fbpx

Jak sfotografować karuzelę?

Za każdym razem gdy do miasta przyjeżdża wesołe miasteczko część ludzi się bawi a część próbuje robić zdjęcia. Chcecie wiedzieć jak sfotografować karuzelę? Oto najważniejsze zasady.

 

 

NAJWAŻNIEJSZE RADY:

  1. Weźcie wasze dziecko i usadźcie je na karuzeli.
  2. Nie pozwólcie mu się skupić na zabawie bo nie wyjdą wam zdjęcia.
  3. Dziecko ma się cały czas gapić w obiektyw waszego smartfona.
  4. Jeśli zostanie nieco czasu po zrobieniu 30 nieudanych zdjęć i filmiku dla babci to wtedy możecie wydać dziecku pozwolenie na zabawę.

Serio, tak wyglądają setki „sesji” robionych przez (najczęściej) opiekunki biednych dzieciaków, które są na karuzelę zabierane wyłącznie po to by pokazać to zna zdjęciach wszystkim znajomym.

Zastanawialiście się kiedyś jak bardzo źle bawiłoby się to dziecko gdyby nie miało żadnego zdjęcia? Więc na początek pierwsza rada – już na serio – pozwólcie się bawić dzieciakom, a jeśli chcecie zrobić zdjęcia karuzeli wpadnijcie tam innego dnia. Sami.

 

Jak sfotografować karuzelę?

 

KIEDY PRZYJECHAĆ NA ZDJĘCIA

Przede wszystkim zdjęcia karuzeli najlepiej robić wieczorem. A to dlatego, że wtedy jest oświetlona i na długim czasie można uzyskać bardzo ciekawe efekty.

Jeśli już zaplanujecie wieczorne zdjęcia to przede wszystkim trzeba też pamiętać o podstawowej zasadzie plenerowych imprez. Zasada brzmi: zła pogoda oznacza małą ilość chętnych do zabawy. A to może doprowadzić do tego, że będziecie czekać naprawdę długo aż karuzela ruszy o ile w ogóle.

Więc jeśli jest silny wiatr, deszcz czy bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe to możecie spokojnie zostać w domu i poćwiczyć obrabianie zdjęć.

Warto też pamiętać, że większa frekwencja – a zatem kręcące się stale karuzele – są w weekendy. Podobnie jeśli wesołe miasteczko przyjeżdża na 2 tygodnie to zawsze na początku jest większy ruch niż pod koniec.

 

KARUZELE NIE SĄ RÓWNE

Istotne jest też to jak karuzela jest oświetlona. Jeśli są to stare poczciwe żarówki, to jedyny efekt jaki będzie można uzyskać to „wiatrak”, albo ewentualnie pełne koło.

Innym istotnym elementem jest to jakimi kolorami oświetlona jest karuzela. Jeśli jest to tylko jeden kolor to nie będzie szału ze zdjęciami.

 

karuzela

Najlepsze do zdjęć są nowoczesne karuzele oświetlone światłami LED. Pozwalają one na „wędrowanie” świateł, skomplikowane animacje, które potem na zdjęciach mogą dawać niesamowite efekty.

karuzela

Czasem zdarza się, że wyświetlane animacje są dostrzegalne dopiero po zrobieniu zdjęcia, na żywo obracające się koło powoduje, że tracimy z oczu przekaz.

 

 

JAK SFOTOGRAFOWAĆ KARUZELĘ

No dobrze, wiemy już mniej więcej kiedy przyjechać, jaka karuzela będzie najciekawsza fotograficznie. Rozstawiliśmy statyw i… pozostaje nadal pytanie jak sfotografować karuzelę.

Kluczowym elementem w fotografowaniu karuzeli jest czas. Dlatego najlepiej robić zdjęcia ustawiając aparat na preselekcji czasu właśnie. Jeśli wybrany czas będzie zbyt krótki to w efekcie otrzymamy zdjęcia takie jak poniżej.

jak nie fotografować karuzeli

To zdjęcie zrobiłem celowo na krótkim czasie. Jak widać karuzela, mimo, że była w uchu to na zdjęciu nie ma wrażenia by się cokolwiek poruszało. Dla odbiorcy ta karuzela jest nieruchoma. Czas zrobienia tego zdjęcia to była 1/40 sekundy.

Ale dla porównania zobaczcie zdjęcie robione w ciągu 4 sekund. Prawda, że od razu widać różnicę? I od razu patrząc na zdjęcie wiecie, ze karuzela była w ruchu.

Jak sfotografować karuzelę?

Ale jeśli przesadzimy w drugą stronę i czas będzie zbyt długi to otrzymany efekt także nie będzie atrakcyjny. Zdjęcie poniżej było robione przez 15 sekund. W tym czasie kolory kilka razy się zmieniały, nakładając się na siebie. Efektem jest mało atrakcyjna sieczka kolorystyczna.

jak nie fotografować karuzeli

Kolory karuzeli to tak naprawdę mieszanie się 3 podstawowych kolorów, jakimi świecą diody. Jeśli będziemy robić zdjęcia naprawdę długo to efektem będzie białe światło migającej kolorowo karuzeli.

