fbpx

Nowa opłata za parkowanie w parku narodowym w USA

Od 1 marca 2023 wprowadzona zostanie nowa opłata za parkowanie w parku narodowym w USA. Wszystkie przychody uzyskane w ten sposób będą przez park przeznaczane na utrzymanie infrastruktury i obsługę turystów.

DOTYCHCZASOWE OPŁATY W PARKACH NARODOWYCH W USA

Obecnie dla zwiedzających amerykańskie parki praktycznie jedyną opłatą jest ta za wjazd do parku. Najczęściej w wysokości 35$ za samochód. Większość turystów woli wykupić roczny Annual Pass, dzięki któremu za 80$ można zwiedzić wszystkie parki w ciągu roku od jego pierwszego użycia.

Jednak należy spodziewać się, że ta kwota w najbliższych miesiącach wzrośnie. Opłata za roczny karnet nie była zmieniana od wielu lat.

Osobno opłacane są miejsca kempingowe znajdujące się na terenie parków. Ich wysokość jest zróżnicowana, od symbolicznych, aż po przekraczających 30$ za noc.

DLACZEGO PRZYGOTOWYWANE SĄ ZMIANY

Na przestrzeni ostatnich kilku lat ilość turystów odwiedzających parki narodowe rośnie lawinowo. W najczęściej odwiedzanym Great Smoky Mountains National Park tylko na przestrzeni ostatniego roku o 16%. Obecnie odwiedza go rocznie ponad 14 milionów turystów. W porównaniu z rokiem 2010 liczba przyjeżdżających turystów wzrosła aż 50%.

Więcej o najpopularniejszych parkach przeczytacie w poście Najczęściej odwiedzane amerykańskie parki narodowe.

Adekwatnie do wzrostu popularności parków nie rosną ich budżety. Turyści korzystają ze wszystkich udogodnień i infrastruktury w parkach, a spadek ich jakości i zużycie widoczne jest dla każdego, kto odwiedzał parki na przestrzeni kilku lat.

Dlatego powstał pomysł by wprowadzić opłaty, które pozwolą uzależnić wpływy od ilości turystów. A jednocześnie być może spowodują skrócenie czasu jaki poszczególni turyści spędzają w parkach.

NOWA OPŁATA ZA PARKOWANIE W PARKU NARODOWYM W USA

Nowa opłata zostanie wprowadzona od 1 marca 2023 roku. Na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy były prowadzone konsultacje społeczne w tej sprawie. Ponad 85% osób biorących w nich udział udzieliło zdecydowanego poparcia dla wprowadzenia planowanych opłat.

Program opłat o nazwie „Park It Forward” zostanie wprowadzony w 2023 roku właśnie w najczęściej odwiedzanym amerykańskim Great Smoky Mountains National Park.

Na czym polega nowa opłata? Każdy samochód, który zaparkuje w parku choć na chwilę musi mieć wykupioną kartę parkingową.

Jak wynika z opisu nie będzie wymagane jej wykupienie jeśli ktoś tylko przejeżdża przez park, bez zatrzymywania – choć to byłoby nieco bez sensu.

nowa opłata za parkowanie w parku narodowym w US
NPS/Victoria Stauffenberg

PROGRAM PARK IT FORWARD – SZCZEGÓŁY OPŁAT

 • program obowiązuje od 1 marca 2023
 • każdy samochód parkujący na terenie parku musi mieć umieszczoną kartę parkingową w widocznym miejscu
 • są 3 rodzaje opłat:
  • jednodniowa – kosztuje 5$
  • 7 dniowa – kosztuje 15$
  • roczna – kosztuje 40$
 • karta parkingowa nie podlega zwrotowi, nie podlega transferowi oraz nie można jej za dopłatą zamienić na dłuższą
 • jedna karta przeznaczona jest tylko dla jednego pojazdu
 • karty będzie można nabyć online lub przy wjeździe do parku
 • karta parkingowa nie będzie obowiązywała motocyklistów – warunkiem jest zatrzymanie na parkingu na nie dłużej niż 15 minut
 • karta będzie dotyczyła wszystkich miejsc parkingowych wyznaczonych na terenie parku

PARK IT FORWARD – TO DOPIERO POCZĄTEK?

Program „Park it forward” dotyczy na ten moment tylko jednego parku. Jednak należy się spodziewać, że zarządy pozostałych parków narodowych będą się przyglądać efektom, jakie przyniesie.

Najprawdopodobniej, tak jak w przypadku systemów rezerwacji wjazdu, kolejne parki będą wprowadzać podobne opłaty parkingowe.

Zwłaszcza te zmagające się z ilością turystów, która przekracza możliwości infrastruktury znajdującej się na ich terenie – jak choćby Zion NP, Arches NP czy Yosemite NP.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Brooklyn Bridge – ikona Nowego Jorku

Brooklyn Bridge to nie tylko most – to ikona, legenda i nieskończona inspiracja dla fotografów z całego świata. Zanurz się w jego fascynującą historię i odkryj, dlaczego spacer po jego deskach to fascynujące doświadczenie.

Darmowy internet dla zwiedzających USA

Wspaniała okazja dla planujących podróż za ocean. Właśnie pojawiła się oferta, dzięki której można zyskać darmowy internet dla zwiedzających USA.

Całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA

Już wkrótce fotograficzno-astronomiczna okazja tego roku. Będzie to całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA, ale obserwować je będzie można także w innych krajach.

Cała trasa Route 66 z chatGPT

Odkryj uroki kultowej Route 66 z chatGPT – sztuczna inteligencja została twoim przewodnikiem po legendarnej trasie pełnej historii i przygód.

Top of the Rock – taras widokowy z nową atrakcją

Jeden z najstarszych tarasów widokowych w Nowym Jorku się zmienia. Top of the Rock zyskał atrakcję, dzięki której odwiedzający będą mogli doświadczyć czegoś wyjątkowego i może nieco przerażającego.

Promocje i kody rabatowe na zwiedzanie USA

Planując wyprawę za ocean warto zaoszczędzić na każdym możliwym kroku. Promocje i kody rabatowe na zwiedzanie USA mogą zmniejszyć cenę wyprawy nawet o setki...

Sphere – Las Vegas przebiło Dubaj?

Turystom już nie wystarczą automaty, ruletka, karuzele sklepy czy fontanny. To można zobaczyć w wielu miejscach na świecie. Ale Sphere Las Vegas jest tylko...

Obrączkowe zaćmienie słońca w USA

Podróżujących w październiku za ocean czeka nie lada gratka - obrączkowe zaćmienie słońca w USA. Gdzie i kiedy będzie je najlepiej widać?
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x