fbpx

Załogowa misja SpaceX wraca na Ziemię – gdzie zobaczyć lądowanie?

Dwa miesiące temu cały świat pasjonował się startem Crew Dragon Demo Mission. Już za kilka dni pierwsza załogowa misja SpaceX wraca na Ziemię. Także lądowanie będzie można oglądać na żywo.

 

ZAŁOGOWA MISJA SPACEX WRACA NA ZIEMIĘ

 

Lądowanie, jak w przypadku wszystkich amerykańskich misji ma się zakończyć wodowaniem. NASA wyznaczyło siedem potencjalnych lądowisk, czy może bardziej obszarów wodnych, gdzie może to nastąpić. Wszystkie one leżą wokół Florydy, m.in. w pobliży Tampy, Jacksonville, Cape Canaveral itd.

Ostateczne miejsce, w którym Crew Dragon będzie wodować zostanie wybrane m.in. na podstawie warunków pogodowych. Znaczenie będzie mieć także dokładna godzina rozpoczęcia powrotu na Ziemię.

 

Załogowa misja SpaceX wraca na Ziemię

 

Cała droga powrotna zajmie astronautom od 6 do 30 godzin. Wszystko w zależności od warunków pogodowych.

 

 

JAK WYGLĄDA POWRÓT NA ZIEMIĘ?

 

Powrót rozpocznie się od odłączenia od stacji kosmicznej ISS. Po czym zostaną na krótko uruchomione silniki Crew Dragon by nastąpiło faktyczne oddzielenie.

Po kolejnym użyciu silników Crew Dragon zostanie ustawiony już na trajektorię powrotu. Niepotrzebna od tej chwili część rakiety zostanie odrzucona by spalić się w atmosferze.

 

Załogowa misja SpaceX wraca na Ziemię

 

 

W drodze powrotnej Crew Dragon będzie się poruszać z szybkością ponad 28.000 km na godzinę. W momencie wejścia w atmosferę Ziemi, ze względu na tarcie powietrza, rozgrzeje się do temperatury niecałych 2000 stopni Celsjusza. Na tym etapie lotu warunki będą tak ekstremalne, że na około 6 minut będzie utracony kontakt z załogą.

Potem, na wysokości około 14 km nad wodą otworzą się dwa pierwsze spadochrony spowalniające. A kolejne cztery spadochrony otworzą się na wysokości około 4,5 km nad powierzchnią wody. Po to by kapsuła z astronautami mogła bezpiecznie osiąść na wodzie.

 

Załogowa misja SpaceX wraca na Ziemię

 

Po obu stronach Florydy na lądujących będą czekać dwa specjalne statki ratownicze: Go Searcher oraz Go Navigator. Aktualną pozycję obu statków możecie śledzić np. w serwisie www.vesselfinder.com

Po wodowaniu ze statku, który będzie bliżej wyruszą w stronę kapsuły dwie szybkie łodzie z ekipami specjalistów. Jedna łódź zabezpieczy samą kapsułę do czasu dopłynięcia głównego statku. Druga łódź podejmie z wody spadochrony kapsuły.

Dopiero po dotarciu na miejsce statku kapsuła zostanie podniesiona na pokład i tam otwarta w asyście lekarzy, którzy sprawdzą stan załogi i pomogą jej wyjść na pokład statku.

 

Załogowa misja SpaceX wraca na Ziemię

 

Cała procedura od momentu wodowania do wyjścia załogi może potrwać nawet godzinę, w zależności od pogody i stanu oceanu.

Po powrocie – statkiem lub helikopterem – na brzeg, załoga Crew Dragon od razu zostanie przetransportowana samolotem do Houston w Teksasie.

 

GDZIE OGLĄDAĆ NA ŻYWO POWRÓT CREW DRAGON?

 

Najbardziej oczywistym miejscem do oglądania jest kanał NASA na youtube, ale NASA będzie nadawać także za pośrednictwem swoich kanałów we wszystkich social mediach: facebook, twitter oraz twitch.

Transmisja rozpocznie się już w sobotę ale odłączenie Crew Dragon od ISS nastąpi 2 sierpnia o godzinie 1:34 w nocy polskiego czasu. Od tej chwili transmisja będzie prowadzona nieprzerwanie aż do wodowania kapsuły z załogą.

Według obecnych planów NASA wodowanie ma nastąpić o godzinie 20:42 polskiego czasu w niedzielę 2 sierpnia.

Transmisję możecie oglądać bezpośrednio na blogu klikając na okno poniżej.

 

Oczywiście jeśli przypadkiem mieszkacie akurat na Florydzie to jest szansa, że przez lornetkę uda się na żywo zobaczyć opadającą kapsułę. Jednak minimalna odległość wodowania od brzegu to około 20 mil.

Będziecie oglądać? Trzymajcie kciuki żeby wszystko się udało i misja zakończyła się powodzeniem!

Wszystkie zdjęcia we wpisie pochodzą od: SpaceX

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Formuła 1 w Las Vegas

W tym roku na fanów sportów samochodowych za oceanem czeka wyjątkowa gratka. Formuła 1 w Las Vegas. Nocny wyścig ulicami miasta, który będzie można obserwować nawet ze swojego pokoju hotelowego.

Najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku

Kiedy Manhattan zaczął rosnąć w górę? Czy najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku ciągle jeszcze stoją? Które to są budynki? Zapraszam do spojrzenia wstecz, o niemal 150 lat, tego w historię wielkiego miasta.

Promocje i kody rabatowe na zwiedzanie USA

Planując wyprawę za ocean warto zaoszczędzić na każdym możliwym kroku. Promocje i kody rabatowe na zwiedzanie USA mogą zmniejszyć cenę wyprawy nawet o setki...

Wkrótce wzrosną ceny karnetów na zwiedzanie

Jeśli wybieracie się w najbliższych miesiącach zagranicę to jest okazja zaoszczędzić. Najwięksi pośrednicy zapowiedzieli, że wkrótce wzrosną ceny karnetów na zwiedzanie najpopularniejszych na świecie...

Koszt wyjazdu do USA w 2023 roku

Zaczynasz planować wyprawę do Stanów? Zobacz jaki jest koszt wyjazdu do USA w 2023 roku. I jak zmieniły się poszczególne ceny od początku ubiegłego...

Angels Landing – zasady wejść w roku 2023

Zion National Park ogłosił terminy zapisów na loterię dla osób, które chcą wejść na szlak do fenomenalnego punktu widokowego Angels Landing. Program zezwoleń w 2022...

Dni darmowego wstępu do amerykańskich parków w 2023 roku

Agencja zarządzająca parkami narodowymi w USA ogłosiła właśnie dni darmowego wstępu do amerykańskich parków narodowych w przyszłym roku

Ciekawostki o Las Vegas

Zanim wybierzecie się do Miasta Grzechu warto poznać ciekawostki o Las Vegas. Wiele z nich pomoże zaplanować ciekawszy pobyt w mieście.
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x