fbpx

Jak zwiedzić Nowy Jork taniej?

 

Nowy Jork, a zwłaszcza jego serce – Manhattan, to marzenie prawie każdego turysty. Niestety jest to też drogie marzenie. Poznaj sposoby jak zwiedzić Nowy Jork taniej.

 

O cenach w tym mieście przekonujemy się o tym już na etapie planowania wyjazdu, rzadko udaje się trafić na noclegi na Manhattanie w rozsądnych cenach. Także większość atrakcji tego miasta jest relatywnie droga, a te najważniejsze często kosztują ponad 30 dolarów. Warto zatem spróbować nieco ograniczyć koszty zwiedzania. Kilka najważniejszych pomysłów poniżej.

 

NOWY JORK TANIEJ

 

Spore oszczędności daje kupno Metro Card na komunikację miejską. Nieco można zaoszczędzić także gdy macie w planie skorzystanie z topowych atrakcji miasta – kupując jedną z kart na zwiedzanie.

 

Można też zaoszczędzić na zwiedzaniu muzeów w dni darmowych wejść, ale tylko pieniądze, bo stracicie na tym dużo czasu. Możliwe jest też w części muzeów zapłacenie za bilet (ale tylko w kasie) tyle ile uważacie, że możecie.

 

A jeśli będziecie mieli ochotę zobaczyć przedstawienia np. na Broadwayu – warto pomyśleć o kupnie biletów wcześniej, gdy są tańsze.

 

REZERWACJA HOTELU W NOWYM JORKU

 

 

Ale przede wszystkim da się też nieco zaoszczędzić na noclegach. Hotele to zwykle drugi największy wydatek jeśli chodzi o pobyt w Nowym Jorku. Warto je rezerwować z możliwie dużym wyprzedzeniem, wtedy jest szansa znaleźć te tańsze, które są rezerwowane najszybciej. Jednak jeśli zaplanujecie swój wyjazd naprawdę wiele miesięcy przed wakacjami to warto skorzystać z takich okazji jak Black Friday lub Cyber Monday.

 

Często trafiają się wtedy naprawdę niezłe okazje, ceny hoteli o standardzie *** są takie za jakie zwykle dostępne są tylko motele na Long Island. Jednak musicie pamiętać w takim wypadku, że te największe okazje znikają dosłownie w ciągu minut. Gdy obserwowałem oferty w czasie ostatniego Black Friday to większość tych prawdziwych okazji po 10 minutach od ich zobaczenia była już nieaktualna.

Hoteli możesz szukać oczywiście, tak jak większość Polaków, na booking.com – gdzie można znaleźć obecnie około 1400 hoteli w Nowym Jorku.

Jednak dostępne noclegi warto także sprawdzać na hotels.com – jest to mniej popularna w Polsce wyszukiwarka, ale bardzo często w Stanach ma w ofercie wiele hoteli niedostępnych na bookingu.

 

 

KARNET NA PRZEJAZDY METREM

 

Tak naprawdę – jeśli ktoś nie jest desperackim maniakiem motoryzacji – jedynym sposobem na poruszanie się po Nowym Jorku jest komunikacja miejska. Serio. Myślę, że nawet Jeremy Clarkson by sobie odpuścił stanie w korkach na Manhattanie, albo na mostach czy w tunelach.

 

Cena za pojedynczy przejazd to 2,75$, za tą cenę możecie pojechać metrem, autobusem lub kolejką na Staten Island. Jeśli skorzystacie z przejazdów 4x dziennie, a to minimum jak na zwiedzanie tego miasta, to po tygodniu wydacie 77$.

 

 

Dlatego znacznie bardziej opłacalne będzie wykupienie tygodniowej Metro Card. Karta kosztuje 33$ i dzięki niej zaoszczędzicie w naszym wyliczeniu co najmniej 44$.  Jeśli zamierzacie pozostać w Nowym Jorku kolejny tydzień czy dwa to za każdym razem warto kupować kolejną tygodniową kartę. Miesięczna kosztuje 127$ więc jak łatwo policzyć zarówno na 2 jak i na 3 tygodnie lepszym wyjściem będą karty tygodniowe.

 

W tym miejscu jeszcze mała przestroga. Jeśli po wejściu przez bramki metra postanowicie się cofnąć i wrócić ponownie to karta nie zadziała. To zabezpieczanie przed tym by ludzie nie podawali sobie kart przez kraty. W takim wypadku konieczne będzie poproszenie pracownika metra by was wpuścił przez drzwi obok jego budki.

