fbpx

Wysokość mandatów w USA – wykroczenia drogowe

Jeśli przepisy ruchu drogowego traktujecie jako luźną wskazówkę to warto w budżet wakacji w Stanach wliczyć dodatkowe koszty. Wysokość mandatów w USA za wykroczenia drogowe może koszt wakacji zwielokrotnić.

Przepisy dotyczące kar, w tym wysokości mandatów są inne w każdym stanie. Nie ma sensu opisywać ich osobno dla każdego regionu USA, poniżej zawarte informacje dotyczą Arizony. To stan, w którym znajduje się Wielki Kanion, miejsce do którego ciągną niemal wszyscy turyści wybierający się za ocean na wakacje. Pozwoli to mniej więcej zorientować się jakiej wielkości kwoty wchodzą w grę. W zestawieniu zupełnie pomijam kwestię punktów karnych.

Problem z popełnieniem wykroczenia nie kończy się po wejściu na pokład powrotnego samolotu. Podpisując umowę najmu samochodu w USA jednocześnie wynajmujący wyraża zgodę na obciążenie go z tytułu opłat i mandatów, które wpłyną już po zwrocie auta.

A ponieważ wysokość mandatów w USA mnożymy aktualnie x4 to – za wyjątkiem tych najniższych – kwota jaką zostaniecie obciążeni może bardzo zaboleć. Ceny to średnie dla Arizony, mogą się różnić w poszczególnych przypadkach, w różnych regionach.

MANDATY ZA BRAK PASÓW BEZPIECZEŃSTWA

Wszyscy poruszający się w samochodzie powinni mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Kierowca odpowiada za siebie i nieletnich. Pasażerowie, którzy mają powyżej 16 lat i nie mają zapiętych pasów mogą otrzymać osobne mandaty.

Ile kosztuje brak zapiętych pasów? To zależy od ciężaru gatunkowego wykroczenia – wieku niezapiętej osoby, ilości osób z niezapiętymi pasami. Minimalna kara to 10$ jeśli jedna osoba ma niezapięte pasy, chyba, że jest to dziecko poniżej 5 roku życia, wtedy minimalna kara wyniesie 50$.

MANDATY ZA PRZEJECHANIE NA CZERWONYM ŚWIETLE

Tego mandatu prawie na pewno nie dostaniecie od razu, bo w większości zajmują się tym kamery monitorujące skrzyżowania. Jednak w odróżnieniu od kar za brak pasów ten mandat na pewno zaboli.

Przejechanie na czerwonym świetle to mandat za 243$, a jeśli przekroczycie datę zapłaty wyznaczoną przez sąd to kolejne 40$.

MANDATY ZA NIEZATRZYMANIE SIĘ POD ZNAKIEM STOP

Tu wysokość kary jest dokładnie taka sama jak za przejechanie na czerwonym świetle.

Zignorowanie znaku STOP to mandat za 243$, a jeśli przekroczycie datę zapłaty wyznaczoną przez sąd to kolejne 40$.

MANDATY ZA JAZDĘ POD WPŁYWEM ALKOHOLU LUB NARKOTYKÓW

Tu już nie mówimy o samym mandacie. Nieistotne jak dużo zarabiasz, nie warto być pod wpływem i wsiadać za kółko.

Jeśli zostaniesz zatrzymany i będziesz mieć co najmniej 0,08% (tak w USA określa zawartość alkoholu) czyli 0,8‰ (promila) to grozi ci od 10 dni więzienia o mandat od 1.250$. Jeśli masz mniej niż 21 lat to powyższe grozi przy jakiejkolwiek zawartości alkoholu.

W przypadku gdy badanie wykaże zawartość alkoholu powyżej 1,5‰ to minimalna kara wzrasta do 30 dni więzienia oraz 2.500$ mandatu.

MANDATY ZA JAZDĘ BEZ UBEZPIECZENIA

Wypożyczając auto w jednej z dużych sieci taki przypadek nie wchodzi w grę. Ale część podróżnych wynajmuje samochody od osób prywatnych, więc warto sprawdzać ubezpieczenie.

Mandat za jazdę bez ważnego ubezpieczenia wynosi co najmniej 442,50$, przy czym ostateczna jego wysokość zależy od decyzji sądu.

MANDATY ZA UCIECZKĘ Z MIEJSCA WYPADKU

Jeśli zdarzy się wam uczestniczyć w wypadku i nie zatrzymacie się natychmiast po tym wydarzeniu otrzymacie mandat za ucieczkę z miejsca wypadku. Jego wysokość może wynieść do 500$.

MANDATY ZA LEKKOMYŚLNĄ JAZDĘ

To mandat, o który w przypadku Polaków szczególnie łatwo. Jeśli jadąc popełnicie serię wykroczeń uważane jest to za lekkomyślną jazdę. Tego typu zachowań na polskich drogach widuje się każdego dnia dziesiątki – wyprzedzanie na podwójnej ciągłej, jazda powyżej limitu itd.

