fbpx

Najczęściej odwiedzane parki narodowe w USA w 2019 roku

Niemal każdy planując wyprawę za ocean pragnie zobaczyć nie tylko miasta ale i  amerykańską przyrodę. Amerykańskie National Park Service ogłosiło jakie były najczęściej odwiedzane parki narodowe w USA w 2019 roku.

Listy zaprezentowane poniżej mogą pomóc w planach podróżniczych, ale z pewnością nie powinny być wyznacznikiem tego co warto zobaczyć. Wiele parków w USA jest relatywnie niewielkich, przez co nie są wstanie obsłużyć wielomilionowej liczby gości. Co za tym idzie nie mogą się znaleźć a takim rankingu.

Łącznie w 2019 roku wszystkie amerykańskie parki odwiedziło ponad 327,5 miliona osób. I nie jest to rekord, w latach 2016-2017 liczba zwiedzających przekraczała 330 milionów.

Przy okazji można zobaczyć jak duże zmiany następują w ruchu turystycznym w XXI wieku. Obecna liczba turystów jest większa o 15% wobec początku wieku – 285 mln w 2000 roku.  Jednak w stosunku do początku lat 80-tych wzrost wynosi już blisko 50% – 220 mln w 1980 roku.

Najmniej osób w historii odwiedziło amerykańskie parki w roku 1906, było to zaledwie 30.569. To znacznie mniej osób niż obecnie przypada na statystyczną godzinę w ciągu każdej doby, przez cały rok.

 

Grand Canyon

 

NAJCZĘŚCIEJ ODWIEDZANE PARKI NARODOWE W USA W 2019 ROKU

 

Spośród wszystkich parków jakie istnieją w USA „tylko” 62 mają w nazwie narodowe. Oto lista 10 spośród nich, które były najczęściej odwiedzane w ubiegłym roku.

 

 1. Great Smoky Mountains National Park – 12.5 milionów odwiedzających – park znajduje się na terenie dwóch stanów: Tennessee oraz North Carolina
 2. Grand Canyon National Park – 5.97 milionów odwiedzających – park znajduje się na terenie stanu Arizona
 3. Rocky Mountain National Park – 4.7 milionów odwiedzających – park znajduje się na terenie stanu Colorado
 4. Zion National Park – 4.5 miliona odwiedzających – park znajduje się na terenie stanu Utah
 5. Yosemite National Park – 4.5 miliona odwiedzających – park znajduje się na terenie stanu California
 6. Yellowstone National Park – 4 miliony odwiedzających – park znajduje się na terenie dwóch stanów: Idaho i Montana
 7. Acadia National Park – 3.4 miliona odwiedzających – park znajduje się na terenie stanu Maine
 8. Grand Teton National Park – 3.4 miliona odwiedzających – park znajduje się na terenie stanu Wyoming
 9. Olympic National Park – 3.2 miliona odwiedzających – park znajduje się na terenie stanu Washington
 10. Glacier National Park – 3 miliony odwiedzających – park znajduje się na terenie stanu Montana

 

Niektóre z amerykańskich parków stały się nieco ofiarą swojej popularności. Takie parki jak Zion czy ostatnio Arches zaczynają wprowadzać ograniczenia wjazdu na ich teren. Celem parków jest nie tylko umożliwienie mieszkańcom i turystom odwiedzenie wspaniałych miejsc. Coraz bardziej działalność parków polega na zachowaniu unikalnych miejsc przed zadeptaniem przez nieodpowiedzialnych turystów.

 

Najczęściej odwiedzane parki narodowe w USA w 2019 roku

 

NAJCZĘŚCIEJ ODWIEDZANE PARKI W USA W 2019 ROKU

 

Jednak jeśli wziąć pod uwagę wszystkie amerykańskie parki, to lista przedstawia się nieco inaczej. Znajduje się na niej wiele miejskich parków, które dzięki bliskości wielkich metropolii są bardzo często odwiedzane przez okolicznych mieszkańców.

Na tej liście znajdziecie także kilka amerykańskich dróg widokowych, którymi naprawdę warto się przejechać.

