fbpx

Kometa C/2022 E3 nad Polską

Już w najbliższych dniach obserwatorów i fotografów nocnego nieba czeka kosmiczna gratka. Nad Polską będzie widoczna kometa C/2022 E3. Będzie to jednocześnie najlepiej widoczna na niebie kometa od czasu 2020 roku, kiedy obserwowaliśmy Neowise.

KOMETA C/2022 E3

Prawda, że romantyczną nazwę nadano tej komecie? Zauważona została po raz pierwszy w marcu ubiegłego roku, gdy powili przemierzała peryferie Układu Słonecznego. Już za kilka dni, dokładnie 12 stycznia osiągnie peryhelium, tzn. punkt, w którym będzie najbliżej Słońca.

Jednak najlepszy moment na obserwację z Ziemi nastąpi nieco później. 1 lutego kometa osiągnie punkt największego zbliżenia względem Ziemi. Jednocześnie w nocy z 1 na 2 lutego będzie najlepiej widoczna, prawdopodobnie będzie ją można zobaczyć gołym okiem.

Ale trzeba zastrzec, że mimo wszystko nie będzie tak bardzo widoczna jak wspomniana wcześniej kometa Neowise z 2020 roku.

Oczywiście sąsiednie do nocy z 1 na 2 lutego też będą zbliżone, jeśli chodzi o szansę zobaczenia komety, w momencie gdy będzie najlepiej widoczna.

JAK ZNALEŹĆ KOMETĘ C/2022 E3 NA NIEBIE?

W Polsce, przynajmniej teoretycznie, kometa pojawia się już obecnie nad północnym horyzontem w okolicach godziny 22. Jednak jest bardzo słabo widoczna, możecie próbować ją obserwować przez lornetkę w gwiazdozbiorze Korona Północna.

Screen poniżej, pochodzący ze strony Stellarium pokazuje sytuację 8 stycznia o godzinie 21:30, widok dla okolic Poznania.

screen Stellarium

Drugi screen pokazuje jak będzie wyglądała sytuacja nocą z 1 na drugiego lutego. I na tej dacie się skupiamy, bo właśnie wtedy kometa ma być najlepiej widoczna z Ziemi. Tego kometa będzie widoczna niemal idealnie na północy, wysoko nad horyzontem, będzie można ją znaleźć już w gwiazdozbiorze Żyrafy.

screen Stellarium

Jak wspomniałem, kometa będzie widoczna gołym okiem. Ale jeśli chcecie podziwiać ją w całej okazałości to niezbędna będzie choćby lornetka, która przybliży obraz.

Ta kometa będzie ciemniejsza od poprzedniczki, więc najlepiej obserwować ją poza miastem, a na pewno poza centrami miast, gdzie sodowe latarnie przesłonią ja pomarańczową poświatą.

Zdecydowanie lepszą opcją będzie wybranie się na wycieczkę z dala od takich świateł, pamiętając, że obserwację będziemy prowadzić w stronę północy. Zatem z miasta wyjeżdżamy też na północ, by łuna nie przeszkadzała w obserwacji.

TAK WYGLĄDAŁA KOMETA NEOWISE

Życzę nam wszystkim by na przełomie stycznia i lutego była pogoda pozwalająca na obserwację nieba. A jednocześnie przypominam zdjęcie komety Neowise, sfotografowanej przeze mnie nad poznańską katedrą.

Kometa C/2020 F3 Neowise

Więcej zdjęć znajdziecie w poście Kometa Neowise nad Poznaniem.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Wkrótce wzrosną ceny karnetów na zwiedzanie

Jeśli wybieracie się w najbliższych miesiącach zagranicę to jest okazja zaoszczędzić. Najwięksi pośrednicy zapowiedzieli, że wkrótce wzrosną ceny karnetów na zwiedzanie najpopularniejszych na świecie...

Koszt wyjazdu do USA w 2023 roku

Zaczynasz planować wyprawę do Stanów? Zobacz jaki jest koszt wyjazdu do USA w 2023 roku. I jak zmieniły się poszczególne ceny od początku ubiegłego...

Angels Landing – zasady wejść w roku 2023

Zion National Park ogłosił terminy zapisów na loterię dla osób, które chcą wejść na szlak do fenomenalnego punktu widokowego Angels Landing. Program zezwoleń w 2022...

Dni darmowego wstępu do amerykańskich parków w 2023 roku

Agencja zarządzająca parkami narodowymi w USA ogłosiła właśnie dni darmowego wstępu do amerykańskich parków narodowych w przyszłym roku

Bomba atomowa w Coldwar Museum

Wczoraj została otwarta najnowsza atrakcja turystyczna Berlina - Coldwar Museum. Zwiedzający mogą w nim zobaczyć nawet bombę atomową, ale przede wszystkim znaleźć mnóstwo opowieści o historii z okresu zimnej wojny.

Ciekawostki o Las Vegas

Zanim wybierzecie się do Miasta Grzechu warto poznać ciekawostki o Las Vegas. Wiele z nich pomoże zaplanować ciekawszy pobyt w mieście.

OMNY Card – nowy system opłat za transport w Nowym Jorku

Od lat transport w Nowym Jorku płaciliśmy za pomocą MetroCard. NYC wprowadził nowy system opłat za transport. Nazywa się OMNY i jest znacznie prostszy w obsłudze. Jak z niego skorzystać?

Zaćmienie słońca 2022 w Polsce

Po dłuższej przerwie czeka nas za kilka dni wyczekiwane przez fotografów zaćmienie słońca 2022. Jak się przygotować do obserwacji i fotografowania tego zjawiska
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x