Z punktu widzenia Europejczyków często zapominamy, że pandemia to nie tylko nasz kontynent i USA. Zobacz zamknięte miasta całego świata, nawet te o których nie pomyślałeś wcześniej, takie jak Aleppo, Katmandu, Islamabad czy Jakarta.
ZAMKNIĘTE MIASTA CAŁEGO ŚWIATA
W mediach mamy głównie informacje z miejsc, które są nam najbliższe. Najczęściej są to oczywiście polskie miasta, które możemy oglądać zarówno z poziomu ulicy, ale też i z dronów.
Lockout jest z resztą okazją dla wielu fotografów i twórców wideo. Dostają zezwolenia na kręcenie filmów z dronów, w miejscach gdzie dotąd niezwykle trudno było uzyskać pozwolenie na lot. Albo wręcz latanie dronami było całkowicie zakazane – jak choćby w przypadku Manhattanu.
FILMY Z ZAMKNIĘTYCH MIAST
Poniżej możecie zobaczyć najciekawsze, moim zdaniem, filmy z całego świata, które w ostatnim czasie zostały opublikowane.
Ponieważ filmów jest sporo, zostały podzielone wg położenia geograficznego na poszczególnych kontynentach. Miasta z każdego z kontynentów zostały ułożone alfabetycznie według nazw państw, w których są położone.
ZAMKNIĘTE MIASTA – AFRYKA
Niestety jest bardzo niewiele filmów z tego kontynentu. To z jednej strony zapewne wina słabego dostępu do internetu w ogóle, a z drugiej także jakości łącz. Do przesłania filmów w dobrej jakości potrzeba sporego transferu.
Film z Maroka jest jednym z niewielu – niestety słabej jakości. Można na nim zobaczyć znane turystom i fanom kina miasto Casablanca.
Najwięcej filmów z Afryki pokazuje Republikę Południowej Afryki. Poniżej dwa filmy z RPA, a na nich Kapsztad (Cape Town) oraz Johannesburg.
ZAMKNIĘTE MIASTA – AMERYKA POŁUDNIOWA
Podobnie jak w przypadku Afryki sytuacja ma się z filmami z Ameryki Południowej, skąd również jest bardzo niewiele filmów.
Największa ilość dostępnych filmów pokazuje brazylijskie Rio de Janeiro i jego wielkie, zupełnie puste plaże.
Jeden z filmów pokazuje miasto Guayaquil w Ekwadorze, w tym kraju jest obecnie szczególnie trudna sytuacja.
ZAMKNIĘTE MIASTA – AMERYKA PÓŁNOCNA
Sporo filmów jest z największych miast Kanady. Poniżej możecie zobaczyć trzy najbardziej znane miasta: Montreal, Ottawę i Toronto.
Niesamowicie wyglądają niemal puste place Mexico City – jednej z największych metropolii świata.
Oczywiście jest bardzo dużo filmów z USA, poniżej tylko jeden z nich. Więcej filmów m.in z Nowego Jorku, Chicago, Las Vegas i innych amerykańskich miast zobaczycie we wpisie Zamknięte miasta w USA.
ZAMKNIĘTE MIASTA – AUSTRALIA
Na filmach z Australii zobaczycie jak w czasie pandemii wyglądają dwa największe miasta – Melbeurne oraz Sidney.
ZAMKNIĘTE MIASTA – AZJA
Najwięcej filmów z zaskakujących miejsc zobaczycie z Azji. Pierwszy z nich pokazuje puste ulice Rijadu w Arabii Saudyjskiej.
Kolejny film pokazuje jak wygląda miasto Dhaka w Bangladeszu.
Bardzo dużo filmów można znaleźć oczywiście z Chin, poniżej wybrałem tylko dwa z nich. Pierwszy pokazuje Szanghaj, a drugi kluczowe miasto dla tej pandemii – Wuhan.
Sporo jest też filmów z Indii, gdzie lockdown dotyczy niemal półtora miliarda ludzi. Dwa wybrane filmy pokazują Delhi oraz Bombaj (Mumbai).
