fbpx

Dzień robienia sobie jaj z zorzy polarnej

 

Media (nie tylko narodowe) ogłosiły, że w Polsce obowiązuje alert zorzowy. Miliony Polaków wyległy na pola i łąki na przedmieściach polskich miast i miasteczek. Zgodnie z zapowiedziami, jakie czytali w mediach oczekiwali na chłodzie pół nocy by zobaczyć zorzę i… nie zobaczyli.

 

Bo tak naprawdę zobaczyć nie mogli. Warunki jakie musiałyby wystąpić by w Polsce można gołym okiem zobaczyć zorzę polarną nie wystąpiły, o czym każdy mający jako takie pojęcie skąd się bierze zorza wiedział. No ale media muszą mieć jak najwięcej wejść więc piszą dowolne bzdury na wybrane atrakcyjne tematy.

 

 

DZIEŃ ROBIENIA JAJ Z ZORZY POLARNEJ

 

W związku z tym proponuję by ogłosić 27 lutego dniem robienia sobie jaj z zorzy polarnej. I nawet jak sejm da – dniem wolnym od pracy. Każdy portal z nawet najmniejszego miasteczka tego dnia będzie miał prawo napisać dowolne bzdury na temat zorzy polarnej i wszyscy będziemy udawali, że wierzymy.

 

Ba! Nawet możemy się umówić, że tego dnia w poszukiwaniu zorzy będziemy się wypuszczać za miasto. No bo skoro ma już być wolne to szkoda siedzieć w chacie. Ale zorzy najprawdopodobniej i tak nie zobaczymy. Bo w Polsce zobaczenie zorzy polarnej jest pewnie równie prawdopodobne co trafienie no powiedzmy piątki w totka i to przy pierwszej próbie.

 

Dzień robienia sobie jaj z zorzy polarnej

 

 

Mało tego, zwykle te wszystkie artykuły są okraszone zdjęciami autentycznej zorzy polarnej. Tyle, że zrobionymi najczęściej na północy Skandynawii.

 

 

ŻEBY ZOBACZYĆ ZORZĘ TRZEBA RUSZYĆ TYŁEK NA PÓŁNOC

 

Oczywiście jest szansa, że jutro na różnych portalach zobaczycie zdjęcia zorzy nad Polską. Ale będą to zdjęcia robione najczęściej przez kilkadziesiąt sekund, na których będzie widać coś w rodzaju zorzy tuż nad horyzontem. Ale gołym okiem na łące tego na pewno nie zobaczycie.

 

Mało tego większość tych zdjęć poddawana jest najczęściej ekstremalnej obróbce graficznej. Więc z rzeczywistością ma tyle wspólnego co dwukółka gajowego Maruchy z samochodem.

 

Tak naprawdę jeśli fascynuje Was zorza polarna to musicie odłożyć nieco pieniędzy i zimą wybrać się do Skandynawii. Podobnie jak Skandynawowie by zobaczyć żubra muszą przyjechać do Polski. Oglądanie renifera ze spiłowanymi rogami się nie liczy.

 

 

Zorza polarna - Lofoty

 

 

DWA SŁOWA WYJAŚNIENIA

 

Wszyscy powołują się na amerykańską NarodowA Administrację do spraw Oceanu i Atmosfery (NOAA), która jakoby ogłosiła, że zorza będzie widoczna nad Polską. Nic takiego nie miało miejsca. Sprawdźcie sami na ich stronie https://www.swpc.noaa.gov/products/3-day-forecast.

 

Zgodnie z prognozami NOAA – mówiąc w skrócie – dzisiaj w nocy będzie  KP5, wskaźnik ten określa spodziewany zasięg zorzy polarnej. A jak wygląda zasięg KP5 na mapie możecie zobaczyć poniżej. Wasza wyprawa za miasto będzie warta cokolwiek jeśli wyemigrowaliście do Oslo 😉

 

 

A przy okazji, naprawdę ciekaw jestem co oznacza zwrot używany w większości mediów „alert zorzowy dla Polski”. Mam wrażenie, że to jest dokładnie synonim zwrotu „robimy sobie jaja z zorzy polarnej” 🙂

 

 

Jak przygotować się na obserwowanie zorzy polarnej

 

 

PS. Zdjęcia zorzy nad Poznaniem są autentyczne. To znaczy zdjęcia zorzy są autentyczne i Poznania też, ale dla jaj z tej okazji połączyłem je razem.

 

A jeśli chcecie zobaczyć naprawdę zorzę polarną, na widok której zaniemówicie to zapraszam za kilka miesięcy na kolejną wyprawę fotograficzną na północ Norwegii.

 

Tymczasem ja dzisiaj zostaję w domu i Wy też powinniście. A jeśli macie mnóstwo wolnego czasu to wklejcie jakaś zorzę w zdjęcia z waszego miasta i wyślijcie je do miejscowego portalu, który elektryzował was informacjami o „alercie zorzowym” 😉

 

Zapraszam na wyprawy fotograficzne na zorzę polarną na Lofotach i nie tylko. Szczegóły na bakutis.pl

 

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

4 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Arbuz
Arbuz
4 lat temu

Genialne, duży plusik ode mnie 😄🤣

Konrad
Konrad
4 lat temu

„No ale media muszą mieć jak najwięcej wejść więc piszą dowolne bzdury na wybrane atrakcyjne tematy.” – Niestety miałem takie samo odczucie o twoim wpisie jak go czytałem :/ Wpis na siłę…

PODOBNE

Zamek w Stobnicy – ścieżka edukacyjna?

Odwiedziłem zamek w Stobnicy czy raczej tzw. ścieżkę edukacyjną, która wydaje się być zrobiona wyłącznie jako pretekst do zobaczenia z bliska budowli. Jakie atrakcje czekają na odwiedzających to miejsce?

Nowa kładka w Owińskach, nad Wartą

Właśnie została oddana do użytku kładka w Owińskach, nad Wartą. Konstrukcja powstała z myślą zarówno o pieszych jak i rowerzystach.

Zaćmienie słońca 2022 w Polsce

Po dłuższej przerwie czeka nas za kilka dni wyczekiwane przez fotografów zaćmienie słońca 2022. Jak się przygotować do obserwacji i fotografowania tego zjawiska

Zabytkowy most na Gwdzie

Blisko Jastrowia, na północy Wielkopolski znajduje się zabytkowy most na Gwdzie. Jest to mały fragment nieistniejącej już linii kolejowej.

Gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie

Jadąc przez Śląsk, kawałek za Częstochową możecie natrafić na gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie. Zaprojektował go i zbudował Polak.

Wieża widokowa na Młynicy

Wieża widokowa na Młynicy jest jedną z najnowszych w Polsce, wybudowano ją w 2021 roku. Z jej szczytu można podziwiać widok na Góry Izerskie...

Krzywy las pod Gryfinem

Pod Gryfinem znajduje się wyjątkowe miejsce, które miejscowi nazwali krzywy las. Rosną w nim drzewa, o których wiadomo na pewno tylko to, że nie są typowe. Ponad setka sosen ma dolną część pnia wygiętą w łuk.

Gdzie jest burza?

Znów pojawiają się na naszych telefonach alerty pogodowe RCB, a jak samemu zorientować się gdzie jest burza? Jak fotografować burzę? I jak robić to...
4
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x