 

Szczegółowe informacje o cenach komunikacji znajdziecie na stronie MTA.

 

 

KARNETY NA ATRAKCJE – KIEDY SĄ OPŁACALNE?

 

Jeśli zamierzacie w Nowym Jorku zobaczyć dużo i w krótkim czasie to dobrą opcją będzie skorzystanie z jednej z ofert tzw. pass-ów. Istnieją dwa ich rodzaje czasowe lub na określoną ilość atrakcji. Te pierwsze dają możliwość wstępu do dużej liczby atrakcji przez określony czas – jeden, lub kilka dni.

 

Jednak zanim skorzystacie z jednej z tych opcji warto policzyć czas i ceny. Karty dzienne są ważne do końca dnia kalendarzowego. Jeśli zaczniecie zwiedzanie od godziny 16:00, a karta będzie ważna tylko do północy tego samego dnia to niewiele zdążycie zobaczyć.

 

Poza tym trzeba pamiętać, że dzień nie jest z gumy, duża część atrakcji dostępna jest w godzinach maksymalnie popołudniowych. Zaczynając zwiedzanie od rana w ciągu jednego dnia można realnie zobaczyć 4 atrakcje (choć w muzeum można spędzić nawet pół dnia).

 

Ostatnią rzeczą na jaką przed wyborem musicie zwrócić uwagę to opłacalność karty. Mimo różnych cen, co do zasady warto je kupować jeśli macie ochotę zwiedzać te naprawdę drogie atrakcje.  Dla przykładu, nie warto kupować 1-dniowego karnetu za 139$ jeśli zamierzacie zwiedzać tylko muzea, których cena to najczęściej 25$. Zakładając zobaczenie 4 atrakcji w ciągu dnia by było warto kupować taki karnet, każda z atrakcji musiałaby kosztować dobrze ponad 35$.

 

Jeśli jesteście zwolennikami spokojnego zwiedzania to można też zdecydować się na kupno jednej z kart, które są na określoną ilość atrakcji a nie czasowe. Wtedy możecie zwiedzać w dowolnym tempie, nawet tylko jedną dziennie.

 

Nowy Jork taniej

 

JAKIE KARTY W NOWYM JORKU?

 

Zatem które karty warto wybrać, kiedy i dlaczego. Przede wszystkim przed decyzją jaką kartę musicie zastanowić się co chcecie zobaczyć. Niektóre atrakcje są osiągalne ekskluzywnie tylko w ofercie jakiejś jednej karty.

 

Jest tak na przykład z One World Observatory – jest to punkt obserwacyjny na szczycie nowej wieży WTC. Jest dostępny wyłącznie w ramach New York Sightseeing Pass. Macie tu do wyboru dwie karty, pierwsza do Day Pass  – jest na wiele atrakcji i cena zaczyna się od 139$ za jeden dzień. Druga to Flex Pass i wykupujecie ją na co najmniej 2 atrakcje – wtedy jej koszt to 69$. W ramach opcji Day Pass będziecie też mogli się poruszać autobusami wycieczkowymi. Szczegóły sprawdźcie na ich stronie.

 

Jeżeli jednak nie bardzo was interesuje One World Observatory, ale za to chcecie zobaczyć Empire State Building to musicie wybrać inną kartę. New York City Pass ma w ofercie wejście na ten charakterystyczny budynek. Podobnie jak poprzednio są dwie opcje, choć nieco inaczej wymyślone. Za 132$ możecie kupić kartę obejmującą 6 atrakcji, z czego połowa jest wybierana alternatywnie. Np. albo Top of the Rock albo Guggenheim Museum. Druga opcja to karta C3, która kosztuje 83$ i jest na 3 atrakcje wybrane z listy wszystkich dostępnych. Szczegóły sprawdźcie na ich stronie.

 

Nowy Jork taniej

 

JEŚLI CHCECIE ZOBACZYĆ NOWY JORK INACZEJ

 

To oczywiście możecie. Miasto można zobaczyć także ze śmigłowców latających wokół Manhattanu. Nad samym miastem jest już zakaz lotów, ze względów bezpieczeństwa oczywiście. Firm oferujących takie loty jest mnóstwo, na tej stronie możecie sprawdzić czy ceny będą dla was zachęcające.

