Ciągle marzysz o zobaczeniu zorzy polarnej? Ciągle nie udaje ci się wyjechać na daleką północ? Najprawdopodobniej zorza polarna nad częścią Polski będzie widoczna w najbliższy weekend.
ROZBŁYSK KLASY X
Wczoraj na Słońcu miał miejsce koronalny wyrzut masy, skierowany w kierunku Ziemi. Wybuch, który go wywołał miał najwyższą klasę – X. Tego typu wybuchy zdarzają się niezwykle rzadko, ale zawsze zwiększają prawdopodobieństwo wyjątkowej aktywności zorzowej.
Na filmie poniżej możecie zobaczyć moment wybuchu, o którym mowa, zarejestrowany przez obserwatoria.
ZORZA POLARNA NAD CZĘŚCIĄ POLSKI
Co to dokładnie oznacza dla nas? Według aktualnych szacunków NOAA Space Weather Prediction Center jest spora szansa na zorze polarne o zasięgu KP7. Ten zasięg oznacza, że jest szansa zobaczyć zorzę nawet nad Szczecinem, Koszalinem,Gdańskiem czy Elblągiem.
Jednak należy pamiętać, że nad Polską nie będzie to tak spektakularne zjawisko jak choćby na Lofotach w Norwegii.
GDZIE OBSERWOWAĆ ZORZĘ?
Oczywiście warunkiem tego by mieć szansę na zobaczenie zorzy jest to, że zjawicie się w północnej Polsce.
Przewidywane najsilniejsze zorze mają się pojawić – niestety – w ciągu dnia 30 października, po godzinie 11 przed południem. Siłą rzeczy wtedy nie będzie można ich zobaczyć.
Jednak po osłabnięciu w godzinach popołudniowych, późnym wieczorem zorza ma być znów silniejsza. Zapowiadane jest co najmniej KP6. Ten stan ma się utrzymać od około godziny 23 do 5 rano 31 października.
W tych godzinach warto wybrać się w plener i spróbować zobaczyć lub sfotografować zorzę. Według aktualnych zapowiedzi ziemskiej pogody w centralnym i wschodnim pasie wybrzeża zachmurzenie w nocy z 30 na 31 października może być co najwyżej częściowe.
Aktualne prognozy zorzowe możecie przed wyjściem sprawdzić na stronie NOAA.