fbpx

Zorza polarna nad częścią Polski – jest duża szansa

Ciągle marzysz o zobaczeniu zorzy polarnej? Ciągle nie udaje ci się wyjechać na daleką północ? Najprawdopodobniej zorza polarna nad częścią Polski będzie widoczna w najbliższy weekend.

ROZBŁYSK KLASY X

Wczoraj na Słońcu miał miejsce koronalny wyrzut masy, skierowany w kierunku Ziemi. Wybuch, który go wywołał miał najwyższą klasę – X. Tego typu wybuchy zdarzają się niezwykle rzadko, ale zawsze zwiększają prawdopodobieństwo wyjątkowej aktywności zorzowej.

Na filmie poniżej możecie zobaczyć moment wybuchu, o którym mowa, zarejestrowany przez obserwatoria.

 

ZORZA POLARNA NAD CZĘŚCIĄ POLSKI

Co to dokładnie oznacza dla nas? Według aktualnych szacunków NOAA Space Weather Prediction Center jest spora szansa na zorze polarne o zasięgu KP7. Ten zasięg oznacza, że jest szansa zobaczyć zorzę nawet nad Szczecinem, Koszalinem,Gdańskiem czy Elblągiem.

Jednak należy pamiętać, że nad Polską nie będzie to tak spektakularne zjawisko jak choćby na Lofotach w Norwegii.

 

zorza polarna na Lofotach

GDZIE OBSERWOWAĆ ZORZĘ?

Oczywiście warunkiem tego by mieć szansę na zobaczenie zorzy jest to, że zjawicie się w północnej Polsce.

Przewidywane najsilniejsze zorze mają się pojawić – niestety – w ciągu dnia 30 października, po godzinie 11 przed południem. Siłą rzeczy wtedy nie będzie można ich zobaczyć.

Jednak po osłabnięciu w godzinach popołudniowych, późnym wieczorem zorza ma być znów silniejsza. Zapowiadane jest co najmniej KP6. Ten stan ma się utrzymać od około godziny 23 do 5 rano 31 października.

W tych godzinach warto wybrać się w plener i spróbować zobaczyć lub sfotografować zorzę. Według aktualnych zapowiedzi ziemskiej pogody w centralnym i wschodnim pasie wybrzeża zachmurzenie w nocy z 30 na 31 października może być co najwyżej częściowe.

 

Aktualne prognozy zorzowe możecie przed wyjściem sprawdzić na stronie NOAA.

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Obrączkowe zaćmienie słońca w USA

Podróżujących w październiku za ocean czeka nie lada gratka - obrączkowe zaćmienie słońca w USA. Gdzie i kiedy będzie je najlepiej widać?

Passo Gavia – malownicza alpejska przełęcz

Wokół włoskiego miasteczka Bormio jest mnóstwo szlaków i wymagających górskich dróg. Jedna z nich prowadzi na malowniczą przełęcz Passo Gavia.

Aktualne ceny w Livigno

Dlaczego akurat aktualne ceny w Livigno są interesujące? Bo znajduje się tam strefa wolnocłowa, o której bardzo wielu podróżnych nie wie. Dowiadują się albo dopiero na miejscu, albo wcale, po prostu przejeżdżając przez dolinę, w drodze dalej.

Koniec (prawie) z airbnb w Nowym Jorku

Właściciele nieruchomości nagle zaczęli anulować rezerwacje. Wielu turystów jest zaskoczonych, ale to jest początek końca airbnb w Nowym Jorku. Miasto wygrało batalię sądową z najemcami

Nowy Jork podnosi ceny biletów

Od dziś, od północy miasto Nowy Jork podnosi ceny biletów na wszystkie usługi transportu publicznego. Drożeje między innymi najpopularniejsze wśród turystów metro.

Muzeum Fotografii w Berlinie

W sercu zachodniej części miasta znalazło idealne dla siebie miejsce Muzeum Fotografii w Berlinie. To tutaj można zobaczyć w wielkich formatach prace Helmuta Newtona, fundatora muzeum

Kolorowe drzwi w Funchal, na Maderze

Rua de Santa Maria była niezbyt bezpieczną częścią miasta, aż ktoś wpadł na pomysł by oddać ją artystom ulicznym. W ten sposób zaczęły powstawać kolorowe drzwi w Funchal, na portugalskiej wyspie Madera.

Czy w amerykańskich parkach narodowych jest bezpiecznie?

Właściwie nie ma miesiąca by ktoś tam nie zginął. Lipiec pod tym względem jest już rekordowy. Jak do tego doszło? Sam oceń czy w amerykańskich parkach narodowych jest bezpiecznie.
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x