fbpx

Kometa C/2022 E3 nad Polską

Już w najbliższych dniach obserwatorów i fotografów nocnego nieba czeka kosmiczna gratka. Nad Polską będzie widoczna kometa C/2022 E3. Będzie to jednocześnie najlepiej widoczna na niebie kometa od czasu 2020 roku, kiedy obserwowaliśmy Neowise.

KOMETA C/2022 E3

Prawda, że romantyczną nazwę nadano tej komecie? Zauważona została po raz pierwszy w marcu ubiegłego roku, gdy powili przemierzała peryferie Układu Słonecznego. Już za kilka dni, dokładnie 12 stycznia osiągnie peryhelium, tzn. punkt, w którym będzie najbliżej Słońca.

Jednak najlepszy moment na obserwację z Ziemi nastąpi nieco później. 1 lutego kometa osiągnie punkt największego zbliżenia względem Ziemi. Jednocześnie w nocy z 1 na 2 lutego będzie najlepiej widoczna, prawdopodobnie będzie ją można zobaczyć gołym okiem.

Ale trzeba zastrzec, że mimo wszystko nie będzie tak bardzo widoczna jak wspomniana wcześniej kometa Neowise z 2020 roku.

Oczywiście sąsiednie do nocy z 1 na 2 lutego też będą zbliżone, jeśli chodzi o szansę zobaczenia komety, w momencie gdy będzie najlepiej widoczna.

JAK ZNALEŹĆ KOMETĘ C/2022 E3 NA NIEBIE?

W Polsce, przynajmniej teoretycznie, kometa pojawia się już obecnie nad północnym horyzontem w okolicach godziny 22. Jednak jest bardzo słabo widoczna, możecie próbować ją obserwować przez lornetkę w gwiazdozbiorze Korona Północna.

Screen poniżej, pochodzący ze strony Stellarium pokazuje sytuację 8 stycznia o godzinie 21:30, widok dla okolic Poznania.

screen Stellarium

Drugi screen pokazuje jak będzie wyglądała sytuacja nocą z 1 na drugiego lutego. I na tej dacie się skupiamy, bo właśnie wtedy kometa ma być najlepiej widoczna z Ziemi. Tego kometa będzie widoczna niemal idealnie na północy, wysoko nad horyzontem, będzie można ją znaleźć już w gwiazdozbiorze Żyrafy.

screen Stellarium

Jak wspomniałem, kometa będzie widoczna gołym okiem. Ale jeśli chcecie podziwiać ją w całej okazałości to niezbędna będzie choćby lornetka, która przybliży obraz.

Ta kometa będzie ciemniejsza od poprzedniczki, więc najlepiej obserwować ją poza miastem, a na pewno poza centrami miast, gdzie sodowe latarnie przesłonią ja pomarańczową poświatą.

Zdecydowanie lepszą opcją będzie wybranie się na wycieczkę z dala od takich świateł, pamiętając, że obserwację będziemy prowadzić w stronę północy. Zatem z miasta wyjeżdżamy też na północ, by łuna nie przeszkadzała w obserwacji.

TAK WYGLĄDAŁA KOMETA NEOWISE

Życzę nam wszystkim by na przełomie stycznia i lutego była pogoda pozwalająca na obserwację nieba. A jednocześnie przypominam zdjęcie komety Neowise, sfotografowanej przeze mnie nad poznańską katedrą.

Kometa C/2020 F3 Neowise

Więcej zdjęć znajdziecie w poście Kometa Neowise nad Poznaniem.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Śmierć bizona w Yellowstone. Winny turysta

Bezmyślny turysta spowodował śmierć bizona w Yellowstone. Władze parku wszczęły dochodzenie i poszukują osoby, która złamała reguły postępowania w parku narodowym. Zasady obowiązujące w parkach...

Street art i murale Berlina

Stolica Niemiec jest jednym z najbardziej przyjaznych artystom ulicy miast. Ich prace można zobaczyć niemal na każdym kroku. Oto krótki przewodnik o tym gdzie...

Zniesienie wymogu szczepienia przy podróży do USA

Wielu turystów oczekiwało na tą informację. Biały Dom ogłosił bliskie zniesienie wymogu szczepienia przeciw COVID-19 przy podróży do USA. DATA ZNIESIENIA WYMOGU SZCZEPIEŃ DLA PODRÓŻUJĄCYCH...

Formuła 1 w Las Vegas

W tym roku na fanów sportów samochodowych za oceanem czeka wyjątkowa gratka. Formuła 1 w Las Vegas. Nocny wyścig ulicami miasta, który będzie można obserwować nawet ze swojego pokoju hotelowego.

Najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku

Kiedy Manhattan zaczął rosnąć w górę? Czy najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku ciągle jeszcze stoją? Które to są budynki? Zapraszam do spojrzenia wstecz, o niemal 150 lat, tego w historię wielkiego miasta.

Promocje i kody rabatowe na zwiedzanie USA

Planując wyprawę za ocean warto zaoszczędzić na każdym możliwym kroku. Promocje i kody rabatowe na zwiedzanie USA mogą zmniejszyć cenę wyprawy nawet o setki...

Wkrótce wzrosną ceny karnetów na zwiedzanie

Jeśli wybieracie się w najbliższych miesiącach zagranicę to jest okazja zaoszczędzić. Najwięksi pośrednicy zapowiedzieli, że wkrótce wzrosną ceny karnetów na zwiedzanie najpopularniejszych na świecie...

Koszt wyjazdu do USA w 2023 roku

Zaczynasz planować wyprawę do Stanów? Zobacz jaki jest koszt wyjazdu do USA w 2023 roku. I jak zmieniły się poszczególne ceny od początku ubiegłego...
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x