fbpx

Najczęściej odwiedzane parki narodowe w USA w 2019 roku

Niemal każdy planując wyprawę za ocean pragnie zobaczyć nie tylko miasta ale i  amerykańską przyrodę. Amerykańskie National Park Service ogłosiło jakie były najczęściej odwiedzane parki narodowe w USA w 2019 roku.

Listy zaprezentowane poniżej mogą pomóc w planach podróżniczych, ale z pewnością nie powinny być wyznacznikiem tego co warto zobaczyć. Wiele parków w USA jest relatywnie niewielkich, przez co nie są wstanie obsłużyć wielomilionowej liczby gości. Co za tym idzie nie mogą się znaleźć a takim rankingu.

Łącznie w 2019 roku wszystkie amerykańskie parki odwiedziło ponad 327,5 miliona osób. I nie jest to rekord, w latach 2016-2017 liczba zwiedzających przekraczała 330 milionów.

Przy okazji można zobaczyć jak duże zmiany następują w ruchu turystycznym w XXI wieku. Obecna liczba turystów jest większa o 15% wobec początku wieku – 285 mln w 2000 roku.  Jednak w stosunku do początku lat 80-tych wzrost wynosi już blisko 50% – 220 mln w 1980 roku.

Najmniej osób w historii odwiedziło amerykańskie parki w roku 1906, było to zaledwie 30.569. To znacznie mniej osób niż obecnie przypada na statystyczną godzinę w ciągu każdej doby, przez cały rok.

 

Grand Canyon

 

NAJCZĘŚCIEJ ODWIEDZANE PARKI NARODOWE W USA W 2019 ROKU

 

Spośród wszystkich parków jakie istnieją w USA „tylko” 62 mają w nazwie narodowe. Oto lista 10 spośród nich, które były najczęściej odwiedzane w ubiegłym roku.

 

 1. Great Smoky Mountains National Park – 12.5 milionów odwiedzających – park znajduje się na terenie dwóch stanów: Tennessee oraz North Carolina
 2. Grand Canyon National Park – 5.97 milionów odwiedzających – park znajduje się na terenie stanu Arizona
 3. Rocky Mountain National Park – 4.7 milionów odwiedzających – park znajduje się na terenie stanu Colorado
 4. Zion National Park – 4.5 miliona odwiedzających – park znajduje się na terenie stanu Utah
 5. Yosemite National Park – 4.5 miliona odwiedzających – park znajduje się na terenie stanu California
 6. Yellowstone National Park – 4 miliony odwiedzających – park znajduje się na terenie dwóch stanów: Idaho i Montana
 7. Acadia National Park – 3.4 miliona odwiedzających – park znajduje się na terenie stanu Maine
 8. Grand Teton National Park – 3.4 miliona odwiedzających – park znajduje się na terenie stanu Wyoming
 9. Olympic National Park – 3.2 miliona odwiedzających – park znajduje się na terenie stanu Washington
 10. Glacier National Park – 3 miliony odwiedzających – park znajduje się na terenie stanu Montana

 

Niektóre z amerykańskich parków stały się nieco ofiarą swojej popularności. Takie parki jak Zion czy ostatnio Arches zaczynają wprowadzać ograniczenia wjazdu na ich teren. Celem parków jest nie tylko umożliwienie mieszkańcom i turystom odwiedzenie wspaniałych miejsc. Coraz bardziej działalność parków polega na zachowaniu unikalnych miejsc przed zadeptaniem przez nieodpowiedzialnych turystów.

 

Najczęściej odwiedzane parki narodowe w USA w 2019 roku

 

NAJCZĘŚCIEJ ODWIEDZANE PARKI W USA W 2019 ROKU

 

Jednak jeśli wziąć pod uwagę wszystkie amerykańskie parki, to lista przedstawia się nieco inaczej. Znajduje się na niej wiele miejskich parków, które dzięki bliskości wielkich metropolii są bardzo często odwiedzane przez okolicznych mieszkańców.

Na tej liście znajdziecie także kilka amerykańskich dróg widokowych, którymi naprawdę warto się przejechać.

