fbpx

Metro w Nowym Jorku – ciekawostki i tajemnice

Metro w Nowym Jorku to całe podziemne miasto. Znajdują się tam setki mil torów, opuszczone stacje, a nawet jeżdżą nawiedzone pociągi. Oto ciekawostki i tajemnice nowojorskiego metra.

KIEDY POWSTAŁO W NOWYM JORKU?

Pierwszy oficjalny przejazd metra miał miejsce 27 października 1904 roku. O godzinie 14:35 za sterami metra stanął ówczesny burmistrz Nowego Jorku – George McClellan. Ponoć tak bardzo podobało mu się prowadzenie, że pozostał za sterami aż do ostatniej stacji metra.

Tego dnia linia została otwarta także dla mieszkańców. Przejazd kosztował 5 centów, a bilety kupiło ponad 100.000 Nowojorczyków.

METRO JEŹDZI NIE TYLKO POD ZIEMIĄ

Metro kojarzy się przede wszystkim jako podziemna kolejka. Ale przecież w większości miast część jego tras przebiega także na powierzchni.

Nie inaczej jest w Nowym Jorku, gdzie tylko 60% sieci metra znajduje się pod ziemią.

ILE LUDZI JEŹDZI METREM W CIĄGU ROKU?

Według danych z 2016 roku, nowojorskie metro przewoziło rocznie 1,76 miliarda pasażerów. Żeby w Warszawie uzyskać taki wynik, stołecznym metrem musiałby się przejechać raz w tygodniu niemal każdy Polak.

Dziennie w Nowym Jorku przewożone jest blisko 6 milionów pasażerów.

Lecz i tak te liczby, nie stawiają go w czołówce podziemnych przewoźników. Metro w Pekinie przewozi ponad dwa razy więcej osób, a na pudle są jeszcze Tokio oraz Szanghaj, które bardzo niewiele ustępują Pekinowi. Nowy Jork jest dopiero na 7 miejscu.

Co ciekawe obecnie metrem w NYC jeździ mniej ludzi niż w… roku 1946. Wtedy został ustanowiony, aktualny do dziś, rekord przewozów – ponad 2 miliardy pasażerów rocznie.

Metro w Nowym Jorku

NAJBARDZIEJ ZATŁOCZONE STACJE METRA

Oto lista 10 najbardziej zatłoczonych stacji metra w Nowym Jorku.

STACJALINIEROCZNIE PRZEJAZDÓW
Times Square – 42 St/42 STN, Q, R, W, S, 1, 2, 3, 7, A, C, E65,020,294
Grand Central-42 StS, 4, 5, 6, 745,745,700
34 St-Herald SqB, D, F, M, N, Q, R, W39,385,436
14 St-Union SqL, N, Q, R, W, 4, 5, 632,385,260
Fulton StA, C, J, Z, 2, 3, 4, 527,715,365
34 St-Penn Station1, 2, 325,967,676
34 St-Penn StationA, C, E25,631,364
59 St-Columbus CircleA, B, C, D, 123,040,650
Chambers St, WTC /Park Pl/CortlandtA, C, E, 2, 3, R, W20,820,549
Lexington Av-53 St/51 StE, M, 618,957,465

W JAKICH GODZINACH JEŹDZI METRO W NOWYM JORKU?

Metrem możecie podróżować o dowolnej porze, bo jeździ non stop, 24h przez cały rok.

DUŻO, BARDZO DUŻO WAGONÓW – ILE?

Łącznie na trasach pod Big Apple jeździ już ponad 6.684 wagonów metra. W godzinach szczytu jeżdżą z częstotliwością co 6-12 minut, poza szczytem co 12-23 minuty.

Wagony są coraz lepszej jakości. W roku 1982 średnio musiał być naprawiany po przejechaniu 7.145 mil, w roku 2019 ta średnia wydłużyła się do 127.743 mil. Imponujący progres!

JAK DUŻA JEST SIEĆ METRA?

System metra w Nowym Jorku ma obecnie ponad 665 mil (1070 kilometrów) torów głównych. Gdyby je położyć w jednej linii to możliwe byłoby podziemne połączenie Warszawy i Amsterdamu.

Rozstaw kół metra jest dokładnie taki sam jak amerykańskich kolei. Wynosi 4 stopy oraz 8,5 cala – nieco ponad 143 cm.

ILE JEST LINII METRA?

W sumie po nowojorskich podziemiach porusza się 27 linii metra.

AC/DC W METRZE

Metro zasilane jest zarówno prądem zmiennym AC, jak i stałym DC. Prąd zmienny zasila sygnalizację, oświetlenie stacji oraz tuneli i dodatkowe wyposażenie linii.

Prąd stały zasila wagony metra, oświetlenie awaryjne oraz urządzenia pomocnicze.

NAJDŁUŻSZE TRASY METRA W NYC

Najdłuższą trasę ma linia A nowojorskiego metra. Wsiadając na stacji przy 207th Street na Mahattanie i wysiadając na stacji Far Rockaway w Queens przejedziecie ponad 31 mil (50 km).

