fbpx

Jak zaplanować spakowanie na podróż

 

 

Każdemu zdarzyło się kiedyś, że już w podróży przypominał sobie o czymś czego nie zabrał ze sobą, choć powinien. Pół biedy jak jest to coś co można bez problemu kupić tam gdzie jedziemy. Ale jeśli wybierzecie się choćby na nocne zdjęcia na odludziu to szansa na kupienie tam latarki będzie zerowa. Dlatego zanim wybierzecie się w podróż warto poznać zasady jak zaplanować spakowanie na podróż i niczego nie zapomnieć.

 

 

NA PEWNO O CZYMŚ WAŻNYM ZAPOMNIAŁEŚ

 

Co ciekawe – ludzie często zapominają o bardzo ważnych rzeczach. No może nie tych najważniejszych, paszport, pieniądze i aparat raczej nie mają szansy pozostać w domu.

 

Jednak zapominanie o takich rzeczach jak ładowarka do akumulatorków, albo sam zapasowy akumulatorek, albo druga karta pamięci jest już na porządku dziennym.

 

Takie sytuacje są najczęstsze wśród ludzi, którzy polegają wyłącznie na swojej – zawodnej jak się okazuje – pamięci.

 

 

LISTA DO SPAKOWANIA NA KARTECZCE

 

Oczywiście jakimś wyjściem z sytuacji jest lista rzeczy do spakowania przygotowana wcześniej na kartce. Znam co najmniej kilka osób tak robiących. Zgoda – to znacznie pomaga, ale znów jest problem, tworzą listę za każdym razem, przed wyjazdem od nowa. Ta nowa lista powstaje wyłącznie z pamięci. A więc pojawia się ten sam problem, jak zapisują listę mogą coś zapomnieć do niej dopisać.

 

Tutaj może jeszcze pomóc sposób znajomego seniora, który spisał listę rzeczy do zabrania w swoim kalendarzu książkowym z roku 1998 i który ciągle ma w szafie. Teraz za każdym razem przed wyjazdem wyciąga ten eksponat i przepisuje z niego na nową kartkę tamte zapisane rzeczy.

 

W ciągu tych wszystkich lat dopisał do pierwotnej listy wszystkie elementy, które stawały się niezbędne z biegiem czasu w podróżach. I dzięki temu najprawdopodobniej teraz już niczego nie zapomni (choć ponoć raz mu się i tak zdarzyło).

 

Ale już czujecie absurd tego rozwiązania prawda? Za każdym razem od nowa karteczka i długopis. A przecież mamy już wiek cyfrowej rewolucji, oszczędzamy środowisko naturalne – więc czas porzucić te karteczki. Choć prawdę mówiąc seniora już chyba się nie da odzwyczaić 😉

 

 

JAK ZABRAĆ SIĘ ZA LISTĘ

 

Zaczynając tworzyć listę do spakowania, niezależnie od miejsca jej tworzenia, należy postępować wg kilku zasad by to ogarnąć. Dzięki nim całe pakowanie powinno odbyć się już bezstresowo.

 

 

 

HARMONOGRAM PAKOWANIA

 

Wiele osób o tym w ogóle nie myśli, ale przygotowanie do pakowania warto zacząć znacznie wcześniej. Na wyjazd zabieramy rzeczy, których nie używamy na co dzień. Zwłaszcza chodzi tutaj o walizkę, torbę podróżną czy choćby kłódki do nich.

 

Warto je sprawdzić na spokojnie, na 2-3 tygodnie przed podróżą – czy nadal są sprawne. A dlaczego by nie miały być? Kilka przykładów z życia, jeden był niestety moim udziałem.

 

Dawno temu wyjeżdżając na kilkudniową podróż spakowałem się w walizkę, której przez dłuższy czas nie używałem. Wszystko wyglądało świetnie, zmieściłem się, statyw też. Wyjeżdżam, ciągnę walizkę za sobą przez drzwi od mieszkania i… walizkę wyciągnąłem, ale kółka pozostały w mieszkaniu. Oczywiście nie było czasu by zmienić walizkę, całe 4 dni musiałem ją nosić, 20 kilogramów.

 

Znam też takie przypadki, gdzie ktoś zapomniał kodu do walizki, albo zmieniając go w ostatniej chwili coś pokręcił i nie dało się jej już zamknąć na szyfr. Dlatego lepiej sprawdzić to wszystko wcześniej i mieć czas na rozwiązanie ewentualnego problemu.

