Właśnie została oddana do użytku kładka w Owińskach, nad Wartą. Konstrukcja powstała z myślą zarówno o pieszych jak i rowerzystach.
Kładka w Owińskach
Kładka powstała na granicy trzech gmin: Poznania, Suchego Lasu oraz Czerwonaka. Dzięki niej stwarzają się nowe możliwości dla cyklistów oraz osób lubiących piesze wycieczki. Można się wybrać na spacer na zielonych terenach po obu stronach Warty. A rowerzyści jadący Nadwarciańskim Szlakiem Rowerowym mogą z niego odbić w stronę Puszczy Zielonki.
Sama kładka ma długość ponad 130 metrów, wraz z podjazdami osiąga 200 metrów. Na tzw. wieży widokowej, wchodzącej w skład kładki, znajdują się dwie platformy. Niższa na poziomie 12 metrów, wyższa na wysokości 20,7 metra.
Na samej kładce, na platformach widokowych oraz na wschodnim brzegu rzeki umieszczono kilka ławek i stoły, przy których można odpocząć. Zejście do samej Warty i mała przystań pozwalają także na dotarcie tam od strony wody, choćby kajakami.
Jak dojechać do kładki w Owińskach?
Rowerem lub pieszo, od strony Owińsk do kładki można dotrzeć ulicą Cysterek. Prowadzi ona zarówno od ścieżki rowerowej prowadzącej od Poznania, wzdłuż ulicy… Poznańskiej, jak też od strony centrum Owińsk i zabudowań klasztornych.
Do kładki można też dojechać samochodem, kilkadziesiąt metrów od niej znajdują się nieutwardzone miejsca parkingowe na kilkanaście aut.
Natomiast od zachodniej strony można dotrzeć wyłącznie rowerem lub pieszo. Do przeprawy można dojechać Nadwarciańskim Szlakiem Rowerowym.
Możliwa jest także kombinowana wyprawa. Komunikacją podmiejską można dojechać do Radojewa po zachodniej stronie Warty. Potem wybrać się na około 3-kilometrowy spacer, po drodze przechodząc przez kładkę nad rzeką. A na koniec wsiąść ponownie do komunikacji podmiejskiej w Owińskach i wrócić do Poznania. Całość wycieczki, w zależności od szybkości marszu i ruchu na dojazdach do miasta, powinna zająć około 3 godzin.
Punkt widokowy przy kładce
Kładka jest reklamowana także jako punkt widokowy, z którego można oglądać okolicę. To fakt, można, konstrukcja obejmuje dwie platformy widokowe, ale głownie widać z niech bałagan na sąsiedniej działce oraz dachy zabudowań poklasztornych.
Poza tym widać drzewa. Wyższa platforma widokowa została zbudowana na wysokości niecałych 21 metrów. Okoliczne drzewa sięgają często kilka metrów wyżej. Żeby zobaczyć coś więcej należy się wybrać na położoną kilka kilometrów dalej wieżę widokową na Dziewiczej Górze.
Wejście na platformy widokowe jest bezpłatne.