fbpx

Zaćmienie słońca 2021

Po kilku długich latach przerwy, w końcu będziemy mogli znów w całej Polsce obserwować to niesamowite zjawisko. Zaćmienie słońca 2021 będzie wyśmienitą okazją by zrobić unikatowe zdjęcia, albo po prostu obserwować gwiazdę.

 

 

ZAĆMIENIE SŁOŃCA 2021

 

Najbliższe zaćmienie słońca, które nas czeka nastąpi 10 czerwca 2021 roku. Zjawisko będzie widoczne z terenu całej Polski, jednak nie wszędzie będzie widać tak samo.

Tarcza słoneczna będzie przesłonięta częściowo. Jeśli mieszkacie w północno zachodniej części kraju przesłonięte będzie kilkanaście procent tarczy słonecznej, jeśli mieszkacie w Bieszczadach będzie to ledwie kilka procent.

Zaćmienie nastąpi pomiędzy godziną 11:57 a 13:42. Największa część tarczy słonecznej będzie przesłonięta około godziny 12:49.

W maksymalnym stopniu słońce będzie przesłonięte tak jak na poniższym zdjęciu. Zostało ono zrobione w Polsce, w czasie zaćmienia w 2008 roku.

 

zaćmienie słońca 2021

 

 

JAK FOTOGRAFOWAĆ ZAĆMIENIE SŁOŃCA?

 

Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie wolno patrzyć bezpośrednio przez obiektyw w słońce. Może to się skończyć nieodwracalnym uszkodzeniem wzroku.

Soczewki obiektywu działają jak szkło powiększające skupiające światło, dlatego także matryca aparatu może zostać zniszczona przy bezpośrednim fotografowaniu słońca.

Żeby zabezpieczyć siebie i sprzęt najlepiej użyć specjalnych filtrów fotograficznych, które są dedykowane do takiej fotografii. Jest to jednak drogie rozwiązanie.

Jeśli chcecie zaoszczędzić pomocne będą szkła spawalnicze lub prześwietlone klisze fotograficzne.

To wszystko dotyczy sytuacji, gdy obserwować i fotografować gwiazdę będziemy przy bezchmurnym niebie. Jednak może się zdarzyć – tak jak na moich zdjęciach – że niebo będzie zachmurzone i filtrem pozwalającym fotografować i obserwować będą chmury.

 

 

A JEŚLI SIĘ NIE UDA?

 

Na kolejne zaćmienie słońca widoczne z terenu Polski będzie trzeba czekać ponad rok, do 25 października 2022 roku.

 

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Żywkowo – fantastyczna bociania wioska

Na północy Mazur, przy samej granicy leży bociania wioska. Co w niej niezwykłego? Otóż zamieszkuje ją więcej bocianów niż ludzi, a to oznacza naprawdę dużo bocianów do obserwowania.

Całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA

Już wkrótce fotograficzno-astronomiczna okazja tego roku. Będzie to całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA, ale obserwować je będzie można także w innych krajach.

Stewardessa radzi czy bredzi?

Ostatnio w polskich tzw. mediach pojawiła się seria niusów o tym co stewardessa radzi robić by pobyt w hotelu nie stał się koszmarem. Ale na wasze bezpieczeństwo w hotelu czyha wiele innych zagrożeń. Niektóre są śmiertelne!

Noc polarna

Czas, kiedy słońce nie pokazuje się nad horyzontem. Przeżyj niezwykłe zjawisko jakim jest noc polarna, gdzie każdy dzień jest nieprzerwaną ciemnością.

Planowanie podróży z chatGPT

Planowanie podróży z ChatGPT otwiera przed tobą świat nieograniczonych możliwości. Dzięki sztucznej inteligencji możesz się dowiedzieć o miejscach, o których nie miałeś pojęcia, zaplanować najkrótszą trasę. A przy okazji oszczędzić czas, nerwy i pieniądze.

Pakowanie z ChatGPT: niezbędnik każdego turysty

Zmęczony wiecznym zapominaniem o czymś ważnym podczas pakowania? Pakowanie z ChatGPT to rozwiązanie twoich problemów! Dowiedz się, jak inteligencja sztuczna może zorganizować twój bagaż, zapewniając, że wszystko, czego potrzebujesz, znajdzie się w twojej walizce.

Efekt halo na niebie – kiedy występuje

Efekt halo fascynuje i inspiruje od wieków, łącząc naukę z magią natury. Czym jest to fascynujące zjawisko atmosferyczne i kiedy występuje?

Wulkan na Islandii – erupcja online

Bardzo wiele osób chciałoby zobaczyć wybuch wulkanu na Islandii na żywo. Z przyczyn oczywistych ma na to szansę tylko garstka ludzi. Można jednak śledzić erupcję online i znacznie bezpieczniej.
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x