fbpx

Najstarsze hotele zachodniego wybrzeża USA

Ostatnia część serii o historycznych hotelach Ameryki – tym razem najstarsze hotele zachodniego wybrzeża USA. Coś dla was, jeśli lubicie poczuć ducha czasów gorączki złota, albo lubicie podążać sław takich jak Butch Cassidy czy Buffalo Bill.

 

NAJSTARSZE HOTELE ZACHODNIEGO WYBRZEŻA USA

 

Ostatnia część prezentuje najstarsze hotele zachodu, wiele z nich upadało, ale dostawały drugą, a czasami i kolejną szansę. Warto poznać ich niesamowite dzieje.

Można sobie zorganizować wakacje z historią nocując w każdym z nich. No może w prawie każdym, bo są wśród nich takie, gdzie noclegi są wyjątkowo drogie. Choć przyznać trzeba, że wygląd tych hoteli i ich wielowiekowa tradycja i historia usprawiedliwiają nieco cenę.

Jest też szansa zanocować w pokoju, w którym wcześniej spał sam Butch Cassidy, albo król Syjamu, albo Clark Gable albo były prezydent USA.

Większość hoteli ma już pokoje przystosowane do obecnych czasów, ale wyglądem zachowały klimat z początków swojego istnienia. Na stronach rezerwacyjnych znajdziecie mnóstwo zdjęć pokoi, także tych historycznych.

 

 

REZERWACJE

 

Przy hotelach zamieszczone są linki do dwóch systemów rezerwacyjnych, z których sam korzystam (booking.com oraz hotels.com). Większość hoteli jest dostępna w obu systemach, jednak niektóre można zarezerwować wyłącznie w jednym lub drugim. Jeśli przy opisie umieszczony jest tylko jeden link – oznacza to, że tylko w tym systemie możliwa jest rezerwacja.

W niektórych przypadkach nie ma możliwości rezerwacji inaczej niż bezpośrednio na stronie hotelu.

Oto najstarsze hotele zachodniego wybrzeża USA oraz Hawajów i Alaski.

 

 

NAJSTARSZY HOTEL NA ALASCE – The Alaskan Hotel

 

Najstarsze hotele zachodniego wybrzeża USA
The Alaskan Hotel / Facebook

The Alaskan to chyba najmłodszy hotel w całym zestawieniu. Został otwarty 16 września 1913 roku.

W tamtych czasach hotel był nazywany kieszonkową wersją najlepszych hoteli na wybrzeżu Pacyfiku. Choć w tych czasach Juneau było głównie miejscem zamieszkania dla górników eksploatujących alaskańskie bogactwa naturalne.

Na przestrzeni kolejnych kilkudziesięciu lat funkcje The Alaskan ulegały zmianom. Dwukrotnie hotel był przekształcany na burdel, z czego raz legalnie.

Ponoć do dzisiaj hotel zachował jednak bardzo dużo elementów z czasów, gdy był wybudowany, co jest dumą obecnych właścicieli.

Hotel znajduje się Jeneau, miasta będącego stolicą stanu Alaska.

Rezerwacja dostępna na: booking.com oraz hotels.com

 

 

NAJSTARSZY HOTEL W ARIZONIE – Grand Canyon Hotel

 

Najstarsze hotele zachodniego wybrzeża USA
Grand Canyon Hotel / Facebook

Hotel otwarto w styczniu 1891 roku. Dziesięć lat później okazało się, że właściciele trafili idealnie ze swoją inwestycją. W 1901 otwarto odnogę linii kolejowej Santa Fe, która prowadziła do Grand Canyon. W tym czasie był to jedyny działający hotel w pobliżu Wielkiego Kanionu. Z tego względu gościło tutaj wielu niezwykłych gości, z królem Syjamu na czele.

Grand Canyon Hotel przetrwał niemal 80 lat, Dopiero po wybudowaniu systemu amerykańskich autostrad i utrata znaczenia historycznej Route 66 doprowadziły w 1970 roku do jego zamknięcia.

Budynek jednak pozostał i w 2005 roku, wraz ze wzrostem ruchu turystycznego przy Route 66 wznowił działalność. Wnętrza pozostały wiernie odrestaurowane.

