fbpx

Te amerykańskie parki wymagają rezerwacji przyjazdu w 2022 roku

Od 2022 roku amerykańskie parki wymagają rezerwacji przyjazdu lub udziału w loterii by wejść na popularny szlak. I wydaje się, że to dopiero początek nadchodzących ograniczeń dostępu.

DLACZEGO AMERYKAŃSKIE PARKI WYMAGAJĄ REZERWACJI

Ilość turystów odwiedzających parki narodowe rośnie w zastraszającym wręcz tempie. Przykładem może być chociażby Yellowstone NP, który niedawno ogłosił dane dotyczące odwiedzin parku w 2021 roku.

O ile jeszcze w latach 2017-2019 odwiedzało ten park nieco ponad 4 miliony gości rocznie to już w roku 2021 liczba odwiedzających zbliżyła się do 4,9 miliona. A w roku 2022 można się spodziewać kolejnego skoku na sporo ponad 5 mln gości w skali całego roku.

I o ile tak wielki park jak Yellowstone jest ciągle jeszcze wstanie sobie poradzić z taką ilością gości to dla niewielkich i popularnych parków, takich jak Zion czy Arches wzrost jest już problemem.

Parkingi i szlaki w tych parkach zwyczajnie nie są wstanie pomieścić wszystkich chętnych. Żeby wjechać na główny parking w Zion trzeba w najbardziej popularnych miesiącach pojawić się grubo przed odjazdem pierwszego autokaru parkowego.

Stąd jedynym sposobem zapanowania nad korkami w parkach jest przyznawanie zainteresowanym pozwoleń na wjazd. Opiewają one na konkretny dzień i godzinę wjazdu do parku.

W ten sposób także turyści będą mieli pewność, że będą mogli zobaczyć park, a nie stać przez większość dnia w korkach przed bramkami wjazdowymi.

ANNUAL PASS

Nadal by w ogóle móc wjechać do parku konieczna jest roczna karta America the Beautiful. O tym jak ją nabyć i gdzie obowiązuje dowiecie się z posta Co to jest annual pass?

Annual Pass

Oczywiście można też na wjeździe do każdego parku nabyć pojedynczy bilet wjazdu, ale nie jest to opłacalna opcja dla turystów, którzy zamierzają odwiedzić w czasie wyprawy wiele parków.

TE AMERYKAŃSKIE PARKI WYMAGAJĄ REZERWACJI W 2022 ROKU

Na wstępie należy jeszcze zwrócić uwagę na dwie sprawy. Po pierwsze nie jest to zamknięta lista. W każdym momencie może się zdarzyć, że jakieś parki lub ich części, szlaki zostaną objęte systemem rezerwacji.

Zatem jeśli się wybieracie do Stanów to warto na miesiąc przed wyjazdem sprawdzić czy coś się nie zmieniło. Oczywiście sprawdzać należy bezpośrednio na stronach poszczególnych parków.

Po drugie lista poniżej to rezerwacje na sam wjazd. Wiele aktywności w samych parkach może być objętych dodatkowymi rezerwacjami. Przykładowo właśnie trwa rejestracja zapisów na spływ Colorado River przez Grand Canyon NP na rok… 2023. Ale dotyczy to wyłącznie spływów niezorganizowanych.

Zatem wracając do listy parków – oto ona:

ACADIA NATIONAL PARK

To park położony na północy wschodniego wybrzeża USA, w stanie Maine, w dużej części na wyspie Mt Desert.

Większość parku można zobaczyć ma podstawie Anual Pass. Rezerwacja dotyczy tylko najpopularniejszej trasy samochodowej, prowadzącej na szczyt Cadillac Mountain.

Rezerwacja na wjazd na Cadillac Summit Road, prowadzącą do parkingu na szczycie, obowiązuje od 25 maja do 22 października.

Koszt rezerwacji to 6$ od samochodu. 30% dostępnych miejsc jest udostępniane na 90 dni od daty przyjazdu, pozostałe 70% na 2 doby przed datą przyjazdu.

Można wybrać jedną z dwóch opcji: wschód słońca lub dzień. Rezerwacji dokonuje się na stronie recreation.gov

ARCHES NATIONAL PARK

To jeden z najbardziej ikonicznych parków w USA, praktycznie nie ma osoby, która by nie znała wyglądu najpopularniejszego Delicate Arch. Park znajduje się w stanie Utah.

Rezerwacja potrzebna jest by w ogóle wjechać do parku. System uruchomiono w tym roku pilotażowo, obowiązuje od 3 kwietnia do 3 października.

Koszt rezerwacji to 2$, dokonuje się jej na stronie recreation.gov

GLACIER NATIONAL PARK

Bardzo popularny park znajdujący się w stanie Montana.

Rezerwacja dotyczy dwóch popularnych fragmentów parku: trasy Going-to-the-Sun Road oraz North Fork Area.

W obu przypadkach rezerwacje dotyczą okresu od 27 maja do 11 września. Część dostępnych miejsc jest udostępniania na 120 dni przed planowaną wizytą, a pozostałe na dzień przed.

Koszt rezerwacji w przypadku obu miejsc to 2$, dokonuje się jej na stronie recreation.gov

HALEAKALA NATIONAL PARK

Park znajduje się na Hawajach, na wyspie Maui.

Rezerwacja dotyczy wyłącznie wjazdu na Haleakala na wschód słońca. Można wtedy go podziwiać z wysokości ponad 3000 metrów npm.

