fbpx

Nowe zasady w Yellowstone po powodzi

Po zakończeniu powodzi wprowadzone zostały nowe zasady w Yellowstone National Park. Wjazd na teren parku nie będzie dostępny tak jak wcześniej. Zwiedzanie parku jest praktycznie ograniczone do jednego dnia.

NPS / Jim Peaco

KTÓRĘDY WJECHAĆ DO PARKU YELLOWSTONE?

W wyniku uszkodzeń infrastruktury parku jego północna część jest całkowicie niedostępna do zwiedzania. Na teren parku nie da się wjechać z północy, od strony Montany. North Entrance Station koło miejscowości Gardiner oraz Northeast Entrance Station koło miejscowości Silver Gate są zamknięte.

Otwarte zostały trzy pozostałe wjazdy: West Entrance koło miejscowości West Yellowstone (Montana), South Entrance przy Snake River (Wyoming) oraz East Entrance od strony miejscowości Cody (Wyoming).

Nowe zasady w Yellowstone
NPS

ZAMKNIĘTA CZĘŚĆ YELLOWSTONE

Aktualnie zamknięta dla turystów jest cała północna część parku – tzw. North Loop. W związku z tym nie można dojechać m.in. do bardzo popularnego miejsca Mammoth Hot Springs.

NPS

Władzom parku trudno na ten moment oszacować jak długo północna część parku będzie zamknięta. Jednak jak widać na zdjęciach uszkodzenia powstały na mostach nad potokami płynącymi przez park. A to może wymagać całkowitej ich odbudowy.

Od strony północnych wjazdów powódź całkowicie podmyła część wzgórz i dróg. W wyniku tego może być konieczne albo zupełnie nowe poprowadzenie fragmentów dróg, albo budowa umocnień, na których zostaną odbudowane drogi w dotychczasowym ich przebiegu.

Są nawet miejsca, w których po powodzi, potoku zupełnie zmieniły swój bieg. Biorąc pod uwagę wielkość prac, jakie muszą być wykonane przy odtworzeniu dróg, nie należy raczej się spodziewać by w tym sezonie park działał w pełni. Z resztą same władze parku określają, że północna część będzie zamknięta przez dłuższy czas.

NOWE ZASADY W YELLOWSTONE – ALPS

Jednak najważniejsze zmiany nastąpiły w dostępie do parku. Jeśli wybieracie się w najbliższym czasie do parku Yellowstone to zła wiadomość jest taka, że nie możecie przyjechać dowolnego dnia.

Od momentu ponownego otwarcia w Yellowstone obowiązuje naprzemienny system tablic rejestracyjnych – Alternating License Plate System (ALPS).

W skrócie polega on na tym, że w parzyste dni miesiąca mogą do parku wjechać pojazdy, których ostatnia cyfra tablic rejestracyjnych jest parzysta. W nieparzyste dni miesiąca odwrotnie.

Oczywiście nie wyklucza to wszystkich możliwości, poniższa grafika wyjaśnia wszystko.

Nowe zasady w Yellowstone
NPS

Zasady nie dotyczą komercyjnych operatorów turystycznych oraz gości, którzy mają przy sobie dowód rezerwacji noclegu na terenie parku. Nie ma znaczenia czy nocleg dotyczy hotelu czy pola kempingowego.

Dodatkowo władze Yellowstone zapowiadają, że będą monitorować sytuację na drogach. I jeśli ilość turystów będzie zbyt duża, jak na możliwości parku, to może zostać dodatkowo wprowadzony system rezerwacji wjazdu w ogóle lub wjazdu o konkretnych godzinach.

NPS / Jacob W. Frank

Nadal obowiązuje także opłata za pojedynczy wjazd do parku lub okazanie na wjeździe karnetu Annual Pass.

NOWE ZASADY W YELLOWSTONE – JAK ZAPLANOWAĆ PODRÓŻ

Istotna informacja dla wypraw, które jadą kilkoma autami – wszystkie muszą mieć tablice uprawniające do wjazdu tego samego dnia.

W związku z tym, na etapie odbioru samochodów w wypożyczalni warto zadbać o to by ostatnie cyfry wszystkich rejestracji były parzyste, lub wszystkich nieparzyste. W innym wypadku będziecie musieli się rozdzielić.

Ograniczenie wynikające z systemu ALPS wymusi na podróżujących zaplanowanie 2 dni w pobliżu Yellowstone. Można zorganizować to w ten sposób, że jeden dzień zaplanować w Yellowstone, a drugi np. w Glacier National Park. A nocleg zarezerwować gdzieś pomiędzy nimi.

Ciekawą opcją może być nocleg w najstarszym hotelu w Montanie, który znajduje się w Fort Benton. Przeczytacie o nim w poście Najstarsze hotele zachodniego wybrzeża USA

Chociaż – jeśli wypożyczacie auto w jednej z największych wypożyczalni – możliwe jest także wybranie samochodu, którego tablica umożliwi wjazd do Yellowstone konkretnego dnia. Np. odbierając auto na lotnisku w Las Vegas dostajecie możliwość wybrania jednego z podobnych aut, które czekają na podróżnych.

Po prostu pracownik mówi z której linii należy wziąć sobie auto, a w tej linii stoi ich najczęściej co najmniej kilkanaście. Zatem trudno się spodziewać by wszystkie miały parzyste ostatnie cyfry na tablicach rejestracyjnych.

Oczywiście w mniejszych wypożyczalniach, czy w systemie Turo takiej możliwości nie będzie w ogóle.

NPS / Jacob W. Frank

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Obrączkowe zaćmienie słońca w USA

Podróżujących w październiku za ocean czeka nie lada gratka - obrączkowe zaćmienie słońca w USA. Gdzie i kiedy będzie je najlepiej widać?

Passo Gavia – malownicza alpejska przełęcz

Wokół włoskiego miasteczka Bormio jest mnóstwo szlaków i wymagających górskich dróg. Jedna z nich prowadzi na malowniczą przełęcz Passo Gavia.

Koniec (prawie) z airbnb w Nowym Jorku

Właściciele nieruchomości nagle zaczęli anulować rezerwacje. Wielu turystów jest zaskoczonych, ale to jest początek końca airbnb w Nowym Jorku. Miasto wygrało batalię sądową z najemcami

Nowy Jork podnosi ceny biletów

Od dziś, od północy miasto Nowy Jork podnosi ceny biletów na wszystkie usługi transportu publicznego. Drożeje między innymi najpopularniejsze wśród turystów metro.

Czy w amerykańskich parkach narodowych jest bezpiecznie?

Właściwie nie ma miesiąca by ktoś tam nie zginął. Lipiec pod tym względem jest już rekordowy. Jak do tego doszło? Sam oceń czy w amerykańskich parkach narodowych jest bezpiecznie.

Porównanie Las Vegas Pass – który wybrać?

Wybierasz się do Miasta Grzechu, chcesz kupić karnet i zaoszczędzić na zwiedzaniu? Zobacz porównanie cen Las Vegas Pass. Znajdź najlepsze atrakcje czekające na turystów. Las...

Nowy Jork pogrąża się w smogu z kanadyjskich pożarów

Płoną ogromne połacie lasów w Kanadzie, wiejące od północy wiatry zwiewają dym na wielkie miasta wschodniego wybrzeża. Od kilku godzin Nowy Jork pogrąża się...

Śmierć bizona w Yellowstone. Winny turysta

Bezmyślny turysta spowodował śmierć bizona w Yellowstone. Władze parku wszczęły dochodzenie i poszukują osoby, która złamała reguły postępowania w parku narodowym. Zasady obowiązujące w parkach...
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x