fbpx

150 rocznica utworzenia Yellowstone NP

1 marca 2022 przypada 150 rocznica utworzenia Yellowstone National Park, pierwszego parku narodowego jaki powstał na świecie. I choć daleko mu do największych to i tak tereny, które obejmuje są ogromne i warte zobaczenia.

POWSTANIE PARKU

Pierwszy park narodowy został powołany do życia za sprawą podpisu prezydenta Ulyssesa S. Granta dokładnie 1 marca 1872 roku. Było to w czasach, gdy wiele z okolicznych ziem należało jeszcze do plemion indiańskich.

150 rocznica utworzenia Yellowstone NP

Celem utworzenia parku było zachowanie i ochrona krajobrazu, dzikiej przyrody, dziedzictwa kulturowego i ekosystemów dla przyszłych pokoleń.

Na terenie Yellowstone znajduje się ponad 10.000 miejsc hydrotermalnych. Można podziwiać połowę istniejących na świecie gejzerów.

150 rocznica utworzenia Yellowstone NP

W parku znajduje się także 25 historycznych miejsc wpisanych do amerykańskiego Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych, związanych z przeszłością tych ziem.

NPS / Jacob W. Frank

Park położony jest na granicy 3 stanów: Idaho, Montany oraz Wyoming. Ale stykają się tutaj także Wielkie Równiny, Wielka Kotlina i Wyżyna Kolumbii.

NPS/Neal Herbert

Przez tysiące lat był to region życia wielkich amerykańskich plemion indiańskich. Łącznie w okolicach dzisiejszego parku żyło 27 północnoamerykańskich plemion, w większości wchodzących w skład narodu Dakotów (Siuksów).

NPS/Neal Herbert

Bogate w zwierzynę tereny były wspaniałymi terenami łowieckimi, rdzenni amerykanie korzystali też z leczniczych dobrodziejstw wód termalnych.

NPS / Jim Peaco

HISTORIA YELLOWSTONE

Z badań archeologicznych wynika, że okoliczne tereny były zamieszkiwane przez amerykańskie plemiona już co najmniej 11.000 lat temu.

NPS / Jacob W. Frank

Od początków XIX wieku w okolice Yellowstone zaczęli zapuszczać się pierwsi Europejczycy. Regularnie zaczęli odwiedzać tą część kraju jednak dopiero w latach 30-tych.

NPS/Neal Herbert

Jednak pierwsze zorganizowane ekspedycje, mające poznać dokładnie te tereny, zaczęły być zorganizowane dopiero od 1870 roku.

NPS / Jacob W. Frank

Efektem odkryć było powołanie w 1872 roku Parku Narodowego Yellowstone. W tamtych czasach było on dostępny wyłącznie dla podróżujących konno lub dyliżansami.

NPS / Jacob W. Frank

Dostęp do parku szerszej publiczności pozwoliło dopiero doprowadzenie linii kolejowej w roku 1883.

NPS/Neal Herbert

Drogi, umożliwiające dojazd do parku samochodami zostały doprowadzone dopiero w roku 1915. Od tego roku możliwy był przejazd samochodami przez tereny Yellowstone.

NPS/Kimberly Shields

Pomiędzy rokiem 1886 a 1918 terenami parku zarządzała amerykańska armia. Po powstaniu National Park Service dbanie o park przeszło w ręce cywilów.

NPS / Jacob W. Frank

YELLOWSTONE W LICZBACH

Powierzchnia parku to 3.472 mile kwadratowe (8.991 kilometrów kwadratowych). Z północy na południe parku są 102 kilometry, z zachodu na wschód 87 kilometrów.

NPS / Jacob W. Frank

Kaldera (zagłębienie w stożku) znajdującego się pod powierzchnią Yellowstone wulkanu ma wielkość 72×48 kilometrów. Jest jedną z największych na świecie.

NPS/Jim Peaco

Corocznie park nawiedza od 1.000 do nawet 3.000 trzęsień ziemi. Podziwiać w nim można blisko 500 aktywnych gejzerów oraz 290 wodospadów.

NPS / Jacob W. Frank

Na terenie Yellowstone można spotkać m.in. 67 gatunków ssaków, 285 gatunków ptaków, 16 gatunków ryb. Żyją tu dwa zagrożone gatunki: kanadyjskie rysie i niedźwiedzie grizzly.

NPS/Neal Herbert

Yellowstone jest drugim najchętniej odwiedzanym parkiem narodowym w USA, rocznie przyjeżdża tu ponad 4 mln gości. W popularności wyprzedza go tylko Great Smoky Mountains National Park.

NPS / Jacob W. Frank

150 ROCZNICA UTWORZENIA YELLOWSTONE

1 marca rozpocznie się świętowanie 150-lecia parku. Z tej okazji planowane jest wiele imprez, choć głównie o charakterze naukowym.

NPS/Neal Herbert

Ze względu na ograniczenia pandemiczne nie są planowane większe imprezy dla gości parku, choć według zarządu parku – może się to zmienić jeśli sytuacja ulegnie poprawie.

NPS / Jacob W. Frank

Latem w okolicy gejzera Old Faithful ma się rozłożyć wioska tipi, w której goście parku będą mieli okazję porozmawiać bezpośrednio z przedstawicielami plemion zamieszkujących okoliczne tereny od tysięcy lat.

NPS / Jacob W. Frank;

O innych, nadchodzących wydarzeniach park będzie informować na swojej stronie – Yellowstone National Park.

NPS/Neal Herbert

A już wkrótce, w kolejnym wpisie przeczytacie o początkach parku Yellowstone i zobaczycie zdjęcia z tamtych czasów. Zapraszam!

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku

Kiedy Manhattan zaczął rosnąć w górę? Czy najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku ciągle jeszcze stoją? Które to są budynki? Zapraszam do spojrzenia wstecz, o niemal 150 lat, tego w historię wielkiego miasta.

Angels Landing – zasady wejść w roku 2023

Zion National Park ogłosił terminy zapisów na loterię dla osób, które chcą wejść na szlak do fenomenalnego punktu widokowego Angels Landing. Program zezwoleń w 2022...

Dni darmowego wstępu do amerykańskich parków w 2023 roku

Agencja zarządzająca parkami narodowymi w USA ogłosiła właśnie dni darmowego wstępu do amerykańskich parków narodowych w przyszłym roku

Ciekawostki o Las Vegas

Zanim wybierzecie się do Miasta Grzechu warto poznać ciekawostki o Las Vegas. Wiele z nich pomoże zaplanować ciekawszy pobyt w mieście.

Zaćmienie słońca 2022 w Polsce

Po dłuższej przerwie czeka nas za kilka dni wyczekiwane przez fotografów zaćmienie słońca 2022. Jak się przygotować do obserwacji i fotografowania tego zjawiska

Będą nowe parki narodowe w USA?

Pytanie raczej nie czy będą nowe parki narodowe w USA, ale kiedy. Amerykanie rozważają właśnie włączenie do systemu parków także miejsc związanych historią drugiej połowy XX wieku.

Gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie

Jadąc przez Śląsk, kawałek za Częstochową możecie natrafić na gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie. Zaprojektował go i zbudował Polak.

Death Valley po powodzi – częściowe otwarcie

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami nastąpiło częściowe otwarcie Death Valley po powodzi, która zniszczyła infrastrukturę parku. Jednak znaczna część parku pozostaje nadal niedostępna.
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x