fbpx

Wysokość mandatów w USA – wykroczenia drogowe

Jeśli przepisy ruchu drogowego traktujecie jako luźną wskazówkę to warto w budżet wakacji w Stanach wliczyć dodatkowe koszty. Wysokość mandatów w USA za wykroczenia drogowe może koszt wakacji zwielokrotnić.

Przepisy dotyczące kar, w tym wysokości mandatów są inne w każdym stanie. Nie ma sensu opisywać ich osobno dla każdego regionu USA, poniżej zawarte informacje dotyczą Arizony. To stan, w którym znajduje się Wielki Kanion, miejsce do którego ciągną niemal wszyscy turyści wybierający się za ocean na wakacje. Pozwoli to mniej więcej zorientować się jakiej wielkości kwoty wchodzą w grę. W zestawieniu zupełnie pomijam kwestię punktów karnych.

Problem z popełnieniem wykroczenia nie kończy się po wejściu na pokład powrotnego samolotu. Podpisując umowę najmu samochodu w USA jednocześnie wynajmujący wyraża zgodę na obciążenie go z tytułu opłat i mandatów, które wpłyną już po zwrocie auta.

A ponieważ wysokość mandatów w USA mnożymy aktualnie x4 to – za wyjątkiem tych najniższych – kwota jaką zostaniecie obciążeni może bardzo zaboleć. Ceny to średnie dla Arizony, mogą się różnić w poszczególnych przypadkach, w różnych regionach.

MANDATY ZA BRAK PASÓW BEZPIECZEŃSTWA

Wszyscy poruszający się w samochodzie powinni mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Kierowca odpowiada za siebie i nieletnich. Pasażerowie, którzy mają powyżej 16 lat i nie mają zapiętych pasów mogą otrzymać osobne mandaty.

Ile kosztuje brak zapiętych pasów? To zależy od ciężaru gatunkowego wykroczenia – wieku niezapiętej osoby, ilości osób z niezapiętymi pasami. Minimalna kara to 10$ jeśli jedna osoba ma niezapięte pasy, chyba, że jest to dziecko poniżej 5 roku życia, wtedy minimalna kara wyniesie 50$.

MANDATY ZA PRZEJECHANIE NA CZERWONYM ŚWIETLE

Tego mandatu prawie na pewno nie dostaniecie od razu, bo w większości zajmują się tym kamery monitorujące skrzyżowania. Jednak w odróżnieniu od kar za brak pasów ten mandat na pewno zaboli.

Przejechanie na czerwonym świetle to mandat za 243$, a jeśli przekroczycie datę zapłaty wyznaczoną przez sąd to kolejne 40$.

MANDATY ZA NIEZATRZYMANIE SIĘ POD ZNAKIEM STOP

Tu wysokość kary jest dokładnie taka sama jak za przejechanie na czerwonym świetle.

Zignorowanie znaku STOP to mandat za 243$, a jeśli przekroczycie datę zapłaty wyznaczoną przez sąd to kolejne 40$.

MANDATY ZA JAZDĘ POD WPŁYWEM ALKOHOLU LUB NARKOTYKÓW

Tu już nie mówimy o samym mandacie. Nieistotne jak dużo zarabiasz, nie warto być pod wpływem i wsiadać za kółko.

Jeśli zostaniesz zatrzymany i będziesz mieć co najmniej 0,08% (tak w USA określa zawartość alkoholu) czyli 0,8‰ (promila) to grozi ci od 10 dni więzienia o mandat od 1.250$. Jeśli masz mniej niż 21 lat to powyższe grozi przy jakiejkolwiek zawartości alkoholu.

W przypadku gdy badanie wykaże zawartość alkoholu powyżej 1,5‰ to minimalna kara wzrasta do 30 dni więzienia oraz 2.500$ mandatu.

MANDATY ZA JAZDĘ BEZ UBEZPIECZENIA

Wypożyczając auto w jednej z dużych sieci taki przypadek nie wchodzi w grę. Ale część podróżnych wynajmuje samochody od osób prywatnych, więc warto sprawdzać ubezpieczenie.

Mandat za jazdę bez ważnego ubezpieczenia wynosi co najmniej 442,50$, przy czym ostateczna jego wysokość zależy od decyzji sądu.

MANDATY ZA UCIECZKĘ Z MIEJSCA WYPADKU

Jeśli zdarzy się wam uczestniczyć w wypadku i nie zatrzymacie się natychmiast po tym wydarzeniu otrzymacie mandat za ucieczkę z miejsca wypadku. Jego wysokość może wynieść do 500$.

MANDATY ZA LEKKOMYŚLNĄ JAZDĘ

To mandat, o który w przypadku Polaków szczególnie łatwo. Jeśli jadąc popełnicie serię wykroczeń uważane jest to za lekkomyślną jazdę. Tego typu zachowań na polskich drogach widuje się każdego dnia dziesiątki – wyprzedzanie na podwójnej ciągłej, jazda powyżej limitu itd.