 

 1. Golden Gate National Recreation Area -15 milionów odwiedzających- park znajduje się na terenie stanu California
 2. Blue Ridge Parkway – 14.9 milionów odwiedzających – park znajduje się na terenie dwóch stanów: North Carolina i Virginia
 3. Great Smoky Mountains National Park – 12.5 milionów odwiedzających – park znajduje się na terenie dwóch stanów: Tennessee oraz North Carolina
 4. Gateway National Recreation Area – 9.4 miliona odwiedzających – park znajduje się na terenie dwóch stanów: New Jersey i New York
 5. Lincoln Memorial – 7.8 miliona odwiedzających – park znajduje się na terenie Washington D.C.
 6. George Washington Memorial Parkway – 7.5 miliona odwiedzających – park znajduje się na terenie stanu Virginia
 7. Lake Mead National Recreation Area – 7.5 miliona odwiedzających – park znajduje się na terenie dwóch stanów: Arizona i Nevada
 8. Natchez Trace Parkway – 6.3 miliona odwiedzających – park znajduje się na terenie trzech stanów: Alabama, Mississippi i Tennessee
 9. Grand Canyon National Park – 5.97 milionów odwiedzających – park znajduje się na terenie stanu Arizona
 10. Gulf Islands National Seashore – 5.6 miliona odwiedzających – park znajduje się na terenie dwóch stanów: Florida i Mississippi

 

Valley of Fire

 

ANNUAL PASS

 

Wybierając się do amerykańskich parków narodowych warto kupić karnet, który pozwala sporo zaoszczędzić na biletach wstępy. Szczegóły znajdziecie we wpisie Co to jest Annual Pass.

Informacje o wszystkich amerykańskich parkach znajdziecie na stronie National Park Service.

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

3 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
Jacek
4 lat temu

Dzięki. Fajnie zobaczyć takie dane. Ja zaczynałem zwiedzać parki narodowe w USA w początkach h lat 90. I zauważam znaczną różnicę. Jeszcze mała uwaga dotyczącą Yelowstone, park prawie w całości leży w Wyoming, jedynie północny skrawek jest w Montana i troszkę od zachodu w Idaho. Pozdrawiam.

FUKO
4 lat temu

Jak patrzy się na takie zdjęcia, to człowiek natychmiast chce się pakować i wyruszać w podróż 🙂 Pozdrawiamy!

PODOBNE

Brooklyn Bridge – ikona Nowego Jorku

Brooklyn Bridge to nie tylko most – to ikona, legenda i nieskończona inspiracja dla fotografów z całego świata. Zanurz się w jego fascynującą historię i odkryj, dlaczego spacer po jego deskach to fascynujące doświadczenie.

Darmowy internet dla zwiedzających USA

Wspaniała okazja dla planujących podróż za ocean. Właśnie pojawiła się oferta, dzięki której można zyskać darmowy internet dla zwiedzających USA.

Sztuczna inteligencja kontra język polski

Nie sposób wymagać od kogokolwiek kto nie mówi po polsku by rozumiał skomplikowane zwroty. Sztuczna inteligencja kontra język polski to zabawa w szukanie potknięć u kogoś kto jest dopiero na początku nauki naszego skomplikowanego języka.

Jak rozpoznać fałszywe zdjęcia zaćmienia Słońca?

Kilka dni temu na niebie obserwowaliśmy niezwykłe zjawisko, a w raz z nim pojawiły się fałszywe zdjęcia zaćmienia Słońca. Prawdopodobnie było ich nawet więcej niż tych prawdziwych. Podpowiem jak je rozpoznać?

Żywkowo – fantastyczna bociania wioska

Na północy Mazur, przy samej granicy leży bociania wioska. Co w niej niezwykłego? Otóż zamieszkuje ją więcej bocianów niż ludzi, a to oznacza naprawdę dużo bocianów do obserwowania.

Całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA

Już wkrótce fotograficzno-astronomiczna okazja tego roku. Będzie to całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA, ale obserwować je będzie można także w innych krajach.

Stewardessa radzi czy bredzi?

Ostatnio w polskich tzw. mediach pojawiła się seria niusów o tym co stewardessa radzi robić by pobyt w hotelu nie stał się koszmarem. Ale na wasze bezpieczeństwo w hotelu czyha wiele innych zagrożeń. Niektóre są śmiertelne!

Noc polarna

Czas, kiedy słońce nie pokazuje się nad horyzontem. Przeżyj niezwykłe zjawisko jakim jest noc polarna, gdzie każdy dzień jest nieprzerwaną ciemnością.
3
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x