fbpx

Tajemnice Dzikiego Zachodu

Dlaczego Jesse James stał się wyjętym spod prawa bandytą? Dlaczego żaden biały nie mógł zabić Szalonego Konia? Poznaj tajemnice Dzikiego Zachodu zanim go odwiedzisz.

 

 

HISTORIA DZIKIEGO ZACHODU

O Dzikim Zachodzie dowiadujemy się najczęściej z filmów fabularnych. Z tego też względu właściwie za każdym razem poznajemy historię jednego człowieka, jednego gangu, jednego miasta.

Ograniczenia jakie mają filmy fabularne nie pozwalają ze sobą powiązać różnych wydarzeń, różnych postaci żyjących w gwałtownie rozrastających się Stanach Zjednoczonych. 150 lat temu ogromne tereny były w części zupełnie dzikie, a przez równiny wędrowały co roku miliony dzikich bizonów. Te wszystkie nowe tereny były zasiedlane przez emigrantów z Europy, ale też biedaków ze Wschodniego Wybrzeża. Tych, wędrujących za swoimi marzeniami o złocie i spełnieniu amerykańskiego snu.

 

Tajemnice Dzikiego Zachodu
@ The American West

 

THE AMERICAN WEST

Te wszystkie wątki i zależności postanowił powiązać dla widzów z całego świata Robert Redford w dokumencie „The American West”, który można oglądać od jakiegoś czasu na Netflixie.

Fabularyzowany serial opowiada o niektórych sławnych postaciach tamtych czasów. Opowiada w taki sposób, że widz w końcu zaczyna rozumieć zależności pomiędzy dotąd nie powiązanymi wydarzeniami.

Wiele przedstawianych dotąd historii jest oddartych z romantyzmu filmów fabularnych. Dzięki serialowi Redforda można zrozumieć nieco lepiej sytuacje, które możemy spotkać w czasie podróży przez Stany.

Przestanie was dziwić rezerwa, a czasem niechęć Indian do białych ludzi, którzy odwiedzają ich ziemie jako turyści. Historia nauczyła ich nie wierzyć białym, którzy najechali ich ogromny kraj.

 

 

TAJEMNICE DZIKIEGO ZACHODU

Serial pokazuje najbardziej znane wątki z okresu 1865 – 1890. Opowiedziano w nim przyczyny upadku Dakotów, największego plemienia Indian północnoamerykańskich. Oraz dwie drogi, którymi podążyli ich najbardziej znani wodzowie Siedzący Byk i Szalony Koń.

Można się z niego dowiedzieć po co Stanom Zjednoczonym były potrzebne pod koniec XIX wieku ziemie zajmowane przez to akurat plemię. I kto wpadł na pomysł zmasakrowania milionów bizonów.

Wyjaśniono też tło historyczne największej klęski amerykańskiej kawalerii pod dowództwem pułkownika Custera pod Little Bighorn.

 

Tajemnice Dzikiego Zachodu
@ The American West

 

W serialu przewijają się też ikony Dzikiego Zachodu. Szczególnie rozbudowana jest opowieść o Jesse Jamesie, który wstąpił na ścieżkę przestępstwa w wyniku buntu po przegranej wojnie secesyjnej. Wspomniano także o Billym Kidzie.

Sporo można się dowiedzieć także o szeryfie Wyacie Earpie, który skończył karierę już nie jako stróż prawa, ale jako konsultant w Hollywood. Tam właśnie poznał go późniejszy największy gwiazdor ery hollywoodzkich westernów John Wayne.

Ale serial pokazuje też wiele z codzienności tamtych czasów. Pokazuje w jaki sposób żyli mieszkańcy Dzikiego Zachodu, w brudzie, często w prowizorycznych warunkach. I przede wszystkim w zupełnym bezprawiu, gdzie szeryfowie nierzadko nie stali na staży prawa, ale interesów miejscowych bogaczy.

 

Tajemnice Dzikiego Zachodu
@ The American West

 

Dlatego fascynując się historią tamtych czasów warto przed pierwszą (lub kolejną) wyprawą za ocean obejrzeć film Roberta Redforda. Poznać historię odwiedzanych terenów i spróbować nieco zrozumieć zależności ciągle tam spotykane. Serial na Netflixie znajdziecie pod tym linkiem.

 

Wszystkie zdjęcia pochodzą z materiałów producenta filmu.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA

Już wkrótce fotograficzno-astronomiczna okazja tego roku. Będzie to całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA, ale obserwować je będzie można także w innych krajach.

Stewardessa radzi czy bredzi?

Ostatnio w polskich tzw. mediach pojawiła się seria niusów o tym co stewardessa radzi robić by pobyt w hotelu nie stał się koszmarem. Ale na wasze bezpieczeństwo w hotelu czyha wiele innych zagrożeń. Niektóre są śmiertelne!

Cała trasa Route 66 z chatGPT

Odkryj uroki kultowej Route 66 z chatGPT – sztuczna inteligencja została twoim przewodnikiem po legendarnej trasie pełnej historii i przygód.

Planowanie podróży z chatGPT

Planowanie podróży z ChatGPT otwiera przed tobą świat nieograniczonych możliwości. Dzięki sztucznej inteligencji możesz się dowiedzieć o miejscach, o których nie miałeś pojęcia, zaplanować najkrótszą trasę. A przy okazji oszczędzić czas, nerwy i pieniądze.

Pakowanie z ChatGPT: niezbędnik każdego turysty

Zmęczony wiecznym zapominaniem o czymś ważnym podczas pakowania? Pakowanie z ChatGPT to rozwiązanie twoich problemów! Dowiedz się, jak inteligencja sztuczna może zorganizować twój bagaż, zapewniając, że wszystko, czego potrzebujesz, znajdzie się w twojej walizce.

Efekt halo na niebie – kiedy występuje

Efekt halo fascynuje i inspiruje od wieków, łącząc naukę z magią natury. Czym jest to fascynujące zjawisko atmosferyczne i kiedy występuje?

Top of the Rock – taras widokowy z nową atrakcją

Jeden z najstarszych tarasów widokowych w Nowym Jorku się zmienia. Top of the Rock zyskał atrakcję, dzięki której odwiedzający będą mogli doświadczyć czegoś wyjątkowego i może nieco przerażającego.

Promocje i kody rabatowe na zwiedzanie USA

Planując wyprawę za ocean warto zaoszczędzić na każdym możliwym kroku. Promocje i kody rabatowe na zwiedzanie USA mogą zmniejszyć cenę wyprawy nawet o setki...
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x