Duża część z nas wyjeżdżając do USA jedzie tam oglądać parki narodowe. I słusznie bo są one naprawdę spektakularne. Ale jednocześnie planując taką wyprawę staramy się, na ile się da, ograniczać jej koszty. Jednym ze sposobów na to jest karta Annual Pass.

 

 

Annual Pass – co to jest?

 

Dokładna nazwa to America the Beautiful – National Parks & Federal Recreational Lands Annual Pass.

 

Cóż to takiego? Jest to roczny bilet (w formie karty) uprawniający do wjazdu samochodem do wszystkich amerykańskich parków narodowych. Jego koszt w chwili gdy piszę ten tekst to 80$, uprawnia do wjazdu na teren parku samochodem z 4 osobami na pokładzie.

 

Osób w samochodzie może być mniej, ale nie może być więcej. Z tym zastrzeżeniem, że liczą się tylko osoby w wieku 16 lat i więcej. Dla osób młodszych wstęp do parków jest bezpłatny.

 

Annual Pass ważny jest przez około rok. Około bo kupując go np. we wrześniu otrzymujecie ważność do końca września kolejnego roku. Zatem jeśli go kupicie 1 września to ważność wyniesie praktycznie 13 miesięcy, jeśli 30 września to 12 miesięcy.

 

Karta obejmuje wyłącznie wjazd, nie zawiera opłat za żadne inne usługi. Wynajęcie przewodnika, opłaty kempingowe itd. należy uiścić niezależnie od posiadania karty.

 

 

 

Annual Pass dla motocyklistów i rowerzystów

Jeśli zapragniecie wjechać z Annual Pass do parku motocyklami to jest to także możliwe. Można wjechać na jedną kartę dwoma motocyklami – ale obu kierowców musi być posiadaczami karty.

Do parku najczęściej można też wjechać na rowerze, wraz z 3 towarzyszącymi osobami, także na rowerach. Jednak od tej reguły mogą być wyjątki w niektórych parkach, trzeba to sprawdzać osobno dla każdego parku.

 

 

Czy to się opłaca?

 

No dobrze – ale czy to się opłaca? Zależy od tego ile parków zamierzacie w czasie waszego pobytu w Stanach odwiedzić. Ceny wjazdu do parków mieszczą się w granicach 10$ – 35$, choć zwykle w okolicach tej wyższej kwoty. Zatem Annual Pass będzie się opłacać jeśli zamierzacie odwiedzić co najmniej 3 parki.

 

W naszym przypadku – gdybyśmy mieli płacić osobno za wjazd do każdego z parków narodowych, w których byliśmy – łączny koszt wjazdów wyniósłby niemal 200$. Więc tak, bardzo się nam opłaciło kupno Annual Pass.

 

Karta jest imienna i ma możliwość wpisania 2 osób jako posiadaczy (jest miejsce na 2 podpisy z tyłu). Posiadacze karty nie muszą być spokrewnieni. W większości parków proszą o okazanie wraz z kartą także dokumentu tożsamości ze zdjęciem.

 

Jeśli kartę zgubicie w trakcie podróży będziecie musieli kupić nową. Karta nie może być odsprzedana, nie można jej także zwrócić już po zakupie.

 

Poza parkami narodowymi także niektóre parki stanowe honorują kartę (np. Red Rock Canyon jest właśnie parkiem stanowym) – pełną listę wszystkich parków do których będziecie mogli wjechać bez dalszych opłat znajdziecie tutaj.

 

Annual Pass nie obowiązuje w żadnym ze znanych miejsc, administrowanych przez Indian Navajo. Na ich terenach leżą m.in. Moument Valley czy Antelope Canyon.

 

 

Do parku zupełnie za darmo?

 

Tak, to jest możliwe i zdarzało się już kilkakrotnie w czasie naszych pobytów w Stanach. Ale my zwiedzaliśmy ten kraj zawsze poza letnim szczytem wakacyjnym. Wtedy, jeśli do któregoś z parków wybierzecie się bardzo wcześnie rano lub bardzo późnym wieczorem to na bramce nie będzie nikogo. Zatem nikt nie pobierze od was opłaty za wjazd.

 

Takie sytuacje mieliśmy już w Arches National Park, w Petrified Forrest. Podobnie u Navajo, gdy pojechaliśmy na zachód słońca do Monument Valley, wjechaliśmy tam bez opłat.

 

 

Gdzie kupić Annual Pass?

 

Kartę możecie kupić na wjeździe do każdego z parków, które ją honorują. Jeśli chcielibyście się zaopatrzyć w kartę przed wyjazdem możecie ją kupić online, na stronie US Geological Survey.

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zuzanna
Zuzanna
1 rok temu

Witam, czy udało Wam się kupić online pass z wysyłką do Polski?