fbpx

Nowa wyszukiwarka obrazów, lepsza od google

Pojawiła się nowa wyszukiwarka obrazów. Już po kilku pierwszych użyciach wiadomo, że wyprzedza wyszukiwanie obrazem googla o całe lata. Sprawdźcie sami, dzięki niej odnajdziecie mnóstwo inspiracji w kilka chwil.

 

WYSZUKIWANIE OBRAZEM W GOOGLE

 

Zapewne sporo osób w ogóle nie ma bladego pojęcia, że jest coś takiego jak wyszukiwanie obrazem w googlach. Zwłaszcza, że chyba jest ono dostępne wyłącznie w desktopowej wersji wyszukiwarki. A jak wiadomo, w Polsce już 60% ruchu jest mobilne i wartość ta stale rośnie.

Wyszukiwanie obrazem w wyszukiwarce desktopowej znajdziecie w zakładce grafika. Znajdziecie tam w okienku wyszukiwarki ikonę aparatu. Po jej kliknięciu otworzą się dwie możliwości.

Można albo wkleić linka do zdjęcia z sieci, albo wgrać zdjęcie ze swojego komputera. W tej opcji wyszukiwarka pokaże jednak wyłącznie to zdjęcie którego szukamy w różnych na różnych stronach w internecie.

Kiedyś wyszukiwanie działało idealnie, ale pracownicy googla je zepsuli. Serio. Wersja oficjalna jest ponoć taka, że z powodu tego iż większość wyszukiwań była po ty by znaleźć w internecie większą wersję tego samego zdjęcia.

 

 

NOWA WYSZUKIWARKA OBRAZÓW

 

W odpowiedzi na ograniczenia googla powstała zupełnie nowa wyszukiwarka obrazem – nazywa się Same Energy. Działa nieco podobnie do opcji „obrazy podobnie wizualne w googlach, tylko że dużo, dużo lepiej.

Pokażę wam to na przykładzie zdjęcia, które kilka lat temu zrobiłem w Paryżu. Modelką była Paula. Oto to zdjęcie.

 

 

Najpierw wynik wyszukiwania obrazem w google – obrazy podobne wizualnie. Jak widać na screenie poniżej google nawet nieźle poradziło sobie z odgadnięciem miejsca, w którym zrobiłem zdjęcie. Ale na tym koniec.

Większość zaproponowanych obrazów jest kompletnie inna od mojego zdjęcia. Mało tego, jedno ze zdjęć pojawia się cztery razy. Chyba nie tego oczekujemy od wyszukiwarki.

google

 

Z kolei na drugim screenie zobaczcie co zaproponowała w odpowiedzi na to samo wskazane zdjęcie nowa wyszukiwarka grafiki. Prawda, że znacznie lepiej?

 

Nowa wyszukiwarka grafiki

 

Tutaj także na wielu zdjęciach pojawiło się dokładnie to samo miejsce, z którego ja zrobiłem swoje zdjęcie. Jednak Same Energy pokazało zdjęcia faktycznie oddające ten sam klimat. Na wszystkich jest także Wieża Eiffla. I żadne ze zdjęć się nie powtarza.

 

 

WYSZUKIWARKA OBRAZÓW SAME ENERGY

 

Twórcy Same Energy wyjaśniają, że ich zdaniem wyszukiwanie obrazów powinno odbywać się bez słów. I na tym się skupiają.

Dla kogo nowa wyszukiwarka będzie pomocna? Przede wszystkim dla osób szukających inspiracji. Stojąc pod Wieżą Eiffla z pustką w głowie, w ciągu kilku chwil możecie mieć pełno pomysłów jak zrobić zdjęcie.

Wersja mobilna Same Energy pozwala także zrobić telefonem zdjęcie i wgrać je bezpośrednio do wyszukiwarki. A ta podsunie pomysły jakie jeszcze zdjęcie można zrobić.

 

Nowa wyszukiwarka grafiki

 

Zasada działania jest nieco podobna do tego jak wyszukuje obrazy Pinterest, ale moim zdaniem Same Energy robi to lepiej. A jeśli założycie konto to możecie zapisywać sobie kolekcje, podobnie jak na Pinterest właśnie.

Nowa wyszukiwarka jest w wersji beta, można z niej już korzystać, ale silnik wyszukiwarki nadal jest doskonalony. A sztuczna inteligencja, na jakiej jest oparty ciągle się uczy.

Chcecie spróbować sami? Znajdziecie ją pod adresem same.energy

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

2 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
mckornik
3 lat temu

Same Energy nie zapewniła parytetu, różnorodności itp. w związku z tym jej wyniki są mało wiarygodne 🙂

PODOBNE

Całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA

Już wkrótce fotograficzno-astronomiczna okazja tego roku. Będzie to całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA, ale obserwować je będzie można także w innych krajach.

Stewardessa radzi czy bredzi?

Ostatnio w polskich tzw. mediach pojawiła się seria niusów o tym co stewardessa radzi robić by pobyt w hotelu nie stał się koszmarem. Ale na wasze bezpieczeństwo w hotelu czyha wiele innych zagrożeń. Niektóre są śmiertelne!

Planowanie podróży z chatGPT

Planowanie podróży z ChatGPT otwiera przed tobą świat nieograniczonych możliwości. Dzięki sztucznej inteligencji możesz się dowiedzieć o miejscach, o których nie miałeś pojęcia, zaplanować najkrótszą trasę. A przy okazji oszczędzić czas, nerwy i pieniądze.

Pakowanie z ChatGPT: niezbędnik każdego turysty

Zmęczony wiecznym zapominaniem o czymś ważnym podczas pakowania? Pakowanie z ChatGPT to rozwiązanie twoich problemów! Dowiedz się, jak inteligencja sztuczna może zorganizować twój bagaż, zapewniając, że wszystko, czego potrzebujesz, znajdzie się w twojej walizce.

Efekt halo na niebie – kiedy występuje

Efekt halo fascynuje i inspiruje od wieków, łącząc naukę z magią natury. Czym jest to fascynujące zjawisko atmosferyczne i kiedy występuje?

Muzeum Fotografii w Berlinie

W sercu zachodniej części miasta znalazło idealne dla siebie miejsce Muzeum Fotografii w Berlinie. To tutaj można zobaczyć w wielkich formatach prace Helmuta Newtona, fundatora muzeum

Sztuczna inteligencja i Photoshop. Witamy w Matrixie.

Sztuczna inteligencja i Photoshop już wkrótce sprawią, że nie będziecie mieli bladego pojęcia czy to co widzicie jest realne. Oto przykład pochodzący z prostego...

Najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku

Kiedy Manhattan zaczął rosnąć w górę? Czy najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku ciągle jeszcze stoją? Które to są budynki? Zapraszam do spojrzenia wstecz, o niemal 150 lat, tego w historię wielkiego miasta.
2
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x