Część miejsc jest udostępniana 60 dni przed planowaną datą przyjazdu, pozostałe na 2 dni przed. Ponoć w każdym przypadku cała dostępna pula rozchodzi się w ciągu kilku minut. Rezerwacje obowiązują cały rok.

Koszt rezerwacji to 1$, dokonuje się jej na stronie recreation.gov

ROCKY MOUNTAIN NATIONAL PARK

W najczęściej odwiedzanym amerykańskim parku ograniczenie ilości wjeżdżających samochodów było wręcz oczywistością. Park znajduje się w stanie Colorado.

Dostępne są dwa rodzaje rezerwacji: wjazd do parku z lub bez Bear Lake Road.

Większa część miejsc udostępniana jest na początku każdego miesiąca, pozostałe około 30% dostępne są po godzinie 17:00 w dzień poprzedzający planowany przyjazd. Rezerwacje obowiązują od 27 maja do 10 października.

Koszt rezerwacji to 2$, dokonuje się jej na stronie recreation.gov

SHENANDOAH NATIONAL PARK

W przypadku tego parku rezerwacja dotyczy wejścia na górski szlak prowadzący na szczyt Old Rag Mountain. Park znajduje się w stanie Virginia.

Rezerwacje obowiązują całą dobę od 1 marca do 30 listopada. Na każdy dzień dostępnych jest 800 sztuk, połowa jest udostępniana 30 dni przed planowaną datą przybycia, a połowa na 5 dni przed tą datą.

Koszt rezerwacji to 1$, dokonuje się jej na stronie recreation.gov

ZION NATIONAL PARK

Wszyscy, którzy chcieli odwiedzić Zion lub to zrobili wiedzą dobrze jaki w tym parku jest tłok. A ekstremalne wręcz kolejki i niebezpieczne sytuacje zdarzają się przy wejściu na szlak Angels Landing.

W tym przypadku nie obowiązuje zasada kto pierwszy ten lepszy ale loteria. A właściwie kilka loterii. Zapisywać się na nie można w zależności od daty planowanego przyjazdu do Zion:

  • od 3 stycznia – dla przyjazdów do 1 kwietnia do 31 maja
  • od 1 kwietnia – dla przyjazdów od 1 czerwca do 31 sierpnia
  • od 1 lipca – dla przyjazdów od 1 września do 30 listopada
  • od 1 października – dla przyjazdów od 1 grudnia do 28 lutego (2023)

Część zezwoleń będzie dostępna do wylosowania w codziennej loterii -na dzień przed planowanym przybyciem.

W obu przypadkach koszt udziału w loterii to 6$, a osoby, którym się poszczęści będą obciążane dodatkową opłatą w wysokości 3$.

Do udziału w loterii można zapisywać się także jako grupa o maksymalnej wielkości 6 osób. Zapisy do loterii dokonuje się na stronie recreation.gov

WIĘCEJ REZERWACJI I LOTERII

Część z wymienionych powyżej parków wprowadziła ograniczenia dopiero od 2022 roku jako pilotaże. Jeśli się sprawdzą, a to jest raczej pewne, to należy się spodziewać, że kolejne parki pójdą ich śladem.

Poza wymienionymi powyżej w amerykańskich parkach system rezerwacji obejmuje także m.in. campingi oraz organizowane w nich imprezy specjalne.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Czy w amerykańskich parkach narodowych jest bezpiecznie?

Właściwie nie ma miesiąca by ktoś tam nie zginął. Lipiec pod tym względem jest już rekordowy. Jak do tego doszło? Sam oceń czy w amerykańskich parkach narodowych jest bezpiecznie.

Śmierć bizona w Yellowstone. Winny turysta

Bezmyślny turysta spowodował śmierć bizona w Yellowstone. Władze parku wszczęły dochodzenie i poszukują osoby, która złamała reguły postępowania w parku narodowym. Zasady obowiązujące w parkach...

Angels Landing – zasady wejść w roku 2023

Zion National Park ogłosił terminy zapisów na loterię dla osób, które chcą wejść na szlak do fenomenalnego punktu widokowego Angels Landing. Program zezwoleń w 2022...

Dni darmowego wstępu do amerykańskich parków w 2023 roku

Agencja zarządzająca parkami narodowymi w USA ogłosiła właśnie dni darmowego wstępu do amerykańskich parków narodowych w przyszłym roku

Będą nowe parki narodowe w USA?

Pytanie raczej nie czy będą nowe parki narodowe w USA, ale kiedy. Amerykanie rozważają właśnie włączenie do systemu parków także miejsc związanych historią drugiej połowy XX wieku.

Death Valley po powodzi – częściowe otwarcie

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami nastąpiło częściowe otwarcie Death Valley po powodzi, która zniszczyła infrastrukturę parku. Jednak znaczna część parku pozostaje nadal niedostępna.

Nowa opłata za parkowanie w parku narodowym w USA

Od 1 marca 2023 wprowadzona zostanie nowa opłata za parkowanie w parku narodowym w USA. Wszystkie przychody uzyskane w ten sposób będą przez park przeznaczane na utrzymanie infrastruktury i obsługę turystów.

Death Valley NP jest zamknięty do odwołania

Skutki wyjątkowo obfitych ulew doprowadziły do tego, że Death Valley NP jest zamknięty do odwołania. Skala kataklizmu jest określana jako opady 1000-lecia. KATASTROFALNE ULEWY W...
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x