fbpx

Jakie są zasady ruchu drogowego w USA?

Jedziesz do USA, wynająłeś samochód i myślisz, że wszystko będzie tak samo jak w Europie? Nie będzie. Zasady ruchu drogowego w USA są nieco inne. Spotkasz się też ze znakami, których w Europie nie ma w ogóle.

Nie będę opisywać szczegółowo wszystkich przepisów obowiązujących w USA. Skupiam się na tych, których poznanie jest niezbędne by poruszać się bezpiecznie samochodem. Zwłaszcza, że polskie podejście do przepisów drogowych jest dość symboliczne.

NAJWAŻNIEJSZA ZASADA

Serio. Nie zapomnij o niej bo podróż może się bardzo źle skończyć. Jeśli zatrzyma ciebie policja to siedź w samochodzie, otwórz okno i czekaj, ręce na kierownicy.

Jeżeli tylko wpadniesz na pomysł wysiadania to policjanci chwycą za broń i całe wydarzenie może się wymknąć spod kontroli.

A policję możecie spotkać dosłownie wszędzie, nawet gdy kompletnie się tego nie spodziewacie.

Kilka lat temu jadąc przez Luizjanę, przed wschodem słońca zatrzymałem się na zakazie zatrzymywania właśnie. Dojeżdżając do tego miejsca nie było ani za mną, ani przede mną policji. Ale gdy się zatrzymałem i wysiadłem z samochodu to za mną stał… radiowóz.

Skończyło się bez mandatu, ale pamiętajcie o tym, że nie bez powodu pokazują w amerykańskich filmach radiowozy niemal poukrywane przy drodze. Oni tak lubią stawać.

Podobnie jeśli z daleka zobaczysz pomiędzy pasami autostrad jakiś samochód to niemal zawsze po chwili okaże się, że to jest radiowóz.

Mało tego, na przykład w Kalifornii na pewno natkniesz się na bardzo osobliwy – jak na nasze realia – znak. Będzie on informował o tym, że szybkość na drodze jest monitorowana z lotu ptaka. Więc nawet możesz sobie nie zdawać sprawy, że to jak się zachowujesz na drodze będzie monitorowane.

Jakie są zasady ruchu drogowego w USA

ZASADY RUCHU DROGOWEGO W USA

 • białe linie rozdzielają pasy ruchu prowadzące w tym samym kierunku
 • żółte linie rozdzielają pasy ruchu biegnące w przeciwnych kierunkach
 • nie wolno przekraczać pojedynczej albo podwójnej ciągłej linii
 • na skrzyżowaniu skręca się w lewo przed skręcającymi z przeciwnego kierunku (nie za)
 • wyprzedzaj lewym pasem
 • musisz zawsze ustąpić pieszemu
 • musisz się zatrzymać gdy widzisz, że pieszy chce przejść przez ulicę
 • nigdy nie wyprzedzaj autobusu szkolnego, gdy miga czerwonymi światłami
 • musisz się zatrzymać i ustąpić pojazdowi uprzywilejowanemu

ZNAKI DROGOWE W USA

 • duża część amerykańskich znaków opiera się na tekście, jeśli w ogóle nie znasz angielskiego to postaraj się o pilota, który zna język, albo najlepiej w ogóle daj prowadzić komuś innemu
  Jakie są zasady ruchu drogowego w USA?
 • pierwszeństwo na skrzyżowaniu ze znakami ALL WAYS STOP zależy od tego, który pojazd dojechał do skrzyżowania wcześniej (może być cyfra np. 3 WAY, 4 WAY)Jakie są zasady ruchu drogowego w USA?
 • ograniczenia szybkości są podawane najczęściej na pionowych znakach, czasem można też natrafić na znaki podające informację o minimalnej szybkości, oraz ograniczenia szybkości w nocy
  Jakie są zasady ruchu drogowego w USA?
 • parkowanie – zawsze trzeba czytać co jest na znakach, ilość możliwych opcji jest nie do opisania, jeśli krawężnik pomalowany jest na żółto to nie wolno tam parkować
  Jakie są zasady ruchu drogowego w USA?

