fbpx

Nowe zasady w Yellowstone po powodzi

Po zakończeniu powodzi wprowadzone zostały nowe zasady w Yellowstone National Park. Wjazd na teren parku nie będzie dostępny tak jak wcześniej. Zwiedzanie parku jest praktycznie ograniczone do jednego dnia.

NPS / Jim Peaco

KTÓRĘDY WJECHAĆ DO PARKU YELLOWSTONE?

W wyniku uszkodzeń infrastruktury parku jego północna część jest całkowicie niedostępna do zwiedzania. Na teren parku nie da się wjechać z północy, od strony Montany. North Entrance Station koło miejscowości Gardiner oraz Northeast Entrance Station koło miejscowości Silver Gate są zamknięte.

Otwarte zostały trzy pozostałe wjazdy: West Entrance koło miejscowości West Yellowstone (Montana), South Entrance przy Snake River (Wyoming) oraz East Entrance od strony miejscowości Cody (Wyoming).

Nowe zasady w Yellowstone
NPS

ZAMKNIĘTA CZĘŚĆ YELLOWSTONE

Aktualnie zamknięta dla turystów jest cała północna część parku – tzw. North Loop. W związku z tym nie można dojechać m.in. do bardzo popularnego miejsca Mammoth Hot Springs.

NPS

Władzom parku trudno na ten moment oszacować jak długo północna część parku będzie zamknięta. Jednak jak widać na zdjęciach uszkodzenia powstały na mostach nad potokami płynącymi przez park. A to może wymagać całkowitej ich odbudowy.

Od strony północnych wjazdów powódź całkowicie podmyła część wzgórz i dróg. W wyniku tego może być konieczne albo zupełnie nowe poprowadzenie fragmentów dróg, albo budowa umocnień, na których zostaną odbudowane drogi w dotychczasowym ich przebiegu.

Są nawet miejsca, w których po powodzi, potoku zupełnie zmieniły swój bieg. Biorąc pod uwagę wielkość prac, jakie muszą być wykonane przy odtworzeniu dróg, nie należy raczej się spodziewać by w tym sezonie park działał w pełni. Z resztą same władze parku określają, że północna część będzie zamknięta przez dłuższy czas.

NOWE ZASADY W YELLOWSTONE – ALPS

Jednak najważniejsze zmiany nastąpiły w dostępie do parku. Jeśli wybieracie się w najbliższym czasie do parku Yellowstone to zła wiadomość jest taka, że nie możecie przyjechać dowolnego dnia.

Od momentu ponownego otwarcia w Yellowstone obowiązuje naprzemienny system tablic rejestracyjnych – Alternating License Plate System (ALPS).

W skrócie polega on na tym, że w parzyste dni miesiąca mogą do parku wjechać pojazdy, których ostatnia cyfra tablic rejestracyjnych jest parzysta. W nieparzyste dni miesiąca odwrotnie.

Oczywiście nie wyklucza to wszystkich możliwości, poniższa grafika wyjaśnia wszystko.

Nowe zasady w Yellowstone
NPS

Zasady nie dotyczą komercyjnych operatorów turystycznych oraz gości, którzy mają przy sobie dowód rezerwacji noclegu na terenie parku. Nie ma znaczenia czy nocleg dotyczy hotelu czy pola kempingowego.

Dodatkowo władze Yellowstone zapowiadają, że będą monitorować sytuację na drogach. I jeśli ilość turystów będzie zbyt duża, jak na możliwości parku, to może zostać dodatkowo wprowadzony system rezerwacji wjazdu w ogóle lub wjazdu o konkretnych godzinach.

NPS / Jacob W. Frank

Nadal obowiązuje także opłata za pojedynczy wjazd do parku lub okazanie na wjeździe karnetu Annual Pass.

NOWE ZASADY W YELLOWSTONE – JAK ZAPLANOWAĆ PODRÓŻ

Istotna informacja dla wypraw, które jadą kilkoma autami – wszystkie muszą mieć tablice uprawniające do wjazdu tego samego dnia.

W związku z tym, na etapie odbioru samochodów w wypożyczalni warto zadbać o to by ostatnie cyfry wszystkich rejestracji były parzyste, lub wszystkich nieparzyste. W innym wypadku będziecie musieli się rozdzielić.

Ograniczenie wynikające z systemu ALPS wymusi na podróżujących zaplanowanie 2 dni w pobliżu Yellowstone. Można zorganizować to w ten sposób, że jeden dzień zaplanować w Yellowstone, a drugi np. w Glacier National Park. A nocleg zarezerwować gdzieś pomiędzy nimi.

Ciekawą opcją może być nocleg w najstarszym hotelu w Montanie, który znajduje się w Fort Benton. Przeczytacie o nim w poście Najstarsze hotele zachodniego wybrzeża USA

Chociaż – jeśli wypożyczacie auto w jednej z największych wypożyczalni – możliwe jest także wybranie samochodu, którego tablica umożliwi wjazd do Yellowstone konkretnego dnia. Np. odbierając auto na lotnisku w Las Vegas dostajecie możliwość wybrania jednego z podobnych aut, które czekają na podróżnych.

Po prostu pracownik mówi z której linii należy wziąć sobie auto, a w tej linii stoi ich najczęściej co najmniej kilkanaście. Zatem trudno się spodziewać by wszystkie miały parzyste ostatnie cyfry na tablicach rejestracyjnych.

Oczywiście w mniejszych wypożyczalniach, czy w systemie Turo takiej możliwości nie będzie w ogóle.

NPS / Jacob W. Frank

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Brooklyn Bridge – ikona Nowego Jorku

Brooklyn Bridge to nie tylko most – to ikona, legenda i nieskończona inspiracja dla fotografów z całego świata. Zanurz się w jego fascynującą historię i odkryj, dlaczego spacer po jego deskach to fascynujące doświadczenie.

Darmowy internet dla zwiedzających USA

Wspaniała okazja dla planujących podróż za ocean. Właśnie pojawiła się oferta, dzięki której można zyskać darmowy internet dla zwiedzających USA.

Całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA

Już wkrótce fotograficzno-astronomiczna okazja tego roku. Będzie to całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA, ale obserwować je będzie można także w innych krajach.

Cała trasa Route 66 z chatGPT

Odkryj uroki kultowej Route 66 z chatGPT – sztuczna inteligencja została twoim przewodnikiem po legendarnej trasie pełnej historii i przygód.

Top of the Rock – taras widokowy z nową atrakcją

Jeden z najstarszych tarasów widokowych w Nowym Jorku się zmienia. Top of the Rock zyskał atrakcję, dzięki której odwiedzający będą mogli doświadczyć czegoś wyjątkowego i może nieco przerażającego.

Promocje i kody rabatowe na zwiedzanie USA

Planując wyprawę za ocean warto zaoszczędzić na każdym możliwym kroku. Promocje i kody rabatowe na zwiedzanie USA mogą zmniejszyć cenę wyprawy nawet o setki...

Sphere – Las Vegas przebiło Dubaj?

Turystom już nie wystarczą automaty, ruletka, karuzele sklepy czy fontanny. To można zobaczyć w wielu miejscach na świecie. Ale Sphere Las Vegas jest tylko...

Obrączkowe zaćmienie słońca w USA

Podróżujących w październiku za ocean czeka nie lada gratka - obrączkowe zaćmienie słońca w USA. Gdzie i kiedy będzie je najlepiej widać?
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x