fbpx

Passo Gavia – malownicza alpejska przełęcz

Wokół włoskiego miasteczka Bormio jest mnóstwo szlaków i wymagających górskich dróg. Jedna z nich prowadzi na malowniczą przełęcz Passo Gavia.

Passo Gavia – najważniejsze informacje

Przełęcz znajduje się całkowicie na terytorium Włoch, choć niedaleko przebiega granica ze Szwajcarią. Najwyższy punkt przełęczy leży na wysokości 2652 metry nad poziomem morza.

Trasa na przełęcz rozpoczyna się od północy w miejscowości Santa Caterina, a kończy w miejscowości Ponte di Legno. Lub odwrotnie jeśli jedziecie od południowej strony. Łącznie do przejechania jest około 30 kilometrów. Cała przełęcz znajduje się na terenie Parku Narodowego Stelvio.

Passo Gavia

Historia Przełęczy Gavia

Szlak przez góry, wiodący przełęczą znany był już od czasów średniowiecznych. Tędy na północ wędrowali kupcy weneccy. W tamtych czasach była to jednak wyprawa bardzo niebezpieczna, najlepiej świadczy o tym nazwa jaką nadano temu miejscu – Przełęcz Czaszek. Wielu kupców i podróżników straciło życie na szlaku podczas osunięć ziemi i lawin.

Zimą szlak nawet obecnie jest całkowicie niedostępny, dopiero u progu lata śniegi w górach stopnieją do tego stopnia, że możliwe jest oczyszczenie drogi przez góry. Jednak będąc tam kilka lat temu w końcu maja przekonałem się, że co prawda droga była już przejezdna, ale na poboczach ograniczały ją dwumetrowe ściany śniegu.

Z przełęczą związana jest historia kapitana Arnaldo Berniego. W czasie I Wojny Światowej między innymi w okolicach przełęczy przebiegała linia frontu. Kapitan, wraz ze swoim oddziałem brał udział w potyczce na wysokości ponad 3500 metrów nad poziomem morza. W wyniku czego włoscy żołnierze pod koniec sierpnia 1918 roku obsadzili szczyt Punta San Matteo.

Wojska austriackie przeprowadziły kontrofensywę, w trakcie której kapitan Berni zginął, a jego ciała nigdy nie odnaleziono. Ponoć rodzina kapitana po czasy obecne, każdego roku po nadejściu wiosny szuka szczątków swojego przodka.

Passo Gavia

Najtrudniejsza z przełęczy

W okolicach Bormio jest kilka przełęczy górskich i dróg, na które można się wybrać, ale droga na Passo Gavia jest najbardziej niebezpieczną z nich.

Na przestrzeni lat droga przez góry została poszerzona, a jej nawierzchnia jest bardzo dobra. Jednak południowa część drogi jest miejscami naprawdę bardzo wąska. Jest tam wiele miejsc, w których nie ma szans by zmieściły się obok siebie dwa samochody.

Dodatkowo jest kilka zakrętów, dojeżdżając do których nie ma się bladego pojęcia co jest z drugiej strony. Przy czym bardziej chodzi o to czy ktoś nie nadjeżdża niż o niebezpieczeństwo związane ze stanem drogi. Część kierowców daje tam znać klaksonem, że się zbliżają do zakrętu.

Dlatego jeśli nie czujecie się na siłach jechać taką drogą to na Passo Gavia jedźcie od północnej strony, a po dojechaniu do górskiego stawu zawróćcie przy schroniskach. Ta część drogi jest szersza i ma znacznie lepszą widoczność.

Dla kogo jest ta trasa?

Dla wszystkich! No może przesadziłem, pieszych tam jednak nie widać. Poza tym na pewno zobaczycie tam samochody, motocykle i oczywiście rowery. Zwracajcie uwagę zwłaszcza na te ostatnie, bo rowerzyści jadąc pod górę jadą bardzo wolno. Natomiast na zjazdach potrafią osiągać szybkości większe niż jadące tam samochody.

Dla pieszych są jednak górskie szlaki, na które można się wybrać z parkingów, które są zlokalizowane przy schroniskach na przełęczy. Okolica jest bardzo malownicza, warto wpaść tam zarówno w ciągu dnia, ale też w nocy. Wtedy dzięki temu, że w okolicy nie ma żadnego przemysłu powietrze jest fantastycznie przejrzyste.

Sporym atutem jest też to, że nocą nie ma tam żadnych latarni, można obserwować i fotografować niebo. Choć niestety nieco zanieczyszczenia świetlnego dociera z dolin, w których położone są okoliczne miejscowości.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Aktualne ceny w Livigno

Dlaczego akurat aktualne ceny w Livigno są interesujące? Bo znajduje się tam strefa wolnocłowa, o której bardzo wielu podróżnych nie wie. Dowiadują się albo dopiero na miejscu, albo wcale, po prostu przejeżdżając przez dolinę, w drodze dalej.

Czy w amerykańskich parkach narodowych jest bezpiecznie?

Właściwie nie ma miesiąca by ktoś tam nie zginął. Lipiec pod tym względem jest już rekordowy. Jak do tego doszło? Sam oceń czy w amerykańskich parkach narodowych jest bezpiecznie.

Śmierć bizona w Yellowstone. Winny turysta

Bezmyślny turysta spowodował śmierć bizona w Yellowstone. Władze parku wszczęły dochodzenie i poszukują osoby, która złamała reguły postępowania w parku narodowym. Zasady obowiązujące w parkach...

Angels Landing – zasady wejść w roku 2023

Zion National Park ogłosił terminy zapisów na loterię dla osób, które chcą wejść na szlak do fenomenalnego punktu widokowego Angels Landing. Program zezwoleń w 2022...

Dni darmowego wstępu do amerykańskich parków w 2023 roku

Agencja zarządzająca parkami narodowymi w USA ogłosiła właśnie dni darmowego wstępu do amerykańskich parków narodowych w przyszłym roku

Będą nowe parki narodowe w USA?

Pytanie raczej nie czy będą nowe parki narodowe w USA, ale kiedy. Amerykanie rozważają właśnie włączenie do systemu parków także miejsc związanych historią drugiej połowy XX wieku.

Death Valley po powodzi – częściowe otwarcie

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami nastąpiło częściowe otwarcie Death Valley po powodzi, która zniszczyła infrastrukturę parku. Jednak znaczna część parku pozostaje nadal niedostępna.

Nowa opłata za parkowanie w parku narodowym w USA

Od 1 marca 2023 wprowadzona zostanie nowa opłata za parkowanie w parku narodowym w USA. Wszystkie przychody uzyskane w ten sposób będą przez park przeznaczane na utrzymanie infrastruktury i obsługę turystów.
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x