W najbliższy weekend czeka nas kolejna nocna atrakcja na niebie. Na naszym niebie pojawi się rój meteorów Eta Akwarydów. To kolejna w ostatnim czasie okazja by zobaczyć na niebie kosmiczny spektakl. Według prognoz zapowiada się czyste niebo więc warto wybrać się za miasto i obserwować, albo fotografować Eta Akwarydy. Poniżej instrukcja gdzie i kiedy je znaleźć na niebie 🙂
Eta Akwarydy
Eta Akwarydy to rojów meteorów związany z bodaj najsłynniejszą z komet – kometą Halleya. Maksimum roju przypada na noce z 5 i 6 maja, wtedy na nocnym niebie można się spodziewać nawet 60 spadających meteorów na godzinę.
Gdzie i kiedy szukać Eta Akwarydów na niebie
Tzw. radiant Eta Akwarydów, czyli miejsce, z którego meteory rozbiegają się po nocnym niebie znajduje się w gwiazdozbiorze Wodnika. Ponieważ większość z nas nie potrafi odnaleźć tego miejsca z pamięci, na załączonym zdjęciu widać gdzie znajduje się radiant. Najlepszy moment na obserwacje będzie po 2 w nocy – wtedy radiant znajdować się będzie bardzo nisko na wschodnim horyzontem (miejsce na głównej grafice).
Jeśli jednak o tej porze będziecie już spać a chcielibyście wybrać się na obserwacje przed wschodem słońca, to radiant znajdziecie na południowym wschodzie, wyżej nad horyzontem (pokazuje to grafika poniżej).
Gdzie obserwować Eta Akwarydy
Ze względu na znaczne zanieczyszczenie światłem naszych miast, miasteczek, a nawet wsi na obserwacje postarajcie się wybrać możliwie najdalej od sodowych lamp, które tworzą nad nami pomarańczowe łuny, zasłaniające niebo. Należy pamiętać, że ze względu na to, że radiant jest po wschodniej stronie nieba to musicie wybrać się na wchód od skupisk światła. Dla osób z okolic Poznania polecam wypad w kierunku Puszczy Zielonka.
A jeśli będzie wam mało to już za 2 tygodnie kolejny rój meteorów pojawi się na nocnym niebie, wkrótce napiszę o nim także.
Stellarium
Obie grafiki pochodzą z darmowego programu Stellarium, w którym możecie oglądać nocne niebo. Program znajdziecie na tej stronie stellarium.org, jest dostpny w polskiej wersji językowej. Dzięki niemu przed wybraniem się w plener możecie zorientować się czego i gdzie na niebie możecie się spodziewać.
Do zobaczenia gdzieś na polach w nocy, a jeśli zasmakujecie w obserwacji nocnego nieba i będziecie chcieli nauczyć się je fotografować to zapraszam na warsztaty fotograficzne 🙂