fbpx

Najczęściej odwiedzane parki narodowe w USA w 2019 roku

Niemal każdy planując wyprawę za ocean pragnie zobaczyć nie tylko miasta ale i  amerykańską przyrodę. Amerykańskie National Park Service ogłosiło jakie były najczęściej odwiedzane parki narodowe w USA w 2019 roku.

Listy zaprezentowane poniżej mogą pomóc w planach podróżniczych, ale z pewnością nie powinny być wyznacznikiem tego co warto zobaczyć. Wiele parków w USA jest relatywnie niewielkich, przez co nie są wstanie obsłużyć wielomilionowej liczby gości. Co za tym idzie nie mogą się znaleźć a takim rankingu.

Łącznie w 2019 roku wszystkie amerykańskie parki odwiedziło ponad 327,5 miliona osób. I nie jest to rekord, w latach 2016-2017 liczba zwiedzających przekraczała 330 milionów.

Przy okazji można zobaczyć jak duże zmiany następują w ruchu turystycznym w XXI wieku. Obecna liczba turystów jest większa o 15% wobec początku wieku – 285 mln w 2000 roku.  Jednak w stosunku do początku lat 80-tych wzrost wynosi już blisko 50% – 220 mln w 1980 roku.

Najmniej osób w historii odwiedziło amerykańskie parki w roku 1906, było to zaledwie 30.569. To znacznie mniej osób niż obecnie przypada na statystyczną godzinę w ciągu każdej doby, przez cały rok.

 

Grand Canyon

 

NAJCZĘŚCIEJ ODWIEDZANE PARKI NARODOWE W USA W 2019 ROKU

 

Spośród wszystkich parków jakie istnieją w USA „tylko” 62 mają w nazwie narodowe. Oto lista 10 spośród nich, które były najczęściej odwiedzane w ubiegłym roku.

 

 1. Great Smoky Mountains National Park – 12.5 milionów odwiedzających – park znajduje się na terenie dwóch stanów: Tennessee oraz North Carolina
 2. Grand Canyon National Park – 5.97 milionów odwiedzających – park znajduje się na terenie stanu Arizona
 3. Rocky Mountain National Park – 4.7 milionów odwiedzających – park znajduje się na terenie stanu Colorado
 4. Zion National Park – 4.5 miliona odwiedzających – park znajduje się na terenie stanu Utah
 5. Yosemite National Park – 4.5 miliona odwiedzających – park znajduje się na terenie stanu California
 6. Yellowstone National Park – 4 miliony odwiedzających – park znajduje się na terenie dwóch stanów: Idaho i Montana
 7. Acadia National Park – 3.4 miliona odwiedzających – park znajduje się na terenie stanu Maine
 8. Grand Teton National Park – 3.4 miliona odwiedzających – park znajduje się na terenie stanu Wyoming
 9. Olympic National Park – 3.2 miliona odwiedzających – park znajduje się na terenie stanu Washington
 10. Glacier National Park – 3 miliony odwiedzających – park znajduje się na terenie stanu Montana

 

Niektóre z amerykańskich parków stały się nieco ofiarą swojej popularności. Takie parki jak Zion czy ostatnio Arches zaczynają wprowadzać ograniczenia wjazdu na ich teren. Celem parków jest nie tylko umożliwienie mieszkańcom i turystom odwiedzenie wspaniałych miejsc. Coraz bardziej działalność parków polega na zachowaniu unikalnych miejsc przed zadeptaniem przez nieodpowiedzialnych turystów.

 

Najczęściej odwiedzane parki narodowe w USA w 2019 roku

 

NAJCZĘŚCIEJ ODWIEDZANE PARKI W USA W 2019 ROKU

 

Jednak jeśli wziąć pod uwagę wszystkie amerykańskie parki, to lista przedstawia się nieco inaczej. Znajduje się na niej wiele miejskich parków, które dzięki bliskości wielkich metropolii są bardzo często odwiedzane przez okolicznych mieszkańców.

Na tej liście znajdziecie także kilka amerykańskich dróg widokowych, którymi naprawdę warto się przejechać.

