fbpx

Zorza polarna nad częścią Polski – jest duża szansa

Ciągle marzysz o zobaczeniu zorzy polarnej? Ciągle nie udaje ci się wyjechać na daleką północ? Najprawdopodobniej zorza polarna nad częścią Polski będzie widoczna w najbliższy weekend.

ROZBŁYSK KLASY X

Wczoraj na Słońcu miał miejsce koronalny wyrzut masy, skierowany w kierunku Ziemi. Wybuch, który go wywołał miał najwyższą klasę – X. Tego typu wybuchy zdarzają się niezwykle rzadko, ale zawsze zwiększają prawdopodobieństwo wyjątkowej aktywności zorzowej.

Na filmie poniżej możecie zobaczyć moment wybuchu, o którym mowa, zarejestrowany przez obserwatoria.

 

ZORZA POLARNA NAD CZĘŚCIĄ POLSKI

Co to dokładnie oznacza dla nas? Według aktualnych szacunków NOAA Space Weather Prediction Center jest spora szansa na zorze polarne o zasięgu KP7. Ten zasięg oznacza, że jest szansa zobaczyć zorzę nawet nad Szczecinem, Koszalinem,Gdańskiem czy Elblągiem.

Jednak należy pamiętać, że nad Polską nie będzie to tak spektakularne zjawisko jak choćby na Lofotach w Norwegii.

 

zorza polarna na Lofotach

GDZIE OBSERWOWAĆ ZORZĘ?

Oczywiście warunkiem tego by mieć szansę na zobaczenie zorzy jest to, że zjawicie się w północnej Polsce.

Przewidywane najsilniejsze zorze mają się pojawić – niestety – w ciągu dnia 30 października, po godzinie 11 przed południem. Siłą rzeczy wtedy nie będzie można ich zobaczyć.

Jednak po osłabnięciu w godzinach popołudniowych, późnym wieczorem zorza ma być znów silniejsza. Zapowiadane jest co najmniej KP6. Ten stan ma się utrzymać od około godziny 23 do 5 rano 31 października.

W tych godzinach warto wybrać się w plener i spróbować zobaczyć lub sfotografować zorzę. Według aktualnych zapowiedzi ziemskiej pogody w centralnym i wschodnim pasie wybrzeża zachmurzenie w nocy z 30 na 31 października może być co najwyżej częściowe.

 

Aktualne prognozy zorzowe możecie przed wyjściem sprawdzić na stronie NOAA.

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Wkrótce wzrosną ceny karnetów na zwiedzanie

Jeśli wybieracie się w najbliższych miesiącach zagranicę to jest okazja zaoszczędzić. Najwięksi pośrednicy zapowiedzieli, że wkrótce wzrosną ceny karnetów na zwiedzanie najpopularniejszych na świecie...

Koszt wyjazdu do USA w 2023 roku

Zaczynasz planować wyprawę do Stanów? Zobacz jaki jest koszt wyjazdu do USA w 2023 roku. I jak zmieniły się poszczególne ceny od początku ubiegłego...

Kometa C/2022 E3 nad Polską

Już w najbliższych dniach obserwatorów i fotografów nocnego nieba czeka kosmiczna gratka. Nad Polską będzie widoczna kometa C/2022 E3. Będzie to jednocześnie najlepiej widoczna...

Angels Landing – zasady wejść w roku 2023

Zion National Park ogłosił terminy zapisów na loterię dla osób, które chcą wejść na szlak do fenomenalnego punktu widokowego Angels Landing. Program zezwoleń w 2022...

Dni darmowego wstępu do amerykańskich parków w 2023 roku

Agencja zarządzająca parkami narodowymi w USA ogłosiła właśnie dni darmowego wstępu do amerykańskich parków narodowych w przyszłym roku

Bomba atomowa w Coldwar Museum

Wczoraj została otwarta najnowsza atrakcja turystyczna Berlina - Coldwar Museum. Zwiedzający mogą w nim zobaczyć nawet bombę atomową, ale przede wszystkim znaleźć mnóstwo opowieści o historii z okresu zimnej wojny.

Ciekawostki o Las Vegas

Zanim wybierzecie się do Miasta Grzechu warto poznać ciekawostki o Las Vegas. Wiele z nich pomoże zaplanować ciekawszy pobyt w mieście.

OMNY Card – nowy system opłat za transport w Nowym Jorku

Od lat transport w Nowym Jorku płaciliśmy za pomocą MetroCard. NYC wprowadził nowy system opłat za transport. Nazywa się OMNY i jest znacznie prostszy w obsłudze. Jak z niego skorzystać?
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x