fbpx

Jak sprawdzić przebieg migawki aparatu?

Kilka razy w życiu każdego fotografa zachodzi potrzeba sprawdzenia jaki jest przebieg migawki aparatu. Zwłaszcza użytkownicy aparatów jednej marki mają z tym kłopot.

CO TO JEST MIGAWKA

Migawka to mówiąc w uproszczeniu rodzaj kurtyny w aparacie, która otwiera się na pożądany czas. Dzięki czemu światło pada na matrycę (lub film) i zapisuje się na niej obraz.

Jest ona mechanicznym elementem w lustrzance, używana dziesiątki tysięcy razy w końcu ma prawo się zepsuć. Sami producenci informują o jej zakładanej żywotności.

PO CO SPRAWDZAĆ PRZEBIEG MIGAWKI?

Pierwszym powodem by sprawdzić przebieg migawki jest zakup używanego aparatu. Jeśli już zdecydujecie się na taki krok należy sprawdzić czy deklarowana przez sprzedawcę niski przebieg migawki jest zgodny z rzeczywistością.

Drugi powód dotyczy bardziej osób zajmujących się zawodowo fotografowaniem. Robiąc zdjęcia nie liczą oni przecież ile już ich zrobili. Po roku, dwóch i więcej od zakupu nawet przybliżone szacunki mogą być dalekie od rzeczywistości.

A niestety z każdym kolejnym wykonanym zleceniem zbliżamy się powoli do końca żywotności migawki.

Akurat mam aparat, którym wykonuję bardzo dużą ilość zdjęć – jest to Canon 6D. Postanowiłem więc sprawdzić jaki jest aktualny jego przebieg. Według producenta szacowana żywotność migawki to 100.000 zdjęć. Oto jaki odczyt licznika zobaczyłem wczoraj na tym sprzęcie… 🙂

Jak widać jest to najwyższy czas by pomyśleć o nowym aparacie.

Choć oczywiście szacunki producenta nie muszą się okazać wyrokiem. Po wykonaniu 100.000 zdjęć może się okazać, że zrobię dalsze dziesiątki tysięcy zdjęć zanim migawka przestanie działać. Ale teraz mam świadomość, że może się to stać naprawdę w każdej chwili.

JAK SPRAWDZIĆ PRZEBIEG MIGAWKI W CANONIE

O ile w przypadku innych marek aparatów jest znacznie łatwiej sprawdzić licznik zdjęć, o tyle Canon nie zapisuje tej liczby w pliku zdjęcia. Do sprawdzenia konieczne jest fizyczne podłączenie aparatu do komputera, na którym uruchomiony zostanie specjalny program.

W internecie opisywanych jest co najmniej kilka programów, które mają ułatwiać sprawdzenie Canona, ale większość z nich nie działa. A przynajmniej nie sprawdza się w przypadku wielu modeli tego producenta.

Sam sprawdziłem ich kilka i dopiero użycie programu Canon EOS Digital Info sprawiło, że dowiedziałem się jaki jest stan różnych aparatów.

Program odczytuje nie tylko aktualny przebieg migawki, ale także aktualną wersję oprogramowania aparatu i inne dane. Choć tylko „shutter counter” jest liczbą, której nie można znaleźć w menu aparatu.

Program Canon EOS Digital Info znajdziecie na tej stronie.

Na koniec wypada jednak wyrazić zdziwienie jaki problem w tym by marka Canon udostępniła do odczytania w menu aparatu informację o przebiegu migawki? Naprawdę trudno zgadnąć dlaczego tego typu informacje są ukrywane przed użytkownikami.

JAK SPRAWDZIĆ PRZEBIEG MIGAWKI W APARATACH NIKON, PENTAX, SONY ?

Tutaj jest wiele możliwości, większość można sprawdzić online. Oto kilka stron, na których możecie to zrobić: camerashuttercount.com, myshuttercount.com i inne.

Ważne jest to wgrywać tam zdjęcie, które nie było w żaden sposób modyfikowane. No i nie musicie wgrywać swojego najlepszego zdjęcia – bo nie wiadomo co się potem z nim stanie. Natomiast zdjęcie blatu biurka w zupełności wystarczy.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Obrączkowe zaćmienie słońca w USA

Podróżujących w październiku za ocean czeka nie lada gratka - obrączkowe zaćmienie słońca w USA. Gdzie i kiedy będzie je najlepiej widać?

Passo Gavia – malownicza alpejska przełęcz

Wokół włoskiego miasteczka Bormio jest mnóstwo szlaków i wymagających górskich dróg. Jedna z nich prowadzi na malowniczą przełęcz Passo Gavia.

Aktualne ceny w Livigno

Dlaczego akurat aktualne ceny w Livigno są interesujące? Bo znajduje się tam strefa wolnocłowa, o której bardzo wielu podróżnych nie wie. Dowiadują się albo dopiero na miejscu, albo wcale, po prostu przejeżdżając przez dolinę, w drodze dalej.

Koniec (prawie) z airbnb w Nowym Jorku

Właściciele nieruchomości nagle zaczęli anulować rezerwacje. Wielu turystów jest zaskoczonych, ale to jest początek końca airbnb w Nowym Jorku. Miasto wygrało batalię sądową z najemcami

Nowy Jork podnosi ceny biletów

Od dziś, od północy miasto Nowy Jork podnosi ceny biletów na wszystkie usługi transportu publicznego. Drożeje między innymi najpopularniejsze wśród turystów metro.

Muzeum Fotografii w Berlinie

W sercu zachodniej części miasta znalazło idealne dla siebie miejsce Muzeum Fotografii w Berlinie. To tutaj można zobaczyć w wielkich formatach prace Helmuta Newtona, fundatora muzeum

Kolorowe drzwi w Funchal, na Maderze

Rua de Santa Maria była niezbyt bezpieczną częścią miasta, aż ktoś wpadł na pomysł by oddać ją artystom ulicznym. W ten sposób zaczęły powstawać kolorowe drzwi w Funchal, na portugalskiej wyspie Madera.

Czy w amerykańskich parkach narodowych jest bezpiecznie?

Właściwie nie ma miesiąca by ktoś tam nie zginął. Lipiec pod tym względem jest już rekordowy. Jak do tego doszło? Sam oceń czy w amerykańskich parkach narodowych jest bezpiecznie.
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x