 

Jeśli jednak w Nowym Jorku widzieliście już wszystko i jedyne na co macie ochotę to przejażdżka autobusem to można ją zarezerwować bezpośrednio na Big Bus Tours (te najwyżej oceniane w Tripadvisorze)

 

MUZEA W NOWYM JORKU TANIEJ, ALE CZY FAJNIEJ?

 

Poniżej przeczytacie kiedy można się wybrać do muzeów i zapłacić tyle ile sami zechcecie wydać. Jednak decydując się na takie rozwiązanie musicie mieć świadomość tego, że każdego dnia w Nowym Jorku przebywa kilkadziesiąt tysięcy turystów. Część z nich na pewno wpadnie na taki sam pomysł by skorzystać z tańszej możliwości zwiedzania.

 

Pewnie każdy z Was kiedyś wybrał się na Noc Muzeów lub chociażby widział kolejki do wejścia w czasie tej imprezy. Dokładnie tak samo wyglądają kolejki do popularnych muzeów w Nowym Jorku w czasie obniżonych cen.

 

Będąc pierwszy raz na Manhattanie postanowiłem skorzystać z takiej właśnie tańszej możliwości. Dotarłem do Guggenheim Museum na półtorej godziny przed zamknięciem. Na miejscu okazało się, że kolejka jest tak duża, że już od dłuższego czasu nie było szans na to by wejść. Wróciłem dwa dni później, w czasie „normalnych cen” czekałem na wejście kilka minut.

 

Nowy Jork taniej

 

Dlatego jeśli nie macie nadmiaru czasu to odpuśćcie sobie planowanie korzystania z godzin z obniżonymi cenami. Lepiej pospacerować choćby po High Line czy Central Parku. Albo wydać te około 25$ i wejść od razu do muzeum, o którym marzyliście.

 

 

KIEDY TANIEJ DO MUZEUM?

 

Jak zobaczycie na liście poniżej, nie tylko muzea można w tańszy sposób odwiedzić.

 

MOMA Museum of Modern Arts – w soboty od 16:00 do 20:00, wejście bezpłatne

Whitney Museum of American Art – w piątki od 19:00 do 22:00, płacisz ile chcesz

Guggenheim Museum – w soboty od 17:00 do 20:00, płacisz ile chcesz, sugerowana przez muzeum opłata to 10$.

 

Bronx Zoo – we środy cały dzień, wejście bezpłatne

Staten Island Zoo – we środy po 14:00, wejście bezpłatne

Brooklyn Botanical Garden – w piątki od 8:00 do 12:00, zimą wszystkie dni tygodnia, wejście bezpłatne

New York Botanical Garden – we środy cały dzień, w sobotę od 9:00 do 10:00, wejście bezpłatne

Queens Botanical Garden – we środy od 15:00 do 18:00, w niedzielę od 9:00 do 11:00, wejście bezpłatne

 

Przed wyjazdem sprawdźcie na stronach muzeów czy opłaty nie zostały zmienione.

 

Nowy Jork taniej

 

 

MOŻESZ ZAPŁACIĆ ZA MUZEUM WEDŁUG UZNANIA

 

W tych muzeach cena podana oficjalnie jest ceną sugerowaną. Jeśli poprosicie przy kasie, że chcielibyście zapłacić inną cenę to będzie taka możliwość.

 

American Museum of Natural History – muzeum historii naturalnej

Brooklyn Museum – muzeum sztuki

El Museo del Barrio – muzeum sztuki karaibskiej i latynoamerykańskiej

Metropolitan Museum of Art – muzeum sztuki

MoMA PS1 – muzeum sztuki współczesnej

Museum of the City of New York – muzeum historii miasta

Queens Museum – muzeum sztuki

Sculpture Center – muzeum rzeźby

Staten Island Museum – muzeum sztuki, historii

The Studio Museum of Harlem – muzeum sztuki o afrykańskich korzeniach

Tibet House – muzeum sztuki tybetańskiej

 

BILETY NA BROADWAY

Będąc w Nowym Jorku warto też zaplanować udany wieczór i wybrać się do teatrów na Broadway. Wybór możliwości jest ogromny. Od najdłużej granego Upiora w operze, przez spektakle Off-Broadwayu, aż po klasyczne przedstawienia operowe w Metropolitan Opera.

Oferta spektakli na Broadwayu obejmuje zarówno dla dorosłych jak i takie dla całych rodzin jak Król Lew czy Alladyn.

