fbpx

Ceny benzyny w USA – koszt przejazdu Route 66

Ceny benzyny w USA to jeden z trzech głównych czynników wpływających na koszt wakacyjnej wyprawy do Stanów. Zatem jak to policzyć i gdzie tankować żeby koszt podróży był niższy?

KOSZT PODRÓŻY SAMOCHODEM PRZEZ USA

Najpierw pokażę ci jaki będzie koszt typowej podróży. Na przykładzie jednej z najpopularniejszych tras pokonywanych przez turystów – Route 66.

Droga zaczyna się na East Adams Street, przy Millenium Park w Chicago, w stanie Illinois, a kończy na molo w Santa Monica, w Kalifornii.

© google

Dla uproszczenia przyjmijmy, że pojedziesz tylko dokładnie tą trasę, a hotel będzie zawsze przy samej drodze. W ten sposób masz do pokonania 2.139 mil (3.442 kilometry). Dla ścisłości trzeba jeszcze powiedzieć, że wybrana trasa ta nie wiedzie dokładnie po Route 66, ale w większości autostradą tuż obok.

© google

Kolejnym istotnym założeniem jest to ile będzie palić auto, którym pojedziesz w podróż. Oczywiście nie pojedziesz sam, więc nie będziesz szukać w wypożyczalni Mustanga. Najczęściej wypożyczanymi samochodami na podróż są vany, na potrzeby wyliczenia niech będzie to Kia Sedona. Amerykańskie wypożyczalnie są pełne tego modelu auta, zatem duża szansa, że właśnie nim pojedziesz w podróż.

Typowa Sedona ma silnik 3,3 litra V6, co daje niemal 280 KM. Taki potwór nie będzie palić jak Toyota Aygo. Według producenta spalanie poza miastem to 10 litrów na 100 km, ale to można między bajki włożyć. Zwłaszcza, że jadąc w taką podróż będziesz wieźć kilka osób i bagaże.

Zatem dla dalszych wyliczeń przyjmijmy, że auto pali 11,4 litra na 100 km – to daje dokładnie 3 galony. A właśnie w galonach jest sprzedawane paliwo w USA.

Pozostaje ostatnia niewiadoma – cena paliwa. Tutaj bardzo dobra wiadomość – jest dużo taniej niż w Polsce. Obecna cena galona benzyny (1 galon = 3,785 litra) w Polsce to 22,71 zł. Cena tego samego galona benzyny w USA (średnia cena z października 2021 – 3,383) to 13,42 zł (według kursu średniego USD w NBP – 3,9664).

Teraz tylko to wszystko trzeba złożyć razem – łącznie cena benzyny potrzebnej do przejechania całej Route 66 to niecałe 1400 złotych.

CENY BENZYNY W USA

Ale oczywiście średnia cena paliwa może zafałszować nasze obliczenie. W tak wielkim kraju jakim są Stany Zjednoczone rozrzut cen między regionami i poszczególnymi stanami może być szokujący.

W regionie Midwest, w którym leży Chicago obecna cena galona paliwa to 3,21$, natomiast w Kalifornii za galon płaci się już 4,39$.

Tankując niemal pełen bak w Illinois zapłacisz 64$ a tankując w Kalifornii aż 88$. Najłatwiej zapamiętać, że ceny są niższe na wschodzie USA, a wyższe na zachodzie, natomiast absolutnie najdroższa jest Kalifornia.

Ceny benzyny dla poszczególnych regionów wyglądają następująco:

 • Gulf Coast – 3,08$ za galon
 • Lower Atlantic – 3,24$ za galon
 • East Coast – 3,34$ za galon
 • Central Atlantic – 3,48$ za galon
 • Rocky Mountains – 3,56$ za galon
 • West Coast – 4,07$ za galon
 • California – 4,39$ za galon

Powyższe informacje na podstawie danych U.S. Energy Information Administration.

Tak jak w każdym innym kraju także w USA cena paliwa na autostradzie jest zwykle nieco wyższa niż poza nią. Średnio w Kalifornii jest to 21 centów na galonie paliwa drożej.

Jeszcze jedną istotną zmienną, którą musisz wziąć pod uwagę to galopujące ostatnio ceny paliwa. Jeszcze na początku 2021 roku średnia cena benzyny to było 2,34$ za galon, czyli w ciągu 10 miesięcy tego roku wzrosła o 49% !

