fbpx

33 ciekawostki o Yellowstone

Najstarszy park narodowy w USA ma bardzo wiele do zaoferowania. Oto ciekawostki o Yellowstone National Park, które na pewno zachęcą was do zaplanowania podróży.

SKĄD SIĘ WZIĘŁA NAZWA YELLOWSTONE?

Nazwa parku pochodzi od nazwy głównej rzeki przez niego przepływającej. Traperzy zapuszczający się w te okolice w XIX wieku zapytali o nazwę rzeki członków plemienia Minnetaree, które zamieszkiwało tą okolicę. Indianie nazywali ją Mi tse a-da-zi, co w tłumaczeniu znaczyło żółta kamienna rzeka. W ten sposób pojawiła się nazwa Yellowstone.

KIEDY ZOSTAŁ UTWORZONY PARK YELLOWSTONE?

Park Narodowy Yellowstone został utworzony 1 marca 1872 roku. Jest to najstarszy park narodowy na całym świecie. Więcej o rocznicy znajdziecie we wpisie o 150 rocznicy.

JAK DUŻY JEST PARK?

Według zbliżonych szacunków powierzchnia parku ma 8.991 km kwadratowych (3.472 mile kwadratowe). A jeśli wolicie to jest to 899.116 hektarów (2.221.776 akrów).

Z północy na południe są 102 km, a ze wschodu na zachód 87 km.

JAKIE JEST POŁOŻENIE PARKU?

96% parku znajduje się w stanie Wyoming, 3% w Montanie, a pozostały 1% w stanie Idaho.

Najwyższy punkt parku to Eagle Peak, którego wysokość to 3.462 m npm, najniżej położonym punktem jest Reese Creek, który jest na wysokości 1.610 m npm.

80% powierzchni parku pokrywa las, 15% to łąki, a 5% obszary wodne.

JAKA JEST POGODA W YELLOWSTONE?

Roczne opady, w zależności od regionu parku wahają się od 26 cm na północy, do 206 cm na południowym zachodzie.

Średnia temperatura w styczniu to -13 stopni Celsjusza, a w lipcu +27 stopni Celsjusza. Najwyższa zanotowana temperatura w parku to +37 stopni w 2002 roku, najniższa to -57 stopni zimą 1933 roku.

JAK DUŻE JEST JEZIORO YELLOWSTONE?

Powierzchnia jeziora wynosi 341,1 km kwadratowych, jego linia brzegowa ma 227 kilometrów.

Średnia głębokość jeziora to 42 metry, a w najgłębszym miejscu dno jeziora opada aż na 131 metrów pod jego powierzchnię.

JAKIE ATRAKCJE GEOLOGICZNE ZNAJDUJĄ SIĘ W PARKU?

Pod parkiem znajduje się aktywny wulkan. Jego kaldera jest jedną z największych na świecie, ma wymiary 72 x 48 km.

Rocznie w parku jest rejestrowane od 1.000 do 3.000 trzęsień ziemi.

Na terenie parku znajduje się ponad 10.000 miejsc o własnościach hydrotermalnych. W tym ponad połowa aktywnych na świecie gejzerów. Jest ich tam 500.

Znajduje się tam także 290 wodospadów, najwyższy z nich ma 94 metry.

JAKIE ZWIERZĘTA ŻYJĄ W YELLOWSTONE?

W parku można się natknąć na 67 gatunków ssaków (w tym 2 gatunki niedźwiedzi), 285 gatunków ptaków, 16 gatunków ryb, 5 gatunków płazów oraz 6 gatunków gadów.

Można tu spotkać dwa gatunki zagrożone wyginięciem: niedźwiedzie grizzly oraz rysie kanadyjskie.

JAKIE JEST DZIEDZICTWO KULTURALNE W YELLOWSTONE?

26 stowarzyszonych rdzennych plemion amerykańskich, w większości wchodzących w skład plemienia Dakotów (Siouxów).

Na terenie parku znajduje się ponad 1800 stanowisk archeologicznych oraz 900 historycznych budynków.

W Yellowstone zgromadzono ponad 720.000 przedmiotów muzealnych, w tym ponad 20.000 książek historycznych i 30 zabytkowych pojazdów.

JAKIE ZABUDOWANIA ZNAJDUJĄ SIĘ W PARKU?

11 muzeów, centrów turystycznych i stacji kontaktowych. 9 hoteli z ponad 2000 pokoi. 12 kempingów z ponad 2000 miejsc. Oraz ponad 1500 innych zabudowań.

Ponadto na podróżnych czekają 52 miejsca piknikowe oraz marina.

ILE DRÓG JEST W YELLOWSTONE?

Do parku można się dostać 5 wjazdami, wewnątrz znajduje się 750 km dróg, z czego 499 km dróg utwardzonych. W parku jest też 15 km promenad widokowych.

Na zwiedzających czeka też ponad 1600 km szlaków pieszych.

ILE OSÓB ODWIEDZA YELLOWSTONE?

Rocznie park narodowy odwiedza już blisko 5 milionów turystów. W ostatnim roku liczba ta gwałtownie wzrosła, bo jeszcze w latach 2016-2020 wahała się w granicach 4 – 4,2 miliona turystów rocznie

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Passo Gavia – malownicza alpejska przełęcz

Wokół włoskiego miasteczka Bormio jest mnóstwo szlaków i wymagających górskich dróg. Jedna z nich prowadzi na malowniczą przełęcz Passo Gavia.

Czy w amerykańskich parkach narodowych jest bezpiecznie?

Właściwie nie ma miesiąca by ktoś tam nie zginął. Lipiec pod tym względem jest już rekordowy. Jak do tego doszło? Sam oceń czy w amerykańskich parkach narodowych jest bezpiecznie.

Sztuczna inteligencja i Photoshop. Witamy w Matrixie.

Sztuczna inteligencja i Photoshop już wkrótce sprawią, że nie będziecie mieli bladego pojęcia czy to co widzicie jest realne. Oto przykład pochodzący z prostego...

Śmierć bizona w Yellowstone. Winny turysta

Bezmyślny turysta spowodował śmierć bizona w Yellowstone. Władze parku wszczęły dochodzenie i poszukują osoby, która złamała reguły postępowania w parku narodowym. Zasady obowiązujące w parkach...

Najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku

Kiedy Manhattan zaczął rosnąć w górę? Czy najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku ciągle jeszcze stoją? Które to są budynki? Zapraszam do spojrzenia wstecz, o niemal 150 lat, tego w historię wielkiego miasta.

Angels Landing – zasady wejść w roku 2023

Zion National Park ogłosił terminy zapisów na loterię dla osób, które chcą wejść na szlak do fenomenalnego punktu widokowego Angels Landing. Program zezwoleń w 2022...

Dni darmowego wstępu do amerykańskich parków w 2023 roku

Agencja zarządzająca parkami narodowymi w USA ogłosiła właśnie dni darmowego wstępu do amerykańskich parków narodowych w przyszłym roku

Ciekawostki o Las Vegas

Zanim wybierzecie się do Miasta Grzechu warto poznać ciekawostki o Las Vegas. Wiele z nich pomoże zaplanować ciekawszy pobyt w mieście.
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x