fbpx

OMNY Card – nowy system opłat za transport w Nowym Jorku

Od lat transport w Nowym Jorku płaciliśmy za pomocą MetroCard. NYC wprowadził nowy system opłat za transport. Nazywa się OMNY i jest znacznie prostszy w obsłudze. Jak z niego skorzystać?

OMNY Card – co to jest?

Nazwa OMNY to skrót, pełna nazwa systemu to: One Metro New York.

Jest to system oparty na płatnościach zbliżeniowych. Można zatem za przejazd płacić kartą kredytową, kartą debetową, kartą prepaidową, ale przede wszystkim telefonem czy smartwatchem.

Oczywiście jeśli ktoś chce mieć pamiątkę, może też kupić OMNY Card, w tradycyjnej formie. Można to zrobić w około 2.000 miejsc w całym Nowym Jorku. Są dostępne między innymi w popularnych sieciach: CVS Pharmacy, 7 Eleven czy Walgreens. Tutaj znajdziecie wszystkie miejsca sprzedaży kart.

We wszystkich tych miejscach można także doładować fizyczną kartę OMNY za gotówkę.

Gdzie można korzystać z OMNY?

Aktualnie system jest dostępny na wszystkich stacjach metra w NYC, a także na stacjach Staten Island Railway. Poza tym wszystkie autobusy miejskie oraz autobusy ekspresowe w Nowym Jorku są wyposażone w czytniki OMNY.

Nie jest to koniec możliwości, trwają prace by za pomocą tego systemu można było płacić także za AirTrain, którym dojeżdża się z lotniska JFK do stacji metra.

W przyszłości OMNY ma także obejmować Long Island Raid Road oraz Metro-North Railroad.

Czym różni się OMNY od MetroCard?

Cenowo niczym. Koszt za korzystanie z przejazdów jest taki sam jakbyście używali MetroCard. OMNY ma zastąpić całkowicie MetroCard, która według planów przestanie być wydawana od 2024 roku.

Natomiast są ogromne różnice w funkcjonalności obu systemów. Przede wszystkim nie musicie (no chyba, że bardzo chcecie) kupować dodatkowej karty. Czymkolwiek, poza gotówką, płacicie na co dzień w sklepie będzie się także nadawało do opłacenia przejazdów.

To pozwoli uniknąć nierzadkich przypadków zagubienia kart. Znam osoby, które zgubiły MetroCard już pierwszego dnia po jej kupieniu i musiały wydać następne 33$ na kolejną kartę.

Część osób odwiedzających NYC zastanawiała się czy opłaca się im kupować MetroCard bo np. mieszkały w centrum Manhattanu. Spodziewają się więc, że do większości atrakcji dotrą na piechotę, a przejazdy metrem będą rzadkością.

Dzięki OMNY nie musicie już liczyć. Płacąc za każdym razem tym samym urządzeniem lub kartą, po osiągnięciu 33$ opłat (12 przejazdów), kolejne przejazdy będą już darmowe przez resztę tygodnia. Niezależnie czy pojedziecie łącznie 13 czy 100 razy. Działa to dokładnie tak jak MetroCard, z tą różnicą, że za dotychczasową kartę musieliście zapłacić z góry.

Jest jeszcze jedna różnica – kupując MetroCard tygodniowy okres ważności rozpoczynacie od pierwszego jej użycia. Natomiast OMNY liczy się zawsze od północy z niedzieli na poniedziałek i kończy dokładnie o tej samej porze po tygodniu.

Jest to system wymyślony przede wszystkim dla kilkunastu milionów mieszkańców Nowego Jorku i okolic, a nie z myślą o turystach. Dlatego przylatując np. w weekend warto ciągle jeszcze kupić MetroCard.

OMNY – czym zapłacić za przejazd

Aktualnie akceptowane są płatności:

  • wszystkimi kartami kredytowymi, które wydane są w systemach: Visa, Mastercard, American Express, Discover, Union Pay oraz JCB
  • wszystkimi kartami debetowymi, które wydane są w systemach: Visa, Mastercard, American Express, Discover oraz JCB
  • cyfrowymi portfelami – w tym przede wszystkim Google Pay oraz Apple Pay.

Jak działa OMNY – najważniejsze informacje

Żeby skorzystać ze zniżki musicie zawsze płacić w ten sam sposób. Jeśli zaczęliście płacić smartwatchem to reszta płatności musi być taka sama. Podobnie z darmowym wejściem do metra przez kolejne dni. Jeśli zapomnicie smartwatcha i będziecie chcieli wejść zbliżając smartfona to system będzie to liczyć od nowa, dla nowego urządzenia.

Jednym urządzeniem można jednorazowo płacić za wejście 4 osób. Jednak tylko jeden przejazd jest liczony do limitu 33$. Zatem lepiej by każdy używał indywidualnego sposobu płacenia za wejście do metra.

Po osiągnięciu limitu odpłatnych przejazdów każde kolejne zbliżenie karty czy urządzenia będzie otwierało bramkę, bez pobierania opłat.

OMNY – komunikaty na bramkach

Ekrany systemu OMNY mogą wyświetlić wiele różnych komunikatów po zbliżeniu do nich wybranego rodzaju płatności. Poniżej najważniejsze z nich.

Tap here – czytnik gotowy na płatność. Go (lewo) – możesz wchodzić – ta wersja dotyczy autobusów. Go (w górę) – możesz wchodzić – wersja na bramkach metra.

Shuttle service – w wypadku autobusów wahadłowych, które nie pobierają opłat. Inspection Mode – ten napis wyświetli się na urządzeniu noszonym przez kontrolera w autobusie, wtedy postępujesz tak jak przy zbliżaniu do czytnika przy wejściu. Tap again – płatność lub odczyt nie powiodły się, zbliż ponownie.

