fbpx

Astronomiczne okazje do zdjęć w 2022 roku

Coraz więcej osób interesuje się i chce fotografować nocne niebo. Ich czekają nieprzespane noce i astronomiczne okazje do zdjęć w 2022 roku. Niektóre już za chwilę – oto lista tych najciekawszych w nadchodzącym roku.

KWADRANTYDY – DESZCZ METEORÓW – 3 STYCZNIA

Kwadrantydy to absolutnie pierwsza okazja co astronomicznych zdjęć każdego roku. Przygotujcie się na nią teraz, zaraz, już… bo te meteory już lecą. Natomiast maksimum roju należy się spodziewać 3 stycznia przed godziną 22.

Radiant Kwadrantydów – z tego miejsca polecą – znajduje się w gwiazdozbiorze Wolarza (Bootes), który pojawi się nad polskim horyzontem w okolicach maksimum roju.

screen stellarium web

Jak widać na screenie ze strony Stellarium (widok dla Poznania) – gwiazdozbioru Wolarza należy szukać o tej porze na północno-wschodnim horyzoncie.

Ilość potencjalnie widocznych meteorów może sięgać 120 na godzinę, zatem będzie bardzo dużo okazji do zrobienia zdjęć.

Niestety na tym dobre wieści się kończą. Patrząc za okno i w prognozy pogody szanse by sfotografować Kwadrantydy są marne. Oczywiście zupełnie inaczej jest jeśli zimowe miesiące spędzacie pracując zdalnie z Wysp Kanaryjskich. Wtedy przed wami okazja na niesamowite zdjęcia.

Pamiętajcie tylko, że będąc na południu Europy gwiazdozbiór Wolarza pojawi się nad horyzontem znacznie później niż nad Polską.

CZĘŚCIOWE ZAĆMIENIE SŁOŃCA – 30 KWIETNIA

Zaćmienie słońca to jedno z najpopularniejszych i najchętniej obserwowanych kosmicznych zjawisk. W 2022 roku będą dwie okazje do jego zobaczenia, choć ta pierwsza raczej tylko wirtualnie.

To pierwsze zaćmienie będzie wam dane zobaczyć na własne oczy wyłącznie jeśli znajdziecie się 30 kwietnia na Południowym Pacyfiku lub w Ameryce Południowej. W grę wchodzi jeszcze Antarktyda, ale tam najmniej się was chyba spodziewam.

W każdym razie jeśli nie będziecie akurat podróżować po południowej półkuli globu to musicie poczekać na drugie tegoroczne zaćmienie słońca, o czym dalej.

Więcej o przyszłych zaćmieniach słońca dowiecie się z wpisu Kiedy będzie kolejne zaćmienie słońca.

CAŁKOWITE ZAĆMIENIE KSIĘŻYCA – 16 MAJA

Na szczęście kolejne zjawisko będzie już dostępne dla mieszkańców Polski. Choć z naszego kraju będzie je widać jako częściowe zaćmienie księżyca. Żeby zobaczyć efekt w całości należy się udać co najmniej na południe Portugalii.

W momencie, gdy zacznie następować całkowite zaćmienie kolor srebrnego globu zmieni się w czerwony.

Najlepiej to zaćmienie będzie widoczne w zachodniej Afryce, na wschodnim wybrzeżu USA i Kanady. A najdłużej będzie widoczne dla obserwatorów znajdujących się w Ameryce Południowej.

Kiedy będzie kolejne zaćmienie księżyca?

Nie jest to ostatnie zaćmienie Księżyca w tym roku, ale ostatnie, które będzie widzialne z Polski. Więcej o przyszłych zaćmieniach księżyca dowiecie się z wpisu Kiedy będzie kolejne zaćmienie Księżyca.

PERSEIDY – DESZCZ METEORÓW – 13 SIERPNIA

Perseidy to zjawisko, które już na pewno w pełni będzie można obserwować z Polski. Jest to najbardziej popularny deszcz meteorów. Dodatkowo przypada w czasie jednego z najcieplejszych miesięcy roku, więc można spędzić nawet całą noc obserwując niebo nad nami.

Maksymalna ilość spadających Perdeidów sięga nawet 100 meteorów na godzinę. Niestety tak wielkiej ilości zapewne w tym roku nie będzie dane nam dostrzec bo 13 sierpnia to pierwszy dzień po pełni Księżyca. Zatem świecący jasno satelita Ziemi spowoduje, że zobaczyć będzie można tylko te największe i najjaśniej spalające się w atmosferze Perseidy.

screen stellarium web

Radiant Perseidów znajduje się oczywiście w gwiazdozbiorze Perseusza, który znajdziecie na północnym krańcu Drogi Mlecznej.

JOWISZ W OPOZYCJI DO SŁOŃCA – 26 WRZEŚNIA

To propozycja przede wszystkim dla osób wyposażonych w dobry sprzęt optyczny, ale bardzo dobrze Jowisza będzie widać na nocnym niebie także gołym okiem.