Kluczem do tańszych biletów jest ich rezerwacja z dużym wyprzedzeniem. Przykładowo kupując bilety na Króla Lwa na najbliższy tydzień należy zapłacić co najmniej 140$ od osoby. Jednak gdy kupuje się bilety z trzymiesięcznym wyprzedzeniem cena za te same bilety spada poniżej 70$ na osobę.

Sprawdźcie sami ceny biletów na spektakle na Broadwayu.

MECZ NBA

Nowy Jork jest siedzibą słynnych New York Knicks. Mecze odbywają się w hali Madison Square Garden, która mieści się na Pennsylvania Plaza, kilka minut spacerem od Empire State Building.

Ceny biletów zależą od atrakcyjności przeciwnika nowojorskiej drużyny. Jeśli zależy wam po prostu na zobaczeniu NBA na żywo to możecie kupić bilety za nawet poniżej 50$ na mecz ze słabym przeciwnikiem. A jeśli wolicie zobaczyć więcej emocji na parkiecie i wyrównaną walkę z silnym przeciwnikiem to za takie same miejsca będziecie musieli zapłacić ponad 100$.

Przy czym należy pamiętać, że miejsca w tej cenie znajdują się wysoko nad parkietem hali. Za miejsca, z których będziecie mogli komfortowo obejrzeć cały mecz należy zapłacić 150-450$, w zależności od przeciwnika.

Sprawdźcie sami ceny biletów na poszczególne mecze NBA.

Jak widać – czego właściwie łatwo się domyślić – w Nowym Jorku jest co robić. Jedynym problemem jest to że aby móc z tych wszystkich atrakcji skorzystać trzeba się liczyć ze sporymi wydatkami. Dlatego gdzie się da oszczędzić to warto tak zrobić i zobaczyć Nowy Jork taniej.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

4 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Judyta
Judyta
5 lat temu

Przydatny artykuł, brakuje mi tylko przybliżonych cen spektakli na Brodwayu?

monika
monika
11 miesięcy temu

Hej, bardzo jestem wdzięczna za wszystkie Twoje opisy, ale coś mi się nie zgadza – w tekście na temat transportu po NYC pisałeś, że płacąc np. kartą visa za metro i autobusy miejskie OMNY ściąga tylko do kwoty 33$ (tyle ile kosztuje metrocard tygodniowa), a powyżej w tekście piszesz, że jeśli metrocard nie wykupimy to jeżdżąc 4x dziennie wydamy 77 za tydzień. To jak to jest?

PODOBNE

Brooklyn Bridge – ikona Nowego Jorku

Brooklyn Bridge to nie tylko most – to ikona, legenda i nieskończona inspiracja dla fotografów z całego świata. Zanurz się w jego fascynującą historię i odkryj, dlaczego spacer po jego deskach to fascynujące doświadczenie.

Darmowy internet dla zwiedzających USA

Wspaniała okazja dla planujących podróż za ocean. Właśnie pojawiła się oferta, dzięki której można zyskać darmowy internet dla zwiedzających USA.

Całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA

Już wkrótce fotograficzno-astronomiczna okazja tego roku. Będzie to całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA, ale obserwować je będzie można także w innych krajach.

Stewardessa radzi czy bredzi?

Ostatnio w polskich tzw. mediach pojawiła się seria niusów o tym co stewardessa radzi robić by pobyt w hotelu nie stał się koszmarem. Ale na wasze bezpieczeństwo w hotelu czyha wiele innych zagrożeń. Niektóre są śmiertelne!

Cała trasa Route 66 z chatGPT

Odkryj uroki kultowej Route 66 z chatGPT – sztuczna inteligencja została twoim przewodnikiem po legendarnej trasie pełnej historii i przygód.

Top of the Rock – taras widokowy z nową atrakcją

Jeden z najstarszych tarasów widokowych w Nowym Jorku się zmienia. Top of the Rock zyskał atrakcję, dzięki której odwiedzający będą mogli doświadczyć czegoś wyjątkowego i może nieco przerażającego.

Promocje i kody rabatowe na zwiedzanie USA

Planując wyprawę za ocean warto zaoszczędzić na każdym możliwym kroku. Promocje i kody rabatowe na zwiedzanie USA mogą zmniejszyć cenę wyprawy nawet o setki...

Sphere – Las Vegas przebiło Dubaj?

Turystom już nie wystarczą automaty, ruletka, karuzele sklepy czy fontanny. To można zobaczyć w wielu miejscach na świecie. Ale Sphere Las Vegas jest tylko...
4
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x