fbpx

Jak sfotografować karuzelę?

Za każdym razem gdy do miasta przyjeżdża wesołe miasteczko część ludzi się bawi a część próbuje robić zdjęcia. Chcecie wiedzieć jak sfotografować karuzelę? Oto najważniejsze zasady.

 

 

NAJWAŻNIEJSZE RADY:

  1. Weźcie wasze dziecko i usadźcie je na karuzeli.
  2. Nie pozwólcie mu się skupić na zabawie bo nie wyjdą wam zdjęcia.
  3. Dziecko ma się cały czas gapić w obiektyw waszego smartfona.
  4. Jeśli zostanie nieco czasu po zrobieniu 30 nieudanych zdjęć i filmiku dla babci to wtedy możecie wydać dziecku pozwolenie na zabawę.

Serio, tak wyglądają setki „sesji” robionych przez (najczęściej) opiekunki biednych dzieciaków, które są na karuzelę zabierane wyłącznie po to by pokazać to zna zdjęciach wszystkim znajomym.

Zastanawialiście się kiedyś jak bardzo źle bawiłoby się to dziecko gdyby nie miało żadnego zdjęcia? Więc na początek pierwsza rada – już na serio – pozwólcie się bawić dzieciakom, a jeśli chcecie zrobić zdjęcia karuzeli wpadnijcie tam innego dnia. Sami.

 

Jak sfotografować karuzelę?

 

KIEDY PRZYJECHAĆ NA ZDJĘCIA

Przede wszystkim zdjęcia karuzeli najlepiej robić wieczorem. A to dlatego, że wtedy jest oświetlona i na długim czasie można uzyskać bardzo ciekawe efekty.

Jeśli już zaplanujecie wieczorne zdjęcia to przede wszystkim trzeba też pamiętać o podstawowej zasadzie plenerowych imprez. Zasada brzmi: zła pogoda oznacza małą ilość chętnych do zabawy. A to może doprowadzić do tego, że będziecie czekać naprawdę długo aż karuzela ruszy o ile w ogóle.

Więc jeśli jest silny wiatr, deszcz czy bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe to możecie spokojnie zostać w domu i poćwiczyć obrabianie zdjęć.

Warto też pamiętać, że większa frekwencja – a zatem kręcące się stale karuzele – są w weekendy. Podobnie jeśli wesołe miasteczko przyjeżdża na 2 tygodnie to zawsze na początku jest większy ruch niż pod koniec.

 

KARUZELE NIE SĄ RÓWNE

Istotne jest też to jak karuzela jest oświetlona. Jeśli są to stare poczciwe żarówki, to jedyny efekt jaki będzie można uzyskać to „wiatrak”, albo ewentualnie pełne koło.

Innym istotnym elementem jest to jakimi kolorami oświetlona jest karuzela. Jeśli jest to tylko jeden kolor to nie będzie szału ze zdjęciami.

 

karuzela

Najlepsze do zdjęć są nowoczesne karuzele oświetlone światłami LED. Pozwalają one na „wędrowanie” świateł, skomplikowane animacje, które potem na zdjęciach mogą dawać niesamowite efekty.

karuzela

Czasem zdarza się, że wyświetlane animacje są dostrzegalne dopiero po zrobieniu zdjęcia, na żywo obracające się koło powoduje, że tracimy z oczu przekaz.

 

 

JAK SFOTOGRAFOWAĆ KARUZELĘ

No dobrze, wiemy już mniej więcej kiedy przyjechać, jaka karuzela będzie najciekawsza fotograficznie. Rozstawiliśmy statyw i… pozostaje nadal pytanie jak sfotografować karuzelę.

Kluczowym elementem w fotografowaniu karuzeli jest czas. Dlatego najlepiej robić zdjęcia ustawiając aparat na preselekcji czasu właśnie. Jeśli wybrany czas będzie zbyt krótki to w efekcie otrzymamy zdjęcia takie jak poniżej.

jak nie fotografować karuzeli

To zdjęcie zrobiłem celowo na krótkim czasie. Jak widać karuzela, mimo, że była w uchu to na zdjęciu nie ma wrażenia by się cokolwiek poruszało. Dla odbiorcy ta karuzela jest nieruchoma. Czas zrobienia tego zdjęcia to była 1/40 sekundy.

Ale dla porównania zobaczcie zdjęcie robione w ciągu 4 sekund. Prawda, że od razu widać różnicę? I od razu patrząc na zdjęcie wiecie, ze karuzela była w ruchu.

Jak sfotografować karuzelę?

Ale jeśli przesadzimy w drugą stronę i czas będzie zbyt długi to otrzymany efekt także nie będzie atrakcyjny. Zdjęcie poniżej było robione przez 15 sekund. W tym czasie kolory kilka razy się zmieniały, nakładając się na siebie. Efektem jest mało atrakcyjna sieczka kolorystyczna.

jak nie fotografować karuzeli

Kolory karuzeli to tak naprawdę mieszanie się 3 podstawowych kolorów, jakimi świecą diody. Jeśli będziemy robić zdjęcia naprawdę długo to efektem będzie białe światło migającej kolorowo karuzeli.

