fbpx

Kalifornijska 1 zamknięta na lata

Niedawno uchwalone ograniczenia w Big Sur miały zmniejszyć ruch na części Cabrillo Highway. Ale katastrofa podczas ostatniego sztormu sprawiła, że kalifornijska 1 zamknięta będzie częściowo przez kolejne lata.

 

 

ZIMOWY SZTORM W BIG SUR

 

California State Route 1 to druga z najpopularniejszych amerykańskich dróg przemierzanych corocznie przez setki tysięcy aut. Palmę pierwszeństwa ma oczywiście Route 66.

 

Podczas sztormu z końca stycznia 2021 podmyta została część zbocza wpadającego do oceanu. W wyniku tego osunęła się spora ilość ziemi wraz z infrastrukturą drogową.

Jak teraz wygląda ten fragment wybrzeża możecie zobaczyć na filmie.

 

 

Katastrofa nastąpiła w południowej części drogi prowadzącej wybrzeżem Big Sur. California State Route 1 jest jedyną drogą po zachodniej stronie gór. Dlatego też zamknięcie jej fragmentu spowoduje, że jeśli ktoś chciałby dojechać nią do przerwy i kontynuować drogę od południowej strony będzie musiał nadłożyć wiele godzin jazdy. Zimą drogi prowadzące przez góry są całkowicie nieprzejezdne.

Gdzie dokładnie znajduje się miejsce katastrofy? W dolnym biegu potoku Rat Creek.

 

kaliforniijska 1 zamknięta na lata
screen: mapy google

 

KALIFORNIJSKA 1 ZAMKNIĘTA NA LATA

 

Co to oznacza dla turystów? Odbudowanie drogi potrwa zapewne co najmniej kilka lat. Jak widać na filmie droga nie prowadzi po skalnych zboczach. Więc zanim zostanie odbudowana, służby drogowe będą musiały się upewnić, że zbocze jest stabilne. Pozytywna wiadomość jest taka, że droga zostanie odbudowana na pewno.

W takim wypadku planując przejazd w najbliższym czasie trzeba się pogodzić z tym, że spora część malowniczej drogi będzie niedostępna.

Na mapach googla widać, ze lokalne służby wprowadziły ograniczenia już na wiele mil od fragmentu drogi, który się osunął.

kaliforniijska 1 zamknięta na lata
screen: mapy google

Od północy ograniczenia zaczynają się 4 mile od miejsca katastrofy, ale na południu niemal 30 mil od tego miejsca.

W praktyce turyści jadący z północy zapewne będą zawracać w pobliżu McWay Beach i wracać aż do Monterey. Następnie jadąc dookoła gór powrócą na California State Route 1 na południe od miejscowości Cambria.

Cały objazd potrwa do 4 godzin a wraz ze zwiedzaniem drogi na północ od osunięcia zajmie prawdopodobnie cały dzień. W takim przypadku spora część turystów może zdecydować się w ogóle na ominięcie tej części drogi, która biegnie wzdłuż Big Sur.

 

 

OGRANICZENIA DLA TURYSTÓW W BIG SUR

 

O podjętych, zaledwie kilka tygodni wcześniej, decyzjach co do ograniczenia ruchu turystycznego na tej drodze przeczytacie w poście Nadchodzą ograniczenia dla turystów w Big Sur.

 

 

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x