfgang Volz 2021 © Christo and Jeanne-Claude Foundation

Tkanina będzie rozpięta na konstrukcjach stalowych o wadze 312 ton oraz związana 3.000 metrów czerwonej liny. Wszystkie użyte do dzieła materiały nadają się do recyklingu.

photo: Lubri 2021 © Christo and Jeanne-Claude Foundation

W tworzeniu projektu brało łącznie udział około 1.000 osób, z czego montowaniem zajmowało się 150 pracowników instalacji.

photo: Lubri 2021 © Christo and Jeanne-Claude Foundation

Koszt instalacji to 14 milionów euro. Wszystkie pochodzą ze środków prywatnych Estate of Christo V. Javacheff.

photo: Benjamin Loyseau 2021 © Christo and Jeanne-Claude Foundation
photo: Benjamin Loyseau 2021 Christo and Jeanne-Claude Foundation
photo: Matthias Koddenberg 2021 © Christo and Jeanne-Claude Foundation

Zatem jeśli w ciągu najbliższych 2 tygodni będziecie w Paryżu to będziecie szczęściarzami, którzy zobaczą i zapewne sfotografują coś co będzie istniało tylko przez chwilę. I zapewne nigdy więcej się nie powtórzy. Zazdro.

STREAM NA ŻYWO (ale nie non stop)

Jeśli jesteście ciekawi na jakim etapie jest zakrywanie Łuku Tryumfalnego – możecie to śledzić na żywo. W chwili pisania tego posta prace jeszcze trwają. Transmisja nie jest dostępna całą dobę, najlepiej sprawdzać ją za dnia.

Więcej informacji o projekcie znajdziecie na stronie artystów https://christojeanneclaude.net/

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x