fbpx

33 ciekawostki o Yellowstone

Najstarszy park narodowy w USA ma bardzo wiele do zaoferowania. Oto ciekawostki o Yellowstone National Park, które na pewno zachęcą was do zaplanowania podróży.

SKĄD SIĘ WZIĘŁA NAZWA YELLOWSTONE?

Nazwa parku pochodzi od nazwy głównej rzeki przez niego przepływającej. Traperzy zapuszczający się w te okolice w XIX wieku zapytali o nazwę rzeki członków plemienia Minnetaree, które zamieszkiwało tą okolicę. Indianie nazywali ją Mi tse a-da-zi, co w tłumaczeniu znaczyło żółta kamienna rzeka. W ten sposób pojawiła się nazwa Yellowstone.

KIEDY ZOSTAŁ UTWORZONY PARK YELLOWSTONE?

Park Narodowy Yellowstone został utworzony 1 marca 1872 roku. Jest to najstarszy park narodowy na całym świecie. Więcej o rocznicy znajdziecie we wpisie o 150 rocznicy.

JAK DUŻY JEST PARK?

Według zbliżonych szacunków powierzchnia parku ma 8.991 km kwadratowych (3.472 mile kwadratowe). A jeśli wolicie to jest to 899.116 hektarów (2.221.776 akrów).

Z północy na południe są 102 km, a ze wschodu na zachód 87 km.

JAKIE JEST POŁOŻENIE PARKU?

96% parku znajduje się w stanie Wyoming, 3% w Montanie, a pozostały 1% w stanie Idaho.

Najwyższy punkt parku to Eagle Peak, którego wysokość to 3.462 m npm, najniżej położonym punktem jest Reese Creek, który jest na wysokości 1.610 m npm.

80% powierzchni parku pokrywa las, 15% to łąki, a 5% obszary wodne.

JAKA JEST POGODA W YELLOWSTONE?

Roczne opady, w zależności od regionu parku wahają się od 26 cm na północy, do 206 cm na południowym zachodzie.

Średnia temperatura w styczniu to -13 stopni Celsjusza, a w lipcu +27 stopni Celsjusza. Najwyższa zanotowana temperatura w parku to +37 stopni w 2002 roku, najniższa to -57 stopni zimą 1933 roku.

JAK DUŻE JEST JEZIORO YELLOWSTONE?

Powierzchnia jeziora wynosi 341,1 km kwadratowych, jego linia brzegowa ma 227 kilometrów.

Średnia głębokość jeziora to 42 metry, a w najgłębszym miejscu dno jeziora opada aż na 131 metrów pod jego powierzchnię.

JAKIE ATRAKCJE GEOLOGICZNE ZNAJDUJĄ SIĘ W PARKU?

Pod parkiem znajduje się aktywny wulkan. Jego kaldera jest jedną z największych na świecie, ma wymiary 72 x 48 km.

Rocznie w parku jest rejestrowane od 1.000 do 3.000 trzęsień ziemi.

Na terenie parku znajduje się ponad 10.000 miejsc o własnościach hydrotermalnych. W tym ponad połowa aktywnych na świecie gejzerów. Jest ich tam 500.

Znajduje się tam także 290 wodospadów, najwyższy z nich ma 94 metry.

JAKIE ZWIERZĘTA ŻYJĄ W YELLOWSTONE?

W parku można się natknąć na 67 gatunków ssaków (w tym 2 gatunki niedźwiedzi), 285 gatunków ptaków, 16 gatunków ryb, 5 gatunków płazów oraz 6 gatunków gadów.

Można tu spotkać dwa gatunki zagrożone wyginięciem: niedźwiedzie grizzly oraz rysie kanadyjskie.

JAKIE JEST DZIEDZICTWO KULTURALNE W YELLOWSTONE?

26 stowarzyszonych rdzennych plemion amerykańskich, w większości wchodzących w skład plemienia Dakotów (Siouxów).

Na terenie parku znajduje się ponad 1800 stanowisk archeologicznych oraz 900 historycznych budynków.

W Yellowstone zgromadzono ponad 720.000 przedmiotów muzealnych, w tym ponad 20.000 książek historycznych i 30 zabytkowych pojazdów.

JAKIE ZABUDOWANIA ZNAJDUJĄ SIĘ W PARKU?

11 muzeów, centrów turystycznych i stacji kontaktowych. 9 hoteli z ponad 2000 pokoi. 12 kempingów z ponad 2000 miejsc. Oraz ponad 1500 innych zabudowań.

Ponadto na podróżnych czekają 52 miejsca piknikowe oraz marina.

ILE DRÓG JEST W YELLOWSTONE?

Do parku można się dostać 5 wjazdami, wewnątrz znajduje się 750 km dróg, z czego 499 km dróg utwardzonych. W parku jest też 15 km promenad widokowych.

Na zwiedzających czeka też ponad 1600 km szlaków pieszych.

ILE OSÓB ODWIEDZA YELLOWSTONE?

Rocznie park narodowy odwiedza już blisko 5 milionów turystów. W ostatnim roku liczba ta gwałtownie wzrosła, bo jeszcze w latach 2016-2020 wahała się w granicach 4 – 4,2 miliona turystów rocznie

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku

Kiedy Manhattan zaczął rosnąć w górę? Czy najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku ciągle jeszcze stoją? Które to są budynki? Zapraszam do spojrzenia wstecz, o niemal 150 lat, tego w historię wielkiego miasta.

Angels Landing – zasady wejść w roku 2023

Zion National Park ogłosił terminy zapisów na loterię dla osób, które chcą wejść na szlak do fenomenalnego punktu widokowego Angels Landing. Program zezwoleń w 2022...

Dni darmowego wstępu do amerykańskich parków w 2023 roku

Agencja zarządzająca parkami narodowymi w USA ogłosiła właśnie dni darmowego wstępu do amerykańskich parków narodowych w przyszłym roku

Ciekawostki o Las Vegas

Zanim wybierzecie się do Miasta Grzechu warto poznać ciekawostki o Las Vegas. Wiele z nich pomoże zaplanować ciekawszy pobyt w mieście.

Zaćmienie słońca 2022 w Polsce

Po dłuższej przerwie czeka nas za kilka dni wyczekiwane przez fotografów zaćmienie słońca 2022. Jak się przygotować do obserwacji i fotografowania tego zjawiska

Będą nowe parki narodowe w USA?

Pytanie raczej nie czy będą nowe parki narodowe w USA, ale kiedy. Amerykanie rozważają właśnie włączenie do systemu parków także miejsc związanych historią drugiej połowy XX wieku.

Gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie

Jadąc przez Śląsk, kawałek za Częstochową możecie natrafić na gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie. Zaprojektował go i zbudował Polak.

Death Valley po powodzi – częściowe otwarcie

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami nastąpiło częściowe otwarcie Death Valley po powodzi, która zniszczyła infrastrukturę parku. Jednak znaczna część parku pozostaje nadal niedostępna.
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x