fbpx

Święto 4 lipca w USA

4 lipca w USA to święto niepodległości. Tego dnia jak Ameryka długa i szeroka odbywają się pikniki i parady, w których uczestniczą miliony Amerykanów. A na koniec dnia, wraz ze zmrokiem niebo nad całymi Stanami rozświetlają spektakularne pokazy fajerwerków.

Bill Evans

ŚWIĘTO 4 LIPCA – SKĄD SIĘ WZIĘŁO

Amerykańskie święto niepodległości obchodzone jest w rocznicę 4 lipca 1776 roku, tego dnia nastąpiło podpisanie Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych.

W ten sposób 13 kolonii na amerykańskiej ziemi zrywało z zależnością od korony brytyjskiej.

John Trumbull

Deklaracja nie jest dokumentem prawnie wiążącym. Jednak określa zasady na jakich opiera się rząd Stanów Zjednoczonych i tożsamość Amerykanów.

Jak głosi preambuła Deklaracji Niepodległości:

Uważamy te prawdy za oczywiste, że wszyscy ludzie są stworzeni równymi, że są obdarzeni przez swego Stwórcę pewnymi niezbywalnymi prawami, że wśród nich są Życie, Wolność i dążenie do Szczęścia.

DEKLARACJA NIEPODLEGŁOŚCI OBECNIE

Oryginalną Deklarację Niepodległości Stanów Zjednoczonych można oglądać. Specjalnie zabezpieczony dokument jest wystawiony dla zwiedzających w National Archives Museum w Waszyngtonie.

Jeff Reed

Patrząc przez pancerną szybę jak wygląda Deklaracja Niepodległości USA być może przez chwilę poczujecie się jak postać grana przez Nicolasa Cage’a w filmie Skarb narodów.

4 LIPCA W USA

Niemal od samego początku data 4 lipca była celebrowana przez Amerykanów. Chociaż jako oficjalne Święto Niepodległości dla całego kraju została zatwierdzona dopiero w 1870 roku.

W całym kraju odbywają się obchody tego dnia, przybierają różne formy – pikników, parad, koncertów. Amerykanie tego dnia nie pracują, dlatego ulice są pełne mieszkańców, którzy wspólnie celebrują święto.

Brogan Jackson

Najstarszą z odbywających się 4 lipca zorganizowanych imprez jest Bristol Fourth of July Parade. Miasteczko znajduje się w Stanie Rhode Island, który był jedną z 13 kolonii ogłaszających niepodległość w 1776 roku.

Parada w Bristol jest najdłużej – nieprzerwanie – odbywającą się corocznie celebracją Święta Niepodległości. Po raz pierwszy odbyła się w 1785 roku.

Ale parady odbywają się w wielu miastach i miasteczkach. Jeśli zdarzy się wam być w USA tego dnia to prawdopodobnie z łatwością natraficie na jedną z nich.

W każdej amerykańskiej bazie wojskowej, w południe 4 lipca w południe oddawany jest salut dla kolonii.

Lance Cpl. Manuel A. Estrada

NAJWIĘKSZY POKAZ SZTUCZNYCH OGNI NA ŚWIECIE

Święto 4 lipca w USA to także pokazy sztucznych ogni w wielu z największych miast tego kraju. Ale największy pokaz fajerwerków, absolutnie największy jaki kiedykolwiek zdarzyło się wam zobaczyć, jest tego dnia w Nowym Jorku.

W niebo nad Manhattanem wystrzeliwane jest około 50.000 ładunków pirotechnicznych. Cały pokaz trwa około 25 minut, a obserwuje go niewyobrażalny wręcz tłum – około 3 milionów widzów.

Oczywiście to wiąże się także z tym, że jeśli chcielibyście oglądać pokaz z najlepszych miejsc (np. z Newtown Barge Park) to musicie przyjść i zająć miejsce na wiele godzin przed jego rozpoczęciem.

