fbpx

Powstaje najnowszy stary mural w Poznaniu

Jadąc przez miasto być może widzieliście w ostatnich dniach rusztowanie w centrum miasta. Tam właśnie powstaje najnowszy stary mural w Poznaniu. I wbrew pozorom nie ma w tym określeniu sprzeczności. W najbliższych dniach możecie sami śledzić jego ponowne powstawanie.

 

BARDZO STARY MURAL REKLAMOWY

 

Wielu osobom wydaje się, że murale w ogóle, a te reklamowe w szczególności stały się popularne w ostatnim czasie. Nic bardziej mylnego, na murach starych kamienic można zobaczyć ciągle jeszcze pozostałości reklamowych murali sprzed dziesiątków lat.

Jednym z takich właśnie okazałych murali był ten, znajdujący się na kamienicy przy ulicy Szewskiej. Widoczny był od strony ulicy Stawnej. Jeśli kiedykolwiek staliście w korku na Małych Garbarach to całkiem możliwe, ze patrzyliście na tą ścianę.

 

Powstaje najnowszy stary mural w Poznaniu
screen google street view

 

Mural reklamował zakłady PZL Świdnik, powstał najprawdopodobniej na początku lat 80. Dokładna data nie jest znana. Nawet w zakładach w Świdniku nikt nie pamięta tej daty. Nie pracuje tam już nikt, kto miałby w ogóle pojęcie, że taki mural w Poznaniu został zamówiony.

A jednak był! Tylko, że niestety przez lata znikał coraz bardziej. Częściowo był zamalowany, częściowo po prostu wypłowiał. Na mapach googla możecie zobaczyć jak wyglądał oryginalny mural, który przez dziesiątki lat znajdował się na tej kamienicy. Niewiele było już widać.

Dzięki obróbce komputerowej udało się nieco bardziej wydobyć to co na ścianie było namalowane.

Powstaje najnowszy stary mural w Poznaniu
screen google street view

W takiej wersji nieco bardziej już widać co przedstawiał stary mural. Po lewej jest logo zakładów PZL Świdnik, sponsora dawnego murala. Na środkowej ścianie są namalowane zabudowania widziane z lotu ptaka – najprawdopodobniej jest to zabudowa Poznania. Po prawej, u góry – słabo widoczny – samolot.

Niemal taki sam widok miasta znajduje się na ścianie Muzeum Archeologicznego, a pochodzi dzieła Civitates orbis terrarum autorstwa panów Brauna i Hogenberga. Publikacja ta pokazywała mapy ówczesnych miast. W ostatnim tomie znalazła się rycina, której fragment widać było na muralu PZL Świdnik. Poniżej fragment oryginalnej ryciny.

 

 

Prawa część muralu zniknęła lata temu, wczoraj zamalowano całość.

 

 

 

POWSTAJE NAJNOWSZY STARY MURAL W POZNANIU

 

W pierwszej chwili zrobiło mi się trochę szkoda, że nie odnowiono starego murala. No i nieco obawiałem się, że w miejsce historycznego widoku pojawi się jakaś restauratorka we wściekłych kolorach – tak jak to jest na Dąbrowskiego.

Na szczęście okazało się, że nie! Już wczoraj wieczorem pierwsze dokonywane przez artystów szkice ujawniły, że tym razem powstanie coś zaskakującego.

 

Powstaje najnowszy stary mural w Poznaniu

 

Nowy mural będzie przedstawiał, w nieco tylko zmienionej formie, ten sam widok Poznania, który ukazał się w publikacji w 1572 roku oraz na starym muralu.

Okazało się, że firma reklamowa znalazła klienta, znaną sieć sklepów, która została mecenasem powstania muralu. Zamiast bezpośrednio reklamować swoje produkty czy nazwę postanowiono przywrócić widok namalowany niemal 40 lat temu. Widok znany wielu rodowitym Poznaniakom.

Na białej ścianie mural będzie znacznie lepiej widoczny. A historyczna mapa Poznania będzie czytelniejsza dla przechodniów.

 

 

Przechodnie oglądający powstawanie muralu są zadowoleni, że wreszcie zamiast brudnej ściany, z coraz bardziej odpadającą farbą będą widzieli coś o wiele ciekawszego. Wiele osób przystaje i z aprobatą kiwa głowami. Zwłaszcza ci w starszym wieku.

Malowanie nowego muralu powinno się zakończyć do weekendu. Wtedy, po rozebraniu rusztowania zobaczycie go w całej okazałości. Zdjęcia muralu po zakończeniu malowania pojawią się już wkrótce.

 

 

I trzymajmy kciuki żeby ten mural pozostał z nami tak długo jak reklama PZL Świdnik. Żeby nie pojawiła się tam za 2 miesiące telewizyjna blondyna na wściekłym tle.

 

 

APEL DO STARSZYCH POZNANIAKÓW

 

Ponieważ nie udało się dotrzeć – jak dotąd – do nikogo kto pamiętałby datę powstania murala to mam prośbę do was. Jeśli ktokolwiek ma stare zdjęcie tej kamienicy z muralem w całej okazałości to odezwijcie się. Dzięki wam tą historię uda się napisać do końca. Czy może raczej dopisać do niej jej początek.

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku

Kiedy Manhattan zaczął rosnąć w górę? Czy najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku ciągle jeszcze stoją? Które to są budynki? Zapraszam do spojrzenia wstecz, o niemal 150 lat, tego w historię wielkiego miasta.

Ciekawostki o Las Vegas

Zanim wybierzecie się do Miasta Grzechu warto poznać ciekawostki o Las Vegas. Wiele z nich pomoże zaplanować ciekawszy pobyt w mieście.

Zaćmienie słońca 2022 w Polsce

Po dłuższej przerwie czeka nas za kilka dni wyczekiwane przez fotografów zaćmienie słońca 2022. Jak się przygotować do obserwacji i fotografowania tego zjawiska

Zabytkowy most na Gwdzie

Blisko Jastrowia, na północy Wielkopolski znajduje się zabytkowy most na Gwdzie. Jest to mały fragment nieistniejącej już linii kolejowej.

Gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie

Jadąc przez Śląsk, kawałek za Częstochową możecie natrafić na gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie. Zaprojektował go i zbudował Polak.

Wieża widokowa na Młynicy

Wieża widokowa na Młynicy jest jedną z najnowszych w Polsce, wybudowano ją w 2021 roku. Z jej szczytu można podziwiać widok na Góry Izerskie...

Metro w Nowym Jorku – ciekawostki i tajemnice

Metro w Nowym Jorku to całe podziemne miasto. Znajdują się tam setki mil torów, opuszczone stacje, a nawet jeżdżą nawiedzone pociągi. Oto ciekawostki i tajemnice nowojorskiego metra.

Krzywy las pod Gryfinem

Pod Gryfinem znajduje się wyjątkowe miejsce, które miejscowi nazwali krzywy las. Rosną w nim drzewa, o których wiadomo na pewno tylko to, że nie są typowe. Ponad setka sosen ma dolną część pnia wygiętą w łuk.
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x