fbpx

Tajemnice Dzikiego Zachodu

Dlaczego Jesse James stał się wyjętym spod prawa bandytą? Dlaczego żaden biały nie mógł zabić Szalonego Konia? Poznaj tajemnice Dzikiego Zachodu zanim go odwiedzisz.

 

 

HISTORIA DZIKIEGO ZACHODU

O Dzikim Zachodzie dowiadujemy się najczęściej z filmów fabularnych. Z tego też względu właściwie za każdym razem poznajemy historię jednego człowieka, jednego gangu, jednego miasta.

Ograniczenia jakie mają filmy fabularne nie pozwalają ze sobą powiązać różnych wydarzeń, różnych postaci żyjących w gwałtownie rozrastających się Stanach Zjednoczonych. 150 lat temu ogromne tereny były w części zupełnie dzikie, a przez równiny wędrowały co roku miliony dzikich bizonów. Te wszystkie nowe tereny były zasiedlane przez emigrantów z Europy, ale też biedaków ze Wschodniego Wybrzeża. Tych, wędrujących za swoimi marzeniami o złocie i spełnieniu amerykańskiego snu.

 

Tajemnice Dzikiego Zachodu
@ The American West

 

THE AMERICAN WEST

Te wszystkie wątki i zależności postanowił powiązać dla widzów z całego świata Robert Redford w dokumencie „The American West”, który można oglądać od jakiegoś czasu na Netflixie.

Fabularyzowany serial opowiada o niektórych sławnych postaciach tamtych czasów. Opowiada w taki sposób, że widz w końcu zaczyna rozumieć zależności pomiędzy dotąd nie powiązanymi wydarzeniami.

Wiele przedstawianych dotąd historii jest oddartych z romantyzmu filmów fabularnych. Dzięki serialowi Redforda można zrozumieć nieco lepiej sytuacje, które możemy spotkać w czasie podróży przez Stany.

Przestanie was dziwić rezerwa, a czasem niechęć Indian do białych ludzi, którzy odwiedzają ich ziemie jako turyści. Historia nauczyła ich nie wierzyć białym, którzy najechali ich ogromny kraj.

 

 

TAJEMNICE DZIKIEGO ZACHODU

Serial pokazuje najbardziej znane wątki z okresu 1865 – 1890. Opowiedziano w nim przyczyny upadku Dakotów, największego plemienia Indian północnoamerykańskich. Oraz dwie drogi, którymi podążyli ich najbardziej znani wodzowie Siedzący Byk i Szalony Koń.

Można się z niego dowiedzieć po co Stanom Zjednoczonym były potrzebne pod koniec XIX wieku ziemie zajmowane przez to akurat plemię. I kto wpadł na pomysł zmasakrowania milionów bizonów.

Wyjaśniono też tło historyczne największej klęski amerykańskiej kawalerii pod dowództwem pułkownika Custera pod Little Bighorn.

 

Tajemnice Dzikiego Zachodu
@ The American West

 

W serialu przewijają się też ikony Dzikiego Zachodu. Szczególnie rozbudowana jest opowieść o Jesse Jamesie, który wstąpił na ścieżkę przestępstwa w wyniku buntu po przegranej wojnie secesyjnej. Wspomniano także o Billym Kidzie.

Sporo można się dowiedzieć także o szeryfie Wyacie Earpie, który skończył karierę już nie jako stróż prawa, ale jako konsultant w Hollywood. Tam właśnie poznał go późniejszy największy gwiazdor ery hollywoodzkich westernów John Wayne.

Ale serial pokazuje też wiele z codzienności tamtych czasów. Pokazuje w jaki sposób żyli mieszkańcy Dzikiego Zachodu, w brudzie, często w prowizorycznych warunkach. I przede wszystkim w zupełnym bezprawiu, gdzie szeryfowie nierzadko nie stali na staży prawa, ale interesów miejscowych bogaczy.

 

Tajemnice Dzikiego Zachodu
@ The American West

 

Dlatego fascynując się historią tamtych czasów warto przed pierwszą (lub kolejną) wyprawą za ocean obejrzeć film Roberta Redforda. Poznać historię odwiedzanych terenów i spróbować nieco zrozumieć zależności ciągle tam spotykane. Serial na Netflixie znajdziecie pod tym linkiem.

 

Wszystkie zdjęcia pochodzą z materiałów producenta filmu.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Obrączkowe zaćmienie słońca w USA

Podróżujących w październiku za ocean czeka nie lada gratka - obrączkowe zaćmienie słońca w USA. Gdzie i kiedy będzie je najlepiej widać?

Koniec (prawie) z airbnb w Nowym Jorku

Właściciele nieruchomości nagle zaczęli anulować rezerwacje. Wielu turystów jest zaskoczonych, ale to jest początek końca airbnb w Nowym Jorku. Miasto wygrało batalię sądową z najemcami

Nowy Jork podnosi ceny biletów

Od dziś, od północy miasto Nowy Jork podnosi ceny biletów na wszystkie usługi transportu publicznego. Drożeje między innymi najpopularniejsze wśród turystów metro.

Czy w amerykańskich parkach narodowych jest bezpiecznie?

Właściwie nie ma miesiąca by ktoś tam nie zginął. Lipiec pod tym względem jest już rekordowy. Jak do tego doszło? Sam oceń czy w amerykańskich parkach narodowych jest bezpiecznie.

Porównanie Las Vegas Pass – który wybrać?

Wybierasz się do Miasta Grzechu, chcesz kupić karnet i zaoszczędzić na zwiedzaniu? Zobacz porównanie cen Las Vegas Pass. Znajdź najlepsze atrakcje czekające na turystów. Las...

Nowy Jork pogrąża się w smogu z kanadyjskich pożarów

Płoną ogromne połacie lasów w Kanadzie, wiejące od północy wiatry zwiewają dym na wielkie miasta wschodniego wybrzeża. Od kilku godzin Nowy Jork pogrąża się...

Sztuczna inteligencja i Photoshop. Witamy w Matrixie.

Sztuczna inteligencja i Photoshop już wkrótce sprawią, że nie będziecie mieli bladego pojęcia czy to co widzicie jest realne. Oto przykład pochodzący z prostego...

Śmierć bizona w Yellowstone. Winny turysta

Bezmyślny turysta spowodował śmierć bizona w Yellowstone. Władze parku wszczęły dochodzenie i poszukują osoby, która złamała reguły postępowania w parku narodowym. Zasady obowiązujące w parkach...
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x