fbpx

Ceny alkoholu w Norwegii

Przed wyjazdem warto zwrócić uwagę, że ceny alkoholu w Norwegii są znacznie wyższe niż u nas, a jego dostępność bardzo mocno ograniczona. Pomysł na wakacyjnego drinka będzie tam dużo droższy niż w Polsce.

Zakup alkoholu w Norwegii – ograniczenia wiekowe

Przede wszystkim odmiennie niż w Polsce, osiągnięcie pełnoletniości nie gwarantuje możliwości zakupu każdego rodzaju alkoholu. Po osiągnięciu 18 roku życia można kupić piwo lub wino. By móc kupić mocniejsze alkohole wymagany jest wiek co najmniej 20 lat.

Jeśli kupujący wygląda na 25 lat lub mniej to zawsze proszony jest o pokazanie dokumentu tożsamości. Natomiast jeśli kupujący wygląda na nietrzeźwego w ogóle nie ma szans na zakup alkoholu.

Gdzie można kupić alkohol w Norwegii?

W marketach, niezależnie od ich wielkości, można kupić jedynie piwo. I to takie które ma nie więcej niż 4,7% alkoholu. Jest to wartość graniczna, powyżej niej alkohol dostępny jest wyłącznie w jednej sieci, państwowych sklepów. Sieć nazywa się Vinmonopolet i jej sklepy można znaleźć tylko w większych miejscowościach.

Dodatkowo dość mocno ograniczone są godziny działania sklepów Vinmonopolet. W dni powszednie czynne są w godzinach 9:00 – 16:00, a w soboty jeszcze krócej bo od 10:00 do 16:00. Są to godziny obowiązujące w większości sklepów, ale sama sieć podaje, że niektóre sklepy mogą mieć krótszy czas działania.

Taka polityka ograniczania sprzedaży alkoholu pomaga państwu ograniczać uzależnienie mieszkańców od alkoholu. A o to byłoby szczególnie łatwo na północy Norwegii, gdzie zimą trwa noc polarna.

Ceny alkoholu w Norwegii

Skupię się wyłącznie na cenach na trunki, które można nabyć w sieci Vinmonopolet. Rodzaje trunków wybrane są losowo, pochodzą ze sklepu w Tromso:

  • Jim Beam Bourbon 0,7l – 394,90 NOK = 150,54 PLN
  • Famous Grouse Whisky 1l – 529,90 NOK = 202,00 PLN
  • Chivas Regal Whisky 0,7l – 494,90 NOK = 188,66 PLN
  • Smirnoff Vodka 0,7l – 339,90 NOK = 129,57 PLN
  • Casa Cavallo Toscana wino 0,75l -150,00 NOK = 57,18 PLN
  • Matteo Podelli Prosecco 0,75l – 149,90 = 57,14 PLN

Jak łatwo się przekonać z powyższych wyliczeń, polityka cenowa jest taka, że im mocniejszy alkohol tym jest droższy. Ceny są wielokrotnie wyższe niż w Polsce. Przykładowy burbon można u nas nabyć już za 60 zł, zatem norweska cena jest o ponad 150% wyższa.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Noc polarna

Czas, kiedy słońce nie pokazuje się nad horyzontem. Przeżyj niezwykłe zjawisko jakim jest noc polarna, gdzie każdy dzień jest nieprzerwaną ciemnością.

Aktualne ceny w Liechtensteinie

Czasem droga na wakacje prowadzi nas do alpejskiego księstwa. Wato zatem wiedzieć jakie są aktualne ceny w Liechtensteinie, czy warto się zatrzymać tam na zakupy?

Promocje i kody rabatowe na zwiedzanie USA

Planując wyprawę za ocean warto zaoszczędzić na każdym możliwym kroku. Promocje i kody rabatowe na zwiedzanie USA mogą zmniejszyć cenę wyprawy nawet o setki...

Aktualne ceny w Livigno

Dlaczego akurat aktualne ceny w Livigno są interesujące? Bo znajduje się tam strefa wolnocłowa, o której bardzo wielu podróżnych nie wie. Dowiadują się albo dopiero na miejscu, albo wcale, po prostu przejeżdżając przez dolinę, w drodze dalej.

Aktualne ceny na Maderze

Czy spędzając wakacje na portugalskiej wyspie będzie drożej niż nad Bałtykiem? Oto jak przedstawiają się aktualne ceny na Maderze.

Aktualne ceny w Holandii

Czy jadąc do Holandii zabierać jedzenie ze sobą, czy zdać się na lokalne sklepy spożywcze? Sprawdź aktualne ceny w Holandii.

Wkrótce wzrosną ceny karnetów na zwiedzanie

Jeśli wybieracie się w najbliższych miesiącach zagranicę to jest okazja zaoszczędzić. Najwięksi pośrednicy zapowiedzieli, że wkrótce wzrosną ceny karnetów na zwiedzanie najpopularniejszych na świecie...

Koszt wyjazdu do USA w 2023 roku

Zaczynasz planować wyprawę do Stanów? Zobacz jaki jest koszt wyjazdu do USA w 2023 roku. I jak zmieniły się poszczególne ceny od początku ubiegłego...
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x