26 września Jowisz znajdzie się dokładnie na przeciwko Słońca, patrząc z Ziemi będzie go widać najlepiej oświetlonego. Mając do dyspozycji choćby dobrą lornetkę można będzie zobaczyć na własne oczy księżyce tego gazowego giganta.

screen stellarium web

Jak widać na screenie ze strony Stellarium, znalezienie Jowisza na nocnym niebie będzie banalnie proste. Nie da się go przeoczyć. Ale jeśli poczujecie się zagubieni patrząc w gwiazdy to Jowisz będzie na południowo-wschodnim niebie.

CZĘŚCIOWE ZAĆMIENIE SŁOŃCA – 25 PAŹDZIERNIKA

Pod koniec października doczekamy się częściowego zaćmienia Słońca, które będzie widoczne także z Polski.

To zjawisko będzie można zobaczyć w większej części Europy, ale także w Afryce i Azji. Największą część słońca zobaczycie przesłoniętą jeśli akurat znajdziecie się w środkowej Rosji.

zaćmienie słońca 2021

Pamiętajcie żeby nie patrzyć w Słońce gołym okiem. A już pod żadnym pozorem nie robić tego przez obiektyw aparatu, lornetki czy lunety. Wiecie co promienie słoneczne robią jeśli skierujecie je przez soczewkę? Po kilku sekundach mogą nieodwracalnie uszkodzić wzrok.

CAŁKOWITE ZAĆMIENIE KSIĘŻYCA – 8 LISTOPADA

Na początku listopada czeka nas drugie tegoroczne całkowite zaćmienie Księżyca. Jednak będzie ono dostępne głównie dla osób, które będą w dalekiej podróży. Zjawisko będzie można oglądać w zachodniej Azji, Australii i części Ameryki Północnej.

GEMINIDY – DESZCZ METEORÓW – 14 GRUDNIA

Geminidy to pojawiający się w grudniu rój meteorów, wart uwagi nawet mimo tego, że o tej porze roku są niewielkie szanse by go zobaczyć w naszej części Europy.

Jednak Geminidy są jednak jednym z najbardziej spektakularnych rojów, pojawia się ich na niebie nawet 140 w ciągu godziny, są duże – a co za tym idzie – spalając się są bardzo dobrze widoczne na nocnym niebie.

screen stellarium web

Radiant Geminidów znajduje się w gwiazdozbiorze Bliźniąt, który znajdziecie na południowo-wschodnim niebie.

ASTRONOMICZNE OKAZJE DO ZDJĘĆ W 2022 ROKU

Jak widzicie ciekawych okazji do zdjęć w nadchodzącym roku brakować nie będzie. I to niezależnie od tego czy będziecie podróżować czy patrzeć w niebo wyłącznie ze swojego ogródka.

Opisałem tylko te najbardziej spektakularne wydarzenia jakie nas czekają. Ale okazje by oglądać przelatujące Starlinki czy fotografować Drogę Mleczną, albo stratraile są praktycznie każdego dnia. Oczywiście o ile pozwoli na to pogoda.

Ja sam także postaram się skorzystać z kilku z tych okazji by zrobić zdjęcia i podzielić się z wami.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Jak rozpoznać fałszywe zdjęcia zaćmienia Słońca?

Kilka dni temu na niebie obserwowaliśmy niezwykłe zjawisko, a w raz z nim pojawiły się fałszywe zdjęcia zaćmienia Słońca. Prawdopodobnie było ich nawet więcej niż tych prawdziwych. Podpowiem jak je rozpoznać?

Żywkowo – fantastyczna bociania wioska

Na północy Mazur, przy samej granicy leży bociania wioska. Co w niej niezwykłego? Otóż zamieszkuje ją więcej bocianów niż ludzi, a to oznacza naprawdę dużo bocianów do obserwowania.

Całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA

Już wkrótce fotograficzno-astronomiczna okazja tego roku. Będzie to całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA, ale obserwować je będzie można także w innych krajach.

Stewardessa radzi czy bredzi?

Ostatnio w polskich tzw. mediach pojawiła się seria niusów o tym co stewardessa radzi robić by pobyt w hotelu nie stał się koszmarem. Ale na wasze bezpieczeństwo w hotelu czyha wiele innych zagrożeń. Niektóre są śmiertelne!

Noc polarna

Czas, kiedy słońce nie pokazuje się nad horyzontem. Przeżyj niezwykłe zjawisko jakim jest noc polarna, gdzie każdy dzień jest nieprzerwaną ciemnością.

Planowanie podróży z chatGPT

Planowanie podróży z ChatGPT otwiera przed tobą świat nieograniczonych możliwości. Dzięki sztucznej inteligencji możesz się dowiedzieć o miejscach, o których nie miałeś pojęcia, zaplanować najkrótszą trasę. A przy okazji oszczędzić czas, nerwy i pieniądze.

Pakowanie z ChatGPT: niezbędnik każdego turysty

Zmęczony wiecznym zapominaniem o czymś ważnym podczas pakowania? Pakowanie z ChatGPT to rozwiązanie twoich problemów! Dowiedz się, jak inteligencja sztuczna może zorganizować twój bagaż, zapewniając, że wszystko, czego potrzebujesz, znajdzie się w twojej walizce.

Efekt halo na niebie – kiedy występuje

Efekt halo fascynuje i inspiruje od wieków, łącząc naukę z magią natury. Czym jest to fascynujące zjawisko atmosferyczne i kiedy występuje?
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x