fbpx

Znika targowisko Dolna Wilda

Po ponad 30 latach działalności z mapy Poznania znika targowisko Dolna Wilda. Miejsce bardziej znane jako targowisko Bema, na którym wielu Poznaniaków, zwłaszcza w latach 90-tych robiło zakupy.

 

TARGOWISKO NA BEMA

 

Jeśli nigdy nie robiliście zakupów na targowisku na Bema to znaczy, że jesteście jeszcze bardzo młodzi.

Bema, a później targowisko Dolna Wilda było miejscem, gdzie na początku lat 90-tych można było kupić wszystko to czego nie było wcześniej w „normalnych”, państwowych sklepach.

 

targowisko Dolna Wilda

Pierwotnie targowisko mieściło się w ogóle przy ul. generała Bema, potem nazwę tej ulicy zmieniono na Drogę Dębińską. Początkowo w ogóle nie było żadnych straganów a handel odbywał się wprost z zaparkowanych tam ciężarówek.

Był to czas, gdy w polskiej gospodarce nadal było znacznie więcej pieniędzy niż towarów, które można było coś kupić.

 

 

Targowisko powstało w czerwcu 1989 roku, to tutaj można było kupić choćby hit pierwszych miesięcy po zmianach, popularne niemieckie papierosy o nazwie Gold Coast, która dzisiaj niewielu chyba się już kojarzy.

 

 

Przez kolejne wiele lat to na targowisku rozłożonym wokół podupadającego stadionu można było kupić chyba wszystko. Wiele lat był to największy w Poznaniu sklep z płytami CD. Przy czym chyba wszystkie sprzedawane tam płyty pochodziły z Chin. Także inne produkty były markowe tylko ze znaków towarowych na nich umieszczonych.

 

targowisko Dolna Wilda

 

TARGOWISKO DOLNA WILDA

 

Przez lata mieszkańcy Poznania zarabiali coraz lepiej, więc towary tanie ale niskiej jakości traciły na popularności. Ostatnie lata i miesiące wiata o powierzchni 6000 metrów kwadratowych świeciła już pustkami. Na całej ogromnej powierzchni było ledwie kilkunastu, w większości znudzonych sprzedawców. A zobaczenie tam klienta było nie lada sukcesem. Tylko kwestią czasu było jej zamknięcie.

 

targowisko Dolna Wilda

 

Ostatecznie ogłoszono, ze targowisko w tym miejscu kończy działalność z końcem sierpnia 2020. Obecnie trwają prace przy jego rozbiórce.

 

targowisko na Bema

 

Tym samym tracimy coś co było prawie wpisane w obraz naszego miasta, tak jak w Warszawie kiedyś stadion 10-lecia. Tracimy, ale chyba nie żałujemy.

 

targowisko na Bema

 

Tereny wokół stadionu, tak jak sam stadion proszą się o zagospodarowanie. To jest centrum miasta, a wyglądało coraz bardziej jak przeniesione żywcem ze slumsów krajów rozwijających się.

 

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

4 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Strefan
Strefan
3 lat temu

Paliłem te cmiki!

Pinio Papik i Kali
Pinio Papik i Kali
3 lat temu

Ja mieszkałem na Chłapowskiego i na Bema za dzieciaka chodziłem codziennie, po drodze do i ze szkoły na Różaną. Pamiętam początek targowiska w 89 roku. Chciałbym cofnąć czas.

PODOBNE

Darmowy internet dla zwiedzających USA

Wspaniała okazja dla planujących podróż za ocean. Właśnie pojawiła się oferta, dzięki której można zyskać darmowy internet dla zwiedzających USA.

Zorza polarna nad Polską – kiedy ponownie?

Przed weekendem pojawiły się alerty o bardzo silnych wybuchach na Słońcu. Informacje były bardzo pozytywne bo oznaczały, że pojawi się zorza polarna nad Polską. Astronomowie i fotografowie już wiedzieli co się święci i pakowali sprzęt do wypraw za miasto.

Sztuczna inteligencja kontra język polski

Nie sposób wymagać od kogokolwiek kto nie mówi po polsku by rozumiał skomplikowane zwroty. Sztuczna inteligencja kontra język polski to zabawa w szukanie potknięć u kogoś kto jest dopiero na początku nauki naszego skomplikowanego języka.

Jak rozpoznać fałszywe zdjęcia zaćmienia Słońca?

Kilka dni temu na niebie obserwowaliśmy niezwykłe zjawisko, a w raz z nim pojawiły się fałszywe zdjęcia zaćmienia Słońca. Prawdopodobnie było ich nawet więcej niż tych prawdziwych. Podpowiem jak je rozpoznać?

Żywkowo – fantastyczna bociania wioska

Na północy Mazur, przy samej granicy leży bociania wioska. Co w niej niezwykłego? Otóż zamieszkuje ją więcej bocianów niż ludzi, a to oznacza naprawdę dużo bocianów do obserwowania.

Całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA

Już wkrótce fotograficzno-astronomiczna okazja tego roku. Będzie to całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA, ale obserwować je będzie można także w innych krajach.

Stewardessa radzi czy bredzi?

Ostatnio w polskich tzw. mediach pojawiła się seria niusów o tym co stewardessa radzi robić by pobyt w hotelu nie stał się koszmarem. Ale na wasze bezpieczeństwo w hotelu czyha wiele innych zagrożeń. Niektóre są śmiertelne!

Planowanie podróży z chatGPT

Planowanie podróży z ChatGPT otwiera przed tobą świat nieograniczonych możliwości. Dzięki sztucznej inteligencji możesz się dowiedzieć o miejscach, o których nie miałeś pojęcia, zaplanować najkrótszą trasę. A przy okazji oszczędzić czas, nerwy i pieniądze.
4
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x