fbpx

Jakie są zasady ruchu drogowego w USA?

Jedziesz do USA, wynająłeś samochód i myślisz, że wszystko będzie tak samo jak w Europie? Nie będzie. Zasady ruchu drogowego w USA są nieco inne. Spotkasz się też ze znakami, których w Europie nie ma w ogóle.

Nie będę opisywać szczegółowo wszystkich przepisów obowiązujących w USA. Skupiam się na tych, których poznanie jest niezbędne by poruszać się bezpiecznie samochodem. Zwłaszcza, że polskie podejście do przepisów drogowych jest dość symboliczne.

NAJWAŻNIEJSZA ZASADA

Serio. Nie zapomnij o niej bo podróż może się bardzo źle skończyć. Jeśli zatrzyma ciebie policja to siedź w samochodzie, otwórz okno i czekaj, ręce na kierownicy.

Jeżeli tylko wpadniesz na pomysł wysiadania to policjanci chwycą za broń i całe wydarzenie może się wymknąć spod kontroli.

A policję możecie spotkać dosłownie wszędzie, nawet gdy kompletnie się tego nie spodziewacie.

Kilka lat temu jadąc przez Luizjanę, przed wschodem słońca zatrzymałem się na zakazie zatrzymywania właśnie. Dojeżdżając do tego miejsca nie było ani za mną, ani przede mną policji. Ale gdy się zatrzymałem i wysiadłem z samochodu to za mną stał… radiowóz.

Skończyło się bez mandatu, ale pamiętajcie o tym, że nie bez powodu pokazują w amerykańskich filmach radiowozy niemal poukrywane przy drodze. Oni tak lubią stawać.

Podobnie jeśli z daleka zobaczysz pomiędzy pasami autostrad jakiś samochód to niemal zawsze po chwili okaże się, że to jest radiowóz.

Mało tego, na przykład w Kalifornii na pewno natkniesz się na bardzo osobliwy – jak na nasze realia – znak. Będzie on informował o tym, że szybkość na drodze jest monitorowana z lotu ptaka. Więc nawet możesz sobie nie zdawać sprawy, że to jak się zachowujesz na drodze będzie monitorowane.

Jakie są zasady ruchu drogowego w USA

ZASADY RUCHU DROGOWEGO W USA

 • białe linie rozdzielają pasy ruchu prowadzące w tym samym kierunku
 • żółte linie rozdzielają pasy ruchu biegnące w przeciwnych kierunkach
 • nie wolno przekraczać pojedynczej albo podwójnej ciągłej linii
 • na skrzyżowaniu skręca się w lewo przed skręcającymi z przeciwnego kierunku (nie za)
 • wyprzedzaj lewym pasem
 • musisz zawsze ustąpić pieszemu
 • musisz się zatrzymać gdy widzisz, że pieszy chce przejść przez ulicę
 • nigdy nie wyprzedzaj autobusu szkolnego, gdy miga czerwonymi światłami
 • musisz się zatrzymać i ustąpić pojazdowi uprzywilejowanemu

ZNAKI DROGOWE W USA

 • duża część amerykańskich znaków opiera się na tekście, jeśli w ogóle nie znasz angielskiego to postaraj się o pilota, który zna język, albo najlepiej w ogóle daj prowadzić komuś innemu
  Jakie są zasady ruchu drogowego w USA?
 • pierwszeństwo na skrzyżowaniu ze znakami ALL WAYS STOP zależy od tego, który pojazd dojechał do skrzyżowania wcześniej (może być cyfra np. 3 WAY, 4 WAY)Jakie są zasady ruchu drogowego w USA?
 • ograniczenia szybkości są podawane najczęściej na pionowych znakach, czasem można też natrafić na znaki podające informację o minimalnej szybkości, oraz ograniczenia szybkości w nocy
  Jakie są zasady ruchu drogowego w USA?
 • parkowanie – zawsze trzeba czytać co jest na znakach, ilość możliwych opcji jest nie do opisania, jeśli krawężnik pomalowany jest na żółto to nie wolno tam parkować
  Jakie są zasady ruchu drogowego w USA?

