fbpx

Zaćmienie słońca 2021

Po kilku długich latach przerwy, w końcu będziemy mogli znów w całej Polsce obserwować to niesamowite zjawisko. Zaćmienie słońca 2021 będzie wyśmienitą okazją by zrobić unikatowe zdjęcia, albo po prostu obserwować gwiazdę.

 

 

ZAĆMIENIE SŁOŃCA 2021

 

Najbliższe zaćmienie słońca, które nas czeka nastąpi 10 czerwca 2021 roku. Zjawisko będzie widoczne z terenu całej Polski, jednak nie wszędzie będzie widać tak samo.

Tarcza słoneczna będzie przesłonięta częściowo. Jeśli mieszkacie w północno zachodniej części kraju przesłonięte będzie kilkanaście procent tarczy słonecznej, jeśli mieszkacie w Bieszczadach będzie to ledwie kilka procent.

Zaćmienie nastąpi pomiędzy godziną 11:57 a 13:42. Największa część tarczy słonecznej będzie przesłonięta około godziny 12:49.

W maksymalnym stopniu słońce będzie przesłonięte tak jak na poniższym zdjęciu. Zostało ono zrobione w Polsce, w czasie zaćmienia w 2008 roku.

 

zaćmienie słońca 2021

 

 

JAK FOTOGRAFOWAĆ ZAĆMIENIE SŁOŃCA?

 

Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie wolno patrzyć bezpośrednio przez obiektyw w słońce. Może to się skończyć nieodwracalnym uszkodzeniem wzroku.

Soczewki obiektywu działają jak szkło powiększające skupiające światło, dlatego także matryca aparatu może zostać zniszczona przy bezpośrednim fotografowaniu słońca.

Żeby zabezpieczyć siebie i sprzęt najlepiej użyć specjalnych filtrów fotograficznych, które są dedykowane do takiej fotografii. Jest to jednak drogie rozwiązanie.

Jeśli chcecie zaoszczędzić pomocne będą szkła spawalnicze lub prześwietlone klisze fotograficzne.

To wszystko dotyczy sytuacji, gdy obserwować i fotografować gwiazdę będziemy przy bezchmurnym niebie. Jednak może się zdarzyć – tak jak na moich zdjęciach – że niebo będzie zachmurzone i filtrem pozwalającym fotografować i obserwować będą chmury.

 

 

A JEŚLI SIĘ NIE UDA?

 

Na kolejne zaćmienie słońca widoczne z terenu Polski będzie trzeba czekać ponad rok, do 25 października 2022 roku.

 

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Muzeum Fotografii w Berlinie

W sercu zachodniej części miasta znalazło idealne dla siebie miejsce Muzeum Fotografii w Berlinie. To tutaj można zobaczyć w wielkich formatach prace Helmuta Newtona, fundatora muzeum

Sztuczna inteligencja i Photoshop. Witamy w Matrixie.

Sztuczna inteligencja i Photoshop już wkrótce sprawią, że nie będziecie mieli bladego pojęcia czy to co widzicie jest realne. Oto przykład pochodzący z prostego...

Najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku

Kiedy Manhattan zaczął rosnąć w górę? Czy najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku ciągle jeszcze stoją? Które to są budynki? Zapraszam do spojrzenia wstecz, o niemal 150 lat, tego w historię wielkiego miasta.

Ciekawostki o Las Vegas

Zanim wybierzecie się do Miasta Grzechu warto poznać ciekawostki o Las Vegas. Wiele z nich pomoże zaplanować ciekawszy pobyt w mieście.

Zaćmienie słońca 2022 w Polsce

Po dłuższej przerwie czeka nas za kilka dni wyczekiwane przez fotografów zaćmienie słońca 2022. Jak się przygotować do obserwacji i fotografowania tego zjawiska

Gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie

Jadąc przez Śląsk, kawałek za Częstochową możecie natrafić na gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie. Zaprojektował go i zbudował Polak.

Metro w Nowym Jorku – ciekawostki i tajemnice

Metro w Nowym Jorku to całe podziemne miasto. Znajdują się tam setki mil torów, opuszczone stacje, a nawet jeżdżą nawiedzone pociągi. Oto ciekawostki i tajemnice nowojorskiego metra.

Krzywy las pod Gryfinem

Pod Gryfinem znajduje się wyjątkowe miejsce, które miejscowi nazwali krzywy las. Rosną w nim drzewa, o których wiadomo na pewno tylko to, że nie są typowe. Ponad setka sosen ma dolną część pnia wygiętą w łuk.
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x