fbpx

Zaćmienie słońca Argentynie i Chile

Już 14 grudnia czeka nas obserwowanie fascynującego wydarzenia. Tego dnia będzie miało miejsce zaćmienie słońca w Argentynie i Chile. I tradycyjnie będzie je można zobaczyć przez internet.

 

ZAĆMIENIE SŁOŃCA W ARGENTYNIE I CHILE

Grudniowe zaćmienie słońca będzie dane oglądać na żywo tylko mieszkańcom Ameryki Południowej. Będzie to jednak to najbardziej widowiskowe zaćmienie – całkowite.

Zaćmienie nastąpi popołudniu czasu polskiego, jeśli chcecie zaplanować oglądanie go w internecie to najważniejszy moment nastąpi po godzinie 17:12. Księżyc całkowicie przesłoni słońce na 2 minuty i 10 sekund.

Szczegółowy rozkład zjawiska przedstawia się następująco:

  • początek częściowego zaćmienia: 15:49:29
  • początek całkowitego zaćmienia: 17:12:30
  • maksymalne zaćmienie: 17:13:35
  • koniec całkowitego zaćmienia: 17:14:40
  • koniec częściowego zaćmienia: 18:40:08

 

GDZIE OGLĄDAĆ ZAĆMIENIE SŁOŃCA

 

Tradycyjnie pokażą je zapewne wszystkie telewizje, ale o tej godzinie wiele osób nie będziecie w domu. W takim wypadku jedną z najlepszych opcji jest oglądanie zaćmienia na youtube, kanale NASA. Amerykańska agencja będzie pokazywać zaćmienie także we wszystkich innych swoich mediach.

Możecie też zajrzeć ponownie tu na bloga. Zobaczycie transmisję w oknie poniżej. Zapraszam.

 

 

ZAĆMIENIE SŁOŃCA W EUROPIE

Wiele osób pyta kiedy będzie całkowite zaćmienie słońca widoczne w Europie. Najbliższy termin to rok 2026, wtedy będzie można zobaczyć je na żywo w Hiszpanii.

 

Autorem zdjęcia zaćmienia w tym poście jest Aubrey Gemignani, pracująca dla NASA. Zdjęcie zostało zrobione podczas zaćmienia w 2017 roku, w stanie Oregon, w USA.

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

4 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zaćmienie Słonca
2 lat temu

Niestety z uwagi na COVIDowe obostrzenia nie wielu było dane dotrzeć na obserwacje tego zaćmienia słońca. Kolejne za rok 4 grudnia – na Antarktydzie 🙂 Mam plan tam być z foto-video sprzętem o ile „korona pozwoli”. | Paweł.

Last edited 2 lat temu by Zaćmienie Słonca
Zaćmienie Słonca
2 lat temu

Szansa na zobaczenie zjawiska na Antarktydzie jest mała – to prawda, acz… sama Antarktyda jest warta grzechu i tej potężnej kasy 🙂 W czerwcu na Grenlandii zaćmienie obrączkowe też wydaje się kuszące, ale jeszcze nie mam dokładnych planów (też drogo bo trzeba dolecieć/dopłynąć na samą północ).

PODOBNE

Sztuczna inteligencja i Photoshop. Witamy w Matrixie.

Sztuczna inteligencja i Photoshop już wkrótce sprawią, że nie będziecie mieli bladego pojęcia czy to co widzicie jest realne. Oto przykład pochodzący z prostego...

Najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku

Kiedy Manhattan zaczął rosnąć w górę? Czy najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku ciągle jeszcze stoją? Które to są budynki? Zapraszam do spojrzenia wstecz, o niemal 150 lat, tego w historię wielkiego miasta.

Ciekawostki o Las Vegas

Zanim wybierzecie się do Miasta Grzechu warto poznać ciekawostki o Las Vegas. Wiele z nich pomoże zaplanować ciekawszy pobyt w mieście.

Zaćmienie słońca 2022 w Polsce

Po dłuższej przerwie czeka nas za kilka dni wyczekiwane przez fotografów zaćmienie słońca 2022. Jak się przygotować do obserwacji i fotografowania tego zjawiska

Gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie

Jadąc przez Śląsk, kawałek za Częstochową możecie natrafić na gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie. Zaprojektował go i zbudował Polak.

Metro w Nowym Jorku – ciekawostki i tajemnice

Metro w Nowym Jorku to całe podziemne miasto. Znajdują się tam setki mil torów, opuszczone stacje, a nawet jeżdżą nawiedzone pociągi. Oto ciekawostki i tajemnice nowojorskiego metra.

Krzywy las pod Gryfinem

Pod Gryfinem znajduje się wyjątkowe miejsce, które miejscowi nazwali krzywy las. Rosną w nim drzewa, o których wiadomo na pewno tylko to, że nie są typowe. Ponad setka sosen ma dolną część pnia wygiętą w łuk.

Tablice rejestracyjne w USA – ciekawostki

W przeciwieństwie do europejskich, tablice rejestracyjne w USA mienią się kolorami. Można na nich znaleźć grafiki i znacznie więcej informacji. A w czasie podróży...
4
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x