 

 1. Golden Gate National Recreation Area -15 milionów odwiedzających- park znajduje się na terenie stanu California
 2. Blue Ridge Parkway – 14.9 milionów odwiedzających – park znajduje się na terenie dwóch stanów: North Carolina i Virginia
 3. Great Smoky Mountains National Park – 12.5 milionów odwiedzających – park znajduje się na terenie dwóch stanów: Tennessee oraz North Carolina
 4. Gateway National Recreation Area – 9.4 miliona odwiedzających – park znajduje się na terenie dwóch stanów: New Jersey i New York
 5. Lincoln Memorial – 7.8 miliona odwiedzających – park znajduje się na terenie Washington D.C.
 6. George Washington Memorial Parkway – 7.5 miliona odwiedzających – park znajduje się na terenie stanu Virginia
 7. Lake Mead National Recreation Area – 7.5 miliona odwiedzających – park znajduje się na terenie dwóch stanów: Arizona i Nevada
 8. Natchez Trace Parkway – 6.3 miliona odwiedzających – park znajduje się na terenie trzech stanów: Alabama, Mississippi i Tennessee
 9. Grand Canyon National Park – 5.97 milionów odwiedzających – park znajduje się na terenie stanu Arizona
 10. Gulf Islands National Seashore – 5.6 miliona odwiedzających – park znajduje się na terenie dwóch stanów: Florida i Mississippi

 

Valley of Fire

 

ANNUAL PASS

 

Wybierając się do amerykańskich parków narodowych warto kupić karnet, który pozwala sporo zaoszczędzić na biletach wstępy. Szczegóły znajdziecie we wpisie Co to jest Annual Pass.

Informacje o wszystkich amerykańskich parkach znajdziecie na stronie National Park Service.

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

3 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
Jacek
3 lat temu

Dzięki. Fajnie zobaczyć takie dane. Ja zaczynałem zwiedzać parki narodowe w USA w początkach h lat 90. I zauważam znaczną różnicę. Jeszcze mała uwaga dotyczącą Yelowstone, park prawie w całości leży w Wyoming, jedynie północny skrawek jest w Montana i troszkę od zachodu w Idaho. Pozdrawiam.

FUKO
3 lat temu

Jak patrzy się na takie zdjęcia, to człowiek natychmiast chce się pakować i wyruszać w podróż 🙂 Pozdrawiamy!

PODOBNE

Cała trasa Route 66 z chatGPT

Odkryj uroki kultowej Route 66 z chatGPT – sztuczna inteligencja została twoim przewodnikiem po legendarnej trasie pełnej historii i przygód.

Planowanie podróży z chatGPT

Planowanie podróży z ChatGPT otwiera przed tobą świat nieograniczonych możliwości. Dzięki sztucznej inteligencji możesz się dowiedzieć o miejscach, o których nie miałeś pojęcia, zaplanować najkrótszą trasę. A przy okazji oszczędzić czas, nerwy i pieniądze.

Pakowanie z ChatGPT: niezbędnik każdego turysty

Zmęczony wiecznym zapominaniem o czymś ważnym podczas pakowania? Pakowanie z ChatGPT to rozwiązanie twoich problemów! Dowiedz się, jak inteligencja sztuczna może zorganizować twój bagaż, zapewniając, że wszystko, czego potrzebujesz, znajdzie się w twojej walizce.

Efekt halo na niebie – kiedy występuje

Efekt halo fascynuje i inspiruje od wieków, łącząc naukę z magią natury. Czym jest to fascynujące zjawisko atmosferyczne i kiedy występuje?

Wulkan na Islandii – erupcja online

Bardzo wiele osób chciałoby zobaczyć wybuch wulkanu na Islandii na żywo. Z przyczyn oczywistych ma na to szansę tylko garstka ludzi. Można jednak śledzić erupcję online i znacznie bezpieczniej.

Top of the Rock – taras widokowy z nową atrakcją

Jeden z najstarszych tarasów widokowych w Nowym Jorku się zmienia. Top of the Rock zyskał atrakcję, dzięki której odwiedzający będą mogli doświadczyć czegoś wyjątkowego i może nieco przerażającego.

Promocje i kody rabatowe na zwiedzanie USA

Planując wyprawę za ocean warto zaoszczędzić na każdym możliwym kroku. Promocje i kody rabatowe na zwiedzanie USA mogą zmniejszyć cenę wyprawy nawet o setki...

Sphere – Las Vegas przebiło Dubaj?

Turystom już nie wystarczą automaty, ruletka, karuzele sklepy czy fontanny. To można zobaczyć w wielu miejscach na świecie. Ale Sphere Las Vegas jest tylko...
3
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x