fbpx

Nowy Jork pogrąża się w smogu z kanadyjskich pożarów

Płoną ogromne połacie lasów w Kanadzie, wiejące od północy wiatry zwiewają dym na wielkie miasta wschodniego wybrzeża. Od kilku godzin Nowy Jork pogrąża się w smogu.

Wiosenne pożary lasów w Kanadzie

Pożary kanadyjskich lasów wybuchają każdego roku. Jednak obecnej wiosny są one wyjątkowo intensywne i obejmują swoim zasięgiem znacznie większe tereny niż zazwyczaj. W ostatnich latach w okresie maja i czerwca płonęło zwykle 680.000 akrów lasu, w tym roku wielkość tego obszaru sięga 10.500.000 akrów.

Nowy Jork pogrąża się w smogu
screen: AirNow.gov

Wiatry wiejące znad Kanady nawiewają dym z pożarów nad północne stany USA. Ze względu na kierunek i siłę wiatru najgorsza sytuacja jest na wschodnim wybrzeżu, szczególnie nad wielkimi miastami – od Bostonu po Waszyngton.

Nowy Jork pogrąża się w smogu

Dym, który jest cały czas nawiewany nad wielkie miasta powoduje, że widoczność w nich jest bardzo ograniczona. Na zdjęciach z kamer internetowych, umieszczonych na Brooklynie można zobaczyć jak Nowy Jork pogrąża się w smogu.

Obecnie sytuacja się nieco poprawiła, widoczność jest większa. Ale Turyści poruszający się po mieście niewiele zobaczą z położonych na szczytach budynków punktów widokowych.

Screeny z kamer pochodzą z serwisu. earthcam.com

Jakość powietrza w Nowym Jorku

Władze Nowego Jorku zalecają mieszkańcom, ale także turystom, maksymalne ograniczenie aktywności na powietrzu. Mimo spadku w ostatnich godzinach, jakość powietrza w mieście nadal jest na poziomie zagrażającym zdrowiu. Zalecane jest noszenie masek przeciwpyłowych.

screen: AirNow.gov

Sami nowojorczycy porównują obecną sytuację do tej gdy zawaliły się wieże WTC, a wokół, w całym mieście unosił się pył zagrażający zdrowiu i życiu.

Odwoływane są imprezy plenerowe, w godzinach największego smogu opóźnione lub odwołane były dziesiątki lotów z nowojorskich lotnisk.

Najbliższe prognozy dla Nowego Jorku

Sytuacja może się zmienić na lepsze z początkiem weekendu, wtedy na wschodnim wybrzeżu spodziewane są opady deszczu i burze. Dzięki temu pył opadnie na ziemię.

Jednak jak długo będą płonąć kanadyjskie lasy i jak długo wiatr będzie wiał od północy, tak długo sytuacja w miastach wschodniego wybrzeża nie poprawi się radykalnie.

Jeśli wybieracie się właśnie do Nowego Jorku to sprawdzajcie pogodę na bieżąco. Być może warto zrezygnować z wchodzenia na punkt widokowy, z którego niewiele będzie widać. A w zamian wybrać się do jednego nowojorskich muzeów? Większość karnetów na nowojorskie atrakcje ma możliwość takiego wyboru.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Brooklyn Bridge – ikona Nowego Jorku

Brooklyn Bridge to nie tylko most – to ikona, legenda i nieskończona inspiracja dla fotografów z całego świata. Zanurz się w jego fascynującą historię i odkryj, dlaczego spacer po jego deskach to fascynujące doświadczenie.

Darmowy internet dla zwiedzających USA

Wspaniała okazja dla planujących podróż za ocean. Właśnie pojawiła się oferta, dzięki której można zyskać darmowy internet dla zwiedzających USA.

Całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA

Już wkrótce fotograficzno-astronomiczna okazja tego roku. Będzie to całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA, ale obserwować je będzie można także w innych krajach.

Cała trasa Route 66 z chatGPT

Odkryj uroki kultowej Route 66 z chatGPT – sztuczna inteligencja została twoim przewodnikiem po legendarnej trasie pełnej historii i przygód.

Top of the Rock – taras widokowy z nową atrakcją

Jeden z najstarszych tarasów widokowych w Nowym Jorku się zmienia. Top of the Rock zyskał atrakcję, dzięki której odwiedzający będą mogli doświadczyć czegoś wyjątkowego i może nieco przerażającego.

Promocje i kody rabatowe na zwiedzanie USA

Planując wyprawę za ocean warto zaoszczędzić na każdym możliwym kroku. Promocje i kody rabatowe na zwiedzanie USA mogą zmniejszyć cenę wyprawy nawet o setki...

Sphere – Las Vegas przebiło Dubaj?

Turystom już nie wystarczą automaty, ruletka, karuzele sklepy czy fontanny. To można zobaczyć w wielu miejscach na świecie. Ale Sphere Las Vegas jest tylko...

Obrączkowe zaćmienie słońca w USA

Podróżujących w październiku za ocean czeka nie lada gratka - obrączkowe zaćmienie słońca w USA. Gdzie i kiedy będzie je najlepiej widać?
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x