Natomiast jeśli wsiądziecie do metra przy 241st Street na Bronxie (linia 2) a potem przesiądziecie się na linię A i pojedziecie na koniec do Far Rockaway, to wasza podróż będzie liczyć ponad 38 mil (61 km). To tak jakby dojeżdżać do Warszawy ze Skierniewic metrem.

Z kolei najdłuższą odległością pomiędzy dwoma stacjami metra pokonuje linia A. Pomiędzy Howard Beach a Broad Channel jest 3,5 mili – około 5,5 kilometra.

ILE JEST STACJI METRA W NOWYM JORKU?

Obecnie sieć liczy 472 stacje. Dla porównania w chwili otwarcia, w 1904 roku metro miało 28 stacji, wszystkie były na Manhattanie.

Długość platform większości stacji metra mieści się w przedziale 525 – 660 stóp, co w systemie metrycznym daje 160 – 200 metrów.

Około 60% stacji metra znajduje się pod ziemią.

Najgłębiej pod ziemią znajduje się stacja 191st Street na Manhattanie, trzeba do niej zejść 180 stóp (55 metrów) pod ziemię.

Z kolei najwyżej wybudowaną stacją jest ta przy Smith-9 Street na Brooklynie, znajduje się 88 stóp (27 metrów) nad poziomem ulicy.

OPUSZCZONE STACJE METRA

Obecnie jest 9 opuszczonych stacji metra, są to tzw. ghost stations. Najbardziej imponująca z nich to stacja City Hall, którą można zwiedzać.

Jedna ze stacji – South 4th Street – nie była nigdy używana.

MÓJ POCIĄG SIĘ SPÓŹNIŁ

Przy takiej dużej populacji, jaka jeździ nowojorskim metrem, oczywiście zdarzają się opóźnienia. I szefowie biorą to pod uwagę, gdy pracownicy spóźniają się do pracy.

Jednak przy zbyt częstym korzystaniu z takiego usprawiedliwienia pracodawca ma prawo do weryfikacji czy opóźnienie w komunikacji rzeczywiście nastąpiło. Tak, to da się bez problemu sprawdzić, nowojorskie metro na bieżąco informuje o opóźnieniach na poszczególnych trasach.

STACJA Z TELEDYSKU MICHAELA JACKSONA

Na jednej ze stacji nowojorskiego metra – Hoyt–Schermerhorn, na Brooklynie – był nakręcony teledysk do kawałka „Bad” Michaela Jacksona.

Ale w podziemiach metra można spotkać też innych artystów. Jeśli traficie we właściwym czasie na właściwe miejsce to możecie zobaczyć np. Miley Cyrus, Maroon 5 czy nawet U2.

NAWIEDZONE METRO W NOWYM JORKU

Stacja Astor Place uchodzi za nawiedzoną. Według niepotwierdzonych informacji, późną nocą na stację wjeżdża nawiedzony pociąg metra.

Każdy kto nieświadomie wsiądzie do niego zostaje przeniesiony w czasie do początków XX wieku. Nie ma żadnych doniesień, że działa to także w drugą stronę.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Obrączkowe zaćmienie słońca w USA

Podróżujących w październiku za ocean czeka nie lada gratka - obrączkowe zaćmienie słońca w USA. Gdzie i kiedy będzie je najlepiej widać?

Koniec (prawie) z airbnb w Nowym Jorku

Właściciele nieruchomości nagle zaczęli anulować rezerwacje. Wielu turystów jest zaskoczonych, ale to jest początek końca airbnb w Nowym Jorku. Miasto wygrało batalię sądową z najemcami

Nowy Jork podnosi ceny biletów

Od dziś, od północy miasto Nowy Jork podnosi ceny biletów na wszystkie usługi transportu publicznego. Drożeje między innymi najpopularniejsze wśród turystów metro.

Czy w amerykańskich parkach narodowych jest bezpiecznie?

Właściwie nie ma miesiąca by ktoś tam nie zginął. Lipiec pod tym względem jest już rekordowy. Jak do tego doszło? Sam oceń czy w amerykańskich parkach narodowych jest bezpiecznie.

Porównanie Las Vegas Pass – który wybrać?

Wybierasz się do Miasta Grzechu, chcesz kupić karnet i zaoszczędzić na zwiedzaniu? Zobacz porównanie cen Las Vegas Pass. Znajdź najlepsze atrakcje czekające na turystów. Las...

Nowy Jork pogrąża się w smogu z kanadyjskich pożarów

Płoną ogromne połacie lasów w Kanadzie, wiejące od północy wiatry zwiewają dym na wielkie miasta wschodniego wybrzeża. Od kilku godzin Nowy Jork pogrąża się...

Sztuczna inteligencja i Photoshop. Witamy w Matrixie.

Sztuczna inteligencja i Photoshop już wkrótce sprawią, że nie będziecie mieli bladego pojęcia czy to co widzicie jest realne. Oto przykład pochodzący z prostego...

Śmierć bizona w Yellowstone. Winny turysta

Bezmyślny turysta spowodował śmierć bizona w Yellowstone. Władze parku wszczęły dochodzenie i poszukują osoby, która złamała reguły postępowania w parku narodowym. Zasady obowiązujące w parkach...
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x