fbpx

Najczęściej odwiedzane amerykańskie parki narodowe w 2020 roku

Jak było do przewidzenia w ubiegłym roku nastąpił spadek liczby turystów w USA, zwłaszcza tych przyjeżdżających z zagranicy. Jednak spadki nie dotyczyły w równym stopniu wszystkich parków. Które amerykańskie parki narodowe w 2020 roku były najchętniej odwiedzane?

 

SPADEK LICZBY GOŚCI W ROKU 2020

 

Mimo znacznego spadku odwiedzin liczba turystów, która przyjechała do amerykańskich parków jest i tak niesamowicie wysoka – 237 milionów gości.

W stosunku do 2019 roku jest to spadek o 28%. Oczywiście ów spadek był spowodowany ograniczeniami i zamknięciami ze względu na pandemię.

Mimo ogólnego spadku niektóre miejsca nadal odwiedzały tłumy turystów. Szlaki, punkty widokowe przemierzało mnóstwo gości korzystając z możliwości spędzenia aktywnie czasu na świeżym powietrzu – w bezpiecznej odległości od siebie.

 

Miniony rok przypomniał nam, jak ważne są parki narodowe i tereny publiczne dla ogólnego dobrostanu” – powiedział Shawn Benge, zastępca dyrektora National Park Service. W całym kraju parki narodowe zapewniały ludziom możliwość spędzenia bardzo potrzebnego czasu na świeżym powietrzu w pobliżu domu ze względu na ich zdrowie fizyczne i psychiczne”.

Szkoda, że takiego podejścia nie miały polskie władze.

 

Atrakcje wschodniej Arizony

 

OGRANICZENIA W PARKACH

 

Pandemia dotknęła praktycznie każdego parku będącego w zarządzie National Park Service. 66 parków z łącznej ilości 423 było zamknięte całkowicie przez do najmniej 2 miesiące. Aktualnie większość jest już otwarta. Zamknięte pozostają tylko małe paki historyczne i kulturowe, składające się głównie z zabudowań.

W parkach wymagane jest noszenie maseczek. Ale wyłącznie w budynkach i tych przestrzeniach, gdzie ludzie nie mogą zachować dystansu – na parkingach, punktach widokowych i ruchliwych ścieżkach.

 

NAJCZĘŚCIEJ ODWIEDZANE AMERYKAŃSKIE PARKI NARODOWE W 2020 ROKU

 

1,05 miliarda godzin spędzili wszyscy goście w parkach w 2020 roku. W 2019 roku było to 1,4 miliarda godzin. Wynika z tego, że każda wizyta w parku trwała średnio prawie 4,5 godziny. Warto pamiętać ten średni czas planując swoją przyszłą podróż do USA.

15 parków ustanowiło rekord frekwencji w 2020 roku, a 5 parków pobiło rekord odwiedzin ustanowiony zaledwie rok wcześniej.

Najczęściej odwiedzanym miejscem była droga widokowa Blue Ridge Parkway. Natomiast park narodowy Great Smoky Mountains utrzymał swoją pierwszą pozycję, którą utrzymuje od roku 1944.

Dalej widać już wpływ braku turystów ze świata. Grand Canyon NP spadł z pozycji drugiej, którą zajmował od 30 lat, na pozycję siódmą. Zamienił się miejscem na liście z Yellowstone NP, który powrócił na drugie miejsce po 73 latach.

 

Grand Canyon NP

 

Rok 2020 w liczbach:

 • 237.064.332 wizyt – tylu gości odwiedziło parki
 • 1.054.952.540 godzin – tyle czasu w parkach spędzili łącznie goście
 • 8.039.768 gości łącznie zanocowało na terenie parków
 • ponad 10 milionów odwiedzin miały 3 parki: Blue Ridge Parkway, National Recreation Area Golden Gate oraz Great Smoky Mountains National Park
 • 7 parków miało ponad 5 milionów wizyt (rok wcześniej 11)
 • 60 parków miało ponad 1 milion wizyt (rok wcześniej 80)

 

Top 10 – najczęściej odwiedzane amerykańskie parki narodowe w 2020 roku

 • Great Smoky Mountains NP – 12,1 miliona gości
 • Yellowstone NP – 3,8 miliona gości
 • Zion NP – 3,6 miliona gości
 • Rocky Mountain NP – 3,3 miliona gości
 • Grand Teton NP – 3,3 miliona gości
 • Grand Canyon NP – 2,9 miliona gości
 • Cuyahoga Valley NP – 2,8 miliona gości
 • Acadia NP – 2,7 miliona gości
 • Olympic NP – 2,5 miliona gości
 • Joshua Tree NP – 2,4 miliona gości

 

Jak wyglądało podsumowanie liczby wizyt w 2019 roku? Zobacz w poście Najczęściej owiedzane parki w USA w 2019 roku

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Brooklyn Bridge – ikona Nowego Jorku

Brooklyn Bridge to nie tylko most – to ikona, legenda i nieskończona inspiracja dla fotografów z całego świata. Zanurz się w jego fascynującą historię i odkryj, dlaczego spacer po jego deskach to fascynujące doświadczenie.

Darmowy internet dla zwiedzających USA

Wspaniała okazja dla planujących podróż za ocean. Właśnie pojawiła się oferta, dzięki której można zyskać darmowy internet dla zwiedzających USA.

Sztuczna inteligencja kontra język polski

Nie sposób wymagać od kogokolwiek kto nie mówi po polsku by rozumiał skomplikowane zwroty. Sztuczna inteligencja kontra język polski to zabawa w szukanie potknięć u kogoś kto jest dopiero na początku nauki naszego skomplikowanego języka.

Jak rozpoznać fałszywe zdjęcia zaćmienia Słońca?

Kilka dni temu na niebie obserwowaliśmy niezwykłe zjawisko, a w raz z nim pojawiły się fałszywe zdjęcia zaćmienia Słońca. Prawdopodobnie było ich nawet więcej niż tych prawdziwych. Podpowiem jak je rozpoznać?

Całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA

Już wkrótce fotograficzno-astronomiczna okazja tego roku. Będzie to całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA, ale obserwować je będzie można także w innych krajach.

Stewardessa radzi czy bredzi?

Ostatnio w polskich tzw. mediach pojawiła się seria niusów o tym co stewardessa radzi robić by pobyt w hotelu nie stał się koszmarem. Ale na wasze bezpieczeństwo w hotelu czyha wiele innych zagrożeń. Niektóre są śmiertelne!

Cała trasa Route 66 z chatGPT

Odkryj uroki kultowej Route 66 z chatGPT – sztuczna inteligencja została twoim przewodnikiem po legendarnej trasie pełnej historii i przygód.

Planowanie podróży z chatGPT

Planowanie podróży z ChatGPT otwiera przed tobą świat nieograniczonych możliwości. Dzięki sztucznej inteligencji możesz się dowiedzieć o miejscach, o których nie miałeś pojęcia, zaplanować najkrótszą trasę. A przy okazji oszczędzić czas, nerwy i pieniądze.
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x