fbpx

Sztuczna inteligencja kontra język polski

Nie sposób wymagać od kogokolwiek kto nie mówi po polsku by rozumiał skomplikowane zwroty. Sztuczna inteligencja kontra język polski to zabawa w szukanie potknięć u kogoś kto jest dopiero na początku nauki naszego skomplikowanego języka.

Sztuczna inteligencja kontra język polski

Nie mamy do dyspozycji jak dotąd żadnego zaawansowanego modelu sztucznej inteligencji, który byłby stworzony dla języka polskiego. Dlatego w większości AI polecenie wydawane jest w języku angielskim lub tłumaczone z polskiego na angielski. A to może rodzić i tak też się dzieje różnego rodzaju pomyłki językowe i niezrozumienia.

Z czym najczęściej sztuczna inteligencja ma problemy? Ano z idiomami, czyli zlepkami słów charakterystycznych wyłącznie dla języka polskiego. Przykładem może być choćby „babka wielkanocna”, którą AI rozumiała opacznie.

Ale kłopoty i zabawne sytuacje zdarzają się także często przy polskich przysłowiach. Możecie to zobaczyć na przykładzie „gdzie raki zimują”.

Polskie memy i żarty o błędach sztucznej inteligencji

W ostatnich miesiącach pojawiło się sporo przykładów błędów sztucznej inteligencji w konfrontacji z językiem polskim. Jednak przynajmniej część z nich, w tym słynny już mniszek lekarski, przedstawiający małego mnicha, jest celowo wygenerowana w taki sposób by wydawało się to błędem.

Wszystkie memy, które zobaczycie poniżej zostały stworzone za pomocą sztucznej inteligencji o nazwie DALL-E, będąca częścią ChatGPT.

Pamiętać jednak należy, że obrazki tworzone przez AI kilka miesięcy temu czy nawet kilka dni temu mogą już być nie do powtórzenia. Modele sztucznej inteligencji cały czas się uczą i to czego nie rozumiały może przy kolejnych aktualizacjach być już poprawione.

Najśmieszniejsze wpadki sztucznej inteligencji

Przetestowałem na sztucznej inteligencji sporo zwrotów i przysłów. Są one publikowane sukcesywnie co tydzień na moim fanpejdżu. Poniżej możecie zobaczyć część z nich, tych które były już wcześniej opublikowane i kilka bonusowych.

Sukcesywnie z pojawianiem się na fanpejdżu będzie uaktualniana także galeria poniżej. Jednak jeśli chcecie być na bieżąco zapraszam do śledzenia kolejnych wpisów na facebooku.

Zapraszam także do podzielenia się waszymi pomysłami na kolejne konfrontacje AI z językiem polskim. Spróbuję je wygenerować i opublikować w kolejnych tygodniach i miesiącach.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Darmowy internet dla zwiedzających USA

Wspaniała okazja dla planujących podróż za ocean. Właśnie pojawiła się oferta, dzięki której można zyskać darmowy internet dla zwiedzających USA.

Jak rozpoznać fałszywe zdjęcia zaćmienia Słońca?

Kilka dni temu na niebie obserwowaliśmy niezwykłe zjawisko, a w raz z nim pojawiły się fałszywe zdjęcia zaćmienia Słońca. Prawdopodobnie było ich nawet więcej niż tych prawdziwych. Podpowiem jak je rozpoznać?

Całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA

Już wkrótce fotograficzno-astronomiczna okazja tego roku. Będzie to całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA, ale obserwować je będzie można także w innych krajach.

Stewardessa radzi czy bredzi?

Ostatnio w polskich tzw. mediach pojawiła się seria niusów o tym co stewardessa radzi robić by pobyt w hotelu nie stał się koszmarem. Ale na wasze bezpieczeństwo w hotelu czyha wiele innych zagrożeń. Niektóre są śmiertelne!

Cała trasa Route 66 z chatGPT

Odkryj uroki kultowej Route 66 z chatGPT – sztuczna inteligencja została twoim przewodnikiem po legendarnej trasie pełnej historii i przygód.

Planowanie podróży z chatGPT

Planowanie podróży z ChatGPT otwiera przed tobą świat nieograniczonych możliwości. Dzięki sztucznej inteligencji możesz się dowiedzieć o miejscach, o których nie miałeś pojęcia, zaplanować najkrótszą trasę. A przy okazji oszczędzić czas, nerwy i pieniądze.

Pakowanie z ChatGPT: niezbędnik każdego turysty

Zmęczony wiecznym zapominaniem o czymś ważnym podczas pakowania? Pakowanie z ChatGPT to rozwiązanie twoich problemów! Dowiedz się, jak inteligencja sztuczna może zorganizować twój bagaż, zapewniając, że wszystko, czego potrzebujesz, znajdzie się w twojej walizce.

Efekt halo na niebie – kiedy występuje

Efekt halo fascynuje i inspiruje od wieków, łącząc naukę z magią natury. Czym jest to fascynujące zjawisko atmosferyczne i kiedy występuje?
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x