fbpx

STRAAT – Street Art Museum w Amsterdamie

Nie planowałem odwiedzać muzeum STRAAT, trafiłem tam przy okazji. Jednak teraz wiem, że gdybym go nie odwiedził to teraz bym żałował. Trzeba je odwiedzić koniecznie.

Muzeum STRAAT

Muzeum znajduje się w ogromnym budynku po amsterdamskich magazynach portowych. Industrialny klimat idealnie współgra z wystawianymi wewnątrz pracami autorów z całego świata.

Ale jeszcze zanim wejdziemy do środka – możemy zobaczyć mural jednego z topowych artystów. Autorem ogromnego portretu jest brazylijski artysta Eduardo Cobra. Jego charakterystyczne murale można zobaczyć w największych miastach całego świata.

Portret przedstawia twarz Anny Frank, młodej Żydówki, która ukrywała się przez część wojny w Amsterdamie, jednocześnie pisząc pamiętnik, który stał się niesamowitym świadectwem tamtych czasów.

Kolekcja STRAAT

Po wejściu do środka zwiedzających oszołamia format prac, które tam wiszą. Niemal każda z nich jest co najmniej kilkumetrowej wysokości. Mogłyby bez problemu zapełnić sporo ścian dowolnego miasta. A poziom tych prac sprawiłby, że do takiego miasta ściągałyby tłumy turystów.

Oczywiście ów poziom nie jest dziełem przypadku. Muzeum zgromadziło już około 160 prac, autorstwa 150 artystów. Większość z nich to są najbardziej znane nazwiska sztuki ulicznej, ale pośród nich można znaleźć także nieco dopiero zaczynających swoją artystyczną drogę twórców.

Przy czym nie wszystkie 160 prac można oglądać jednocześnie. Mimo, że powierzchnia STRAAT to 8000 metrów kwadratowych to wszystkie wielkoformatowe prace nie zmieściłyby się tam jednocześnie. Wystawa jest co jakiś czas zmieniana. Pojawiają się też nowe, malowane na żywo, na miejscu prace.

W odróżnieniu od tego co możemy zobaczyć na ulicach, tutaj prace nie są muralami. Są namalowane na różnej wielkości płachtach, dzięki czemu są oczywiście łatwiejsze do przechowywania oraz aranżowania we wnętrzach muzeum.

Czyje prace można oglądać w STRAAT? Oto kilkoro z moich ulubionych autorów: Eduardo Cobra, Cranio, Sokar Uno, Eddie Colla, Fin Dac oraz Hera of Herakut.

Listę wszystkich artystów, być może także waszych ulubionych, znajdziecie w bazie kolekcji na stronie STRAAT.

Cena biletu normalnego do STRAAT to obecnie 18,50€, ale dzięki temu wewnątrz nie ma tłumów i można się w spokoju oddać podziwianiu sztuki. W sklepie, który jest na terenie muzeum można też kupić wydruki niektórych prac.

Za to w gratisie można zobaczyć portową okolicę, gdzie jest mnóstwo ścian, na których legalnie można malować. Spotkałem tam nawet graficiarzy z Polski, którzy akurat malowali swoje tagi.

Jednak raczej należy te darmowe przestrzenie obejrzeć przed wejściem do samego muzeum, w odwrotnej kolejności nie będą już robić większego wrażenia.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Murale w Pile

Piła ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko rondo, park i dworzec. I choć największe murale w Pile są dość nudnawe, to jednak miasto potrafi zaskoczyć naprawdę fantastycznym street artem. Oto co znalazłem w czasie kilkugodzinnego pobytu.

Muzeum Fotografii w Berlinie

W sercu zachodniej części miasta znalazło idealne dla siebie miejsce Muzeum Fotografii w Berlinie. To tutaj można zobaczyć w wielkich formatach prace Helmuta Newtona, fundatora muzeum

Kolorowe drzwi w Funchal, na Maderze

Rua de Santa Maria była niezbyt bezpieczną częścią miasta, aż ktoś wpadł na pomysł by oddać ją artystom ulicznym. W ten sposób zaczęły powstawać kolorowe drzwi w Funchal, na portugalskiej wyspie Madera.

Aktualne ceny w Holandii

Czy jadąc do Holandii zabierać jedzenie ze sobą, czy zdać się na lokalne sklepy spożywcze? Sprawdź aktualne ceny w Holandii.

Artpark Tegel – murale berlińskiego blokowiska

Mało znanym miejscem na mapie streetartowego Berlina jest Artpark Tegel. To blokowisko na północy miasta, na którym można zobaczyć kilka naprawdę świetnych murali.

North Side Gallery w Berlinie

Niewiele osób wie, że w Berlinie jest druga ściana pełna murali. Jest krótsza od tej słynnej, ale zmienia się każdego dnia - nazywa się...

Street art i murale Berlina

Stolica Niemiec jest jednym z najbardziej przyjaznych artystom ulicy miast. Ich prace można zobaczyć niemal na każdym kroku. Oto krótki przewodnik o tym gdzie...

Bomba atomowa w Coldwar Museum

Wczoraj została otwarta najnowsza atrakcja turystyczna Berlina - Coldwar Museum. Zwiedzający mogą w nim zobaczyć nawet bombę atomową, ale przede wszystkim znaleźć mnóstwo opowieści o historii z okresu zimnej wojny.
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x