fbpx

Kalifornijska 1 zamknięta na lata

Niedawno uchwalone ograniczenia w Big Sur miały zmniejszyć ruch na części Cabrillo Highway. Ale katastrofa podczas ostatniego sztormu sprawiła, że kalifornijska 1 zamknięta będzie częściowo przez kolejne lata.

 

 

ZIMOWY SZTORM W BIG SUR

 

California State Route 1 to druga z najpopularniejszych amerykańskich dróg przemierzanych corocznie przez setki tysięcy aut. Palmę pierwszeństwa ma oczywiście Route 66.

 

Podczas sztormu z końca stycznia 2021 podmyta została część zbocza wpadającego do oceanu. W wyniku tego osunęła się spora ilość ziemi wraz z infrastrukturą drogową.

Jak teraz wygląda ten fragment wybrzeża możecie zobaczyć na filmie.

 

 

Katastrofa nastąpiła w południowej części drogi prowadzącej wybrzeżem Big Sur. California State Route 1 jest jedyną drogą po zachodniej stronie gór. Dlatego też zamknięcie jej fragmentu spowoduje, że jeśli ktoś chciałby dojechać nią do przerwy i kontynuować drogę od południowej strony będzie musiał nadłożyć wiele godzin jazdy. Zimą drogi prowadzące przez góry są całkowicie nieprzejezdne.

Gdzie dokładnie znajduje się miejsce katastrofy? W dolnym biegu potoku Rat Creek.

 

kaliforniijska 1 zamknięta na lata
screen: mapy google

 

KALIFORNIJSKA 1 ZAMKNIĘTA NA LATA

 

Co to oznacza dla turystów? Odbudowanie drogi potrwa zapewne co najmniej kilka lat. Jak widać na filmie droga nie prowadzi po skalnych zboczach. Więc zanim zostanie odbudowana, służby drogowe będą musiały się upewnić, że zbocze jest stabilne. Pozytywna wiadomość jest taka, że droga zostanie odbudowana na pewno.

W takim wypadku planując przejazd w najbliższym czasie trzeba się pogodzić z tym, że spora część malowniczej drogi będzie niedostępna.

Na mapach googla widać, ze lokalne służby wprowadziły ograniczenia już na wiele mil od fragmentu drogi, który się osunął.

kaliforniijska 1 zamknięta na lata
screen: mapy google

Od północy ograniczenia zaczynają się 4 mile od miejsca katastrofy, ale na południu niemal 30 mil od tego miejsca.

W praktyce turyści jadący z północy zapewne będą zawracać w pobliżu McWay Beach i wracać aż do Monterey. Następnie jadąc dookoła gór powrócą na California State Route 1 na południe od miejscowości Cambria.

Cały objazd potrwa do 4 godzin a wraz ze zwiedzaniem drogi na północ od osunięcia zajmie prawdopodobnie cały dzień. W takim przypadku spora część turystów może zdecydować się w ogóle na ominięcie tej części drogi, która biegnie wzdłuż Big Sur.

 

 

OGRANICZENIA DLA TURYSTÓW W BIG SUR

 

O podjętych, zaledwie kilka tygodni wcześniej, decyzjach co do ograniczenia ruchu turystycznego na tej drodze przeczytacie w poście Nadchodzą ograniczenia dla turystów w Big Sur.

 

 

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Darmowy internet dla zwiedzających USA

Wspaniała okazja dla planujących podróż za ocean. Właśnie pojawiła się oferta, dzięki której można zyskać darmowy internet dla zwiedzających USA.

Sztuczna inteligencja kontra język polski

Nie sposób wymagać od kogokolwiek kto nie mówi po polsku by rozumiał skomplikowane zwroty. Sztuczna inteligencja kontra język polski to zabawa w szukanie potknięć u kogoś kto jest dopiero na początku nauki naszego skomplikowanego języka.

Jak rozpoznać fałszywe zdjęcia zaćmienia Słońca?

Kilka dni temu na niebie obserwowaliśmy niezwykłe zjawisko, a w raz z nim pojawiły się fałszywe zdjęcia zaćmienia Słońca. Prawdopodobnie było ich nawet więcej niż tych prawdziwych. Podpowiem jak je rozpoznać?

Całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA

Już wkrótce fotograficzno-astronomiczna okazja tego roku. Będzie to całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA, ale obserwować je będzie można także w innych krajach.

Stewardessa radzi czy bredzi?

Ostatnio w polskich tzw. mediach pojawiła się seria niusów o tym co stewardessa radzi robić by pobyt w hotelu nie stał się koszmarem. Ale na wasze bezpieczeństwo w hotelu czyha wiele innych zagrożeń. Niektóre są śmiertelne!

Cała trasa Route 66 z chatGPT

Odkryj uroki kultowej Route 66 z chatGPT – sztuczna inteligencja została twoim przewodnikiem po legendarnej trasie pełnej historii i przygód.

Planowanie podróży z chatGPT

Planowanie podróży z ChatGPT otwiera przed tobą świat nieograniczonych możliwości. Dzięki sztucznej inteligencji możesz się dowiedzieć o miejscach, o których nie miałeś pojęcia, zaplanować najkrótszą trasę. A przy okazji oszczędzić czas, nerwy i pieniądze.

Pakowanie z ChatGPT: niezbędnik każdego turysty

Zmęczony wiecznym zapominaniem o czymś ważnym podczas pakowania? Pakowanie z ChatGPT to rozwiązanie twoich problemów! Dowiedz się, jak inteligencja sztuczna może zorganizować twój bagaż, zapewniając, że wszystko, czego potrzebujesz, znajdzie się w twojej walizce.
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x