 

WYBÓR NAJLEPSZEGO CZASU

Żeby zdjęcia wyszły najciekawiej należy policzyć ile czasu trwa zanim każda ze „szprych” koła znajdzie się w miejscu poprzedniczki.

Przykładowo dla karuzeli, którą widzicie na zdjęciach było to mniej więcej 8 sekund. Zatem żeby koło świateł się wypełniło należało właśnie na 8 sekund ustawić czas robienia zdjęcia.

Jak sfotografować karuzelę?

Jeśli jednak chcecie uzyskać na zdjęciach efekt, który będzie zbliżony do wiatraka, to wybrany czas powinien być krótszy 1-2 sekundy. Wtedy uzyskacie efekt jak poniżej.

Jak sfotografować karuzelę?

 

MIGAJĄCE ŚWIATŁA

Ostatnim istotnym elementem jest wybór momentu do robienia zdjęcia. Jeśli karuzela oświetlona jest równomiernie światłem to nie ma wielkiego znaczenia. Jeśli jednak są to światła „wędrujące” po szprychach karuzeli to uzyskane efekty dają jeszcze większe wrażenie ruchu.

Poniżej przykłady zdjęć w takich momentach właśnie.

karuzela

karuzela

 

 

WIĘCEJ W KADRZE

I wreszcie jedna z trudności w tego rodzaju fotografii – synchronizacja. Jeśli chcecie by na zdjęciu było coś więcej niż jedna kręcąca się karuzela to może wymagać sporej cierpliwości.

Dwie lub 3 kręcące się jednocześnie karuzele są czasem trudne do uchwycenia. Bo jak jedna jest w ruchu to na inną dopiero wsiadają ludzie i odwrotnie.

 

karuzela

 

Dodatkowo zazwyczaj problemem jest to, że fotografowane karuzele są w różnej odległości od aparatu i jedna świeci dużo intensywniej.

 

 

Jeśli przypadkiem mieszkacie w okolicach Poznania to jeszcze kilka dni na Winogradach będzie stało wesołe miasteczko z karuzelami. Będziecie mieć okazję je sfotografować.

 

Jak sfotografować karuzelę?

 

W przeciwnym razie pozostanie poczekać na grudniowe, świąteczne karuzele. Miejmy nadzieję, że będą mimo wszystko.

 

karuzela

 

 

WARSZTATY FOTOGRAFICZNE

Jeśli jeszcze wam za mało wiedzy to zapraszam na warsztaty fotograficzne zarówno w okolicach Poznania, ale też dalej, szczegóły znajdziecie na stronie bakutis.pl. Nie tylko o tym jak sfotografować karuzelę 🙂

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Darmowy internet dla zwiedzających USA

Wspaniała okazja dla planujących podróż za ocean. Właśnie pojawiła się oferta, dzięki której można zyskać darmowy internet dla zwiedzających USA.

Sztuczna inteligencja kontra język polski

Nie sposób wymagać od kogokolwiek kto nie mówi po polsku by rozumiał skomplikowane zwroty. Sztuczna inteligencja kontra język polski to zabawa w szukanie potknięć u kogoś kto jest dopiero na początku nauki naszego skomplikowanego języka.

Jak rozpoznać fałszywe zdjęcia zaćmienia Słońca?

Kilka dni temu na niebie obserwowaliśmy niezwykłe zjawisko, a w raz z nim pojawiły się fałszywe zdjęcia zaćmienia Słońca. Prawdopodobnie było ich nawet więcej niż tych prawdziwych. Podpowiem jak je rozpoznać?

Całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA

Już wkrótce fotograficzno-astronomiczna okazja tego roku. Będzie to całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA, ale obserwować je będzie można także w innych krajach.

Stewardessa radzi czy bredzi?

Ostatnio w polskich tzw. mediach pojawiła się seria niusów o tym co stewardessa radzi robić by pobyt w hotelu nie stał się koszmarem. Ale na wasze bezpieczeństwo w hotelu czyha wiele innych zagrożeń. Niektóre są śmiertelne!

Planowanie podróży z chatGPT

Planowanie podróży z ChatGPT otwiera przed tobą świat nieograniczonych możliwości. Dzięki sztucznej inteligencji możesz się dowiedzieć o miejscach, o których nie miałeś pojęcia, zaplanować najkrótszą trasę. A przy okazji oszczędzić czas, nerwy i pieniądze.

Pakowanie z ChatGPT: niezbędnik każdego turysty

Zmęczony wiecznym zapominaniem o czymś ważnym podczas pakowania? Pakowanie z ChatGPT to rozwiązanie twoich problemów! Dowiedz się, jak inteligencja sztuczna może zorganizować twój bagaż, zapewniając, że wszystko, czego potrzebujesz, znajdzie się w twojej walizce.

Efekt halo na niebie – kiedy występuje

Efekt halo fascynuje i inspiruje od wieków, łącząc naukę z magią natury. Czym jest to fascynujące zjawisko atmosferyczne i kiedy występuje?
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x