SYGNALIZACJA ŚWIETLNA W USA

Zasadniczo jest ona taka sama jak w Europie. Różnicą jest to, że przy czerwonych światłach wolno skręcać w prawo, za wyjątkiem sytuacji gdy przy sygnalizatorze jest znak NO TURN ON RED. Na czerwonym świetle nie wolno nigdy skręcać w lewo.

znaki drogowe w usa

Jeśli chcesz się przekonać jak wiele różnych informacji może się pojawić na znakach zobacz pdf-a przygotowanego przez Departament of Transportation z Minessoty.

BEZPIECZEŃSTWO NA AMERYKAŃSKICH DROGACH

 • wszyscy muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa
 • młodsze dzieci nie mogą zajmować przedniego siedzenia i muszą siedzieć w fotelikach lub podwyżkach
 • nie wolno pić alkoholu i prowadzić samochodu
 • nie wolno pisać na telefonie i prowadzić samochodu, w niektórych stanach nie wolno używać w ogóle urządzenia w czasie prowadzenia auta
 • autostop jest zakazany
 • po zachodzie słońca oraz w czasie niepogody należy używać świateł, w niektórych stanach należy mieć włączone światła jeśli w czasie jazdy musisz używać wycieraczek
Jakie są zasady ruchu drogowego w USA

WYDZIELONE PASY RUCHU I OPŁATY

 • niektóre pasy ruchu wydzielone są wyłącznie dla pojazdów wyposażonych w elektroniczne transpondery
 • niektóre pasy ruchu wydzielone są wyłącznie dla pojazdów przewożących większą ilość pasażerów
 • opłaty za niektóre drogi i mosty pobierane są na podstawie rejestracji przez kamery
 • jeśli skorzystasz z płatnego odcinka drogi to opłata zostanie pobrana przez wypożyczalnię samochodów po oddaniu samochodu

Zawsze należy też pamiętać o tym, by nie wjeżdżać samochodem tam gdzie jest napis PRIVATE. Chyba, że zostaliście do wjazdu wyraźnie zaproszeni (np. jest to parking sklepu).

Poza tymi regułami warto po prostu kierować się zdrowym rozsądkiem. Co roku przez Stany podróżują miliony zmotoryzowanych turystów. Zatem i tobie powinno się udać dotrzeć do końca wycieczki bez większych problemów. Szerokiej drogi.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA

Już wkrótce fotograficzno-astronomiczna okazja tego roku. Będzie to całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA, ale obserwować je będzie można także w innych krajach.

Stewardessa radzi czy bredzi?

Ostatnio w polskich tzw. mediach pojawiła się seria niusów o tym co stewardessa radzi robić by pobyt w hotelu nie stał się koszmarem. Ale na wasze bezpieczeństwo w hotelu czyha wiele innych zagrożeń. Niektóre są śmiertelne!

Cała trasa Route 66 z chatGPT

Odkryj uroki kultowej Route 66 z chatGPT – sztuczna inteligencja została twoim przewodnikiem po legendarnej trasie pełnej historii i przygód.

Top of the Rock – taras widokowy z nową atrakcją

Jeden z najstarszych tarasów widokowych w Nowym Jorku się zmienia. Top of the Rock zyskał atrakcję, dzięki której odwiedzający będą mogli doświadczyć czegoś wyjątkowego i może nieco przerażającego.

Promocje i kody rabatowe na zwiedzanie USA

Planując wyprawę za ocean warto zaoszczędzić na każdym możliwym kroku. Promocje i kody rabatowe na zwiedzanie USA mogą zmniejszyć cenę wyprawy nawet o setki...

Sphere – Las Vegas przebiło Dubaj?

Turystom już nie wystarczą automaty, ruletka, karuzele sklepy czy fontanny. To można zobaczyć w wielu miejscach na świecie. Ale Sphere Las Vegas jest tylko...

Obrączkowe zaćmienie słońca w USA

Podróżujących w październiku za ocean czeka nie lada gratka - obrączkowe zaćmienie słońca w USA. Gdzie i kiedy będzie je najlepiej widać?

Passo Gavia – malownicza alpejska przełęcz

Wokół włoskiego miasteczka Bormio jest mnóstwo szlaków i wymagających górskich dróg. Jedna z nich prowadzi na malowniczą przełęcz Passo Gavia.
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x