 

 1. Golden Gate National Recreation Area -15 milionów odwiedzających- park znajduje się na terenie stanu California
 2. Blue Ridge Parkway – 14.9 milionów odwiedzających – park znajduje się na terenie dwóch stanów: North Carolina i Virginia
 3. Great Smoky Mountains National Park – 12.5 milionów odwiedzających – park znajduje się na terenie dwóch stanów: Tennessee oraz North Carolina
 4. Gateway National Recreation Area – 9.4 miliona odwiedzających – park znajduje się na terenie dwóch stanów: New Jersey i New York
 5. Lincoln Memorial – 7.8 miliona odwiedzających – park znajduje się na terenie Washington D.C.
 6. George Washington Memorial Parkway – 7.5 miliona odwiedzających – park znajduje się na terenie stanu Virginia
 7. Lake Mead National Recreation Area – 7.5 miliona odwiedzających – park znajduje się na terenie dwóch stanów: Arizona i Nevada
 8. Natchez Trace Parkway – 6.3 miliona odwiedzających – park znajduje się na terenie trzech stanów: Alabama, Mississippi i Tennessee
 9. Grand Canyon National Park – 5.97 milionów odwiedzających – park znajduje się na terenie stanu Arizona
 10. Gulf Islands National Seashore – 5.6 miliona odwiedzających – park znajduje się na terenie dwóch stanów: Florida i Mississippi

 

Valley of Fire

 

ANNUAL PASS

 

Wybierając się do amerykańskich parków narodowych warto kupić karnet, który pozwala sporo zaoszczędzić na biletach wstępy. Szczegóły znajdziecie we wpisie Co to jest Annual Pass.

Informacje o wszystkich amerykańskich parkach znajdziecie na stronie National Park Service.

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

3 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
Jacek
2 lat temu

Dzięki. Fajnie zobaczyć takie dane. Ja zaczynałem zwiedzać parki narodowe w USA w początkach h lat 90. I zauważam znaczną różnicę. Jeszcze mała uwaga dotyczącą Yelowstone, park prawie w całości leży w Wyoming, jedynie północny skrawek jest w Montana i troszkę od zachodu w Idaho. Pozdrawiam.

FUKO
2 lat temu

Jak patrzy się na takie zdjęcia, to człowiek natychmiast chce się pakować i wyruszać w podróż 🙂 Pozdrawiamy!

PODOBNE

Ciekawostki o Las Vegas

Zanim wybierzecie się do Miasta Grzechu warto poznać ciekawostki o Las Vegas. Wiele z nich pomoże zaplanować ciekawszy pobyt w mieście.

OMNY Card – nowy system opłat za transport w Nowym Jorku

Od lat transport w Nowym Jorku płaciliśmy za pomocą MetroCard. NYC wprowadził nowy system opłat za transport. Nazywa się OMNY i jest znacznie prostszy w obsłudze. Jak z niego skorzystać?

Zaćmienie słońca 2022 w Polsce

Po dłuższej przerwie czeka nas za kilka dni wyczekiwane przez fotografów zaćmienie słońca 2022. Jak się przygotować do obserwacji i fotografowania tego zjawiska

Będą nowe parki narodowe w USA?

Pytanie raczej nie czy będą nowe parki narodowe w USA, ale kiedy. Amerykanie rozważają właśnie włączenie do systemu parków także miejsc związanych historią drugiej połowy XX wieku.

Porównanie New York Pass – który wybrać?

Zaraz po tym jak zdecydujecie o wyprawie do Nowego Jorku pojawia się pytanie, który karnet na zwiedzanie wybrać. Oto porównanie New York Pass wg aktualnych cen.

Gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie

Jadąc przez Śląsk, kawałek za Częstochową możecie natrafić na gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie. Zaprojektował go i zbudował Polak.

Death Valley po powodzi – częściowe otwarcie

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami nastąpiło częściowe otwarcie Death Valley po powodzi, która zniszczyła infrastrukturę parku. Jednak znaczna część parku pozostaje nadal niedostępna.

Nowa opłata za parkowanie w parku narodowym w USA

Od 1 marca 2023 wprowadzona zostanie nowa opłata za parkowanie w parku narodowym w USA. Wszystkie przychody uzyskane w ten sposób będą przez park przeznaczane na utrzymanie infrastruktury i obsługę turystów.
3
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x