fbpx

Metro w Nowym Jorku – ciekawostki i tajemnice

Metro w Nowym Jorku to całe podziemne miasto. Znajdują się tam setki mil torów, opuszczone stacje, a nawet jeżdżą nawiedzone pociągi. Oto ciekawostki i tajemnice nowojorskiego metra.

KIEDY POWSTAŁO W NOWYM JORKU?

Pierwszy oficjalny przejazd metra miał miejsce 27 października 1904 roku. O godzinie 14:35 za sterami metra stanął ówczesny burmistrz Nowego Jorku – George McClellan. Ponoć tak bardzo podobało mu się prowadzenie, że pozostał za sterami aż do ostatniej stacji metra.

Tego dnia linia została otwarta także dla mieszkańców. Przejazd kosztował 5 centów, a bilety kupiło ponad 100.000 Nowojorczyków.

METRO JEŹDZI NIE TYLKO POD ZIEMIĄ

Metro kojarzy się przede wszystkim jako podziemna kolejka. Ale przecież w większości miast część jego tras przebiega także na powierzchni.

Nie inaczej jest w Nowym Jorku, gdzie tylko 60% sieci metra znajduje się pod ziemią.

ILE LUDZI JEŹDZI METREM W CIĄGU ROKU?

Według danych z 2016 roku, nowojorskie metro przewoziło rocznie 1,76 miliarda pasażerów. Żeby w Warszawie uzyskać taki wynik, stołecznym metrem musiałby się przejechać raz w tygodniu niemal każdy Polak.

Dziennie w Nowym Jorku przewożone jest blisko 6 milionów pasażerów.

Lecz i tak te liczby, nie stawiają go w czołówce podziemnych przewoźników. Metro w Pekinie przewozi ponad dwa razy więcej osób, a na pudle są jeszcze Tokio oraz Szanghaj, które bardzo niewiele ustępują Pekinowi. Nowy Jork jest dopiero na 7 miejscu.

Co ciekawe obecnie metrem w NYC jeździ mniej ludzi niż w… roku 1946. Wtedy został ustanowiony, aktualny do dziś, rekord przewozów – ponad 2 miliardy pasażerów rocznie.

Metro w Nowym Jorku

NAJBARDZIEJ ZATŁOCZONE STACJE METRA

Oto lista 10 najbardziej zatłoczonych stacji metra w Nowym Jorku.

STACJALINIEROCZNIE PRZEJAZDÓW
Times Square – 42 St/42 STN, Q, R, W, S, 1, 2, 3, 7, A, C, E65,020,294
Grand Central-42 StS, 4, 5, 6, 745,745,700
34 St-Herald SqB, D, F, M, N, Q, R, W39,385,436
14 St-Union SqL, N, Q, R, W, 4, 5, 632,385,260
Fulton StA, C, J, Z, 2, 3, 4, 527,715,365
34 St-Penn Station1, 2, 325,967,676
34 St-Penn StationA, C, E25,631,364
59 St-Columbus CircleA, B, C, D, 123,040,650
Chambers St, WTC /Park Pl/CortlandtA, C, E, 2, 3, R, W20,820,549
Lexington Av-53 St/51 StE, M, 618,957,465

W JAKICH GODZINACH JEŹDZI METRO W NOWYM JORKU?

Metrem możecie podróżować o dowolnej porze, bo jeździ non stop, 24h przez cały rok.

DUŻO, BARDZO DUŻO WAGONÓW – ILE?

Łącznie na trasach pod Big Apple jeździ już ponad 6.684 wagonów metra. W godzinach szczytu jeżdżą z częstotliwością co 6-12 minut, poza szczytem co 12-23 minuty.

Wagony są coraz lepszej jakości. W roku 1982 średnio musiał być naprawiany po przejechaniu 7.145 mil, w roku 2019 ta średnia wydłużyła się do 127.743 mil. Imponujący progres!

JAK DUŻA JEST SIEĆ METRA?

System metra w Nowym Jorku ma obecnie ponad 665 mil (1070 kilometrów) torów głównych. Gdyby je położyć w jednej linii to możliwe byłoby podziemne połączenie Warszawy i Amsterdamu.

Rozstaw kół metra jest dokładnie taki sam jak amerykańskich kolei. Wynosi 4 stopy oraz 8,5 cala – nieco ponad 143 cm.

ILE JEST LINII METRA?

W sumie po nowojorskich podziemiach porusza się 27 linii metra.

AC/DC W METRZE

Metro zasilane jest zarówno prądem zmiennym AC, jak i stałym DC. Prąd zmienny zasila sygnalizację, oświetlenie stacji oraz tuneli i dodatkowe wyposażenie linii.

Prąd stały zasila wagony metra, oświetlenie awaryjne oraz urządzenia pomocnicze.

NAJDŁUŻSZE TRASY METRA W NYC

Najdłuższą trasę ma linia A nowojorskiego metra. Wsiadając na stacji przy 207th Street na Mahattanie i wysiadając na stacji Far Rockaway w Queens przejedziecie ponad 31 mil (50 km).

