fbpx

Ceny benzyny w USA – koszt przejazdu Route 66

Ceny benzyny w USA to jeden z trzech głównych czynników wpływających na koszt wakacyjnej wyprawy do Stanów. Zatem jak to policzyć i gdzie tankować żeby koszt podróży był niższy?

KOSZT PODRÓŻY SAMOCHODEM PRZEZ USA

Najpierw pokażę ci jaki będzie koszt typowej podróży. Na przykładzie jednej z najpopularniejszych tras pokonywanych przez turystów – Route 66.

Droga zaczyna się na East Adams Street, przy Millenium Park w Chicago, w stanie Illinois, a kończy na molo w Santa Monica, w Kalifornii.

© google

Dla uproszczenia przyjmijmy, że pojedziesz tylko dokładnie tą trasę, a hotel będzie zawsze przy samej drodze. W ten sposób masz do pokonania 2.139 mil (3.442 kilometry). Dla ścisłości trzeba jeszcze powiedzieć, że wybrana trasa ta nie wiedzie dokładnie po Route 66, ale w większości autostradą tuż obok.

© google

Kolejnym istotnym założeniem jest to ile będzie palić auto, którym pojedziesz w podróż. Oczywiście nie pojedziesz sam, więc nie będziesz szukać w wypożyczalni Mustanga. Najczęściej wypożyczanymi samochodami na podróż są vany, na potrzeby wyliczenia niech będzie to Kia Sedona. Amerykańskie wypożyczalnie są pełne tego modelu auta, zatem duża szansa, że właśnie nim pojedziesz w podróż.

Typowa Sedona ma silnik 3,3 litra V6, co daje niemal 280 KM. Taki potwór nie będzie palić jak Toyota Aygo. Według producenta spalanie poza miastem to 10 litrów na 100 km, ale to można między bajki włożyć. Zwłaszcza, że jadąc w taką podróż będziesz wieźć kilka osób i bagaże.

Zatem dla dalszych wyliczeń przyjmijmy, że auto pali 11,4 litra na 100 km – to daje dokładnie 3 galony. A właśnie w galonach jest sprzedawane paliwo w USA.

Pozostaje ostatnia niewiadoma – cena paliwa. Tutaj bardzo dobra wiadomość – jest dużo taniej niż w Polsce. Obecna cena galona benzyny (1 galon = 3,785 litra) w Polsce to 22,71 zł. Cena tego samego galona benzyny w USA (średnia cena z października 2021 – 3,383) to 13,42 zł (według kursu średniego USD w NBP – 3,9664).

Teraz tylko to wszystko trzeba złożyć razem – łącznie cena benzyny potrzebnej do przejechania całej Route 66 to niecałe 1400 złotych.

CENY BENZYNY W USA

Ale oczywiście średnia cena paliwa może zafałszować nasze obliczenie. W tak wielkim kraju jakim są Stany Zjednoczone rozrzut cen między regionami i poszczególnymi stanami może być szokujący.

W regionie Midwest, w którym leży Chicago obecna cena galona paliwa to 3,21$, natomiast w Kalifornii za galon płaci się już 4,39$.

Tankując niemal pełen bak w Illinois zapłacisz 64$ a tankując w Kalifornii aż 88$. Najłatwiej zapamiętać, że ceny są niższe na wschodzie USA, a wyższe na zachodzie, natomiast absolutnie najdroższa jest Kalifornia.

Ceny benzyny dla poszczególnych regionów wyglądają następująco:

 • Gulf Coast – 3,08$ za galon
 • Lower Atlantic – 3,24$ za galon
 • East Coast – 3,34$ za galon
 • Central Atlantic – 3,48$ za galon
 • Rocky Mountains – 3,56$ za galon
 • West Coast – 4,07$ za galon
 • California – 4,39$ za galon

Powyższe informacje na podstawie danych U.S. Energy Information Administration.

Tak jak w każdym innym kraju także w USA cena paliwa na autostradzie jest zwykle nieco wyższa niż poza nią. Średnio w Kalifornii jest to 21 centów na galonie paliwa drożej.

Jeszcze jedną istotną zmienną, którą musisz wziąć pod uwagę to galopujące ostatnio ceny paliwa. Jeszcze na początku 2021 roku średnia cena benzyny to było 2,34$ za galon, czyli w ciągu 10 miesięcy tego roku wzrosła o 49% !

Na wykresie poniżej możesz zobaczyć jak kształtowały się ceny benzyny w USA na przestrzeni ostatnich lat. Dla bezpieczeństwa obliczeń kosztów podróży lepiej założyć, że nawet obecna, wysoka cena może jeszcze wzrosnąć.

