fbpx

Nowy Jork pogrąża się w smogu z kanadyjskich pożarów

Płoną ogromne połacie lasów w Kanadzie, wiejące od północy wiatry zwiewają dym na wielkie miasta wschodniego wybrzeża. Od kilku godzin Nowy Jork pogrąża się w smogu.

Wiosenne pożary lasów w Kanadzie

Pożary kanadyjskich lasów wybuchają każdego roku. Jednak obecnej wiosny są one wyjątkowo intensywne i obejmują swoim zasięgiem znacznie większe tereny niż zazwyczaj. W ostatnich latach w okresie maja i czerwca płonęło zwykle 680.000 akrów lasu, w tym roku wielkość tego obszaru sięga 10.500.000 akrów.

Nowy Jork pogrąża się w smogu
screen: AirNow.gov

Wiatry wiejące znad Kanady nawiewają dym z pożarów nad północne stany USA. Ze względu na kierunek i siłę wiatru najgorsza sytuacja jest na wschodnim wybrzeżu, szczególnie nad wielkimi miastami – od Bostonu po Waszyngton.

Nowy Jork pogrąża się w smogu

Dym, który jest cały czas nawiewany nad wielkie miasta powoduje, że widoczność w nich jest bardzo ograniczona. Na zdjęciach z kamer internetowych, umieszczonych na Brooklynie można zobaczyć jak Nowy Jork pogrąża się w smogu.

Obecnie sytuacja się nieco poprawiła, widoczność jest większa. Ale Turyści poruszający się po mieście niewiele zobaczą z położonych na szczytach budynków punktów widokowych.

Screeny z kamer pochodzą z serwisu. earthcam.com

Jakość powietrza w Nowym Jorku

Władze Nowego Jorku zalecają mieszkańcom, ale także turystom, maksymalne ograniczenie aktywności na powietrzu. Mimo spadku w ostatnich godzinach, jakość powietrza w mieście nadal jest na poziomie zagrażającym zdrowiu. Zalecane jest noszenie masek przeciwpyłowych.

screen: AirNow.gov

Sami nowojorczycy porównują obecną sytuację do tej gdy zawaliły się wieże WTC, a wokół, w całym mieście unosił się pył zagrażający zdrowiu i życiu.

Odwoływane są imprezy plenerowe, w godzinach największego smogu opóźnione lub odwołane były dziesiątki lotów z nowojorskich lotnisk.

Najbliższe prognozy dla Nowego Jorku

Sytuacja może się zmienić na lepsze z początkiem weekendu, wtedy na wschodnim wybrzeżu spodziewane są opady deszczu i burze. Dzięki temu pył opadnie na ziemię.

Jednak jak długo będą płonąć kanadyjskie lasy i jak długo wiatr będzie wiał od północy, tak długo sytuacja w miastach wschodniego wybrzeża nie poprawi się radykalnie.

Jeśli wybieracie się właśnie do Nowego Jorku to sprawdzajcie pogodę na bieżąco. Być może warto zrezygnować z wchodzenia na punkt widokowy, z którego niewiele będzie widać. A w zamian wybrać się do jednego nowojorskich muzeów? Większość karnetów na nowojorskie atrakcje ma możliwość takiego wyboru.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Obrączkowe zaćmienie słońca w USA

Podróżujących w październiku za ocean czeka nie lada gratka - obrączkowe zaćmienie słońca w USA. Gdzie i kiedy będzie je najlepiej widać?

Koniec (prawie) z airbnb w Nowym Jorku

Właściciele nieruchomości nagle zaczęli anulować rezerwacje. Wielu turystów jest zaskoczonych, ale to jest początek końca airbnb w Nowym Jorku. Miasto wygrało batalię sądową z najemcami

Nowy Jork podnosi ceny biletów

Od dziś, od północy miasto Nowy Jork podnosi ceny biletów na wszystkie usługi transportu publicznego. Drożeje między innymi najpopularniejsze wśród turystów metro.

Czy w amerykańskich parkach narodowych jest bezpiecznie?

Właściwie nie ma miesiąca by ktoś tam nie zginął. Lipiec pod tym względem jest już rekordowy. Jak do tego doszło? Sam oceń czy w amerykańskich parkach narodowych jest bezpiecznie.

Porównanie Las Vegas Pass – który wybrać?

Wybierasz się do Miasta Grzechu, chcesz kupić karnet i zaoszczędzić na zwiedzaniu? Zobacz porównanie cen Las Vegas Pass. Znajdź najlepsze atrakcje czekające na turystów. Las...

Śmierć bizona w Yellowstone. Winny turysta

Bezmyślny turysta spowodował śmierć bizona w Yellowstone. Władze parku wszczęły dochodzenie i poszukują osoby, która złamała reguły postępowania w parku narodowym. Zasady obowiązujące w parkach...

Zniesienie wymogu szczepienia przy podróży do USA

Wielu turystów oczekiwało na tą informację. Biały Dom ogłosił bliskie zniesienie wymogu szczepienia przeciw COVID-19 przy podróży do USA. DATA ZNIESIENIA WYMOGU SZCZEPIEŃ DLA PODRÓŻUJĄCYCH...

Formuła 1 w Las Vegas

W tym roku na fanów sportów samochodowych za oceanem czeka wyjątkowa gratka. Formuła 1 w Las Vegas. Nocny wyścig ulicami miasta, który będzie można obserwować nawet ze swojego pokoju hotelowego.
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x