fbpx

Zaćmienie słońca Argentynie i Chile

Już 14 grudnia czeka nas obserwowanie fascynującego wydarzenia. Tego dnia będzie miało miejsce zaćmienie słońca w Argentynie i Chile. I tradycyjnie będzie je można zobaczyć przez internet.

 

ZAĆMIENIE SŁOŃCA W ARGENTYNIE I CHILE

Grudniowe zaćmienie słońca będzie dane oglądać na żywo tylko mieszkańcom Ameryki Południowej. Będzie to jednak to najbardziej widowiskowe zaćmienie – całkowite.

Zaćmienie nastąpi popołudniu czasu polskiego, jeśli chcecie zaplanować oglądanie go w internecie to najważniejszy moment nastąpi po godzinie 17:12. Księżyc całkowicie przesłoni słońce na 2 minuty i 10 sekund.

Szczegółowy rozkład zjawiska przedstawia się następująco:

  • początek częściowego zaćmienia: 15:49:29
  • początek całkowitego zaćmienia: 17:12:30
  • maksymalne zaćmienie: 17:13:35
  • koniec całkowitego zaćmienia: 17:14:40
  • koniec częściowego zaćmienia: 18:40:08

 

GDZIE OGLĄDAĆ ZAĆMIENIE SŁOŃCA

 

Tradycyjnie pokażą je zapewne wszystkie telewizje, ale o tej godzinie wiele osób nie będziecie w domu. W takim wypadku jedną z najlepszych opcji jest oglądanie zaćmienia na youtube, kanale NASA. Amerykańska agencja będzie pokazywać zaćmienie także we wszystkich innych swoich mediach.

Możecie też zajrzeć ponownie tu na bloga. Zobaczycie transmisję w oknie poniżej. Zapraszam.

 

 

ZAĆMIENIE SŁOŃCA W EUROPIE

Wiele osób pyta kiedy będzie całkowite zaćmienie słońca widoczne w Europie. Najbliższy termin to rok 2026, wtedy będzie można zobaczyć je na żywo w Hiszpanii.

 

Autorem zdjęcia zaćmienia w tym poście jest Aubrey Gemignani, pracująca dla NASA. Zdjęcie zostało zrobione podczas zaćmienia w 2017 roku, w stanie Oregon, w USA.

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zaćmienie Słonca
1 rok temu

Niestety z uwagi na COVIDowe obostrzenia nie wielu było dane dotrzeć na obserwacje tego zaćmienia słońca. Kolejne za rok 4 grudnia – na Antarktydzie 🙂 Mam plan tam być z foto-video sprzętem o ile „korona pozwoli”. | Paweł.

Last edited 1 rok temu by Zaćmienie Słonca
Zaćmienie Słonca
1 rok temu

Szansa na zobaczenie zjawiska na Antarktydzie jest mała – to prawda, acz… sama Antarktyda jest warta grzechu i tej potężnej kasy 🙂 W czerwcu na Grenlandii zaćmienie obrączkowe też wydaje się kuszące, ale jeszcze nie mam dokładnych planów (też drogo bo trzeba dolecieć/dopłynąć na samą północ).

4
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x