fbpx

Dni darmowego wstępu do amerykańskich parków w 2023 roku

Agencja zarządzająca parkami narodowymi w USA ogłosiła właśnie dni darmowego wstępu do amerykańskich parków narodowych w przyszłym roku.

Kiedy przypadają dni darmowego wstępu w 2023 roku?

Jak zwykle pod koniec roku, National Park Service zapowiedziała, w które dni w roku 2023 będzie można wejść do parków bez opłat. W sumie będzie w ciągu całego roku pięć takich dni:

  • 16 stycznia (poniedziałek) – Martin Luter King, Jr Day
  • 22 kwietnia (sobota) – pierwszy dzień National Park Week
  • 4 sierpnia (piątek) – Great American Outdoors Day
  • 23 września (sobota) – National Public Lands Day
  • 11 listopada (sobota) – Veterans Day

Warto dodać, że dni darmowego wstępu dotyczą tylko wjazdu na teren parku. Wszelkie inne usługi, takie jak choćby kempingi, wycieczki specjalne, wodowanie łodzi, pozostają płatne.

Czy warto skorzystać?

Dni darmowego wstępu do amerykańskich parków w 2023 roku zachęcają co bardziej oszczędnych do zaplanowania zwiedzania właśnie w te dni. Ale czy na pewno warto?

Wjazd autem, z 4 osobami, do pojedynczego parku to kwota najczęściej 35$. Poza wyjątkowymi sytuacjami raczej nie ma szans by zobaczyć więcej niż jeden parki w ciągu dnia.

Jeśli jedziecie zwiedzać Stany to z pewnością macie w planie zobaczenie więcej niż jednego parku. Wtedy opłaca się kupić Annual Pass, który aktualnie kosztuje 80$ i jest ważny przez cały rok, we wszystkich parkach. Więcej o nim przeczytacie we wpisie Co to jest annual Pass?

Zatem będzie wam bez różnicy czy jakiegoś dnia jest darmowe wejście czy nie. Oczywiście z tym zastrzeżeniem, że możecie zastać tego dnia większy tłok.

Oferta darmowego wjazdu do parku ma sens wyłącznie wtedy, gdy będąc w Stanach chcecie wyskoczyć na jeden dzień za miasto. Takie jednodniowe wypady są bardzo częste wśród turystów spędzających kilka dni w Las Vegas. Stamtąd można bardzo szybko dotrzeć do Grand Canyon National Park i w ciągu kilku godzin odwiedzić najbardziej znane punkty widokowe.

Jednak wybierając się na taką wycieczkę akurat w dzień darmowego wjazdu musicie pamiętać, że właśnie tego dnia pojedzie do parków znacznie więcej osób niż zwykle. Kolejki przed wjazdem do parku mogą skutecznie zepsuć dzień. Należy też pamiętać, że niektóre parki wymagają wcześniejszej rezerwacji. Więcej o tym przeczytacie we wpisie Te amerykańskie parki wymagają rezerwacji przyjazdu.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Obrączkowe zaćmienie słońca w USA

Podróżujących w październiku za ocean czeka nie lada gratka - obrączkowe zaćmienie słońca w USA. Gdzie i kiedy będzie je najlepiej widać?

Passo Gavia – malownicza alpejska przełęcz

Wokół włoskiego miasteczka Bormio jest mnóstwo szlaków i wymagających górskich dróg. Jedna z nich prowadzi na malowniczą przełęcz Passo Gavia.

Koniec (prawie) z airbnb w Nowym Jorku

Właściciele nieruchomości nagle zaczęli anulować rezerwacje. Wielu turystów jest zaskoczonych, ale to jest początek końca airbnb w Nowym Jorku. Miasto wygrało batalię sądową z najemcami

Nowy Jork podnosi ceny biletów

Od dziś, od północy miasto Nowy Jork podnosi ceny biletów na wszystkie usługi transportu publicznego. Drożeje między innymi najpopularniejsze wśród turystów metro.

Czy w amerykańskich parkach narodowych jest bezpiecznie?

Właściwie nie ma miesiąca by ktoś tam nie zginął. Lipiec pod tym względem jest już rekordowy. Jak do tego doszło? Sam oceń czy w amerykańskich parkach narodowych jest bezpiecznie.

Porównanie Las Vegas Pass – który wybrać?

Wybierasz się do Miasta Grzechu, chcesz kupić karnet i zaoszczędzić na zwiedzaniu? Zobacz porównanie cen Las Vegas Pass. Znajdź najlepsze atrakcje czekające na turystów. Las...

Nowy Jork pogrąża się w smogu z kanadyjskich pożarów

Płoną ogromne połacie lasów w Kanadzie, wiejące od północy wiatry zwiewają dym na wielkie miasta wschodniego wybrzeża. Od kilku godzin Nowy Jork pogrąża się...

Śmierć bizona w Yellowstone. Winny turysta

Bezmyślny turysta spowodował śmierć bizona w Yellowstone. Władze parku wszczęły dochodzenie i poszukują osoby, która złamała reguły postępowania w parku narodowym. Zasady obowiązujące w parkach...
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x