fbpx

Kometa C/2022 E3 nad Polską

Już w najbliższych dniach obserwatorów i fotografów nocnego nieba czeka kosmiczna gratka. Nad Polską będzie widoczna kometa C/2022 E3. Będzie to jednocześnie najlepiej widoczna na niebie kometa od czasu 2020 roku, kiedy obserwowaliśmy Neowise.

KOMETA C/2022 E3

Prawda, że romantyczną nazwę nadano tej komecie? Zauważona została po raz pierwszy w marcu ubiegłego roku, gdy powili przemierzała peryferie Układu Słonecznego. Już za kilka dni, dokładnie 12 stycznia osiągnie peryhelium, tzn. punkt, w którym będzie najbliżej Słońca.

Jednak najlepszy moment na obserwację z Ziemi nastąpi nieco później. 1 lutego kometa osiągnie punkt największego zbliżenia względem Ziemi. Jednocześnie w nocy z 1 na 2 lutego będzie najlepiej widoczna, prawdopodobnie będzie ją można zobaczyć gołym okiem.

Ale trzeba zastrzec, że mimo wszystko nie będzie tak bardzo widoczna jak wspomniana wcześniej kometa Neowise z 2020 roku.

Oczywiście sąsiednie do nocy z 1 na 2 lutego też będą zbliżone, jeśli chodzi o szansę zobaczenia komety, w momencie gdy będzie najlepiej widoczna.

JAK ZNALEŹĆ KOMETĘ C/2022 E3 NA NIEBIE?

W Polsce, przynajmniej teoretycznie, kometa pojawia się już obecnie nad północnym horyzontem w okolicach godziny 22. Jednak jest bardzo słabo widoczna, możecie próbować ją obserwować przez lornetkę w gwiazdozbiorze Korona Północna.

Screen poniżej, pochodzący ze strony Stellarium pokazuje sytuację 8 stycznia o godzinie 21:30, widok dla okolic Poznania.

screen Stellarium

Drugi screen pokazuje jak będzie wyglądała sytuacja nocą z 1 na drugiego lutego. I na tej dacie się skupiamy, bo właśnie wtedy kometa ma być najlepiej widoczna z Ziemi. Tego kometa będzie widoczna niemal idealnie na północy, wysoko nad horyzontem, będzie można ją znaleźć już w gwiazdozbiorze Żyrafy.

screen Stellarium

Jak wspomniałem, kometa będzie widoczna gołym okiem. Ale jeśli chcecie podziwiać ją w całej okazałości to niezbędna będzie choćby lornetka, która przybliży obraz.

Ta kometa będzie ciemniejsza od poprzedniczki, więc najlepiej obserwować ją poza miastem, a na pewno poza centrami miast, gdzie sodowe latarnie przesłonią ja pomarańczową poświatą.

Zdecydowanie lepszą opcją będzie wybranie się na wycieczkę z dala od takich świateł, pamiętając, że obserwację będziemy prowadzić w stronę północy. Zatem z miasta wyjeżdżamy też na północ, by łuna nie przeszkadzała w obserwacji.

TAK WYGLĄDAŁA KOMETA NEOWISE

Życzę nam wszystkim by na przełomie stycznia i lutego była pogoda pozwalająca na obserwację nieba. A jednocześnie przypominam zdjęcie komety Neowise, sfotografowanej przeze mnie nad poznańską katedrą.

Kometa C/2020 F3 Neowise

Więcej zdjęć znajdziecie w poście Kometa Neowise nad Poznaniem.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Obrączkowe zaćmienie słońca w USA

Podróżujących w październiku za ocean czeka nie lada gratka - obrączkowe zaćmienie słońca w USA. Gdzie i kiedy będzie je najlepiej widać?

Passo Gavia – malownicza alpejska przełęcz

Wokół włoskiego miasteczka Bormio jest mnóstwo szlaków i wymagających górskich dróg. Jedna z nich prowadzi na malowniczą przełęcz Passo Gavia.

Aktualne ceny w Livigno

Dlaczego akurat aktualne ceny w Livigno są interesujące? Bo znajduje się tam strefa wolnocłowa, o której bardzo wielu podróżnych nie wie. Dowiadują się albo dopiero na miejscu, albo wcale, po prostu przejeżdżając przez dolinę, w drodze dalej.

Koniec (prawie) z airbnb w Nowym Jorku

Właściciele nieruchomości nagle zaczęli anulować rezerwacje. Wielu turystów jest zaskoczonych, ale to jest początek końca airbnb w Nowym Jorku. Miasto wygrało batalię sądową z najemcami

Nowy Jork podnosi ceny biletów

Od dziś, od północy miasto Nowy Jork podnosi ceny biletów na wszystkie usługi transportu publicznego. Drożeje między innymi najpopularniejsze wśród turystów metro.

Muzeum Fotografii w Berlinie

W sercu zachodniej części miasta znalazło idealne dla siebie miejsce Muzeum Fotografii w Berlinie. To tutaj można zobaczyć w wielkich formatach prace Helmuta Newtona, fundatora muzeum

Kolorowe drzwi w Funchal, na Maderze

Rua de Santa Maria była niezbyt bezpieczną częścią miasta, aż ktoś wpadł na pomysł by oddać ją artystom ulicznym. W ten sposób zaczęły powstawać kolorowe drzwi w Funchal, na portugalskiej wyspie Madera.

Czy w amerykańskich parkach narodowych jest bezpiecznie?

Właściwie nie ma miesiąca by ktoś tam nie zginął. Lipiec pod tym względem jest już rekordowy. Jak do tego doszło? Sam oceń czy w amerykańskich parkach narodowych jest bezpiecznie.
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x