CENY BENZYNY W USA – GDZIE TAŃSZE STACJE

Oczywiście tak jak wszędzie są też w USA tańsze lub droższe stacje benzynowe. Jak znaleźć te tańsze? Oczywiście dzięki aplikacjom na telefon.

Najpopularniejsze apki to Gas Buddy, Gas Guru. Wprowadzając do nich planowaną trasę otrzymasz listę stacji po drodze, wraz z cenami paliwa na każdej z nich.

@ Gas Guru

CENY BENZYNY W USA – PODSUMOWANIE

Jak widzisz na podstawie wyliczeń 1400 zł za paliwo to nie jest wysoka cena. Zwłaszcza gdy będzie jeszcze dzielona pomiędzy kilka wspólnie podróżujących osób.

Musisz jednak pamiętać także o tym, że hotele i różne atrakcje po drodze będą wymagały zjazdu z samej Route 66. Ostatecznie koszt może się okazać z tego powodu o 10 czy 20% wyższy.

Można ten koszt jeszcze nieco obniżyć wyszukując po drodze tańszych stacji. Ale mimo wszystko musisz się zastanowić czy ta podróż ma polegać na pogoni za najtańszą stacją benzynową czy na zwiedzaniu USA. Różnica 1 czy 2 $ na zatankowaniu całego baku paliwa to nie jest cena, dla której – moim zdaniem – warto nadkładać drogi czy rezygnować z 15 minut więcej nad Wielkim Kanionem.

Szerokiej drogi.

CENY BENZYNY W USA – AKTUALIZACJA MARZEC 2022

Od czasu, gdy pisałem post ceny niestety znacznie wzrosły z powodu wojny Putina. Poniżej ceny z 7 marca:

 • średnio dla USA – 4,10$ za galon
 • East Coast – 4,10$ za galon
 • Midwest – 3,92$ za galon
 • Gulf Coast – 3,82$ za galon
 • Rocky Mountain – 3,83$ za galon
 • West Coast – 4,77$ za galon

CENY BENZYNY W USA – AKTUALIZACJA STYCZEŃ 2023

 • średnio dla USA – 3,26$ za galon
 • East Coast – 3,22$ za galon
 • Midwest – 3,15$ za galon
 • Gulf Coast – 2,89$ za galon
 • Rocky Mountain – 3,12$ za galon
 • West Coast – 3,94$ za galon

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

2 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dorota
Dorota
6 miesięcy temu

Bardzo dziękuję za przydatne informacje! 🙂

PODOBNE

Obrączkowe zaćmienie słońca w USA

Podróżujących w październiku za ocean czeka nie lada gratka - obrączkowe zaćmienie słońca w USA. Gdzie i kiedy będzie je najlepiej widać?

Passo Gavia – malownicza alpejska przełęcz

Wokół włoskiego miasteczka Bormio jest mnóstwo szlaków i wymagających górskich dróg. Jedna z nich prowadzi na malowniczą przełęcz Passo Gavia.

Aktualne ceny w Livigno

Dlaczego akurat aktualne ceny w Livigno są interesujące? Bo znajduje się tam strefa wolnocłowa, o której bardzo wielu podróżnych nie wie. Dowiadują się albo dopiero na miejscu, albo wcale, po prostu przejeżdżając przez dolinę, w drodze dalej.

Koniec (prawie) z airbnb w Nowym Jorku

Właściciele nieruchomości nagle zaczęli anulować rezerwacje. Wielu turystów jest zaskoczonych, ale to jest początek końca airbnb w Nowym Jorku. Miasto wygrało batalię sądową z najemcami

Nowy Jork podnosi ceny biletów

Od dziś, od północy miasto Nowy Jork podnosi ceny biletów na wszystkie usługi transportu publicznego. Drożeje między innymi najpopularniejsze wśród turystów metro.

Czy w amerykańskich parkach narodowych jest bezpiecznie?

Właściwie nie ma miesiąca by ktoś tam nie zginął. Lipiec pod tym względem jest już rekordowy. Jak do tego doszło? Sam oceń czy w amerykańskich parkach narodowych jest bezpiecznie.

Aktualne ceny na Maderze

Czy spędzając wakacje na portugalskiej wyspie będzie drożej niż nad Bałtykiem? Oto jak przedstawiają się aktualne ceny na Maderze.

Aktualne ceny w Holandii

Czy jadąc do Holandii zabierać jedzenie ze sobą, czy zdać się na lokalne sklepy spożywcze? Sprawdź aktualne ceny w Holandii.
2
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x