Williams leży około 170 mil na północ od Phoenix.

Rezerwacja dostępna na: booking.com oraz hotels.com

 

 

NAJSTARSZY HOTEL W CALIFORNII – Murphys Historic Hotel

 

Najstarsze hotele zachodniego wybrzeża USA
Murphys Historic Hotel / Facebook

 

Historia hotelu zaczyna się w roku 1856, jednak już 3 lata później część budynku spłonęła w pożarze.

Jednak ze względu na atrakcje natury – Mercer Caverns oraz ogromne sekwoje w Calaveras Big Trees przyciągające podróżników – już w 1860 hotel odbudowano.

Na przestrzeni lat hotel był ciągle rozbudowywany, a w jego pokojach sypiało wielu sławnych gości. W hotelowych rejestrach widnieją między innymi takie sławy jak: Mark Twain, Horatio Algiers Jr., John Jacob Astor, Thomas J. Lipton, J.P. Morgan i były prezydent Ulysses S. Grant.

Murphys mieści się 140 mil na wchód od San Francisco.

Rezerwacja dostępna aktualnie wyłącznie bezpośrednio w hotelu.

 

 

NAJSTARSZY HOTEL W COLORADO – The Cliff House at Pikes Peak

 

Najstarsze hotele zachodniego wybrzeża USA
The Cliff House at Pikes Peak / Facebook

Hotel został otwarty dla gości w 1873 roku, jeszcze przed oficjalnym utworzeniem stanu Colorado.

Pierwotnie budynek nosił banalną nazwę The Inn i był tylko 20 pokojowym zajazdem na jednej z najsłynniejszych tras dyliżansów. Wiodła ona z Colorado Springs do Leadville.

Jednak gwałtowny rozwój wydobycia złota w okolicach Leadville spowodował równie szybki wzrost zainteresowania noclegami. Do tego stopnia, że zajazd poza budynkiem umieszczał gości także w kilku dużych namiotach rozstawionych obok budynku.

Wraz z wyczerpywaniem się zasobów złota nastąpiło to samo co w przypadku wielu podobnych miejsc. Miasteczko przestało być tak tłumnie odwiedzane, a zajazd zaczął podupadać.

Zanim jednak do całkowitego upadku doszło okazało się, że pobliskie źródła nasączone są minerałami, dzięki którym można leczyć m.in. gruźlicę. Edward E. Nichols, wieloletni burmistrz Manitou Springs kupił w 1886 roku The Inn. Pod jego rządami zaczęła się wieloletnia transformacja zajazdu w luksusowy hotel o nazwie The Cliff House at Pikes Peak.

Z 20 pokoi hotel rozbudowany został do 200. Przestał być miejscem przystanku dyliżansów, a zaczął być miejscem, w które udawali się bogacze i sławy by podreperować zdrowie. W pokojach hotelowych gościli między innymi: Theodore Roosevelt, Charles Dickens Jr, Tomasz Edison; Clark Gable; F. W. Woolworth.

W 1981 roku nowy właściciel przerobił hotel na 82-pokojowy apartamentowiec. Jednak już roku później w budynku wybuchł pożar, który niemal zakończył historię The Cliff House at Pikes Peak.

Przez kolejne kilkanaście lat grożący zawaleniem wypalony budynek czekał na decyzję właścicieli o wyburzeniu lub odbudowie. Na szczęście podjęto tą pomyślniejszą decyzję, od tego czasu hotel został nie tylko odbudowany ale i rozbudowany o nowe części.

Manitou Springs to obecnie przedmieścia Colorado Springs, około 75 mil na południe od Denver.

Rezerwacja dostępna na: booking.com oraz hotels.com

 

NAJSTARSZY HOTEL NA HAWJACH – Moana Surfrider Westin Resort & Spa

 

Najstarsze hotele zachodniego wybrzeża USA
Moana Surfrider Westin Resort & Spa / Facebook

 

Cały kompleks hotelowy został otwarty w 1901 roku. Jest położony przy jednej z najsłynniejszych plaż – Waikiki Beach.

