fbpx

Wysokość mandatów w USA – wykroczenia drogowe

Jeśli przepisy ruchu drogowego traktujecie jako luźną wskazówkę to warto w budżet wakacji w Stanach wliczyć dodatkowe koszty. Wysokość mandatów w USA za wykroczenia drogowe może koszt wakacji zwielokrotnić.

Przepisy dotyczące kar, w tym wysokości mandatów są inne w każdym stanie. Nie ma sensu opisywać ich osobno dla każdego regionu USA, poniżej zawarte informacje dotyczą Arizony. To stan, w którym znajduje się Wielki Kanion, miejsce do którego ciągną niemal wszyscy turyści wybierający się za ocean na wakacje. Pozwoli to mniej więcej zorientować się jakiej wielkości kwoty wchodzą w grę. W zestawieniu zupełnie pomijam kwestię punktów karnych.

Problem z popełnieniem wykroczenia nie kończy się po wejściu na pokład powrotnego samolotu. Podpisując umowę najmu samochodu w USA jednocześnie wynajmujący wyraża zgodę na obciążenie go z tytułu opłat i mandatów, które wpłyną już po zwrocie auta.

A ponieważ wysokość mandatów w USA mnożymy aktualnie x4 to – za wyjątkiem tych najniższych – kwota jaką zostaniecie obciążeni może bardzo zaboleć. Ceny to średnie dla Arizony, mogą się różnić w poszczególnych przypadkach, w różnych regionach.

MANDATY ZA BRAK PASÓW BEZPIECZEŃSTWA

Wszyscy poruszający się w samochodzie powinni mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Kierowca odpowiada za siebie i nieletnich. Pasażerowie, którzy mają powyżej 16 lat i nie mają zapiętych pasów mogą otrzymać osobne mandaty.

Ile kosztuje brak zapiętych pasów? To zależy od ciężaru gatunkowego wykroczenia – wieku niezapiętej osoby, ilości osób z niezapiętymi pasami. Minimalna kara to 10$ jeśli jedna osoba ma niezapięte pasy, chyba, że jest to dziecko poniżej 5 roku życia, wtedy minimalna kara wyniesie 50$.

MANDATY ZA PRZEJECHANIE NA CZERWONYM ŚWIETLE

Tego mandatu prawie na pewno nie dostaniecie od razu, bo w większości zajmują się tym kamery monitorujące skrzyżowania. Jednak w odróżnieniu od kar za brak pasów ten mandat na pewno zaboli.

Przejechanie na czerwonym świetle to mandat za 243$, a jeśli przekroczycie datę zapłaty wyznaczoną przez sąd to kolejne 40$.

MANDATY ZA NIEZATRZYMANIE SIĘ POD ZNAKIEM STOP

Tu wysokość kary jest dokładnie taka sama jak za przejechanie na czerwonym świetle.

Zignorowanie znaku STOP to mandat za 243$, a jeśli przekroczycie datę zapłaty wyznaczoną przez sąd to kolejne 40$.

MANDATY ZA JAZDĘ POD WPŁYWEM ALKOHOLU LUB NARKOTYKÓW

Tu już nie mówimy o samym mandacie. Nieistotne jak dużo zarabiasz, nie warto być pod wpływem i wsiadać za kółko.

Jeśli zostaniesz zatrzymany i będziesz mieć co najmniej 0,08% (tak w USA określa zawartość alkoholu) czyli 0,8‰ (promila) to grozi ci od 10 dni więzienia o mandat od 1.250$. Jeśli masz mniej niż 21 lat to powyższe grozi przy jakiejkolwiek zawartości alkoholu.

W przypadku gdy badanie wykaże zawartość alkoholu powyżej 1,5‰ to minimalna kara wzrasta do 30 dni więzienia oraz 2.500$ mandatu.

MANDATY ZA JAZDĘ BEZ UBEZPIECZENIA

Wypożyczając auto w jednej z dużych sieci taki przypadek nie wchodzi w grę. Ale część podróżnych wynajmuje samochody od osób prywatnych, więc warto sprawdzać ubezpieczenie.

Mandat za jazdę bez ważnego ubezpieczenia wynosi co najmniej 442,50$, przy czym ostateczna jego wysokość zależy od decyzji sądu.

MANDATY ZA UCIECZKĘ Z MIEJSCA WYPADKU

Jeśli zdarzy się wam uczestniczyć w wypadku i nie zatrzymacie się natychmiast po tym wydarzeniu otrzymacie mandat za ucieczkę z miejsca wypadku. Jego wysokość może wynieść do 500$.

MANDATY ZA LEKKOMYŚLNĄ JAZDĘ

To mandat, o który w przypadku Polaków szczególnie łatwo. Jeśli jadąc popełnicie serię wykroczeń uważane jest to za lekkomyślną jazdę. Tego typu zachowań na polskich drogach widuje się każdego dnia dziesiątki – wyprzedzanie na podwójnej ciągłej, jazda powyżej limitu itd.

W Arizonie za taką serię można dostać mandat w wysokości nawet 750$. Jest to uważane za jedno z najcięższych przestępstw na drodze.