 

WYBÓR NAJLEPSZEGO CZASU

Żeby zdjęcia wyszły najciekawiej należy policzyć ile czasu trwa zanim każda ze „szprych” koła znajdzie się w miejscu poprzedniczki.

Przykładowo dla karuzeli, którą widzicie na zdjęciach było to mniej więcej 8 sekund. Zatem żeby koło świateł się wypełniło należało właśnie na 8 sekund ustawić czas robienia zdjęcia.

Jak sfotografować karuzelę?

Jeśli jednak chcecie uzyskać na zdjęciach efekt, który będzie zbliżony do wiatraka, to wybrany czas powinien być krótszy 1-2 sekundy. Wtedy uzyskacie efekt jak poniżej.

Jak sfotografować karuzelę?

 

MIGAJĄCE ŚWIATŁA

Ostatnim istotnym elementem jest wybór momentu do robienia zdjęcia. Jeśli karuzela oświetlona jest równomiernie światłem to nie ma wielkiego znaczenia. Jeśli jednak są to światła „wędrujące” po szprychach karuzeli to uzyskane efekty dają jeszcze większe wrażenie ruchu.

Poniżej przykłady zdjęć w takich momentach właśnie.

karuzela

karuzela

 

 

WIĘCEJ W KADRZE

I wreszcie jedna z trudności w tego rodzaju fotografii – synchronizacja. Jeśli chcecie by na zdjęciu było coś więcej niż jedna kręcąca się karuzela to może wymagać sporej cierpliwości.

Dwie lub 3 kręcące się jednocześnie karuzele są czasem trudne do uchwycenia. Bo jak jedna jest w ruchu to na inną dopiero wsiadają ludzie i odwrotnie.

 

karuzela

 

Dodatkowo zazwyczaj problemem jest to, że fotografowane karuzele są w różnej odległości od aparatu i jedna świeci dużo intensywniej.

 

 

Jeśli przypadkiem mieszkacie w okolicach Poznania to jeszcze kilka dni na Winogradach będzie stało wesołe miasteczko z karuzelami. Będziecie mieć okazję je sfotografować.

 

Jak sfotografować karuzelę?

 

W przeciwnym razie pozostanie poczekać na grudniowe, świąteczne karuzele. Miejmy nadzieję, że będą mimo wszystko.

 

karuzela

 

 

WARSZTATY FOTOGRAFICZNE

Jeśli jeszcze wam za mało wiedzy to zapraszam na warsztaty fotograficzne zarówno w okolicach Poznania, ale też dalej, szczegóły znajdziecie na stronie bakutis.pl. Nie tylko o tym jak sfotografować karuzelę 🙂

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Planowanie podróży z chatGPT

Planowanie podróży z ChatGPT otwiera przed tobą świat nieograniczonych możliwości. Dzięki sztucznej inteligencji możesz się dowiedzieć o miejscach, o których nie miałeś pojęcia, zaplanować najkrótszą trasę. A przy okazji oszczędzić czas, nerwy i pieniądze.

Pakowanie z ChatGPT: niezbędnik każdego turysty

Zmęczony wiecznym zapominaniem o czymś ważnym podczas pakowania? Pakowanie z ChatGPT to rozwiązanie twoich problemów! Dowiedz się, jak inteligencja sztuczna może zorganizować twój bagaż, zapewniając, że wszystko, czego potrzebujesz, znajdzie się w twojej walizce.

Efekt halo na niebie – kiedy występuje

Efekt halo fascynuje i inspiruje od wieków, łącząc naukę z magią natury. Czym jest to fascynujące zjawisko atmosferyczne i kiedy występuje?

Muzeum Fotografii w Berlinie

W sercu zachodniej części miasta znalazło idealne dla siebie miejsce Muzeum Fotografii w Berlinie. To tutaj można zobaczyć w wielkich formatach prace Helmuta Newtona, fundatora muzeum

Sztuczna inteligencja i Photoshop. Witamy w Matrixie.

Sztuczna inteligencja i Photoshop już wkrótce sprawią, że nie będziecie mieli bladego pojęcia czy to co widzicie jest realne. Oto przykład pochodzący z prostego...

Najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku

Kiedy Manhattan zaczął rosnąć w górę? Czy najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku ciągle jeszcze stoją? Które to są budynki? Zapraszam do spojrzenia wstecz, o niemal 150 lat, tego w historię wielkiego miasta.

Ciekawostki o Las Vegas

Zanim wybierzecie się do Miasta Grzechu warto poznać ciekawostki o Las Vegas. Wiele z nich pomoże zaplanować ciekawszy pobyt w mieście.

OMNY Card – nowy system opłat za transport w Nowym Jorku

Od lat transport w Nowym Jorku płaciliśmy za pomocą MetroCard. NYC wprowadził nowy system opłat za transport. Nazywa się OMNY i jest znacznie prostszy w obsłudze. Jak z niego skorzystać?
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x