Natomiast jeśli wsiądziecie do metra przy 241st Street na Bronxie (linia 2) a potem przesiądziecie się na linię A i pojedziecie na koniec do Far Rockaway, to wasza podróż będzie liczyć ponad 38 mil (61 km). To tak jakby dojeżdżać do Warszawy ze Skierniewic metrem.

Z kolei najdłuższą odległością pomiędzy dwoma stacjami metra pokonuje linia A. Pomiędzy Howard Beach a Broad Channel jest 3,5 mili – około 5,5 kilometra.

ILE JEST STACJI METRA W NOWYM JORKU?

Obecnie sieć liczy 472 stacje. Dla porównania w chwili otwarcia, w 1904 roku metro miało 28 stacji, wszystkie były na Manhattanie.

Długość platform większości stacji metra mieści się w przedziale 525 – 660 stóp, co w systemie metrycznym daje 160 – 200 metrów.

Około 60% stacji metra znajduje się pod ziemią.

Najgłębiej pod ziemią znajduje się stacja 191st Street na Manhattanie, trzeba do niej zejść 180 stóp (55 metrów) pod ziemię.

Z kolei najwyżej wybudowaną stacją jest ta przy Smith-9 Street na Brooklynie, znajduje się 88 stóp (27 metrów) nad poziomem ulicy.

OPUSZCZONE STACJE METRA

Obecnie jest 9 opuszczonych stacji metra, są to tzw. ghost stations. Najbardziej imponująca z nich to stacja City Hall, którą można zwiedzać.

Jedna ze stacji – South 4th Street – nie była nigdy używana.

MÓJ POCIĄG SIĘ SPÓŹNIŁ

Przy takiej dużej populacji, jaka jeździ nowojorskim metrem, oczywiście zdarzają się opóźnienia. I szefowie biorą to pod uwagę, gdy pracownicy spóźniają się do pracy.

Jednak przy zbyt częstym korzystaniu z takiego usprawiedliwienia pracodawca ma prawo do weryfikacji czy opóźnienie w komunikacji rzeczywiście nastąpiło. Tak, to da się bez problemu sprawdzić, nowojorskie metro na bieżąco informuje o opóźnieniach na poszczególnych trasach.

STACJA Z TELEDYSKU MICHAELA JACKSONA

Na jednej ze stacji nowojorskiego metra – Hoyt–Schermerhorn, na Brooklynie – był nakręcony teledysk do kawałka „Bad” Michaela Jacksona.

Ale w podziemiach metra można spotkać też innych artystów. Jeśli traficie we właściwym czasie na właściwe miejsce to możecie zobaczyć np. Miley Cyrus, Maroon 5 czy nawet U2.

NAWIEDZONE METRO W NOWYM JORKU

Stacja Astor Place uchodzi za nawiedzoną. Według niepotwierdzonych informacji, późną nocą na stację wjeżdża nawiedzony pociąg metra.

Każdy kto nieświadomie wsiądzie do niego zostaje przeniesiony w czasie do początków XX wieku. Nie ma żadnych doniesień, że działa to także w drugą stronę.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Ciekawostki o Las Vegas

Zanim wybierzecie się do Miasta Grzechu warto poznać ciekawostki o Las Vegas. Wiele z nich pomoże zaplanować ciekawszy pobyt w mieście.

OMNY Card – nowy system opłat za transport w Nowym Jorku

Od lat transport w Nowym Jorku płaciliśmy za pomocą MetroCard. NYC wprowadził nowy system opłat za transport. Nazywa się OMNY i jest znacznie prostszy w obsłudze. Jak z niego skorzystać?

Zaćmienie słońca 2022 w Polsce

Po dłuższej przerwie czeka nas za kilka dni wyczekiwane przez fotografów zaćmienie słońca 2022. Jak się przygotować do obserwacji i fotografowania tego zjawiska

Będą nowe parki narodowe w USA?

Pytanie raczej nie czy będą nowe parki narodowe w USA, ale kiedy. Amerykanie rozważają właśnie włączenie do systemu parków także miejsc związanych historią drugiej połowy XX wieku.

Porównanie New York Pass – który wybrać?

Zaraz po tym jak zdecydujecie o wyprawie do Nowego Jorku pojawia się pytanie, który karnet na zwiedzanie wybrać. Oto porównanie New York Pass wg aktualnych cen.

Gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie

Jadąc przez Śląsk, kawałek za Częstochową możecie natrafić na gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie. Zaprojektował go i zbudował Polak.

Nowa opłata za parkowanie w parku narodowym w USA

Od 1 marca 2023 wprowadzona zostanie nowa opłata za parkowanie w parku narodowym w USA. Wszystkie przychody uzyskane w ten sposób będą przez park przeznaczane na utrzymanie infrastruktury i obsługę turystów.

Death Valley NP jest zamknięty do odwołania

Skutki wyjątkowo obfitych ulew doprowadziły do tego, że Death Valley NP jest zamknięty do odwołania. Skala kataklizmu jest określana jako opady 1000-lecia. KATASTROFALNE ULEWY W...
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x