fbpx

Nadchodzą ograniczenia dla turystów w Big Sur

Nadchodzą spore ograniczenia dla turystów w Big Sur. Jedna z najpopularniejszych dróg widokowych w USA nie będzie dostępna w taki sposób jak dotychczas. Spontaniczna wyprawa trasą California State Route 1 nie będzie już możliwa.

 

 

CO TO JEST BIG SUR?

 

To nazwa regionu w Kalifornii, który położony jest na wybrzeżu Oceanu Spokojnego. Nazwa pochodzi od hiszpańskiego zwrotu el sur grande, oznaczającego wielkie południe.

Big Sur to region, z którego góry Santa Lucia wznoszą się wprost z brzegów Pacyfiku. Znany jest z niesamowitych widoków, które przyciągają turystów z całego świata..

 

Big Sur

 

Umowne granice regionu wyznaczają dwie rzeki – na północy Carmel River, a na południu San Carpoforo Creek.

Droga pomiędzy nimi jest jedną z najpopularniejszych tras widokowych w USA. Jest to także jedna z topowych atrakcji turystycznych w ogóle na świecie. Cała trasa ma około 75 mil i można ją przejechać w 2 godziny. Oczywiście zatrzymując się na wyznaczonych po drodze punktach widokowych czas ten znacząco się wydłuża.

Popularna droga, która widzie się wzdłuż wybrzeża to California State Route 1, na tym odcinku nazywana jest także Cabrillo Highway.

 

 

PROBLEM Z TURYSTAMI W BIG SUR

 

Popularność tej drogi wśród turystów wiąże się jednak z utrudnieniami dla lokalnych społeczności. Cabrillo Highway latem, w czasie wakacji, przejeżdżają prawdopodobnie dziesiątki tysięcy samochodów z turystami.

Większość z tych turystów uprawia tak zwaną selfie turystykę. Jadą by zrobić sobie zdjęcia w najpopularniejszych instagramowych lokalizacjach. A tam jest zwykle miejsce na zaparkowanie maksymalnie kilkunastu aut.

Dobrze zgadujecie, że reszta nadjeżdżających turystów nie zamierza odpuścić żadnego z miejsc. Dlatego tworzą się tam korki, a samochody parkują często w miejscach do tego nie przeznaczonych.

Dodatkowo turyści bardzo często zachowują się skrajnie nieodpowiedzialnie. Depczą chronione rośliny byle tylko dotrzeć w bardziej spektakularne miejsca.

 

Big Sur

 

Wielu turystów, zwłaszcza spoza USA, nie respektuje tez prawa własności i wchodzą na prywatne tereny, mimo wyraźnych informacji by tego nie robić.

Znane są także przypadki odstraszania fok od ich młodych, byle tylko móc sobie zrobić słodką focię z foczym maleństwem.

Jak mówią miejscowi aktywiści – przepiękne widoki stają się wyłącznie tłem dla wybryków nieodpowiedzialnych turystów.

Jednym z miejsc gdzie problem z turystami jest największy jest okolica sławnego mostu nad Bixby Creek. Jak to wygląda możecie się przekonać z filmu poniżej.

 

 

 

PLANOWANE OGRANICZENIA DLA TURYSTÓW W BIG SUR

 

Miejscowa ludność ma już dość dewastacji okolicznych terenów, ale także ciągłych utrudnień jakie napotykają przemieszczając się w okresach najpopularniejszych miesięcy wakacyjnych.

W związku z czym od dłuższego czasu lokalne społeczności dążyły do wprowadzenia ograniczeń dla turystów w Big Sur. Głównie dla tych jadących California State Route 1.

 

Nadchodzą ograniczenia dla turystów w Big Sur

 

Oto najważniejsze ograniczenia, które zostały zapowiedziane :

  • wprowadzenie dla jadących drogą turystów konieczności wykupienia dziennej karty, umożliwiającej wjazd na drogę (najprawdopodobniej na wzór Annual Pass)
  • co najmniej na rok zostanie wprowadzenie zakazu parkowania przy moście Bixby Creek – z możliwością likwidacji tego parkingu na stałe
  • konieczność wcześniejszych rezerwacji online by móc zaparkować na parkingach w pobliżu popularnych miejsc widokowych

 

Z zapowiedzi nie wiadomo jeszcze czy te ograniczenia zostaną wprowadzone tylko w trakcie wakacji czy będą obowiązywały przez cały rok.

 

Więcej o działalności aktywistów lokalnych i ich planach możecie przeczytać na stronie Community Association of Big Sur.

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Darmowy internet dla zwiedzających USA

Wspaniała okazja dla planujących podróż za ocean. Właśnie pojawiła się oferta, dzięki której można zyskać darmowy internet dla zwiedzających USA.

Sztuczna inteligencja kontra język polski

Nie sposób wymagać od kogokolwiek kto nie mówi po polsku by rozumiał skomplikowane zwroty. Sztuczna inteligencja kontra język polski to zabawa w szukanie potknięć u kogoś kto jest dopiero na początku nauki naszego skomplikowanego języka.

Jak rozpoznać fałszywe zdjęcia zaćmienia Słońca?

Kilka dni temu na niebie obserwowaliśmy niezwykłe zjawisko, a w raz z nim pojawiły się fałszywe zdjęcia zaćmienia Słońca. Prawdopodobnie było ich nawet więcej niż tych prawdziwych. Podpowiem jak je rozpoznać?

Całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA

Już wkrótce fotograficzno-astronomiczna okazja tego roku. Będzie to całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA, ale obserwować je będzie można także w innych krajach.

Stewardessa radzi czy bredzi?

Ostatnio w polskich tzw. mediach pojawiła się seria niusów o tym co stewardessa radzi robić by pobyt w hotelu nie stał się koszmarem. Ale na wasze bezpieczeństwo w hotelu czyha wiele innych zagrożeń. Niektóre są śmiertelne!

Planowanie podróży z chatGPT

Planowanie podróży z ChatGPT otwiera przed tobą świat nieograniczonych możliwości. Dzięki sztucznej inteligencji możesz się dowiedzieć o miejscach, o których nie miałeś pojęcia, zaplanować najkrótszą trasę. A przy okazji oszczędzić czas, nerwy i pieniądze.

Pakowanie z ChatGPT: niezbędnik każdego turysty

Zmęczony wiecznym zapominaniem o czymś ważnym podczas pakowania? Pakowanie z ChatGPT to rozwiązanie twoich problemów! Dowiedz się, jak inteligencja sztuczna może zorganizować twój bagaż, zapewniając, że wszystko, czego potrzebujesz, znajdzie się w twojej walizce.

Efekt halo na niebie – kiedy występuje

Efekt halo fascynuje i inspiruje od wieków, łącząc naukę z magią natury. Czym jest to fascynujące zjawisko atmosferyczne i kiedy występuje?
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x