fbpx

Perseidy 2020 – kiedy i gdzie oglądać?

W czasie najbliższych nocy niebo opanują spadające gwiazdy. Będzie to najpopularniejszy w ciągu roku rój meteorów. Perseidy 2020 pojawiają się na niebie już teraz, ale w naprawdę sporej ilości polecą dopiero po weekendzie. Kiedy najlepiej je będzie widać? Gdzie ja najlepiej obserwować?

 

 

PERSEIDY 2020

 

Na początek jednak nieco szczegółów na temat tego z czym będziemy mieli do czynienia. Perseidy to pojawiający się regularnie latem na naszym niebie rój meteorów związanych z kometą Swift-Tuttle. Maksimum roju przypada na dni 12-13 sierpnia. W tym czasie w ciągu godziny na niebie może się pojawiać ponad 100 spalających się meteorów, więc zauważenie jakiegoś i sfotografowanie nie będzie wymagało całej nocy cierpliwości.

Tak naprawdę Perseidy są to drobiny wpadające w atmosferę. Jak domyślacie się w wyniku tego meteor się spala, a od tego jakich był rozmiarów i z jaką szybkością wpadł do atmosfery zależy jak długie i jak jasne smugi na niebie zobaczymy. Oczywiście im większy meteor tym dla obserwujących lepiej, zwłaszcza, że te największe mogą jeszcze eksplodować pod wpływem spalania.

Te małe spalą się szybko i znikną, po tych największych może się po spaleniu utrzymywać przez kilkadziesiąt sekund na niebie delikatna smuga słabego światła.

 

Jak sfotografować Perseidy

 

 

KIEDY NA PERSEIDY

 

Właściwie możecie wybrać się dowolnego dnia w tym tygodniu, ale tak jak napisałem wyżej maksimum będzie w nocy z środy na czwartek. Większość z nas musi w w czwartek rano wstać do pracy więc dobrym terminem na oglądanie Perseidów będzie też noc z piątku na sobotę. Wtedy możecie wziąć udział w warsztatach fotograficznych Perseidy w Puszczy Noteckiej. A w sobotę można będzie odespać nocną wycieczkę w plener.

 

A skoro znamy już najlepsze daty to w jakich godzinach? W Polsce najwięcej będzie można na niebie zobaczyć pomiędzy godziną 22:00 a 3:00. Przed 22 na zachodzie nieba będzie jeszcze ciągle łuna po zachodzącym słońcu. Po 3 rano na wschodnim niebie zacznie się robić coraz jaśniej i zwłaszcza sfotografować niewiele już będzie można.

Czeka nas jednak jeszcze jedna przeszkoda. W pierwszych dniach tygodnia na niebie będzie widoczny ciągle spory księżyc. Dopiero we środę wschód księżyca przypada około północy. Wtedy w pierwszej części nocy będzie szansa na zupełnie ciemne niebo, na którym będzie widać każdy błysk spalających się w atmosferze drobin.

 

 

GDZIE SZUKAĆ PERSEIDÓW NA NIEBIE

 

Radiant, czyli miejsce, z którego polecą w stronę Ziemi Perseidy znajduje się w pobliżu gwiazdy Persei. I choć meteory polecą stamtąd to widać je będzie na całym niebie, więc nie należy się usilnie wpatrywać w ten jeden punkt, choć warto wiedzieć w jaką z grubsza stronę skierować wzrok.

Dokładnie możecie zobaczyć to na poniższych screenach z programu Stellarium. Pierwszy screen to sytuacja na niebie około godziny 22:00, drugi pokazuje godzinę mniej więcej 3:00 rano. Jak widać dość łatwo będzie znaleźć odpowiednie miejsca, nawet niewprawionej osobie, bo radiant znajduje się na Drodze Mlecznej.

 

Jak sfotografować Perseidy?

Jak sfotografować Perseidy?

 

W ubiegłych latach w internecie pojawiało się bardzo wiele zdjęć, na których fotografowie uchwycili obiekty spalające się w atmosferze. Jednak sporo z tych zdjęć nie było Perseidami. To oczywiście nie czyni tych zdjęć mniej wartościowymi.

Ale warto zwrócić uwagę na to, że tylko te smugi na zdjęciach, które wylatują ze wskazanych na screenach miejsc mogą być Perseidami. Smuga równoległa do Drogi Mlecznej na pewno nie ma nic wspólnego z Perseidami.

Na screenie poniżej zaznaczyłem na zielono które ze smug na nocnym niebie będą miały najprawdopodobniej coś wspólnego z Perseidami.

Perseidy 2020

 

Dodatkowo na zdjęciach mogą się pojawić także smugi lecących samolotów, czy ślad przelatujących Starlinków.

Na zdjęciu poniżej możecie zobaczyć mały ślad Perseidy po prawej stronie, u dołu kadru oraz smugę pozostawioną przez przelatujący samolot. Tą różnicę dość łatwo odróżnić.

 

Perseidy 2020

 

 

DOKĄD NA ZDJĘCIA I OBSERWACJĘ?

 

Ze względu na idealne warunki na niebie tym razem naprawdę bardzo polecam wybrać się za miasto, możliwie daleko za miasto. Różnica w widoczności może dochodzić do kilkudziesięciu procent mniejszej ilości widzialnych meteorów w mieście – więc warto.

