fbpx

Najczęściej odwiedzane amerykańskie parki narodowe w 2020 roku

Jak było do przewidzenia w ubiegłym roku nastąpił spadek liczby turystów w USA, zwłaszcza tych przyjeżdżających z zagranicy. Jednak spadki nie dotyczyły w równym stopniu wszystkich parków. Które amerykańskie parki narodowe w 2020 roku były najchętniej odwiedzane?

 

SPADEK LICZBY GOŚCI W ROKU 2020

 

Mimo znacznego spadku odwiedzin liczba turystów, która przyjechała do amerykańskich parków jest i tak niesamowicie wysoka – 237 milionów gości.

W stosunku do 2019 roku jest to spadek o 28%. Oczywiście ów spadek był spowodowany ograniczeniami i zamknięciami ze względu na pandemię.

Mimo ogólnego spadku niektóre miejsca nadal odwiedzały tłumy turystów. Szlaki, punkty widokowe przemierzało mnóstwo gości korzystając z możliwości spędzenia aktywnie czasu na świeżym powietrzu – w bezpiecznej odległości od siebie.

 

Miniony rok przypomniał nam, jak ważne są parki narodowe i tereny publiczne dla ogólnego dobrostanu” – powiedział Shawn Benge, zastępca dyrektora National Park Service. W całym kraju parki narodowe zapewniały ludziom możliwość spędzenia bardzo potrzebnego czasu na świeżym powietrzu w pobliżu domu ze względu na ich zdrowie fizyczne i psychiczne”.

Szkoda, że takiego podejścia nie miały polskie władze.

 

Atrakcje wschodniej Arizony

 

OGRANICZENIA W PARKACH

 

Pandemia dotknęła praktycznie każdego parku będącego w zarządzie National Park Service. 66 parków z łącznej ilości 423 było zamknięte całkowicie przez do najmniej 2 miesiące. Aktualnie większość jest już otwarta. Zamknięte pozostają tylko małe paki historyczne i kulturowe, składające się głównie z zabudowań.

W parkach wymagane jest noszenie maseczek. Ale wyłącznie w budynkach i tych przestrzeniach, gdzie ludzie nie mogą zachować dystansu – na parkingach, punktach widokowych i ruchliwych ścieżkach.

 

NAJCZĘŚCIEJ ODWIEDZANE AMERYKAŃSKIE PARKI NARODOWE W 2020 ROKU

 

1,05 miliarda godzin spędzili wszyscy goście w parkach w 2020 roku. W 2019 roku było to 1,4 miliarda godzin. Wynika z tego, że każda wizyta w parku trwała średnio prawie 4,5 godziny. Warto pamiętać ten średni czas planując swoją przyszłą podróż do USA.

15 parków ustanowiło rekord frekwencji w 2020 roku, a 5 parków pobiło rekord odwiedzin ustanowiony zaledwie rok wcześniej.

Najczęściej odwiedzanym miejscem była droga widokowa Blue Ridge Parkway. Natomiast park narodowy Great Smoky Mountains utrzymał swoją pierwszą pozycję, którą utrzymuje od roku 1944.

Dalej widać już wpływ braku turystów ze świata. Grand Canyon NP spadł z pozycji drugiej, którą zajmował od 30 lat, na pozycję siódmą. Zamienił się miejscem na liście z Yellowstone NP, który powrócił na drugie miejsce po 73 latach.

 

Grand Canyon NP

 

Rok 2020 w liczbach:

 • 237.064.332 wizyt – tylu gości odwiedziło parki
 • 1.054.952.540 godzin – tyle czasu w parkach spędzili łącznie goście
 • 8.039.768 gości łącznie zanocowało na terenie parków
 • ponad 10 milionów odwiedzin miały 3 parki: Blue Ridge Parkway, National Recreation Area Golden Gate oraz Great Smoky Mountains National Park
 • 7 parków miało ponad 5 milionów wizyt (rok wcześniej 11)
 • 60 parków miało ponad 1 milion wizyt (rok wcześniej 80)

 

Top 10 – najczęściej odwiedzane amerykańskie parki narodowe w 2020 roku

 • Great Smoky Mountains NP – 12,1 miliona gości
 • Yellowstone NP – 3,8 miliona gości
 • Zion NP – 3,6 miliona gości
 • Rocky Mountain NP – 3,3 miliona gości
 • Grand Teton NP – 3,3 miliona gości
 • Grand Canyon NP – 2,9 miliona gości
 • Cuyahoga Valley NP – 2,8 miliona gości
 • Acadia NP – 2,7 miliona gości
 • Olympic NP – 2,5 miliona gości
 • Joshua Tree NP – 2,4 miliona gości

 

Jak wyglądało podsumowanie liczby wizyt w 2019 roku? Zobacz w poście Najczęściej owiedzane parki w USA w 2019 roku

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Obrączkowe zaćmienie słońca w USA

Podróżujących w październiku za ocean czeka nie lada gratka - obrączkowe zaćmienie słońca w USA. Gdzie i kiedy będzie je najlepiej widać?

Passo Gavia – malownicza alpejska przełęcz

Wokół włoskiego miasteczka Bormio jest mnóstwo szlaków i wymagających górskich dróg. Jedna z nich prowadzi na malowniczą przełęcz Passo Gavia.

Koniec (prawie) z airbnb w Nowym Jorku

Właściciele nieruchomości nagle zaczęli anulować rezerwacje. Wielu turystów jest zaskoczonych, ale to jest początek końca airbnb w Nowym Jorku. Miasto wygrało batalię sądową z najemcami

Nowy Jork podnosi ceny biletów

Od dziś, od północy miasto Nowy Jork podnosi ceny biletów na wszystkie usługi transportu publicznego. Drożeje między innymi najpopularniejsze wśród turystów metro.

Czy w amerykańskich parkach narodowych jest bezpiecznie?

Właściwie nie ma miesiąca by ktoś tam nie zginął. Lipiec pod tym względem jest już rekordowy. Jak do tego doszło? Sam oceń czy w amerykańskich parkach narodowych jest bezpiecznie.

Porównanie Las Vegas Pass – który wybrać?

Wybierasz się do Miasta Grzechu, chcesz kupić karnet i zaoszczędzić na zwiedzaniu? Zobacz porównanie cen Las Vegas Pass. Znajdź najlepsze atrakcje czekające na turystów. Las...

Nowy Jork pogrąża się w smogu z kanadyjskich pożarów

Płoną ogromne połacie lasów w Kanadzie, wiejące od północy wiatry zwiewają dym na wielkie miasta wschodniego wybrzeża. Od kilku godzin Nowy Jork pogrąża się...

Sztuczna inteligencja i Photoshop. Witamy w Matrixie.

Sztuczna inteligencja i Photoshop już wkrótce sprawią, że nie będziecie mieli bladego pojęcia czy to co widzicie jest realne. Oto przykład pochodzący z prostego...
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x