fbpx

Zorza polarna nad częścią Polski – jest duża szansa

Ciągle marzysz o zobaczeniu zorzy polarnej? Ciągle nie udaje ci się wyjechać na daleką północ? Najprawdopodobniej zorza polarna nad częścią Polski będzie widoczna w najbliższy weekend.

ROZBŁYSK KLASY X

Wczoraj na Słońcu miał miejsce koronalny wyrzut masy, skierowany w kierunku Ziemi. Wybuch, który go wywołał miał najwyższą klasę – X. Tego typu wybuchy zdarzają się niezwykle rzadko, ale zawsze zwiększają prawdopodobieństwo wyjątkowej aktywności zorzowej.

Na filmie poniżej możecie zobaczyć moment wybuchu, o którym mowa, zarejestrowany przez obserwatoria.

 

ZORZA POLARNA NAD CZĘŚCIĄ POLSKI

Co to dokładnie oznacza dla nas? Według aktualnych szacunków NOAA Space Weather Prediction Center jest spora szansa na zorze polarne o zasięgu KP7. Ten zasięg oznacza, że jest szansa zobaczyć zorzę nawet nad Szczecinem, Koszalinem,Gdańskiem czy Elblągiem.

Jednak należy pamiętać, że nad Polską nie będzie to tak spektakularne zjawisko jak choćby na Lofotach w Norwegii.

 

zorza polarna na Lofotach

GDZIE OBSERWOWAĆ ZORZĘ?

Oczywiście warunkiem tego by mieć szansę na zobaczenie zorzy jest to, że zjawicie się w północnej Polsce.

Przewidywane najsilniejsze zorze mają się pojawić – niestety – w ciągu dnia 30 października, po godzinie 11 przed południem. Siłą rzeczy wtedy nie będzie można ich zobaczyć.

Jednak po osłabnięciu w godzinach popołudniowych, późnym wieczorem zorza ma być znów silniejsza. Zapowiadane jest co najmniej KP6. Ten stan ma się utrzymać od około godziny 23 do 5 rano 31 października.

W tych godzinach warto wybrać się w plener i spróbować zobaczyć lub sfotografować zorzę. Według aktualnych zapowiedzi ziemskiej pogody w centralnym i wschodnim pasie wybrzeża zachmurzenie w nocy z 30 na 31 października może być co najwyżej częściowe.

 

Aktualne prognozy zorzowe możecie przed wyjściem sprawdzić na stronie NOAA.

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Żywkowo – fantastyczna bociania wioska

Na północy Mazur, przy samej granicy leży bociania wioska. Co w niej niezwykłego? Otóż zamieszkuje ją więcej bocianów niż ludzi, a to oznacza naprawdę dużo bocianów do obserwowania.

Całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA

Już wkrótce fotograficzno-astronomiczna okazja tego roku. Będzie to całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA, ale obserwować je będzie można także w innych krajach.

Stewardessa radzi czy bredzi?

Ostatnio w polskich tzw. mediach pojawiła się seria niusów o tym co stewardessa radzi robić by pobyt w hotelu nie stał się koszmarem. Ale na wasze bezpieczeństwo w hotelu czyha wiele innych zagrożeń. Niektóre są śmiertelne!

Noc polarna

Czas, kiedy słońce nie pokazuje się nad horyzontem. Przeżyj niezwykłe zjawisko jakim jest noc polarna, gdzie każdy dzień jest nieprzerwaną ciemnością.

Cała trasa Route 66 z chatGPT

Odkryj uroki kultowej Route 66 z chatGPT – sztuczna inteligencja została twoim przewodnikiem po legendarnej trasie pełnej historii i przygód.

Planowanie podróży z chatGPT

Planowanie podróży z ChatGPT otwiera przed tobą świat nieograniczonych możliwości. Dzięki sztucznej inteligencji możesz się dowiedzieć o miejscach, o których nie miałeś pojęcia, zaplanować najkrótszą trasę. A przy okazji oszczędzić czas, nerwy i pieniądze.

Pakowanie z ChatGPT: niezbędnik każdego turysty

Zmęczony wiecznym zapominaniem o czymś ważnym podczas pakowania? Pakowanie z ChatGPT to rozwiązanie twoich problemów! Dowiedz się, jak inteligencja sztuczna może zorganizować twój bagaż, zapewniając, że wszystko, czego potrzebujesz, znajdzie się w twojej walizce.

Efekt halo na niebie – kiedy występuje

Efekt halo fascynuje i inspiruje od wieków, łącząc naukę z magią natury. Czym jest to fascynujące zjawisko atmosferyczne i kiedy występuje?
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x