Poniżej, na screenie z mapy zanieczyszczenia światłem, pochodzącej ze strony lightpollutionmap.info możecie dowiedzieć się dokąd warto pojechać by efekt był naprawdę najlepszy. Generalnie Pomorze Zachodnie, Warmia i Mazury, tereny przygraniczne na wschodzie Polski oraz Bieszczady są najbardziej obiecujące.

 

Jak sfotorgafować Perseidy

 

Ale już sam wyjazd choćby kilka kilometrów za miasto zrobi różnicę. Pod warunkiem, że wyjedziecie na północ lub na wschód, tak by łuna oświetlenia miejskiego nie przesłaniała wam horyzontu.

 

 

 

JAK SFOTOGRAFOWAĆ PERSEIDY?

 

Nie da się określić w jakiej części nieba zobaczymy spalający się meteor. Zatem najlepiej robić zdjęcia możliwie szerokimi obiektywami, nawet rybim okiem. Ze względu na to, żeby w czasie robienia zdjęcia nie było widać ruchu gwiazd to dla bezpieczeństwa nie róbcie zdjęć dłuższych niż 15-sekundowe. Oczywiście zaawansowani fotografowie mogą o ile zależy im także na startrailach.

 

Jako, że na początku nocy radiant będzie dość nisko nad horyzontem to smugi na niebie zawsze będą od horyzontu w górę. Natomiast jeśli wytrzymacie długo w noc to może się udać zrobić zdjęcia ze smugami biegnącymi z radiantu w różne strony.

 

I wreszcie dość oczywista rada – zdjęcia robimy ze statywów. Migawkę odpalamy z wężyków, pilotów czy aplikacji by nie poruszyć aparatem w czasie naciskania spustu migawki. Udanych zdjęć!

 

 

STARLINKI NA NOCNYM NIEBIE

 

Planując oglądanie i fotografowanie musicie pamiętać, że od kilku miesięcy na nocnym niebie sporo się dzieje. Praktycznie każdej ze zbliżających się nocy, przed świtem nad nami będą przelatywać Starlinki.

W jakich godzinach polecą:

  • 10 sierpnia o 3:11 oraz o 4:46
  • 11 sierpnia o 2:28 oraz o 3:50
  • 12 sierpnia o 2:57 oraz o 4:31
  • 13 sierpnia o 3:36

Wszystkie godziny podane są dla widzialności w okolicach Poznania. Dla innych części kraju czas pojawienia się Starlinków na niebie może się nieco różnić.

Więcej o Starlinkach znajdziesz w tym poście: Jak odnaleźć satelity Starlink nad Polską

 

 

PERSEIDY 2020 – WSPÓLNE FOTOGRAFOWANIE

 

Zapraszam na wspólne fotografowanie Perseidów oraz nocnego nieba w najbliższy weekend w Puszczy Noteckiej. Można się jeszcze zapisać na warsztaty fotograficzne, w czasie których będziemy fotografować zarówno Perseidy, jak również Drogę Mleczną i startraile, czyli ruch gwiazd na nocnym niebie. Zapisz się już teraz.

 

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Kalendarz fotografa: zjawiska astronomiczne 2025 roku

W 2025 roku niebo zaprezentuje nam kilka spektakularnych widowisk, które aż proszą się o uchwycenie w obiektywie. Oto zjawiska astronomiczne 2025 roku, które warto zobaczyć i sfotografować. Od spadających gwiazd, przez jasne planety, aż po księżycowe zaćmienia – każdy miłośnik fotografii znajdzie coś dla siebie. Sprawdź, co, kiedy i jak najlepiej uwiecznić na zdjęciach. A do tego – kilka praktycznych wskazówek, jak przygotować się na te kosmiczne chwile.

Zorza polarna nad Polską – kiedy ponownie?

Przed weekendem pojawiły się alerty o bardzo silnych wybuchach na Słońcu. Informacje były bardzo pozytywne bo oznaczały, że pojawi się zorza polarna nad Polską. Astronomowie i fotografowie już wiedzieli co się święci i pakowali sprzęt do wypraw za miasto.

Żywkowo – fantastyczna bociania wioska

Na północy Mazur, przy samej granicy leży bociania wioska. Co w niej niezwykłego? Otóż zamieszkuje ją więcej bocianów niż ludzi, a to oznacza naprawdę dużo bocianów do obserwowania.

Całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA

Już wkrótce fotograficzno-astronomiczna okazja tego roku. Będzie to całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA, ale obserwować je będzie można także w innych krajach.

Noc polarna

Czas, kiedy słońce nie pokazuje się nad horyzontem. Przeżyj niezwykłe zjawisko jakim jest noc polarna, gdzie każdy dzień jest nieprzerwaną ciemnością.

Efekt halo na niebie – kiedy występuje

Efekt halo fascynuje i inspiruje od wieków, łącząc naukę z magią natury. Czym jest to fascynujące zjawisko atmosferyczne i kiedy występuje?

Wulkan na Islandii – erupcja online

Bardzo wiele osób chciałoby zobaczyć wybuch wulkanu na Islandii na żywo. Z przyczyn oczywistych ma na to szansę tylko garstka ludzi. Można jednak śledzić erupcję online i znacznie bezpieczniej.

Muzeum Fotografii w Berlinie

W sercu zachodniej części miasta znalazło idealne dla siebie miejsce Muzeum Fotografii w Berlinie. To tutaj można zobaczyć w wielkich formatach prace Helmuta Newtona, fundatora muzeum
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x