fbpx

Kometa C/2022 E3 nad Polską

Już w najbliższych dniach obserwatorów i fotografów nocnego nieba czeka kosmiczna gratka. Nad Polską będzie widoczna kometa C/2022 E3. Będzie to jednocześnie najlepiej widoczna na niebie kometa od czasu 2020 roku, kiedy obserwowaliśmy Neowise.

KOMETA C/2022 E3

Prawda, że romantyczną nazwę nadano tej komecie? Zauważona została po raz pierwszy w marcu ubiegłego roku, gdy powili przemierzała peryferie Układu Słonecznego. Już za kilka dni, dokładnie 12 stycznia osiągnie peryhelium, tzn. punkt, w którym będzie najbliżej Słońca.

Jednak najlepszy moment na obserwację z Ziemi nastąpi nieco później. 1 lutego kometa osiągnie punkt największego zbliżenia względem Ziemi. Jednocześnie w nocy z 1 na 2 lutego będzie najlepiej widoczna, prawdopodobnie będzie ją można zobaczyć gołym okiem.

Ale trzeba zastrzec, że mimo wszystko nie będzie tak bardzo widoczna jak wspomniana wcześniej kometa Neowise z 2020 roku.

Oczywiście sąsiednie do nocy z 1 na 2 lutego też będą zbliżone, jeśli chodzi o szansę zobaczenia komety, w momencie gdy będzie najlepiej widoczna.

JAK ZNALEŹĆ KOMETĘ C/2022 E3 NA NIEBIE?

W Polsce, przynajmniej teoretycznie, kometa pojawia się już obecnie nad północnym horyzontem w okolicach godziny 22. Jednak jest bardzo słabo widoczna, możecie próbować ją obserwować przez lornetkę w gwiazdozbiorze Korona Północna.

Screen poniżej, pochodzący ze strony Stellarium pokazuje sytuację 8 stycznia o godzinie 21:30, widok dla okolic Poznania.

screen Stellarium

Drugi screen pokazuje jak będzie wyglądała sytuacja nocą z 1 na drugiego lutego. I na tej dacie się skupiamy, bo właśnie wtedy kometa ma być najlepiej widoczna z Ziemi. Tego kometa będzie widoczna niemal idealnie na północy, wysoko nad horyzontem, będzie można ją znaleźć już w gwiazdozbiorze Żyrafy.

screen Stellarium

Jak wspomniałem, kometa będzie widoczna gołym okiem. Ale jeśli chcecie podziwiać ją w całej okazałości to niezbędna będzie choćby lornetka, która przybliży obraz.

Ta kometa będzie ciemniejsza od poprzedniczki, więc najlepiej obserwować ją poza miastem, a na pewno poza centrami miast, gdzie sodowe latarnie przesłonią ja pomarańczową poświatą.

Zdecydowanie lepszą opcją będzie wybranie się na wycieczkę z dala od takich świateł, pamiętając, że obserwację będziemy prowadzić w stronę północy. Zatem z miasta wyjeżdżamy też na północ, by łuna nie przeszkadzała w obserwacji.

TAK WYGLĄDAŁA KOMETA NEOWISE

Życzę nam wszystkim by na przełomie stycznia i lutego była pogoda pozwalająca na obserwację nieba. A jednocześnie przypominam zdjęcie komety Neowise, sfotografowanej przeze mnie nad poznańską katedrą.

Kometa C/2020 F3 Neowise

Więcej zdjęć znajdziecie w poście Kometa Neowise nad Poznaniem.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Żywkowo – fantastyczna bociania wioska

Na północy Mazur, przy samej granicy leży bociania wioska. Co w niej niezwykłego? Otóż zamieszkuje ją więcej bocianów niż ludzi, a to oznacza naprawdę dużo bocianów do obserwowania.

Całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA

Już wkrótce fotograficzno-astronomiczna okazja tego roku. Będzie to całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA, ale obserwować je będzie można także w innych krajach.

Stewardessa radzi czy bredzi?

Ostatnio w polskich tzw. mediach pojawiła się seria niusów o tym co stewardessa radzi robić by pobyt w hotelu nie stał się koszmarem. Ale na wasze bezpieczeństwo w hotelu czyha wiele innych zagrożeń. Niektóre są śmiertelne!

Noc polarna

Czas, kiedy słońce nie pokazuje się nad horyzontem. Przeżyj niezwykłe zjawisko jakim jest noc polarna, gdzie każdy dzień jest nieprzerwaną ciemnością.

Cała trasa Route 66 z chatGPT

Odkryj uroki kultowej Route 66 z chatGPT – sztuczna inteligencja została twoim przewodnikiem po legendarnej trasie pełnej historii i przygód.

Planowanie podróży z chatGPT

Planowanie podróży z ChatGPT otwiera przed tobą świat nieograniczonych możliwości. Dzięki sztucznej inteligencji możesz się dowiedzieć o miejscach, o których nie miałeś pojęcia, zaplanować najkrótszą trasę. A przy okazji oszczędzić czas, nerwy i pieniądze.

Pakowanie z ChatGPT: niezbędnik każdego turysty

Zmęczony wiecznym zapominaniem o czymś ważnym podczas pakowania? Pakowanie z ChatGPT to rozwiązanie twoich problemów! Dowiedz się, jak inteligencja sztuczna może zorganizować twój bagaż, zapewniając, że wszystko, czego potrzebujesz, znajdzie się w twojej walizce.

Efekt halo na niebie – kiedy występuje

Efekt halo fascynuje i inspiruje od wieków, łącząc naukę z magią natury. Czym jest to fascynujące zjawisko atmosferyczne i kiedy występuje?
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x