 

 

Kilka dni przed wyjazdem warto sprawdzić, które z rzeczy do zabrania wymagają prania, bo przecież nie pojedziecie by od razu na miejscu zająć się praniem.

 

Mniej więcej także w tym samym czasie warto ogarnąć sprawę lekarstw, które należy zabrać. Zwłaszcza te, które bierzemy na tzw. wszelki wypadek mogą się pomiędzy kolejnymi wyjazdami przeterminować. A przecież lepiej nie przekonywać się na miejscu, że przeterminowany specyfik na biegunkę już przestał być skuteczny.

 

A potem czeka na nas już tylko to właściwe pakowanie.

 

 

KATEGORIE PAKOWANIA

 

Kategorie – jeśli nie podzielisz rzeczy do zabrania na kategorie to na pewno o czymś zapomnisz. Zatem tworząc listę podziel ją na kilka prostych kategorii, to powinno bardzo pomóc. Najczęściej używane kategorie? Dokumenty, lekarstwa, kosmetyki, fotografia, elektronika, ubrania, obuwie.

 

Oczywiście jeśli ktoś potrzebuje to taką listę może rozszerzyć o dodatkowe kategorie. Dobrze jest to zrobić zwłaszcza gdy pakujecie więcej niż jedną osobę. Wtedy przyda się rozdzielenie listy dla każdego uczestnika podróży.

 

Jeśli pakowaliście się wg listy papierowej to powinniście zabrać ją ze sobą w podróż by pakując się na powrót móc sprawdzić czy wszystko znalazło się ponownie w walizce.

 

 

Najlepsze aplikacje ułatwiające spakowanie na podróż

 

Jednak najlepszą, bo najbardziej wygodną formą list do pakowania są aplikacje, które macie cały czas ze sobą w telefonie. Na przestrzeni  ostatnich lat pojawiło się ich sporo, pomagają w dość prosty sposób sporządzić listę, którą czasem można się też podzielić z innymi uczestnikami podróży. Dzięki aplikacjom spakowanie na podróż może być znacznie lepiej zorganizowane.

 

Z góry zastrzegam, że jeśli istnieją – nawet rewelacyjne – aplikacje dostępne wyłącznie na iOS to nie znajdziecie ich na poniższej liście. Sam używam telefonu z Androidem, a tylko sprawdzone przeze mnie aplikacje mogę polecić.

 

 

PACKKING

Tylko na Androida, dostępny język polski

 

Jak zaplanować spakowanie na podróż

 

Apka zapyta dokąd i kiedy zamierzasz się wybrać. Następnie należy określić swoją płeć, czym się zamierza podróżować i jakiego rodzaju pogody należy się spodziewać w podróży.

 

W końcu przechodzimy do zaznaczania informacji o planowanych naszych aktywnościach. Czy zamierzamy plażować, czy może spędzać aktywnie czas w podróży. Wybór aktywności jest dość spory, można dodać też niestandardowy rodzaj.

 

Ostatnim pytaniem na jakie musimy odpowiedzieć jest to czy zamierzamy robić w trakcie podróży pranie.

 

Jak zaplanować spakowanie na podróż

 

Następnie program tworzy nam, podzieloną na kategorię listę rzeczy do zabrania, zawierającą jego propozycje typu: 7 bokserek, 7 podkoszulków, 7 par skarpet. Oczywiście lista jest edytowalna.

 

Poza tym jest też lista „to do” – tego co trzeba zrobić przed wyjazdem.

 

Lista jest zapisana w apce więc możecie przed powrotem skorzystać z niej przy ponownym pakowaniu. Listę można oczywiście skopiować i użyć do kolejnego wyjazdu.

 

 

 

PACK POINT

Android oraz iOS, niedostępna w języku polskim

 

Jak zaplanować spakowanie na podróż

 

Apka pyta dokąd i na jak długo wyjeżdżamy oraz czy w interesach czy wypoczywać. Potem jak zwykle informacje o aktywnościach, jednak w wersji bezpłatnej nie można dodać innych aktywności poza domyślnymi.

 

Jak zaplanować spakowanie na podróż

 

Po standardowym pytaniu o pranie powstaje lista, do której można dodać swoje punkty, jednak niestety nie jest ona podzielona na kategorie. W wersji płatnej jest więcej możliwości.