Na wykresie poniżej możesz zobaczyć jak kształtowały się ceny benzyny w USA na przestrzeni ostatnich lat. Dla bezpieczeństwa obliczeń kosztów podróży lepiej założyć, że nawet obecna, wysoka cena może jeszcze wzrosnąć.

CENY BENZYNY W USA – GDZIE TAŃSZE STACJE

Oczywiście tak jak wszędzie są też w USA tańsze lub droższe stacje benzynowe. Jak znaleźć te tańsze? Oczywiście dzięki aplikacjom na telefon.

Najpopularniejsze apki to Gas Buddy, Gas Guru. Wprowadzając do nich planowaną trasę otrzymasz listę stacji po drodze, wraz z cenami paliwa na każdej z nich.

@ Gas Guru

CENY BENZYNY W USA – PODSUMOWANIE

Jak widzisz na podstawie wyliczeń 1400 zł za paliwo to nie jest wysoka cena. Zwłaszcza gdy będzie jeszcze dzielona pomiędzy kilka wspólnie podróżujących osób.

Musisz jednak pamiętać także o tym, że hotele i różne atrakcje po drodze będą wymagały zjazdu z samej Route 66. Ostatecznie koszt może się okazać z tego powodu o 10 czy 20% wyższy.

Można ten koszt jeszcze nieco obniżyć wyszukując po drodze tańszych stacji. Ale mimo wszystko musisz się zastanowić czy ta podróż ma polegać na pogoni za najtańszą stacją benzynową czy na zwiedzaniu USA. Różnica 1 czy 2 $ na zatankowaniu całego baku paliwa to nie jest cena, dla której – moim zdaniem – warto nadkładać drogi czy rezygnować z 15 minut więcej nad Wielkim Kanionem.

Szerokiej drogi.

CENY BENZYNY W USA – AKTUALIZACJA MARZEC 2022

Od czasu, gdy pisałem post ceny niestety znacznie wzrosły z powodu wojny Putina. Poniżej ceny z 7 marca:

 • średnio dla USA – 4,10$ za galon
 • East Coast – 4,10$ za galon
 • Midwest – 3,92$ za galon
 • Gulf Coast – 3,82$ za galon
 • Rocky Mountain – 3,83$ za galon
 • West Coast – 4,77$ za galon

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Ciekawostki o Las Vegas

Zanim wybierzecie się do Miasta Grzechu warto poznać ciekawostki o Las Vegas. Wiele z nich pomoże zaplanować ciekawszy pobyt w mieście.

OMNY Card – nowy system opłat za transport w Nowym Jorku

Od lat transport w Nowym Jorku płaciliśmy za pomocą MetroCard. NYC wprowadził nowy system opłat za transport. Nazywa się OMNY i jest znacznie prostszy w obsłudze. Jak z niego skorzystać?

Zaćmienie słońca 2022 w Polsce

Po dłuższej przerwie czeka nas za kilka dni wyczekiwane przez fotografów zaćmienie słońca 2022. Jak się przygotować do obserwacji i fotografowania tego zjawiska

Będą nowe parki narodowe w USA?

Pytanie raczej nie czy będą nowe parki narodowe w USA, ale kiedy. Amerykanie rozważają właśnie włączenie do systemu parków także miejsc związanych historią drugiej połowy XX wieku.

Porównanie New York Pass – który wybrać?

Zaraz po tym jak zdecydujecie o wyprawie do Nowego Jorku pojawia się pytanie, który karnet na zwiedzanie wybrać. Oto porównanie New York Pass wg aktualnych cen.

Gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie

Jadąc przez Śląsk, kawałek za Częstochową możecie natrafić na gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie. Zaprojektował go i zbudował Polak.

Nowa opłata za parkowanie w parku narodowym w USA

Od 1 marca 2023 wprowadzona zostanie nowa opłata za parkowanie w parku narodowym w USA. Wszystkie przychody uzyskane w ten sposób będą przez park przeznaczane na utrzymanie infrastruktury i obsługę turystów.

Death Valley NP jest zamknięty do odwołania

Skutki wyjątkowo obfitych ulew doprowadziły do tego, że Death Valley NP jest zamknięty do odwołania. Skala kataklizmu jest określana jako opady 1000-lecia. KATASTROFALNE ULEWY W...
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x