Jeden z filmów pokazuje Dżakartę (Jakarta) największe miasto Indonezji, a jednocześnie drugą co do wielkości aglomerację miejską na świecie.
Jest też film z Teheranu, stolicy bardzo mocno doświadczonego pandemią Iranu.
Pandemia uderzyła także w znane miasta Izraela. Puste miasta na filmach to Haifa, Jerozolima oraz Tel Aviv.
Stolica Libanu – Bejrut i jej puste ulice.
Pandemia dotarła także wysoko w Himalaje. Jej stolica – Katmandu – jest także niemal pusta.
Zadziwiająco dużo filmów, wręcz są ich setki, jest z pakistańskich miast. Poniżej mój wybór: Islamabad, Karaczi oraz Lahore.
Pandemia spustoszyła także ulice doświadczonego i zniszczonego wojną domową Aleppo w Syrii.
Film z Seulu, stolicy Południowej Korei, gdzie sytuacja jest już opanowana, pokazuje jak było jeszcze kilka tygodni temu.
Pusty turecki Stambuł, miasto zwykle pełne mieszkańców i turystów.
Na koniec azjatyckiej części zestawienia miejsce, które wygląda szczególnie niesamowicie. Zupełnie puste ulice w centrum Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
ZAMKNIĘTE MIASTA – EUROPA
Na koniec europejskie miasta, z których filmów jest najwięcej. Zestawienie otwiera film z belgijskiej stolicy – Brukseli.
Dwa filmy ze stolicy naszych południowych sąsiadów – znanej wszystkim turystom Pragi.
Paryż to miejsce znane niemal każdemu podróżnikowi, tym razem zupełnie inne, puste i ciche, jak nigdy.
Ciekawy film pokazuje francuskie miasteczko Saint Malo, znajdujące się w północnej Bretanii, nad brzegiem Atlantyku.
Puste uliczki Rethymonu na Krecie, gdzie wydawałoby się, że poza sezonem wirusa nie ma raczej kto przywieźć.
Dwa najczęściej odwiedzane przez turystów hiszpańskie miasta – Barcelona i Madryt.
Wirus zamknął także największe miasto zielonej wyspy – stolicę Irlandii, Dublin.
Pusty Amsterdam, choć w Niderlandach (pamiętajcie, że to już nie Holandia) chyba łatwiej wytrzymać izolację ze względu na niektóre sklepy.
Wyludnione niemieckie miasta, choć ponoć wraz ze wzrostem temperatury Niemcy wolą izolację przy piwie, w parkach. Na filmach Berlin oraz Frankfurt.
W zestawieniu umieściłem tylko dwa filmy z Polski, bo te obrazki i tak znacie na co dzień. Na filmach zobaczycie Kraków i Warszawę.
Puste uliczki Lizbony, choć ci którzy tam byli wiedzą, że podobnie wyludnione centrum stolicy Portugalii bywa każdego wieczora.
Mimo początkowego optymizmu wirus dotarł także do stolicy Rosji, na filmach puste, szerkie ulice Moskwy.
Stolica drugiego z naszych południowych sąsiadów – Słowacji. Puste place i uliczki centrum Bratysławy.
Budapeszt – największe miasto i stolica Węgier.
Filmów z Wielkiej Brytanii jest szczególnie dużo, najwięcej oczywiście z Londynu. Ja postanowiłem pokazać wam jeszcze Birmingham oraz małe walijskie miasteczko, które podczas pandemii opanowały… kozy.
Oczywiście nie mogło zabraknąć filmów z kraju gdzie sytuacja była najbardziej tragiczna – z włoskich miast. Na filmach tylko trzy z nich: Florencja, Mediolan oraz Rzym.
ZAMKNIĘTE MIASTA CAŁEGO ŚWIATA
Każdego dnia pojawiają się w internecie kolejne filmy z zamkniętych miast. Miejmy jednak nadzieję, że okazji do kręcenia takich filmów będzie już coraz mniej. A te które zobaczyliście powyżej będą już tylko zapisem wspomnień.