 

Plusem apki jest możliwość udostępniania listy na zewnątrz.

 

 

HOLIDAY CHECKLIST

Android, niedostępna w języku polskim

 

Jak zaplanować spakowanie na podróż

 

To chyba najbardziej rozbudowana w bezpłatne opcje apka. Co najciekawsze, można zrobić listę od razu dla kilku podróżujących osób, a następnie ją im udostępnić.

 

Także lista rzeczy do zrobienia przed wyjazdem jest domyślnie imponująca. Zawiera takie punkty jak zamknięcie okien, wyłączenie ogrzewania itp.

 

 

 

 

I JESZCZE MÓJ SPOSÓB NA SPAKOWANIE NA PODRÓŻ

google.com/keep – dostępny po polsku na wszystkie platformy

 

Wszyscy, którzy zaczęli używać Google Keep na co dzień wiedzą jak pomocne w organizowaniu jest to narzędzie. Przydaje się także do organizowania pakowania.

 

W praktyce wystarczy, że raz stworzycie sobie listę do pakowania. A następnie możecie ją przed każdym wyjazdem sklonować by móc sobie zaznaczać wszystko co spakowaliście i co macie zrobić przed wyjazdem.

 

 

Jak zaplanować spakowanie na podróż

 

Dodatkowo możecie, jeśli często wyjeżdżacie w zupełnie różne rejony świata zrobić kilka różnych wariacji listy podstawowej.

 

Możliwe jest także udostępnienie jakiejś listy i wspólne na niej zaznaczanie tego co już jest załatwione. Jeśli wyjeżdżacie grupą i możecie polegać na innych osobach to bardzo się to przydaje.

 

Ja używam właśnie google keep i sprawdza się tak dobrze, że przynajmniej na razie nie szukam innych rozwiązań.

 

 

 

Na koniec pozostanie jeszcze jeden, największy problem. Jak to wszystko, co zaplanowaliście zabrać, zapakować do tej maleńkiej walizki. Bo w trakcie pakowania każda walizka przecież wydaje się być za mała. Gdy cała lista jest gotowa, spakowanie na podróż zakończone sukcesem to jeszcze tylko pamiętajcie by nie skasować listy. Będzie potrzebna przed powrotem 🙂

 

 

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Stewardessa radzi czy bredzi?

Ostatnio w polskich tzw. mediach pojawiła się seria niusów o tym co stewardessa radzi robić by pobyt w hotelu nie stał się koszmarem. Ale na wasze bezpieczeństwo w hotelu czyha wiele innych zagrożeń. Niektóre są śmiertelne!

OMNY Card – system opłat za transport w Nowym Jorku

Od lat transport w Nowym Jorku płaciliśmy za pomocą MetroCard. NYC wprowadził nowy system opłat za transport. Nazywa się OMNY i jest znacznie prostszy w obsłudze. Jak z niego skorzystać?

Gdzie jest burza?

Znów pojawiają się na naszych telefonach alerty pogodowe RCB, a jak samemu zorientować się gdzie jest burza? Jak fotografować burzę? I jak robić to...

Oszustwa na warsztatach fotograficznych

Najlepsze modelki z całego świata, aktorki, celebryci to powinna być gwarancja fantastycznej imprezy, epickich zdjęć. Tyle tylko, że jeśli sprawdzić to są to oszustwa...

Jak zapisać się na szczepienie przeciw covid-19?

Linie lotnicze i niektóre organizacje turystyczne promują pomysły by korzystać z ich usług mogły tylko osoby zaszczepione. Zatem jak zapisać się na szczepienie przeciw...

Black Friday 2020 – nadchodzą mega zniżki

Dla podróżników rok 2020 jest już stracony. Jednak Black Friday 2020 może być najbardziej udaną okazją na rezerwacje w ciągu ostatnich kilku lat. Planowane...

Jak sfotografować karuzelę?

Za każdym razem gdy do miasta przyjeżdża wesołe miasteczko część ludzi się bawi a część próbuje robić zdjęcia. Chcecie wiedzieć jak sfotografować karuzelę? Oto...

Promocje turystyczne – sierpień 2020

Promocje turystyczne – sierpień 2020. Milion darmowych Sightseeing Pass ze zniżkami w USA i wiele innych promocji. Organizatorzy i pośrednicy turystyczni starają się zachęcić...
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x