fbpx

Co to jest Annual Pass?

 

Duża część z nas wyjeżdżając do USA jedzie tam oglądać parki narodowe. I słusznie bo są one naprawdę spektakularne. Ale jednocześnie planując taką wyprawę staramy się, na ile się da, ograniczać jej koszty. Jednym ze sposobów na to jest karta Annual Pass.

 

 

ANNUAL PASS – CO TO JEST?

 

Dokładna nazwa to America the Beautiful – National Parks & Federal Recreational Lands Annual Pass.

Cóż to takiego? Jest to roczny bilet (w formie karty) uprawniający do wjazdu samochodem do wszystkich amerykańskich parków narodowych. Jego koszt w chwili gdy piszę ten tekst to 80$, uprawnia do wjazdu na teren parku samochodem z 4 osobami na pokładzie.

Osób w samochodzie może być mniej, ale nie może być więcej. Z tym zastrzeżeniem, że liczą się tylko osoby w wieku 16 lat i więcej. Dla osób młodszych wstęp do parków jest bezpłatny.

Annual Pass ważny jest przez około rok. Około bo kupując go np. we wrześniu otrzymujecie ważność do końca września kolejnego roku. Zatem jeśli go kupicie 1 września to ważność wyniesie praktycznie 13 miesięcy, jeśli kupicie 30 września to 12 miesięcy.

Karta obejmuje wyłącznie wjazd, nie zawiera opłat za żadne inne usługi. Wynajęcie przewodnika, opłaty kempingowe itd. należy uiścić niezależnie od posiadania karty.

 

 

 

ANNUAL PASS DLA MOTOCYKLISTÓW I ROWERZYSTÓW

Jeśli zapragniecie wjechać z Annual Pass do parku motocyklami to jest to także możliwe. Można wjechać na jedną kartę dwoma motocyklami – ale obu kierowców musi być posiadaczami karty.

Do parku najczęściej można też wjechać na rowerze, wraz z 3 towarzyszącymi osobami, także na rowerach. Jednak od tej reguły mogą być wyjątki w niektórych parkach, trzeba to sprawdzać osobno dla każdego parku.

 

Annual Pass

 

CZY ANNUAL PASS SIĘ OPŁACA?

 

No dobrze – ale czy to się opłaca? Zależy od tego ile parków zamierzacie w czasie waszego pobytu w Stanach odwiedzić. Ceny wjazdu do parków mieszczą się w granicach 10$ – 35$, choć zwykle w okolicach tej wyższej kwoty. Zatem Annual Pass będzie się opłacać jeśli zamierzacie odwiedzić co najmniej 3 parki.

W naszym przypadku – gdybyśmy mieli płacić osobno za wjazd do każdego z parków narodowych, w których byliśmy – łączny koszt wjazdów wyniósłby niemal 200$. Więc tak, bardzo się nam opłaciło kupno Annual Pass.

Karta jest imienna i ma możliwość wpisania 2 osób jako posiadaczy (jest miejsce na 2 podpisy z tyłu). Posiadacze karty nie muszą być spokrewnieni. W większości parków proszą o okazanie wraz z kartą także dokumentu tożsamości ze zdjęciem.

Jeśli kartę zgubicie w trakcie podróży będziecie musieli kupić nową. Karta nie może być odsprzedana, nie można jej także zwrócić już po zakupie.

Poza parkami narodowymi także niektóre parki stanowe honorują kartę (np. Red Rock Canyon jest właśnie parkiem stanowym) – pełną listę wszystkich parków do których będziecie mogli wjechać bez dalszych opłat znajdziecie tutaj.

Annual Pass nie obowiązuje w żadnym ze znanych miejsc, administrowanych przez Indian Navajo. Na ich terenach leżą m.in. Moument Valley czy Antelope Canyon.

 

Antelope Canyon X

 

DO PARKU ZUPEŁNIE ZA DARMO?

Tak, to jest możliwe. Każdego roku National Park Service, która zarządza amerykańskimi parkami ogłasza listę dni, w czasie których nie są wymagane opłaty za wjazd.

Jakie to dni? Martin Luther King Jr. Day w połowie stycznia, First Day of National Park Week w połowie kwietnia. One year anniversary of the Great American Outdoors Act na początku sierpnia, National Public Lands Day pod koniec września oraz Veterans Day – 11 listopada.

Pamiętać jednak musicie, że dni darmowego wejścia do parków narodowych są szczególnie mocno oblegane przez Amerykanów. Takiego dnia może być szczególnie trudno dostać się do najmniejszych i najpopularniejszych parków jak Zion National Park czy Arches National Park.

 

GDZIE KUPIĆ ANNUAL PASS?

 

Kartę możecie kupić na wjeździe do każdego z parków, które ją honorują. Jeśli chcielibyście się zaopatrzyć w kartę przed wyjazdem możecie ją kupić online, na stronach:

 

ODSPRZEDAŻ ANNUAL PASS?

Po powrocie z wakacji karnet można zachować na pamiątkę. Nie należy próbować go sprzedawać, jest to nielegalne. Poza tym te 80$ za karnet jest bardzo niską kwotą jeśli weźmiemy pod uwagę ile fantastycznych miejsc dzięki temu zobaczymy.

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

2 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zuzanna
Zuzanna
3 lat temu

Witam, czy udało Wam się kupić online pass z wysyłką do Polski?

PODOBNE

Ciekawostki o Las Vegas

Zanim wybierzecie się do Miasta Grzechu warto poznać ciekawostki o Las Vegas. Wiele z nich pomoże zaplanować ciekawszy pobyt w mieście.

OMNY Card – nowy system opłat za transport w Nowym Jorku

Od lat transport w Nowym Jorku płaciliśmy za pomocą MetroCard. NYC wprowadził nowy system opłat za transport. Nazywa się OMNY i jest znacznie prostszy w obsłudze. Jak z niego skorzystać?

Będą nowe parki narodowe w USA?

Pytanie raczej nie czy będą nowe parki narodowe w USA, ale kiedy. Amerykanie rozważają właśnie włączenie do systemu parków także miejsc związanych historią drugiej połowy XX wieku.

Porównanie New York Pass – który wybrać?

Zaraz po tym jak zdecydujecie o wyprawie do Nowego Jorku pojawia się pytanie, który karnet na zwiedzanie wybrać. Oto porównanie New York Pass wg aktualnych cen.

Death Valley po powodzi – częściowe otwarcie

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami nastąpiło częściowe otwarcie Death Valley po powodzi, która zniszczyła infrastrukturę parku. Jednak znaczna część parku pozostaje nadal niedostępna.

Nowa opłata za parkowanie w parku narodowym w USA

Od 1 marca 2023 wprowadzona zostanie nowa opłata za parkowanie w parku narodowym w USA. Wszystkie przychody uzyskane w ten sposób będą przez park przeznaczane na utrzymanie infrastruktury i obsługę turystów.

Death Valley NP jest zamknięty do odwołania

Skutki wyjątkowo obfitych ulew doprowadziły do tego, że Death Valley NP jest zamknięty do odwołania. Skala kataklizmu jest określana jako opady 1000-lecia. KATASTROFALNE ULEWY W...

Metro w Nowym Jorku – ciekawostki i tajemnice

Metro w Nowym Jorku to całe podziemne miasto. Znajdują się tam setki mil torów, opuszczone stacje, a nawet jeżdżą nawiedzone pociągi. Oto ciekawostki i tajemnice nowojorskiego metra.
2
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x