MANDATY ZA PRZEKROCZENIE SZYBKOŚCI

Na koniec mandaty za przekroczenie szybkości. Tak jak w Polsce ich wysokość zależy od tego o ile została przekroczona dopuszczalna szybkość.

  • do 10 mil na godzinę powyżej limitu – mandat 184$
  • od 10 do 15 mil na godzinę powyżej limitu – mandat 194$
  • powyżej 15 mil na godzinę powyżej limitu – mandat 214$

WYSOKOŚĆ MANDATÓW W USA – PODSUMOWANIE

Jak widać wysokość mandatów w USA skłania do uważnej jazdy. Warto tak zaplanować podróż by nigdzie nie trzeba się było spieszyć. Mandat za niektóre wykroczenia może przekroczyć koszt paliwa jaki poniesiecie w czasie całej podróży.

I przy tej okazji warto też wspomnieć, że na przykład w Kalifornii drogi są patrolowane z powietrza. Informują o tym znaki przy drogach. Dotyczy to także przekroczenia limitów prędkości kontrolowanych przez drony.

Szerokiej drogi.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

12 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Peter
Peter
2 lat temu

Koszt mandatow to jedno, ale koszty wykroczen drogowych sa tez inne. Przy kolejnym wykroczeniu mandat jest wyzszy, a przy trzecim juz nie ma mandatu, tylko wezwanie do sadu. Sa tez inne kary, ale juz nie dotycza turystow, takie jak podwyzka ubezpieczenia, koniecznosc zainstalowania alkomatu w aucie, obowiazkowe spotkania terapeutyczne itd.
W kazdym razie recydywa nie poplaca nawet w najdrobniejszych wykroczeniach.

Peter
Peter
2 lat temu

Wiesz jak to jest. Na wakacje jezdza tez bogaci i niektorym sie wydaje, ze pieniadze wszystko zalatwia. Niestety nie w Stanach! Tu jest to tak skonstruowane, ze kara jest bardzo dotkliwa nawet dla bardzo bogatych. Lacznie z wiezieniem.

Piko
Piko
2 lat temu

Widać, że autor zna się na rzeczy. Pewnie dostał mandat i zgłebił sprawę. Co, pocisnęło się na highwayu Panie Fotograf?

Nina
Nina
2 lat temu

Uważam, że podając info potencjalnym turystom powinno się stosować prawidłową dla Stanów terminologię żeby zaoszczędzić im późniejszych nieporozumień.
Znak dolara $ zawsze jest przed sumą.
Po tysiącu jest przecinek a kropka jest pomiędzy dolarem a centem.

Mateusz
Mateusz
11 miesięcy temu

Czy w Stanach mogę nie przyjąć mandatu?

Jacek
Jacek
4 miesięcy temu

Taniocha te mandaty, w Polsce znacznie drożej. I jeszcze dziabniętym można prowadzić (do 0,8). Ameryka

PODOBNE

Brooklyn Bridge – ikona Nowego Jorku

Brooklyn Bridge to nie tylko most – to ikona, legenda i nieskończona inspiracja dla fotografów z całego świata. Zanurz się w jego fascynującą historię i odkryj, dlaczego spacer po jego deskach to fascynujące doświadczenie.

Darmowy internet dla zwiedzających USA

Wspaniała okazja dla planujących podróż za ocean. Właśnie pojawiła się oferta, dzięki której można zyskać darmowy internet dla zwiedzających USA.

Sztuczna inteligencja kontra język polski

Nie sposób wymagać od kogokolwiek kto nie mówi po polsku by rozumiał skomplikowane zwroty. Sztuczna inteligencja kontra język polski to zabawa w szukanie potknięć u kogoś kto jest dopiero na początku nauki naszego skomplikowanego języka.

Jak rozpoznać fałszywe zdjęcia zaćmienia Słońca?

Kilka dni temu na niebie obserwowaliśmy niezwykłe zjawisko, a w raz z nim pojawiły się fałszywe zdjęcia zaćmienia Słońca. Prawdopodobnie było ich nawet więcej niż tych prawdziwych. Podpowiem jak je rozpoznać?

Całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA

Już wkrótce fotograficzno-astronomiczna okazja tego roku. Będzie to całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA, ale obserwować je będzie można także w innych krajach.

Stewardessa radzi czy bredzi?

Ostatnio w polskich tzw. mediach pojawiła się seria niusów o tym co stewardessa radzi robić by pobyt w hotelu nie stał się koszmarem. Ale na wasze bezpieczeństwo w hotelu czyha wiele innych zagrożeń. Niektóre są śmiertelne!

Cała trasa Route 66 z chatGPT

Odkryj uroki kultowej Route 66 z chatGPT – sztuczna inteligencja została twoim przewodnikiem po legendarnej trasie pełnej historii i przygód.

Planowanie podróży z chatGPT

Planowanie podróży z ChatGPT otwiera przed tobą świat nieograniczonych możliwości. Dzięki sztucznej inteligencji możesz się dowiedzieć o miejscach, o których nie miałeś pojęcia, zaplanować najkrótszą trasę. A przy okazji oszczędzić czas, nerwy i pieniądze.
12
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x