Był to pierwszy hotel wybudowany przy tej plaży, dlatego nazywany jest Pierwszą Damą Waikiki. W czasach gdy powstawał był bardzo nowoczesny, niektóre pokoje hotelowe były wyposażone w telefony oraz łazienki.

Hotel skrywa mroczną tajemnicę, w jednym z jego pokoi została otruta w 1905 strychniną Jane Stanford. Była ona fundatorką Stanford University. Pokój, w którym skonała już nie istnieje, został zlikwidowany w trakcie przebudowy hotelu.

Moana Surfrider znajduje się w Honolulu, stolicy Hawajów.

Rezerwacja dostępna na: booking.com oraz hotels.com

 

 

NAJSTARSZY HOTEL W IDAHO – The Idaho Hotel

 

Najstarsze hotele zachodniego wybrzeża USA
The Idaho Hotel / Yelp

Historia hotelu rozpoczęła się w roku 1863 w pobliskim Ruby City. Wkrótce biznes został przeniesiony do górniczego Silver City. Miasteczko swój szczyt rozwoju osiągnęło w latach 80-tych XIX wieku, kiedy mieszkało tutaj około 2500 mieszkańców.

Od tego czasu Silver City powoli upadało. W latach 40-tych XX wieku jedyny stały mieszkaniec tej miejscowości Willie Howes był jednocześnie jego burmistrzem, komendantem policji, komendantem straży pożarnej oraz listonoszem.

Obecnie Silver City to ghost town, wszystkie zabudowania, także hotel pozostają nieczynne. Jednak możliwe jest zwiedzanie miasteczka.

Silver City leży około 75 mil na południowy zachód od Boise.

 

 

NAJSTARSZY HOTEL W MONTANIE – Grand Union Hotel

 

Najstarsze hotele zachodniego wybrzeża USA
Grand Union Hotel / Facebook

 

Hotel został otwarty 2 listopada 1882 roku, w czasach największego rozkwitu miasteczka Fort Benton. Była to era prosperity parowców na rzece Missouri.

Ponoć na otwarcie przybyło ponad 300 najznamienitszych osobistości terytorium ówczesnej Montany, która dopiero kilka lat później została stanem.

Zachowały się zapiski o kosztach jakie pochłonęła budowa hotelu: na budynek wydano 50.000$, a na jego wyposażenie 150.000$.

Jednak okazało się bardzo szybko, że były to pieniądze wyrzucone w błoto. W kolejnym roku ukończono linie kolejowe prowadzące przez Montanę, co spowodowało spadek znaczenia Fort Benton i nie zapewniło hotelowi wystarczającej ilości gości. W efekcie czego już 2 lata po hucznym otwarciu hotel zbankrutował i został zlicytowany przez szeryfa.

Interes kolejnym właścicielom nie szedł jak powinien i w efekcie hotel został ponownie sprzedany w roku 1899 za… 10.000$.

W roku 1917 hotel kupili lokalni farmerzy, którzy rozwinęli zwłaszcza miejscowy salon. Niestety już wkrótce na hotel spadła kolejna katastrofa, po wprowadzeniu prohibicji w 1920 roku, salon przestał przynosić dochody.

Potem nastąpił okres całkowitego upadku budynku, ponoć w latach 50-tych mieszkały w nim wyłącznie owady, ptaki i nietoperze. Na szczęście kolejni właściciele budynku doprowadzili go ponownie do stanu, w którym mógł być wykorzystywany jako hotel. Jednak kolejny remont, który miał się rozpocząć w 1983 roku i przywrócić pierwotną świetność hotelu zakończył się katastrofą finansową. Po raz kolejny budynek trafił na licytację.

Dopiero kolejna sprzedaż i całkowity remont pozwoliły na otwarcie hotelu w 1999 roku. Po 117 latach od pierwszego otwarcia hotel trwale zaczął z sukcesem działać w swojej pierwotnej funkcji.

Fort Benton znajduje się około 130 mil na północny wschód od stolicy Montany, miasta Helena.

