fbpx

Załogowa misja SpaceX wraca na Ziemię – gdzie zobaczyć lądowanie?

Dwa miesiące temu cały świat pasjonował się startem Crew Dragon Demo Mission. Już za kilka dni pierwsza załogowa misja SpaceX wraca na Ziemię. Także lądowanie będzie można oglądać na żywo.

 

ZAŁOGOWA MISJA SPACEX WRACA NA ZIEMIĘ

 

Lądowanie, jak w przypadku wszystkich amerykańskich misji ma się zakończyć wodowaniem. NASA wyznaczyło siedem potencjalnych lądowisk, czy może bardziej obszarów wodnych, gdzie może to nastąpić. Wszystkie one leżą wokół Florydy, m.in. w pobliży Tampy, Jacksonville, Cape Canaveral itd.

Ostateczne miejsce, w którym Crew Dragon będzie wodować zostanie wybrane m.in. na podstawie warunków pogodowych. Znaczenie będzie mieć także dokładna godzina rozpoczęcia powrotu na Ziemię.

 

Załogowa misja SpaceX wraca na Ziemię

 

Cała droga powrotna zajmie astronautom od 6 do 30 godzin. Wszystko w zależności od warunków pogodowych.

 

 

JAK WYGLĄDA POWRÓT NA ZIEMIĘ?

 

Powrót rozpocznie się od odłączenia od stacji kosmicznej ISS. Po czym zostaną na krótko uruchomione silniki Crew Dragon by nastąpiło faktyczne oddzielenie.

Po kolejnym użyciu silników Crew Dragon zostanie ustawiony już na trajektorię powrotu. Niepotrzebna od tej chwili część rakiety zostanie odrzucona by spalić się w atmosferze.

 

Załogowa misja SpaceX wraca na Ziemię

 

 

W drodze powrotnej Crew Dragon będzie się poruszać z szybkością ponad 28.000 km na godzinę. W momencie wejścia w atmosferę Ziemi, ze względu na tarcie powietrza, rozgrzeje się do temperatury niecałych 2000 stopni Celsjusza. Na tym etapie lotu warunki będą tak ekstremalne, że na około 6 minut będzie utracony kontakt z załogą.

Potem, na wysokości około 14 km nad wodą otworzą się dwa pierwsze spadochrony spowalniające. A kolejne cztery spadochrony otworzą się na wysokości około 4,5 km nad powierzchnią wody. Po to by kapsuła z astronautami mogła bezpiecznie osiąść na wodzie.

 

Załogowa misja SpaceX wraca na Ziemię

 

Po obu stronach Florydy na lądujących będą czekać dwa specjalne statki ratownicze: Go Searcher oraz Go Navigator. Aktualną pozycję obu statków możecie śledzić np. w serwisie www.vesselfinder.com

Po wodowaniu ze statku, który będzie bliżej wyruszą w stronę kapsuły dwie szybkie łodzie z ekipami specjalistów. Jedna łódź zabezpieczy samą kapsułę do czasu dopłynięcia głównego statku. Druga łódź podejmie z wody spadochrony kapsuły.

Dopiero po dotarciu na miejsce statku kapsuła zostanie podniesiona na pokład i tam otwarta w asyście lekarzy, którzy sprawdzą stan załogi i pomogą jej wyjść na pokład statku.

 

Załogowa misja SpaceX wraca na Ziemię

 

Cała procedura od momentu wodowania do wyjścia załogi może potrwać nawet godzinę, w zależności od pogody i stanu oceanu.

Po powrocie – statkiem lub helikopterem – na brzeg, załoga Crew Dragon od razu zostanie przetransportowana samolotem do Houston w Teksasie.

 

GDZIE OGLĄDAĆ NA ŻYWO POWRÓT CREW DRAGON?

 

Najbardziej oczywistym miejscem do oglądania jest kanał NASA na youtube, ale NASA będzie nadawać także za pośrednictwem swoich kanałów we wszystkich social mediach: facebook, twitter oraz twitch.

Transmisja rozpocznie się już w sobotę ale odłączenie Crew Dragon od ISS nastąpi 2 sierpnia o godzinie 1:34 w nocy polskiego czasu. Od tej chwili transmisja będzie prowadzona nieprzerwanie aż do wodowania kapsuły z załogą.

Według obecnych planów NASA wodowanie ma nastąpić o godzinie 20:42 polskiego czasu w niedzielę 2 sierpnia.

Transmisję możecie oglądać bezpośrednio na blogu klikając na okno poniżej.

 

Oczywiście jeśli przypadkiem mieszkacie akurat na Florydzie to jest szansa, że przez lornetkę uda się na żywo zobaczyć opadającą kapsułę. Jednak minimalna odległość wodowania od brzegu to około 20 mil.

Będziecie oglądać? Trzymajcie kciuki żeby wszystko się udało i misja zakończyła się powodzeniem!

Wszystkie zdjęcia we wpisie pochodzą od: SpaceX

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Brooklyn Bridge – ikona Nowego Jorku

Brooklyn Bridge to nie tylko most – to ikona, legenda i nieskończona inspiracja dla fotografów z całego świata. Zanurz się w jego fascynującą historię i odkryj, dlaczego spacer po jego deskach to fascynujące doświadczenie.

Darmowy internet dla zwiedzających USA

Wspaniała okazja dla planujących podróż za ocean. Właśnie pojawiła się oferta, dzięki której można zyskać darmowy internet dla zwiedzających USA.

Całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA

Już wkrótce fotograficzno-astronomiczna okazja tego roku. Będzie to całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA, ale obserwować je będzie można także w innych krajach.

Cała trasa Route 66 z chatGPT

Odkryj uroki kultowej Route 66 z chatGPT – sztuczna inteligencja została twoim przewodnikiem po legendarnej trasie pełnej historii i przygód.

Top of the Rock – taras widokowy z nową atrakcją

Jeden z najstarszych tarasów widokowych w Nowym Jorku się zmienia. Top of the Rock zyskał atrakcję, dzięki której odwiedzający będą mogli doświadczyć czegoś wyjątkowego i może nieco przerażającego.

Promocje i kody rabatowe na zwiedzanie USA

Planując wyprawę za ocean warto zaoszczędzić na każdym możliwym kroku. Promocje i kody rabatowe na zwiedzanie USA mogą zmniejszyć cenę wyprawy nawet o setki...

Sphere – Las Vegas przebiło Dubaj?

Turystom już nie wystarczą automaty, ruletka, karuzele sklepy czy fontanny. To można zobaczyć w wielu miejscach na świecie. Ale Sphere Las Vegas jest tylko...

Obrączkowe zaćmienie słońca w USA

Podróżujących w październiku za ocean czeka nie lada gratka - obrączkowe zaćmienie słońca w USA. Gdzie i kiedy będzie je najlepiej widać?
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x