Jeśli chcecie robić zdjęcia pokazu fajerwerków to te na początku będą najlepsze. Wraz z ilością wybuchających ładunków w powietrzu unosi się coraz więcej dymu, przesłaniając panoramę Manhattanu.

Na filmie poniżej możecie zobaczyć jak wyglądały pokazy w Nowym Jorku, w roku 2021.

Nowojorskim niewiele ustępuje pokaz, który odbywa się w Waszyngtonie. Wygląda on szczególnie imponująco w kadrze z Pomnikiem Waszyngtona.

Ale pokazy sztucznych ogni na 4 lipca w USA organizują nie tylko miasta. Zobaczcie jaki pokaz można zobaczyć w Walt Disney World w Orlando, na Florydzie.

4 LIPCA – OKAZJA DO TAŃSZYCH ZAKUPÓW

Amerykanie wykorzystują Dzień Niepodległości do tańszych zakupów. Jeśli planujecie kupować bilety na różne atrakcje w USA to 4th July Sale jest wyśmienitą okazją także dla was.

Karnet na zwiedzanie Nowego Jorku w wersji Flex może kosztować nawet 20 dolarów mniej. Wystarczy wejść na stronę Sightseeing Pass, wybrać właśnie wersję Flex i wpisać kod promocyjny: FTBF

Pojawił się jeszcze jeden kod, tym razem na wszystkie karnety w Stanach. Należy wejść na stronę Sightseeing Pass, wybrać ofertę, której szukacie i na koniec wpisać kod: JULY4

Podobnych okazji jest mnóstwo, sprawdźcie dzisiejsze ceny noclegów w Stanach na booking.com, mogą być w wielu przypadkach niższe.

Post zawiera linki afiliacyjne.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Ciekawostki o Las Vegas

Zanim wybierzecie się do Miasta Grzechu warto poznać ciekawostki o Las Vegas. Wiele z nich pomoże zaplanować ciekawszy pobyt w mieście.

OMNY Card – nowy system opłat za transport w Nowym Jorku

Od lat transport w Nowym Jorku płaciliśmy za pomocą MetroCard. NYC wprowadził nowy system opłat za transport. Nazywa się OMNY i jest znacznie prostszy w obsłudze. Jak z niego skorzystać?

Będą nowe parki narodowe w USA?

Pytanie raczej nie czy będą nowe parki narodowe w USA, ale kiedy. Amerykanie rozważają właśnie włączenie do systemu parków także miejsc związanych historią drugiej połowy XX wieku.

Porównanie New York Pass – który wybrać?

Zaraz po tym jak zdecydujecie o wyprawie do Nowego Jorku pojawia się pytanie, który karnet na zwiedzanie wybrać. Oto porównanie New York Pass wg aktualnych cen.

Nowa opłata za parkowanie w parku narodowym w USA

Od 1 marca 2023 wprowadzona zostanie nowa opłata za parkowanie w parku narodowym w USA. Wszystkie przychody uzyskane w ten sposób będą przez park przeznaczane na utrzymanie infrastruktury i obsługę turystów.

Death Valley NP jest zamknięty do odwołania

Skutki wyjątkowo obfitych ulew doprowadziły do tego, że Death Valley NP jest zamknięty do odwołania. Skala kataklizmu jest określana jako opady 1000-lecia. KATASTROFALNE ULEWY W...

Metro w Nowym Jorku – ciekawostki i tajemnice

Metro w Nowym Jorku to całe podziemne miasto. Znajdują się tam setki mil torów, opuszczone stacje, a nawet jeżdżą nawiedzone pociągi. Oto ciekawostki i tajemnice nowojorskiego metra.

Jak dojechać z lotniska na Manhattan

Zaraz po tym jak zaplanujecie podróż do Nowego Jorku pojawia się logistyczne pytanie: jak dojechać z lotniska na Manhattan. Lotniska są rozrzucone na obrzeżach miasta i z każdego można dojechać do centrum miasta na wiele sposobów. Oto sposoby na najprostszy dojazd na Manhattan, z każdego z nich.
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x