Rezerwacja dostępna na: hotels.com

 

NAJSTARSZY HOTEL W NEVADZIE – Gold Hill Hotel

 

Najstarsze hotele zachodniego wybrzeża USA
Gold Hill Hotel / Facebook

Hotel był otwarty najprawdopodobniej w roku 1861 i na przestrzeni 160 lat przetrwał wszystko co można sobie wyobrazić. Były okresy, gdy w ogóle nie był użytkowany, bywał prywatną rezydencją, bywał burdelem. Oczywiście bywał i wciąż jest także hotelem.

To kolejny hotel, którego czasy były nieodłącznie związane z gorączką złota. W czasach świetności miasteczka Gold Hill zamieszkiwało je 8.000 mieszkańców. Obecnie ta liczba jest mniejsza niż 200.

Po renowacji hotel działa ponownie od roku 1987 do dzisiaj.

Gold Hill znajduje się 420 mil na północny zachód od Las Vegas.

Rezerwacja dostępna na: hotels.com

 

NAJSTARSZY HOTEL W NEW MEXICO – Hilton Santa Fe Historic Plaza

 

Najstarsze hotele zachodniego wybrzeża USA
Hilton Santa Fe Historic Plaza / Facebook

 

Ten hotel pamięta czasy sprzed Dzikiego Zachodu. Zabudowania pamiętające rok 1625 nie były wtedy oczywiście hotelem. Znajdowała się w tym miejscu hacjenda należąca do sławnej w tamtych czasach rodziny Ortiz.

A sama miejscowość Santa Fe, w której znajdowała się hacjenda leżała na terytorium Meksyku. Dopiero po podpisaniu traktatu pokojowego w roku 1848 Santa Fe i hacjenda zostały włączone do Stanów Zjednoczonych.

Pod koniec XIX wieku rodzina Ortiz przestała być właścicielami hacjendy. Do obecnych czasów zachowała się część zabudowań z 1625 roku, są przez sieć hotelową przystosowane do wymogów luksusowego hotelu. Ale nadal można zasiąść przy kominku, pod stropami pamiętającymi czasy gdy Europejczycy dopiero docierali do Nowego Świata.

Santa Fe leży około 60 mil na północny zachód od Albuquerque.

Rezerwacja dostępna na: bookings.com oraz  hotels.com

 

 

NAJSTARSZY HOTEL W OREGONIE – The Historic Wolf Creek Inn

 

Najstarsze hotele zachodniego wybrzeża USA
The Historic Wolf Creek Inn / Facebook

Pierwsi goście mogli zanocować w hotelu już w roku 1883. Do dzisiaj zachowała się cena za jaką było to możliwe. Otóż za nocleg, kąpiel i posiłek należało zapłacić… 75 centów.

Hotel był zbudowany jako przystanek dla dyliżansów na szlaku Applegate Trail. Po latach okazało się, że jest najstarszym, działającym nieprzerwanie, hotelem w północno zachodniej części USA.

Tak długą historię hotelu można poznawać w czasie codziennych wycieczek po jego wnętrzach. Ponoć w jego wnętrzach gościł Clark Gable.

Wolf Creek znajduje się ponad 220 mil na południe od Portland.

Rezerwacja dostępna na: hotels.com

 

 

NAJSTARSZY HOTEL W UTAH – Old Pine Inn

 

Najstarsze hotele zachodniego wybrzeża USA
Old Pine Inn / Facebook

Hotel został uruchomiony po raz pierwszy w 1882 roku. Podobnie jak w innych przypadkach za rozwojem miejscowości Marysvale stało złoto, które odkryto w pobliskim kanionie Bullion.

Miejscowość leżała także na końcu kolejowego Rio Grand Railroad, co sprawiało, że odwiedzało je więcej podróżnych.

Między innymi nocował tutaj ponoć Butch Cassidy. Gościł tutaj także Zane Grey, autor najbardziej poczytnej powieści westernowej Riders of the Purple Sage.

Hotel na początku lat 80-tych XX wieku został odremontowany z zachowaniem detali sprzed lat.

Marysvale znajduje się około 190 mil na południe od Salt Lake City.

Rezerwacja dostępna aktualnie wyłącznie bezpośrednio w hotelu.

