fbpx

Co to jest Annual Pass?

Duża część z nas wyjeżdżając do USA jedzie tam oglądać parki narodowe. I słusznie bo są one naprawdę spektakularne. Ale jednocześnie planując taką wyprawę staramy się, na ile się da, ograniczać jej koszty. Jednym ze sposobów na to jest karta Annual Pass.

ANNUAL PASS – CO TO JEST?

Dokładna nazwa to America the Beautiful – National Parks & Federal Recreational Lands Annual Pass.

Cóż to takiego? Jest to roczny bilet (w formie karty) uprawniający do wjazdu samochodem do wszystkich amerykańskich parków narodowych. Jego koszt w chwili gdy piszę ten tekst to 80$, uprawnia do wjazdu na teren parku samochodem z 4 osobami na pokładzie.

Osób w samochodzie może być mniej, ale nie może być więcej. Z tym zastrzeżeniem, że liczą się tylko osoby w wieku 16 lat i więcej. Dla osób młodszych wstęp do parków jest bezpłatny.

Annual Pass ważny jest przez około rok. Około bo kupując go np. we wrześniu otrzymujecie ważność do końca września kolejnego roku. Zatem jeśli go kupicie 1 września to ważność wyniesie praktycznie 13 miesięcy, jeśli kupicie 30 września to 12 miesięcy.

Karta obejmuje wyłącznie wjazd, nie zawiera opłat za żadne inne usługi. Wynajęcie przewodnika, opłaty kempingowe itd. należy uiścić niezależnie od posiadania karty.

ANNUAL PASS DLA MOTOCYKLISTÓW I ROWERZYSTÓW

Jeśli zapragniecie wjechać z Annual Pass do parku motocyklami to jest to także możliwe. Można wjechać na jedną kartę dwoma motocyklami – ale obu kierowców musi być posiadaczami karty.

Do parku najczęściej można też wjechać na rowerze, wraz z 3 towarzyszącymi osobami, także na rowerach. Jednak od tej reguły mogą być wyjątki w niektórych parkach, trzeba to sprawdzać osobno dla każdego parku.

Annual Pass

CZY ANNUAL PASS SIĘ OPŁACA?

No dobrze – ale czy to się opłaca? Zależy od tego ile parków zamierzacie w czasie waszego pobytu w Stanach odwiedzić. Ceny wjazdu do parków mieszczą się w granicach 10$ – 35$, choć zwykle w okolicach tej wyższej kwoty. Zatem Annual Pass będzie się opłacać jeśli zamierzacie odwiedzić co najmniej 3 parki.

W naszym przypadku – gdybyśmy mieli płacić osobno za wjazd do każdego z parków narodowych, w których byliśmy – łączny koszt wjazdów wyniósłby niemal 200$. Więc tak, bardzo się nam opłaciło kupno Annual Pass.

Karta jest imienna i ma możliwość wpisania 2 osób jako posiadaczy (jest miejsce na 2 podpisy z tyłu). Posiadacze karty nie muszą być spokrewnieni. W większości parków proszą o okazanie wraz z kartą także dokumentu tożsamości ze zdjęciem.

Jeśli kartę zgubicie w trakcie podróży będziecie musieli kupić nową. Karta nie może być odsprzedana, nie można jej także zwrócić już po zakupie.

Poza parkami narodowymi także niektóre parki stanowe honorują kartę (np. Red Rock Canyon jest właśnie parkiem stanowym) – pełną listę wszystkich parków do których będziecie mogli wjechać bez dalszych opłat znajdziecie tutaj.

Annual Pass nie obowiązuje w żadnym ze znanych miejsc, administrowanych przez Indian Navajo. Na ich terenach leżą m.in. Moument Valley czy Antelope Canyon.

Antelope Canyon X

DO PARKU ZUPEŁNIE ZA DARMO?

Tak, to jest możliwe. Każdego roku National Park Service, która zarządza amerykańskimi parkami ogłasza listę dni, w czasie których nie są wymagane opłaty za wjazd.

Jakie to dni? Martin Luther King Jr. Day w połowie stycznia, First Day of National Park Week w połowie kwietnia. One year anniversary of the Great American Outdoors Act na początku sierpnia, National Public Lands Day pod koniec września oraz Veterans Day – 11 listopada.

Pamiętać jednak musicie, że dni darmowego wejścia do parków narodowych są szczególnie mocno oblegane przez Amerykanów. Takiego dnia może być szczególnie trudno dostać się do najmniejszych i najpopularniejszych parków jak Zion National Park czy Arches National Park.

GDZIE KUPIĆ ANNUAL PASS?

Kartę możecie kupić na wjeździe do każdego z parków, które ją honorują. Jeśli chcielibyście się zaopatrzyć w kartę przed wyjazdem możecie ją kupić online, na stronach:

ODSPRZEDAŻ ANNUAL PASS?

Po powrocie z wakacji karnet można zachować na pamiątkę. Nie należy próbować go sprzedawać, jest to nielegalne. Poza tym te 80$ za karnet jest bardzo niską kwotą jeśli weźmiemy pod uwagę ile fantastycznych miejsc dzięki temu zobaczymy.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

2 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zuzanna
Zuzanna
3 lat temu

Witam, czy udało Wam się kupić online pass z wysyłką do Polski?

PODOBNE

Formuła 1 w Las Vegas

W tym roku na fanów sportów samochodowych za oceanem czeka wyjątkowa gratka. Formuła 1 w Las Vegas. Nocny wyścig ulicami miasta, który będzie można obserwować nawet ze swojego pokoju hotelowego.

Najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku

Kiedy Manhattan zaczął rosnąć w górę? Czy najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku ciągle jeszcze stoją? Które to są budynki? Zapraszam do spojrzenia wstecz, o niemal 150 lat, tego w historię wielkiego miasta.

Promocje i kody rabatowe na zwiedzanie USA

Planując wyprawę za ocean warto zaoszczędzić na każdym możliwym kroku. Promocje i kody rabatowe na zwiedzanie USA mogą zmniejszyć cenę wyprawy nawet o setki...

Wkrótce wzrosną ceny karnetów na zwiedzanie

Jeśli wybieracie się w najbliższych miesiącach zagranicę to jest okazja zaoszczędzić. Najwięksi pośrednicy zapowiedzieli, że wkrótce wzrosną ceny karnetów na zwiedzanie najpopularniejszych na świecie...

Koszt wyjazdu do USA w 2023 roku

Zaczynasz planować wyprawę do Stanów? Zobacz jaki jest koszt wyjazdu do USA w 2023 roku. I jak zmieniły się poszczególne ceny od początku ubiegłego...

Angels Landing – zasady wejść w roku 2023

Zion National Park ogłosił terminy zapisów na loterię dla osób, które chcą wejść na szlak do fenomenalnego punktu widokowego Angels Landing. Program zezwoleń w 2022...

Dni darmowego wstępu do amerykańskich parków w 2023 roku

Agencja zarządzająca parkami narodowymi w USA ogłosiła właśnie dni darmowego wstępu do amerykańskich parków narodowych w przyszłym roku

Ciekawostki o Las Vegas

Zanim wybierzecie się do Miasta Grzechu warto poznać ciekawostki o Las Vegas. Wiele z nich pomoże zaplanować ciekawszy pobyt w mieście.
2
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x