Tap one card – pojawi się gdy czytnik wykryje zbliżone więcej niż jedno urządzenie lub kartę. Card expired – zobaczysz gdy wybrana metoda płatności straciła ważność. Card not accepted – jeśli karta lub metoda płatności jest zablokowana.

Ride limit exceeded – pojawi się gdy ktoś będzie próbował jednym urządzeniem zapłacić za więcej niż 4 osoby. No entry oraz Not in service – mogą pojawiać się z wielu powodów na bramkach metra, oznaczają brak możliwości wejścia tą drogą.

Enter front door – pojawi się w autobusach, gdzie wejść można tylko przednimi drzwiami. MetroCard only – wyświetla się tam gdzie OMNY nie jest jeszcze w użytku. Tap to exit – wyświetla się dla wychodzących przy szerokich bramach na stacjach metra (używane w przypadku wózków, niepełnosprawnych czy osób z bagażami, których nie da się przenieść przez zwykłą bramkę metra).

OMNY – konto do karty

System jest tak pomyślany by działał niezależnie od użytkownika, jeśli tylko używa tego samego urządzenia. I użytkownik nie musi nic poza płatnościami robić.

Jeśli jednak bardzo chcecie to możecie założyć sobie konto OMNY. Dzięki niemu będziecie kontrolować wysokość opłat i ilość przejazdów. Dostępna jest historia z ostatnich 12 miesięcy. Ale czy to na pewno jest komukolwiek na wakacjach potrzebne?

Nowy system opłat jest prosty i przyjazny dla użytkownika, jego udostępnienie zapewne bardzo szybko zniechęci większą część turystów do korzystania z tradycyjnych kart. A swoje stare MetroCard możecie zachować na pamiątkę, wkrótce będą już przeszłością.

OMNY pozwoli zaoszczędzić na przejazdach metra, a inne sposoby zaoszczędzenia na zwiedzaniu miasta poznacie we wpisie Jak zwiedzić Nowy Jork taniej?

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

8 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zuza
Zuza
6 miesięcy temu

Tylko gdzieś czytałam, ze ten tydzień (do którego końca po 12 przejazdach jeździ się za darmo) jest liczony od poniedziałku do niedzieli, a nie 7 dni bez względu od tego kiedy był pierwszy przejazd. Czy to prawda?

Sylwia
Sylwia
3 miesięcy temu

Mam takie pytanie lecę do nowego jorku w lipcu. Lądowanie mam o 22:00 na lotnisku JFK wypada to w niedziele. Chciałabym się jak najszybciej dostać do Manhattanu. Teraz nie wiem czy muszę kupić tą kartę metrocard jeśli chce jechać najpierw airtrain a później Long Island Raid Road. Jest to mój pierwszy raz i jestem trochę przerażona bo nie wiem czy w przypadku braku możliwości płatności karta w tych dwóch środkach transportu jest możliwość zakupienia karty metrocard na lotnisku jfk. Proszę o pomoc i z góry dziękuje

Radek
Radek
1 miesiąc temu

Hej, czy te dwie karty działają również w transporcie lotniskowym nawet do Newark w ramach tych tygodniowych limitów?

Sylwia
Sylwia
21 dni temu

Dzien dobry, czy trzeba sciagac aplikacje OMNY czy wystarczy placic zblizeniowo?

Last edited 21 dni temu by Sylwia

PODOBNE

Śmierć bizona w Yellowstone. Winny turysta

Bezmyślny turysta spowodował śmierć bizona w Yellowstone. Władze parku wszczęły dochodzenie i poszukują osoby, która złamała reguły postępowania w parku narodowym. Zasady obowiązujące w parkach...

Zniesienie wymogu szczepienia przy podróży do USA

Wielu turystów oczekiwało na tą informację. Biały Dom ogłosił bliskie zniesienie wymogu szczepienia przeciw COVID-19 przy podróży do USA. DATA ZNIESIENIA WYMOGU SZCZEPIEŃ DLA PODRÓŻUJĄCYCH...

Formuła 1 w Las Vegas

W tym roku na fanów sportów samochodowych za oceanem czeka wyjątkowa gratka. Formuła 1 w Las Vegas. Nocny wyścig ulicami miasta, który będzie można obserwować nawet ze swojego pokoju hotelowego.

Najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku

Kiedy Manhattan zaczął rosnąć w górę? Czy najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku ciągle jeszcze stoją? Które to są budynki? Zapraszam do spojrzenia wstecz, o niemal 150 lat, tego w historię wielkiego miasta.

Promocje i kody rabatowe na zwiedzanie USA

Planując wyprawę za ocean warto zaoszczędzić na każdym możliwym kroku. Promocje i kody rabatowe na zwiedzanie USA mogą zmniejszyć cenę wyprawy nawet o setki...

Wkrótce wzrosną ceny karnetów na zwiedzanie

Jeśli wybieracie się w najbliższych miesiącach zagranicę to jest okazja zaoszczędzić. Najwięksi pośrednicy zapowiedzieli, że wkrótce wzrosną ceny karnetów na zwiedzanie najpopularniejszych na świecie...

Koszt wyjazdu do USA w 2023 roku

Zaczynasz planować wyprawę do Stanów? Zobacz jaki jest koszt wyjazdu do USA w 2023 roku. I jak zmieniły się poszczególne ceny od początku ubiegłego...

Angels Landing – zasady wejść w roku 2023

Zion National Park ogłosił terminy zapisów na loterię dla osób, które chcą wejść na szlak do fenomenalnego punktu widokowego Angels Landing. Program zezwoleń w 2022...
8
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x