 

 

NAJSTARSZY HOTEL W WASHINGTONIE – The Tokeland Hotel

 

Najstarsze hotele zachodniego wybrzeża USA
The Tokeland Hotel / Facebook

Pierwszym właścicielom zabudowań, którymi byli Charlotte i George Brown – pozwolili się na tych terenach osiedlić w 1858 roku Indianie z plemienia Shoalwater. Była to początkowo farma.

Dopiero kolejne pokolenie rodziny stworzyło przystań dla podróżników, której historia trwa niemal nieprzerwanie do dziś.

Tokeland znajduje się około 140 mil na południowy zachód od Seattle.

Rezerwacja dostępna aktualnie wyłącznie bezpośrednio w hotelu.

 

 

NAJSTARSZY HOTEL W WYOMING – Historic Occidental Hotel

 

Najstarsze hotele zachodniego wybrzeża USA
Historic Occidental Hotel / Facebook

Hotel został uruchomiony po raz pierwszy w 1880 roku, sukces zapewniło mu położenie w pobliżu Szlaku Bozemana. Był to wytyczony przez ziemie Indian z plemienia Dakota szlak, którym przemieszczali się osadnicy i poszukiwacze złota.

W hotelowych wnętrzach gościło wiele sławnych postaci, m.in. Buffalo Bill, Butch Cassidy i Sundance Kid ale także Teddy Roosevely, 26-ty prezydent USA. W salonie przesiadywali sławni przedstawiciele prawa, szeryfowie i detektywi: Tom Horn, Frank Canton oraz William Red Angus.

W latach Wielkiego Kryzysu XX wieku rozpoczął się powolny upadek hotelu. Gry wydawało się, że jego dni są już policzone do historycznej budowli uśmiechnęło się jednak szczęście. Zamiast wyburzenia, pod koniec XX wieku hotel doczekał się początku renowacji.

Obecnie jest jednym z najczęściej polecanych historycznych hoteli na zachodzie USA.

 

Buffalo leży 370 mil na północ od Denver.

Rezerwacja dostępna aktualnie wyłącznie bezpośrednio w hotelu.

 

 

MAPA NAJSTARSZYCH HOTELI W USA

Poniżej mapa z zamieszczonymi wszystkimi najstarszymi hotelami w każdym stanie.

 

 

 

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Stewardessa radzi czy bredzi?

Ostatnio w polskich tzw. mediach pojawiła się seria niusów o tym co stewardessa radzi robić by pobyt w hotelu nie stał się koszmarem. Ale na wasze bezpieczeństwo w hotelu czyha wiele innych zagrożeń. Niektóre są śmiertelne!

Noc polarna

Czas, kiedy słońce nie pokazuje się nad horyzontem. Przeżyj niezwykłe zjawisko jakim jest noc polarna, gdzie każdy dzień jest nieprzerwaną ciemnością.

Koniec (prawie) z airbnb w Nowym Jorku

Właściciele nieruchomości nagle zaczęli anulować rezerwacje. Wielu turystów jest zaskoczonych, ale to jest początek końca airbnb w Nowym Jorku. Miasto wygrało batalię sądową z najemcami

Death Valley po powodzi – częściowe otwarcie

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami nastąpiło częściowe otwarcie Death Valley po powodzi, która zniszczyła infrastrukturę parku. Jednak znaczna część parku pozostaje nadal niedostępna.

Tanie sieci hotelowe w USA

Tanie sieci hotelowe w USA - które są najtańsze, gdzie zanocować, gdzie i kiedy dokonywać rezerwacji przed wyjazdem do Stanów. Wszystko to co powinniście...

Wpływ wojny na ceny w turystyce w Polsce

Jak można było się spodziewać wpływ wojny na ceny w turystyce w Polsce jest znaczny. Oto ceny w najpopularniejszych polskich miastach, które pozwolą wam...

Wpływ wojny na ceny w turystyce na świecie

Nastały ciężkie czasy dla podróżników. Niestety, widać bardzo duży wpływ wojny na ceny w turystyce na świecie. Oto kilka popularnych wśród Polaków kierunków, które...

Wkrótce ograniczenia dla turystów w Grand Canyon

Wkrótce zaczną obowiązywać ograniczenia dla turystów w Grand Canyon. Na razie dotyczy to jednego punktu widokowego, ale należy się spodziewać, że w przyszłości takich...
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x