SYGNALIZACJA ŚWIETLNA W USA

Zasadniczo jest ona taka sama jak w Europie. Różnicą jest to, że przy czerwonych światłach wolno skręcać w prawo, za wyjątkiem sytuacji gdy przy sygnalizatorze jest znak NO TURN ON RED. Na czerwonym świetle nie wolno nigdy skręcać w lewo.

znaki drogowe w usa

Jeśli chcesz się przekonać jak wiele różnych informacji może się pojawić na znakach zobacz pdf-a przygotowanego przez Departament of Transportation z Minessoty.

BEZPIECZEŃSTWO NA AMERYKAŃSKICH DROGACH

 • wszyscy muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa
 • młodsze dzieci nie mogą zajmować przedniego siedzenia i muszą siedzieć w fotelikach lub podwyżkach
 • nie wolno pić alkoholu i prowadzić samochodu
 • nie wolno pisać na telefonie i prowadzić samochodu, w niektórych stanach nie wolno używać w ogóle urządzenia w czasie prowadzenia auta
 • autostop jest zakazany
 • po zachodzie słońca oraz w czasie niepogody należy używać świateł, w niektórych stanach należy mieć włączone światła jeśli w czasie jazdy musisz używać wycieraczek
Jakie są zasady ruchu drogowego w USA

WYDZIELONE PASY RUCHU I OPŁATY

 • niektóre pasy ruchu wydzielone są wyłącznie dla pojazdów wyposażonych w elektroniczne transpondery
 • niektóre pasy ruchu wydzielone są wyłącznie dla pojazdów przewożących większą ilość pasażerów
 • opłaty za niektóre drogi i mosty pobierane są na podstawie rejestracji przez kamery
 • jeśli skorzystasz z płatnego odcinka drogi to opłata zostanie pobrana przez wypożyczalnię samochodów po oddaniu samochodu

Zawsze należy też pamiętać o tym, by nie wjeżdżać samochodem tam gdzie jest napis PRIVATE. Chyba, że zostaliście do wjazdu wyraźnie zaproszeni (np. jest to parking sklepu).

Poza tymi regułami warto po prostu kierować się zdrowym rozsądkiem. Co roku przez Stany podróżują miliony zmotoryzowanych turystów. Zatem i tobie powinno się udać dotrzeć do końca wycieczki bez większych problemów. Szerokiej drogi.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Obrączkowe zaćmienie słońca w USA

Podróżujących w październiku za ocean czeka nie lada gratka - obrączkowe zaćmienie słońca w USA. Gdzie i kiedy będzie je najlepiej widać?

Passo Gavia – malownicza alpejska przełęcz

Wokół włoskiego miasteczka Bormio jest mnóstwo szlaków i wymagających górskich dróg. Jedna z nich prowadzi na malowniczą przełęcz Passo Gavia.

Koniec (prawie) z airbnb w Nowym Jorku

Właściciele nieruchomości nagle zaczęli anulować rezerwacje. Wielu turystów jest zaskoczonych, ale to jest początek końca airbnb w Nowym Jorku. Miasto wygrało batalię sądową z najemcami

Nowy Jork podnosi ceny biletów

Od dziś, od północy miasto Nowy Jork podnosi ceny biletów na wszystkie usługi transportu publicznego. Drożeje między innymi najpopularniejsze wśród turystów metro.

Czy w amerykańskich parkach narodowych jest bezpiecznie?

Właściwie nie ma miesiąca by ktoś tam nie zginął. Lipiec pod tym względem jest już rekordowy. Jak do tego doszło? Sam oceń czy w amerykańskich parkach narodowych jest bezpiecznie.

Porównanie Las Vegas Pass – który wybrać?

Wybierasz się do Miasta Grzechu, chcesz kupić karnet i zaoszczędzić na zwiedzaniu? Zobacz porównanie cen Las Vegas Pass. Znajdź najlepsze atrakcje czekające na turystów. Las...

Nowy Jork pogrąża się w smogu z kanadyjskich pożarów

Płoną ogromne połacie lasów w Kanadzie, wiejące od północy wiatry zwiewają dym na wielkie miasta wschodniego wybrzeża. Od kilku godzin Nowy Jork pogrąża się...

Śmierć bizona w Yellowstone. Winny turysta

Bezmyślny turysta spowodował śmierć bizona w Yellowstone. Władze parku wszczęły dochodzenie i poszukują osoby, która złamała reguły postępowania w parku narodowym. Zasady obowiązujące w parkach...
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x