W Arizonie za taką serię można dostać mandat w wysokości nawet 750$. Jest to uważane za jedno z najcięższych przestępstw na drodze.

MANDATY ZA PRZEKROCZENIE SZYBKOŚCI

Na koniec mandaty za przekroczenie szybkości. Tak jak w Polsce ich wysokość zależy od tego o ile została przekroczona dopuszczalna szybkość.

  • do 10 mil na godzinę powyżej limitu – mandat 184$
  • od 10 do 15 mil na godzinę powyżej limitu – mandat 194$
  • powyżej 15 mil na godzinę powyżej limitu – mandat 214$

WYSOKOŚĆ MANDATÓW W USA – PODSUMOWANIE

Jak widać wysokość mandatów w USA skłania do uważnej jazdy. Warto tak zaplanować podróż by nigdzie nie trzeba się było spieszyć. Mandat za niektóre wykroczenia może przekroczyć koszt paliwa jaki poniesiecie w czasie całej podróży.

I przy tej okazji warto też wspomnieć, że na przykład w Kalifornii drogi są patrolowane z powietrza. Informują o tym znaki przy drogach. Dotyczy to także przekroczenia limitów prędkości kontrolowanych przez drony.

Szerokiej drogi.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

8 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Peter
Peter
1 rok temu

Koszt mandatow to jedno, ale koszty wykroczen drogowych sa tez inne. Przy kolejnym wykroczeniu mandat jest wyzszy, a przy trzecim juz nie ma mandatu, tylko wezwanie do sadu. Sa tez inne kary, ale juz nie dotycza turystow, takie jak podwyzka ubezpieczenia, koniecznosc zainstalowania alkomatu w aucie, obowiazkowe spotkania terapeutyczne itd.
W kazdym razie recydywa nie poplaca nawet w najdrobniejszych wykroczeniach.

Peter
Peter
1 rok temu

Wiesz jak to jest. Na wakacje jezdza tez bogaci i niektorym sie wydaje, ze pieniadze wszystko zalatwia. Niestety nie w Stanach! Tu jest to tak skonstruowane, ze kara jest bardzo dotkliwa nawet dla bardzo bogatych. Lacznie z wiezieniem.

Piko
Piko
1 rok temu

Widać, że autor zna się na rzeczy. Pewnie dostał mandat i zgłebił sprawę. Co, pocisnęło się na highwayu Panie Fotograf?

Nina
Nina
1 rok temu

Uważam, że podając info potencjalnym turystom powinno się stosować prawidłową dla Stanów terminologię żeby zaoszczędzić im późniejszych nieporozumień.
Znak dolara $ zawsze jest przed sumą.
Po tysiącu jest przecinek a kropka jest pomiędzy dolarem a centem.

PODOBNE

Śmierć bizona w Yellowstone. Winny turysta

Bezmyślny turysta spowodował śmierć bizona w Yellowstone. Władze parku wszczęły dochodzenie i poszukują osoby, która złamała reguły postępowania w parku narodowym. Zasady obowiązujące w parkach...

Zniesienie wymogu szczepienia przy podróży do USA

Wielu turystów oczekiwało na tą informację. Biały Dom ogłosił bliskie zniesienie wymogu szczepienia przeciw COVID-19 przy podróży do USA. DATA ZNIESIENIA WYMOGU SZCZEPIEŃ DLA PODRÓŻUJĄCYCH...

Formuła 1 w Las Vegas

W tym roku na fanów sportów samochodowych za oceanem czeka wyjątkowa gratka. Formuła 1 w Las Vegas. Nocny wyścig ulicami miasta, który będzie można obserwować nawet ze swojego pokoju hotelowego.

Najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku

Kiedy Manhattan zaczął rosnąć w górę? Czy najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku ciągle jeszcze stoją? Które to są budynki? Zapraszam do spojrzenia wstecz, o niemal 150 lat, tego w historię wielkiego miasta.

Promocje i kody rabatowe na zwiedzanie USA

Planując wyprawę za ocean warto zaoszczędzić na każdym możliwym kroku. Promocje i kody rabatowe na zwiedzanie USA mogą zmniejszyć cenę wyprawy nawet o setki...

Wkrótce wzrosną ceny karnetów na zwiedzanie

Jeśli wybieracie się w najbliższych miesiącach zagranicę to jest okazja zaoszczędzić. Najwięksi pośrednicy zapowiedzieli, że wkrótce wzrosną ceny karnetów na zwiedzanie najpopularniejszych na świecie...

Koszt wyjazdu do USA w 2023 roku

Zaczynasz planować wyprawę do Stanów? Zobacz jaki jest koszt wyjazdu do USA w 2023 roku. I jak zmieniły się poszczególne ceny od początku ubiegłego...

Angels Landing – zasady wejść w roku 2023

Zion National Park ogłosił terminy zapisów na loterię dla osób, które chcą wejść na szlak do fenomenalnego punktu widokowego Angels Landing. Program zezwoleń w 2022...
8
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x