10 najbardziej znanych kadrów Poznania to przewodnik, dzięki któremu będziecie mogli trafić w czasie odwiedzin w stolicy Wielkopolski w miejsca, z których zrobicie najciekawsze zdjęcia 😉

 

10 NAJBARDZIEJ ZNANYCH KADRÓW POZNANIA

Oczywiście warto szukać swoich własnych kadrów, ale nie ma powodu nie skorzystać z doświadczenia innych i nie zrobić swojej własnej wersji nawet najbardziej znanego kadru.

W Poznaniu, jak dotąd niemal wszystkie najbardziej znane fotograficznie miejscówki wiążą się z zabytkami. Wszystkie 10 miejsc jest w promieniu półtora kilometra od ratusza. Ale po kolei – choć miejsce na liście nie oznacza największej popularności – zacząć wypada jednak od ratusza, ikony Poznania.

 

 

1RATUSZ

Ratusz Poznań

Pierwszy kadr to ratusz z rogu ulicy Woźnej oraz Rynku. Jedyne miejsce, w miarę bliskie ratusza by objąć cały budynek w niemal każdym obiektywie. Pierwsze trzy punkty najlepiej fotografować przed południem, później fasady kamieniczek oraz ratusza są już w cieniu. Trzeba też pamiętać, że o 12 na ratuszu trykają się poznańskie koziołki i o tej porze stoi tam tłum zasłaniający część ratusza.

 

 

2DOMKI BUDNICZE

10 najbardziej znanych kadrów Poznania

Stojąc na tej samej ul. Woźnej, warto cofnąć się kilkanaście metrów w jej głąb. Wtedy, o ile nie ma zaparkowanych samochodów czy meleksów wożących turystów można zrobić fajne zdjęcia kamieniczek na Starym Rynku. Kamieniczki niestety nie są w nocy oświetlone więc wraz ze zmierzchem ten kadr przestaje być atrakcyjny. Kiedyś to był kadr idealny niestety jakiś czas temu miasto zezwoliło na powieszenie na latarni ogromnych tablic reklamowych.

 

 

3RATUSZ Z DOMKAMI

10 najbardziej znanych kadrów Poznania

Jeszcze jeden kadr z ratuszem, ale tym razem wraz z kamieniczkami, które stoją obok. By zrobić takie zdjęcie musicie pójść w sam narożnik Starego Rynku, na zbieg ulic Wodnej i Świętosławskiej. Czasem, zwłaszcza latem, gdy ogródki przesłaniają część widoku, trzeba wejść bardziej do centrum rynku i w środku kadru znajduje się też rzeźba Apolla, stojąca w fontannie.

 

 

4FARA

10 najbardziej znanych kadrów Poznania

Po zrobieniu zdjęcia ratusza, w tym samy miejscu wato odwrócić się w stronę ulicy Świętosławskiej i zrobić zdjęcie kościoła farnego. Ten kadr najlepiej wygląda wieczorem bo przez większość dnia zdjęcie Fary robi się pod światło.

 

 

5KATEDRA

10 najbardziej znanych kadrów Poznania

Kolejne dwa kadry to poznańska katedra. Pierwszy kadr to przód świątyni wraz z fragmentem prowadzącej do niej uliczki. Najlepiej robić go w środku dnia, gdy słońce oświetla bok i przód katedry.

 

 

6MOST PRZY KATEDRZE

10 najbardziej znanych kadrów Poznania

Bardziej znany od czasu wybudowania tam mostu jest kadr katedry od tyłu, z mostu właśnie. Tutaj z kolei najfajniej jest zrobić zdjęcia po zmroku, gdy i most i katedra są oświetlone.

 

 

 

7ZAMEK

10 najbardziej znanych kadrów Poznania

Kolejne kadry są związane z tzw. Dzielnicą Zamkową. Pierwszy z nich to sam Zamek Cesarski, w którym mieści się Centrum Kultury Zamek. Najczęściej fotografowany jest od strony wieży, z chodnika przy Auli Akademii Muzycznej. Ale ja jednak wolę zamek w innym kadrze, fotografowany od strony głównego wejścia z wieżą na drugim planie.

 

 

8AULA UAM

10 najbardziej znanych kadrów Poznania

Znanym kadrem, choć ostatnio mniej chyba eksploatowanym jest fasada Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Wielu ze studiujących w Poznaniu ma tam zrobione zdjęcia z okazji absolutorium, tam właśnie wręczane są dyplomy ukończenia studiów.

 

 

9PARK I OPERA

10 najbardziej znanych kadrów Poznania

Przedostatnim na liście, choć jednym z najpopularniejszych jest kadr z Teatrem Wielkim im. Stanisława Moniuszki. Jeśli traficie do Poznania, od wiosny do jesieni i w środku dnia to w tym czasie przed teatrem będzie wielki pióropusz fontanny umieszczonej w parku Adama Mickiewicza. Fontanna wyłączana jest każdego dnia wieczorem i włączana ponownie przed południem. Wieczorami fontanna jest podświetlona.

 

 

 

10PLAC WOLNOŚCI

10 najbardziej znanych kadrów Poznania

Wreszcie kadr, w którym znajduje się coś zbudowane już w XXI wieku. Nowoczesna fontanna na placu Wolności. Od czasu powstania bardzo chętnie fotografowana, na tak wiele sposobów, że trudno właściwie mówić tu o jednym kadrze. Każdy widzi ją nieco inaczej.

 

 

 

Poza kamieniczkami na rynku, wszystkie pozostałe miejsca możecie fotografować także po zmroku, są oświetlone do późnej nocy.

 

 

 

JAKIE JESZCZE MIEJSCÓWKI?

 

Powyżej ta najpopularniejsza 10. Wydaje się, że jeszcze chwilę i na stałe w czołówce znajdzie się nowoczesny budynek Bałtyku, który powoli staje się rozpoznawalny poza Poznaniem także. Gdzieś blisko 10 jest chyba także Okrąglak czy budynki Alfy na Świętym Marcinie. A jakie waszym zdaniem miejscówki mają szansę znaleźć się za parę lat w takim rankingu?

 

– – – – –

Zapraszam na fotowyprawy i warsztaty fotograficzne.

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
BPfotograf
11 miesięcy temu

Brama Poznania, Góra Przemysława, Cytadela,