fbpx

Jak sprawdzić przebieg migawki aparatu?

Kilka razy w życiu każdego fotografa zachodzi potrzeba sprawdzenia jaki jest przebieg migawki aparatu. Zwłaszcza użytkownicy aparatów jednej marki mają z tym kłopot.

CO TO JEST MIGAWKA

Migawka to mówiąc w uproszczeniu rodzaj kurtyny w aparacie, która otwiera się na pożądany czas. Dzięki czemu światło pada na matrycę (lub film) i zapisuje się na niej obraz.

Jest ona mechanicznym elementem w lustrzance, używana dziesiątki tysięcy razy w końcu ma prawo się zepsuć. Sami producenci informują o jej zakładanej żywotności.

PO CO SPRAWDZAĆ PRZEBIEG MIGAWKI?

Pierwszym powodem by sprawdzić przebieg migawki jest zakup używanego aparatu. Jeśli już zdecydujecie się na taki krok należy sprawdzić czy deklarowana przez sprzedawcę niski przebieg migawki jest zgodny z rzeczywistością.

Drugi powód dotyczy bardziej osób zajmujących się zawodowo fotografowaniem. Robiąc zdjęcia nie liczą oni przecież ile już ich zrobili. Po roku, dwóch i więcej od zakupu nawet przybliżone szacunki mogą być dalekie od rzeczywistości.

A niestety z każdym kolejnym wykonanym zleceniem zbliżamy się powoli do końca żywotności migawki.

Akurat mam aparat, którym wykonuję bardzo dużą ilość zdjęć – jest to Canon 6D. Postanowiłem więc sprawdzić jaki jest aktualny jego przebieg. Według producenta szacowana żywotność migawki to 100.000 zdjęć. Oto jaki odczyt licznika zobaczyłem wczoraj na tym sprzęcie… 🙂

Jak widać jest to najwyższy czas by pomyśleć o nowym aparacie.

Choć oczywiście szacunki producenta nie muszą się okazać wyrokiem. Po wykonaniu 100.000 zdjęć może się okazać, że zrobię dalsze dziesiątki tysięcy zdjęć zanim migawka przestanie działać. Ale teraz mam świadomość, że może się to stać naprawdę w każdej chwili.

JAK SPRAWDZIĆ PRZEBIEG MIGAWKI W CANONIE

O ile w przypadku innych marek aparatów jest znacznie łatwiej sprawdzić licznik zdjęć, o tyle Canon nie zapisuje tej liczby w pliku zdjęcia. Do sprawdzenia konieczne jest fizyczne podłączenie aparatu do komputera, na którym uruchomiony zostanie specjalny program.

W internecie opisywanych jest co najmniej kilka programów, które mają ułatwiać sprawdzenie Canona, ale większość z nich nie działa. A przynajmniej nie sprawdza się w przypadku wielu modeli tego producenta.

Sam sprawdziłem ich kilka i dopiero użycie programu Canon EOS Digital Info sprawiło, że dowiedziałem się jaki jest stan różnych aparatów.

Program odczytuje nie tylko aktualny przebieg migawki, ale także aktualną wersję oprogramowania aparatu i inne dane. Choć tylko „shutter counter” jest liczbą, której nie można znaleźć w menu aparatu.

Program Canon EOS Digital Info znajdziecie na tej stronie.

Na koniec wypada jednak wyrazić zdziwienie jaki problem w tym by marka Canon udostępniła do odczytania w menu aparatu informację o przebiegu migawki? Naprawdę trudno zgadnąć dlaczego tego typu informacje są ukrywane przed użytkownikami.

JAK SPRAWDZIĆ PRZEBIEG MIGAWKI W APARATACH NIKON, PENTAX, SONY ?

Tutaj jest wiele możliwości, większość można sprawdzić online. Oto kilka stron, na których możecie to zrobić: camerashuttercount.com, myshuttercount.com i inne.

Ważne jest to wgrywać tam zdjęcie, które nie było w żaden sposób modyfikowane. No i nie musicie wgrywać swojego najlepszego zdjęcia – bo nie wiadomo co się potem z nim stanie. Natomiast zdjęcie blatu biurka w zupełności wystarczy.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Formuła 1 w Las Vegas

W tym roku na fanów sportów samochodowych za oceanem czeka wyjątkowa gratka. Formuła 1 w Las Vegas. Nocny wyścig ulicami miasta, który będzie można obserwować nawet ze swojego pokoju hotelowego.

Najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku

Kiedy Manhattan zaczął rosnąć w górę? Czy najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku ciągle jeszcze stoją? Które to są budynki? Zapraszam do spojrzenia wstecz, o niemal 150 lat, tego w historię wielkiego miasta.

Promocje i kody rabatowe na zwiedzanie USA

Planując wyprawę za ocean warto zaoszczędzić na każdym możliwym kroku. Promocje i kody rabatowe na zwiedzanie USA mogą zmniejszyć cenę wyprawy nawet o setki...

Wkrótce wzrosną ceny karnetów na zwiedzanie

Jeśli wybieracie się w najbliższych miesiącach zagranicę to jest okazja zaoszczędzić. Najwięksi pośrednicy zapowiedzieli, że wkrótce wzrosną ceny karnetów na zwiedzanie najpopularniejszych na świecie...

Koszt wyjazdu do USA w 2023 roku

Zaczynasz planować wyprawę do Stanów? Zobacz jaki jest koszt wyjazdu do USA w 2023 roku. I jak zmieniły się poszczególne ceny od początku ubiegłego...

Kometa C/2022 E3 nad Polską

Już w najbliższych dniach obserwatorów i fotografów nocnego nieba czeka kosmiczna gratka. Nad Polską będzie widoczna kometa C/2022 E3. Będzie to jednocześnie najlepiej widoczna...

Angels Landing – zasady wejść w roku 2023

Zion National Park ogłosił terminy zapisów na loterię dla osób, które chcą wejść na szlak do fenomenalnego punktu widokowego Angels Landing. Program zezwoleń w 2022...

Dni darmowego wstępu do amerykańskich parków w 2023 roku

Agencja zarządzająca parkami narodowymi w USA ogłosiła właśnie dni darmowego wstępu do amerykańskich parków narodowych w przyszłym roku
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x