fbpx

Passo Stalle – górski rollercoaster

 

Na wysokości 2052 metrów nad poziomem morza, w Passo Stalle, rozpoczyna górski rollercoaster. Jazda po nim jest tak fajna, że niemal na pewno będziesz chciał tam przejechać jeszcze raz. Kilka kilometrów drogi na granicy Austrii i Włoch jest wymarzonym miejscem na przejażdżkę dla kierowców czujących się dobrze w jeździe po ciasnych, górskich zakrętach.

 

Oczywiście górskich dróg w całych Alpach jest wiele, na dużej części z nich można fajnie pojeździć. Ale droga, a właściwie jej fragment 4,5 kilometra że szczytu przełęczy Passo Stalle w dół jest absolutnie wyjątkowy.

 

 

Co czyni ten fragment wyjątkowym? Droga jest dostępna w jednym czasie tylko w jednym kierunku. Każdej godziny od 00 do 15 można jechać z góry w dół, a od 30 do 45 z dołu w górę.

 

Ściśle mówiąc dotyczy to wyruszenia spod sygnalizacji. A potem jest kwadrans  czasu na pokonanie całego odcinka. Czasu jest aż nadto. Ja trasę z góry w dół pokonałem w 4 i pół minuty.

 

Passo Stalle

 

Na całej trasie obowiązuje zakaz zatrzymywania i postoju. Jednak trafiają się ludzie jadący naprawdę bardzo wolno. Zatem jeśli macie ochotę na szybki przejazd to najlepiej być pierwszym w kolejce do zjazdu.

 

A co czeka na trasie? Wąska droga, miejscami pewnie mniej niż 3 metry szerokości. Dużo ciasnych  zakrętów, sporo następujących po sobie ciasnych łuków lewo-prawo itd. Oczywiście na zakrętach jest dużo szerzej.

 

Passo Stalle

 

Na szybki przejazd warto wybrać środek dnia. Po zmroku trafia się sporo zwierząt. Ja wracając tamtędy w nocy, trafiłem na sarny, zające i lisa.

 

Jak wszystkie tego rodzaju górskie drogi także ta nie jest czynna cały rok. Choć jak widać na zdjęciach, nawet pod koniec maja wokół drogi leży śnieg.

 

Passo Stalle

 

 

 

JAK TRAFIĆ NA PASSO STALLE?

 

Na przełęcz można trafić albo od strony włoskiej – wtedy będziesz jechać pod górę, albo od austriackiej – wtedy czeka cię zjazd. Austriacka nazwa przełęczy to Staller Sattel. Droga w stronę przełęczy zaczyna się od strony Austrii w miejscowości Huben, od strony Włoch w okolicy miejscowości Valdaora di Mezzo Mitterolang.

 

Planując trasę pamiętaj jednak o tym, że droga otwarta jest tylko przez 15 minut w ciągu godziny. Jak się spóźnisz to będziesz oczekiwać 45 minut na zielone światło.

 

 

Passo Stalle

 

 

MOJE ULUBIONE DROGI

 

Wpis o Passo Stalle rozpoczyna całą serię wpisów o moich ulubionych górskich drogach. Zapraszam za jakiś czas na kolejne części. Jeśli już tam byłeś to daj znać czy ta droga twoim zdaniem jest warta odwiedzenia.

 

 

 

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

2 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Globtroterek
4 lat temu

Droga wygląda nieźle, ale nas bardziej urzekły widoki z niej 😉

PODOBNE

Passo Gavia – malownicza alpejska przełęcz

Wokół włoskiego miasteczka Bormio jest mnóstwo szlaków i wymagających górskich dróg. Jedna z nich prowadzi na malowniczą przełęcz Passo Gavia.

Aktualne ceny w Livigno

Dlaczego akurat aktualne ceny w Livigno są interesujące? Bo znajduje się tam strefa wolnocłowa, o której bardzo wielu podróżnych nie wie. Dowiadują się albo dopiero na miejscu, albo wcale, po prostu przejeżdżając przez dolinę, w drodze dalej.

Tablice rejestracyjne w USA – ciekawostki

W przeciwieństwie do europejskich, tablice rejestracyjne w USA mienią się kolorami. Można na nich znaleźć grafiki i znacznie więcej informacji. A w czasie podróży...

Islandia zimą – tak czy nie?

Islandia zimą kusi turystów i przede wszystkim fotografów zorzą polarną. Jednak planując wyprawę na tą wyspę należy pamiętać, że zima tam wygląda zupełnie inaczej...

Koszt wyjazdu do USA w 2022 roku

Jeśli planujecie wyprawę do Stanów to musicie wiedzieć, że pandemia wiele zmieniła. Koszt wyjazdu do USA w 2022 roku jest znacznie wyższy niż jeszcze...

Wysokość mandatów w USA – wykroczenia drogowe

Jeśli przepisy ruchu drogowego traktujecie jako luźną wskazówkę to warto w budżet wakacji w Stanach wliczyć dodatkowe koszty. Wysokość mandatów w USA za wykroczenia...

Ceny benzyny w USA – koszt przejazdu Route 66

Ceny benzyny w USA to jeden z trzech głównych czynników wpływających na koszt wakacyjnej wyprawy do Stanów. Zatem jak to policzyć i gdzie tankować...

Co grozi za wejście na teren prywatny w USA

Część turystów podróżując przez Stany nie zwraca uwagi na tablice ostrzegające o zakazach wstępu czy wjazdu. Warto jednak sprawdzić przed wyjazdem co grozi za...
2
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x