W Arizonie za taką serię można dostać mandat w wysokości nawet 750$. Jest to uważane za jedno z najcięższych przestępstw na drodze.

MANDATY ZA PRZEKROCZENIE SZYBKOŚCI

Na koniec mandaty za przekroczenie szybkości. Tak jak w Polsce ich wysokość zależy od tego o ile została przekroczona dopuszczalna szybkość.

  • do 10 mil na godzinę powyżej limitu – mandat 184$
  • od 10 do 15 mil na godzinę powyżej limitu – mandat 194$
  • powyżej 15 mil na godzinę powyżej limitu – mandat 214$

WYSOKOŚĆ MANDATÓW W USA – PODSUMOWANIE

Jak widać wysokość mandatów w USA skłania do uważnej jazdy. Warto tak zaplanować podróż by nigdzie nie trzeba się było spieszyć. Mandat za niektóre wykroczenia może przekroczyć koszt paliwa jaki poniesiecie w czasie całej podróży.

I przy tej okazji warto też wspomnieć, że na przykład w Kalifornii drogi są patrolowane z powietrza. Informują o tym znaki przy drogach. Dotyczy to także przekroczenia limitów prędkości kontrolowanych przez drony.

Szerokiej drogi.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

10 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Peter
Peter
2 lat temu

Koszt mandatow to jedno, ale koszty wykroczen drogowych sa tez inne. Przy kolejnym wykroczeniu mandat jest wyzszy, a przy trzecim juz nie ma mandatu, tylko wezwanie do sadu. Sa tez inne kary, ale juz nie dotycza turystow, takie jak podwyzka ubezpieczenia, koniecznosc zainstalowania alkomatu w aucie, obowiazkowe spotkania terapeutyczne itd.
W kazdym razie recydywa nie poplaca nawet w najdrobniejszych wykroczeniach.

Peter
Peter
2 lat temu

Wiesz jak to jest. Na wakacje jezdza tez bogaci i niektorym sie wydaje, ze pieniadze wszystko zalatwia. Niestety nie w Stanach! Tu jest to tak skonstruowane, ze kara jest bardzo dotkliwa nawet dla bardzo bogatych. Lacznie z wiezieniem.

Piko
Piko
2 lat temu

Widać, że autor zna się na rzeczy. Pewnie dostał mandat i zgłebił sprawę. Co, pocisnęło się na highwayu Panie Fotograf?

Nina
Nina
1 rok temu

Uważam, że podając info potencjalnym turystom powinno się stosować prawidłową dla Stanów terminologię żeby zaoszczędzić im późniejszych nieporozumień.
Znak dolara $ zawsze jest przed sumą.
Po tysiącu jest przecinek a kropka jest pomiędzy dolarem a centem.

Mateusz
Mateusz
4 miesięcy temu

Czy w Stanach mogę nie przyjąć mandatu?

PODOBNE

Obrączkowe zaćmienie słońca w USA

Podróżujących w październiku za ocean czeka nie lada gratka - obrączkowe zaćmienie słońca w USA. Gdzie i kiedy będzie je najlepiej widać?

Passo Gavia – malownicza alpejska przełęcz

Wokół włoskiego miasteczka Bormio jest mnóstwo szlaków i wymagających górskich dróg. Jedna z nich prowadzi na malowniczą przełęcz Passo Gavia.

Koniec (prawie) z airbnb w Nowym Jorku

Właściciele nieruchomości nagle zaczęli anulować rezerwacje. Wielu turystów jest zaskoczonych, ale to jest początek końca airbnb w Nowym Jorku. Miasto wygrało batalię sądową z najemcami

Nowy Jork podnosi ceny biletów

Od dziś, od północy miasto Nowy Jork podnosi ceny biletów na wszystkie usługi transportu publicznego. Drożeje między innymi najpopularniejsze wśród turystów metro.

Czy w amerykańskich parkach narodowych jest bezpiecznie?

Właściwie nie ma miesiąca by ktoś tam nie zginął. Lipiec pod tym względem jest już rekordowy. Jak do tego doszło? Sam oceń czy w amerykańskich parkach narodowych jest bezpiecznie.

Porównanie Las Vegas Pass – który wybrać?

Wybierasz się do Miasta Grzechu, chcesz kupić karnet i zaoszczędzić na zwiedzaniu? Zobacz porównanie cen Las Vegas Pass. Znajdź najlepsze atrakcje czekające na turystów. Las...

Nowy Jork pogrąża się w smogu z kanadyjskich pożarów

Płoną ogromne połacie lasów w Kanadzie, wiejące od północy wiatry zwiewają dym na wielkie miasta wschodniego wybrzeża. Od kilku godzin Nowy Jork pogrąża się...

Sztuczna inteligencja i Photoshop. Witamy w Matrixie.

Sztuczna inteligencja i Photoshop już wkrótce sprawią, że nie będziecie mieli bladego pojęcia czy to co widzicie jest realne. Oto przykład pochodzący z prostego...
10
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x