fbpx

150 rocznica utworzenia Yellowstone NP

1 marca 2022 przypada 150 rocznica utworzenia Yellowstone National Park, pierwszego parku narodowego jaki powstał na świecie. I choć daleko mu do największych to i tak tereny, które obejmuje są ogromne i warte zobaczenia.

POWSTANIE PARKU

Pierwszy park narodowy został powołany do życia za sprawą podpisu prezydenta Ulyssesa S. Granta dokładnie 1 marca 1872 roku. Było to w czasach, gdy wiele z okolicznych ziem należało jeszcze do plemion indiańskich.

150 rocznica utworzenia Yellowstone NP

Celem utworzenia parku było zachowanie i ochrona krajobrazu, dzikiej przyrody, dziedzictwa kulturowego i ekosystemów dla przyszłych pokoleń.

Na terenie Yellowstone znajduje się ponad 10.000 miejsc hydrotermalnych. Można podziwiać połowę istniejących na świecie gejzerów.

150 rocznica utworzenia Yellowstone NP

W parku znajduje się także 25 historycznych miejsc wpisanych do amerykańskiego Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych, związanych z przeszłością tych ziem.

NPS / Jacob W. Frank

Park położony jest na granicy 3 stanów: Idaho, Montany oraz Wyoming. Ale stykają się tutaj także Wielkie Równiny, Wielka Kotlina i Wyżyna Kolumbii.

NPS/Neal Herbert

Przez tysiące lat był to region życia wielkich amerykańskich plemion indiańskich. Łącznie w okolicach dzisiejszego parku żyło 27 północnoamerykańskich plemion, w większości wchodzących w skład narodu Dakotów (Siuksów).

NPS/Neal Herbert

Bogate w zwierzynę tereny były wspaniałymi terenami łowieckimi, rdzenni amerykanie korzystali też z leczniczych dobrodziejstw wód termalnych.

NPS / Jim Peaco

HISTORIA YELLOWSTONE

Z badań archeologicznych wynika, że okoliczne tereny były zamieszkiwane przez amerykańskie plemiona już co najmniej 11.000 lat temu.

NPS / Jacob W. Frank

Od początków XIX wieku w okolice Yellowstone zaczęli zapuszczać się pierwsi Europejczycy. Regularnie zaczęli odwiedzać tą część kraju jednak dopiero w latach 30-tych.

NPS/Neal Herbert

Jednak pierwsze zorganizowane ekspedycje, mające poznać dokładnie te tereny, zaczęły być zorganizowane dopiero od 1870 roku.

NPS / Jacob W. Frank

Efektem odkryć było powołanie w 1872 roku Parku Narodowego Yellowstone. W tamtych czasach było on dostępny wyłącznie dla podróżujących konno lub dyliżansami.

NPS / Jacob W. Frank

Dostęp do parku szerszej publiczności pozwoliło dopiero doprowadzenie linii kolejowej w roku 1883.

NPS/Neal Herbert

Drogi, umożliwiające dojazd do parku samochodami zostały doprowadzone dopiero w roku 1915. Od tego roku możliwy był przejazd samochodami przez tereny Yellowstone.

NPS/Kimberly Shields

Pomiędzy rokiem 1886 a 1918 terenami parku zarządzała amerykańska armia. Po powstaniu National Park Service dbanie o park przeszło w ręce cywilów.

NPS / Jacob W. Frank

YELLOWSTONE W LICZBACH

Powierzchnia parku to 3.472 mile kwadratowe (8.991 kilometrów kwadratowych). Z północy na południe parku są 102 kilometry, z zachodu na wschód 87 kilometrów.

NPS / Jacob W. Frank

Kaldera (zagłębienie w stożku) znajdującego się pod powierzchnią Yellowstone wulkanu ma wielkość 72×48 kilometrów. Jest jedną z największych na świecie.

NPS/Jim Peaco

Corocznie park nawiedza od 1.000 do nawet 3.000 trzęsień ziemi. Podziwiać w nim można blisko 500 aktywnych gejzerów oraz 290 wodospadów.

NPS / Jacob W. Frank

Na terenie Yellowstone można spotkać m.in. 67 gatunków ssaków, 285 gatunków ptaków, 16 gatunków ryb. Żyją tu dwa zagrożone gatunki: kanadyjskie rysie i niedźwiedzie grizzly.

NPS/Neal Herbert

Yellowstone jest drugim najchętniej odwiedzanym parkiem narodowym w USA, rocznie przyjeżdża tu ponad 4 mln gości. W popularności wyprzedza go tylko Great Smoky Mountains National Park.

NPS / Jacob W. Frank

150 ROCZNICA UTWORZENIA YELLOWSTONE

1 marca rozpocznie się świętowanie 150-lecia parku. Z tej okazji planowane jest wiele imprez, choć głównie o charakterze naukowym.

NPS/Neal Herbert

Ze względu na ograniczenia pandemiczne nie są planowane większe imprezy dla gości parku, choć według zarządu parku – może się to zmienić jeśli sytuacja ulegnie poprawie.

NPS / Jacob W. Frank

Latem w okolicy gejzera Old Faithful ma się rozłożyć wioska tipi, w której goście parku będą mieli okazję porozmawiać bezpośrednio z przedstawicielami plemion zamieszkujących okoliczne tereny od tysięcy lat.

NPS / Jacob W. Frank;

O innych, nadchodzących wydarzeniach park będzie informować na swojej stronie – Yellowstone National Park.

NPS/Neal Herbert

A już wkrótce, w kolejnym wpisie przeczytacie o początkach parku Yellowstone i zobaczycie zdjęcia z tamtych czasów. Zapraszam!

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Passo Gavia – malownicza alpejska przełęcz

Wokół włoskiego miasteczka Bormio jest mnóstwo szlaków i wymagających górskich dróg. Jedna z nich prowadzi na malowniczą przełęcz Passo Gavia.

Czy w amerykańskich parkach narodowych jest bezpiecznie?

Właściwie nie ma miesiąca by ktoś tam nie zginął. Lipiec pod tym względem jest już rekordowy. Jak do tego doszło? Sam oceń czy w amerykańskich parkach narodowych jest bezpiecznie.

Sztuczna inteligencja i Photoshop. Witamy w Matrixie.

Sztuczna inteligencja i Photoshop już wkrótce sprawią, że nie będziecie mieli bladego pojęcia czy to co widzicie jest realne. Oto przykład pochodzący z prostego...

Śmierć bizona w Yellowstone. Winny turysta

Bezmyślny turysta spowodował śmierć bizona w Yellowstone. Władze parku wszczęły dochodzenie i poszukują osoby, która złamała reguły postępowania w parku narodowym. Zasady obowiązujące w parkach...

Najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku

Kiedy Manhattan zaczął rosnąć w górę? Czy najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku ciągle jeszcze stoją? Które to są budynki? Zapraszam do spojrzenia wstecz, o niemal 150 lat, tego w historię wielkiego miasta.

Angels Landing – zasady wejść w roku 2023

Zion National Park ogłosił terminy zapisów na loterię dla osób, które chcą wejść na szlak do fenomenalnego punktu widokowego Angels Landing. Program zezwoleń w 2022...

Dni darmowego wstępu do amerykańskich parków w 2023 roku

Agencja zarządzająca parkami narodowymi w USA ogłosiła właśnie dni darmowego wstępu do amerykańskich parków narodowych w przyszłym roku

Ciekawostki o Las Vegas

Zanim wybierzecie się do Miasta Grzechu warto poznać ciekawostki o Las Vegas. Wiele z nich pomoże zaplanować ciekawszy pobyt w mieście.
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x