fbpx

Obłoki srebrzyste nad Polską

Ostatniej nocy, na niebie, pojawiły się po zmroku bardzo rzadkie chmury. Uważni obserwatorzy nieba mogli zobaczyć niezwykłe obłoki srebrzyste nad Polską.

 

OBŁOKI SREBRZYSTE NAD POLSKĄ

 

Obłoki srebrzyste (ang. noctilucent clouds) to najwyżej na Ziemi występujące chmury. Pojawiają się one na północnej półkuli najczęściej od maja do końca sierpnia. I niestety nie da się przewidzieć kiedy będzie można je obserwować.

Chmury te tworzą się w mezosferze, bardzo wysoko nad Ziemią – około 80 kilometrów nad jej powierzchnią. Nad mezosferą, na wysokości 100 km, jest już linia Karmana – umowna granica pomiędzy atmosferą ziemską a kosmosem. Wyżej można zaobserwować już tylko zorze polarne.

 

Obłoki srebrzyste nad Polską

 

 

Po raz pierwszy w historii zaobserwował je rosyjski astronom Witold Ceraski w 1885 roku, dwa lata po wybuchu wulkanu Krakatau. Jednak w kolejnych latach obłoki obserwowano na niebie coraz częściej.

 

 

KIEDY I GDZIE OBSERWOWAĆ OBŁOKI SREBRZYSTE?

 

Obłoki srebrzyste pojawiają się zwykle dość nisko nad horyzontem, niedługo po zachodzie słońca. By być precyzyjnym – w tym momencie są widzialne, światło rozpraszające się na kryształkach lodu pozwala je zobaczyć dopiero o tej porze.

Ze względu na to, że na tej wysokości nad poziomem morza kryształki mają niewiele zanieczyszczeń to rozproszone światło daje im jasno niebieskawy odcień. Stąd bierze się polska nazwa obłoków srebrzystych.

 

Obłoki srebrzyste nad Polską

 

Ze względu na to, że są niewiele nad linią horyzontu to może być trudno dostrzec je w centrach miast. Gdzie dodatkowo możliwości obserwacji ograniczają łuny z oświetlenia ulicznego.

Najlepszy do obserwacji i zdjęć jest w miarę płaski teren, poza miastem. Mi jak widać udało się bo w momencie gdy się obłoki pojawiły byłem akurat nad jeziorem.

 

Obłoki srebrzyste nad Polską

 

Wszystkie zdjęcia były zrobione dziś w nocy, w okolicach Poznania. Spoglądajcie na nocne niebo w kolejnych dniach, jest szansa, że obłoki pojawią się znowu po zachodzie słońca.

 

 

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

4 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Agnieszka Mikołajczyk

Piękne zdjęcie

czoczo
4 lat temu

Witam ,
Przepiękny Zachód słońca. Wiele razu próbowałem taki zatrzymać w kadrze … ale nigdy mi sie nie udało tak pięknego uzyskać.
Pozdrawiam czoczo

PODOBNE

Kalendarz fotografa: zjawiska astronomiczne 2025 roku

W 2025 roku niebo zaprezentuje nam kilka spektakularnych widowisk, które aż proszą się o uchwycenie w obiektywie. Oto zjawiska astronomiczne 2025 roku, które warto zobaczyć i sfotografować. Od spadających gwiazd, przez jasne planety, aż po księżycowe zaćmienia – każdy miłośnik fotografii znajdzie coś dla siebie. Sprawdź, co, kiedy i jak najlepiej uwiecznić na zdjęciach. A do tego – kilka praktycznych wskazówek, jak przygotować się na te kosmiczne chwile.

Murale w Pile

Piła ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko rondo, park i dworzec. I choć największe murale w Pile są dość nudnawe, to jednak miasto potrafi zaskoczyć naprawdę fantastycznym street artem. Oto co znalazłem w czasie kilkugodzinnego pobytu.

Zorza polarna nad Polską – kiedy ponownie?

Przed weekendem pojawiły się alerty o bardzo silnych wybuchach na Słońcu. Informacje były bardzo pozytywne bo oznaczały, że pojawi się zorza polarna nad Polską. Astronomowie i fotografowie już wiedzieli co się święci i pakowali sprzęt do wypraw za miasto.

Żywkowo – fantastyczna bociania wioska

Na północy Mazur, przy samej granicy leży bociania wioska. Co w niej niezwykłego? Otóż zamieszkuje ją więcej bocianów niż ludzi, a to oznacza naprawdę dużo bocianów do obserwowania.

Całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA

Już wkrótce fotograficzno-astronomiczna okazja tego roku. Będzie to całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA, ale obserwować je będzie można także w innych krajach.

Noc polarna

Czas, kiedy słońce nie pokazuje się nad horyzontem. Przeżyj niezwykłe zjawisko jakim jest noc polarna, gdzie każdy dzień jest nieprzerwaną ciemnością.

Efekt halo na niebie – kiedy występuje

Efekt halo fascynuje i inspiruje od wieków, łącząc naukę z magią natury. Czym jest to fascynujące zjawisko atmosferyczne i kiedy występuje?

Wulkan na Islandii – erupcja online

Bardzo wiele osób chciałoby zobaczyć wybuch wulkanu na Islandii na żywo. Z przyczyn oczywistych ma na to szansę tylko garstka ludzi. Można jednak śledzić erupcję online i znacznie bezpieczniej.
4
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x