fbpx

Święto 4 lipca w USA

4 lipca w USA to święto niepodległości. Tego dnia jak Ameryka długa i szeroka odbywają się pikniki i parady, w których uczestniczą miliony Amerykanów. A na koniec dnia, wraz ze zmrokiem niebo nad całymi Stanami rozświetlają spektakularne pokazy fajerwerków.

Bill Evans

ŚWIĘTO 4 LIPCA – SKĄD SIĘ WZIĘŁO

Amerykańskie święto niepodległości obchodzone jest w rocznicę 4 lipca 1776 roku, tego dnia nastąpiło podpisanie Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych.

W ten sposób 13 kolonii na amerykańskiej ziemi zrywało z zależnością od korony brytyjskiej.

John Trumbull

Deklaracja nie jest dokumentem prawnie wiążącym. Jednak określa zasady na jakich opiera się rząd Stanów Zjednoczonych i tożsamość Amerykanów.

Jak głosi preambuła Deklaracji Niepodległości:

Uważamy te prawdy za oczywiste, że wszyscy ludzie są stworzeni równymi, że są obdarzeni przez swego Stwórcę pewnymi niezbywalnymi prawami, że wśród nich są Życie, Wolność i dążenie do Szczęścia.

DEKLARACJA NIEPODLEGŁOŚCI OBECNIE

Oryginalną Deklarację Niepodległości Stanów Zjednoczonych można oglądać. Specjalnie zabezpieczony dokument jest wystawiony dla zwiedzających w National Archives Museum w Waszyngtonie.

Jeff Reed

Patrząc przez pancerną szybę jak wygląda Deklaracja Niepodległości USA być może przez chwilę poczujecie się jak postać grana przez Nicolasa Cage’a w filmie Skarb narodów.

4 LIPCA W USA

Niemal od samego początku data 4 lipca była celebrowana przez Amerykanów. Chociaż jako oficjalne Święto Niepodległości dla całego kraju została zatwierdzona dopiero w 1870 roku.

W całym kraju odbywają się obchody tego dnia, przybierają różne formy – pikników, parad, koncertów. Amerykanie tego dnia nie pracują, dlatego ulice są pełne mieszkańców, którzy wspólnie celebrują święto.

Brogan Jackson

Najstarszą z odbywających się 4 lipca zorganizowanych imprez jest Bristol Fourth of July Parade. Miasteczko znajduje się w Stanie Rhode Island, który był jedną z 13 kolonii ogłaszających niepodległość w 1776 roku.

Parada w Bristol jest najdłużej – nieprzerwanie – odbywającą się corocznie celebracją Święta Niepodległości. Po raz pierwszy odbyła się w 1785 roku.

Ale parady odbywają się w wielu miastach i miasteczkach. Jeśli zdarzy się wam być w USA tego dnia to prawdopodobnie z łatwością natraficie na jedną z nich.

W każdej amerykańskiej bazie wojskowej, w południe 4 lipca w południe oddawany jest salut dla kolonii.

Lance Cpl. Manuel A. Estrada

NAJWIĘKSZY POKAZ SZTUCZNYCH OGNI NA ŚWIECIE

Święto 4 lipca w USA to także pokazy sztucznych ogni w wielu z największych miast tego kraju. Ale największy pokaz fajerwerków, absolutnie największy jaki kiedykolwiek zdarzyło się wam zobaczyć, jest tego dnia w Nowym Jorku.

W niebo nad Manhattanem wystrzeliwane jest około 50.000 ładunków pirotechnicznych. Cały pokaz trwa około 25 minut, a obserwuje go niewyobrażalny wręcz tłum – około 3 milionów widzów.

Oczywiście to wiąże się także z tym, że jeśli chcielibyście oglądać pokaz z najlepszych miejsc (np. z Newtown Barge Park) to musicie przyjść i zająć miejsce na wiele godzin przed jego rozpoczęciem.

Jeśli chcecie robić zdjęcia pokazu fajerwerków to te na początku będą najlepsze. Wraz z ilością wybuchających ładunków w powietrzu unosi się coraz więcej dymu, przesłaniając panoramę Manhattanu.

Na filmie poniżej możecie zobaczyć jak wyglądały pokazy w Nowym Jorku, w roku 2021.

Nowojorskim niewiele ustępuje pokaz, który odbywa się w Waszyngtonie. Wygląda on szczególnie imponująco w kadrze z Pomnikiem Waszyngtona.

Ale pokazy sztucznych ogni na 4 lipca w USA organizują nie tylko miasta. Zobaczcie jaki pokaz można zobaczyć w Walt Disney World w Orlando, na Florydzie.

4 LIPCA – OKAZJA DO TAŃSZYCH ZAKUPÓW

Amerykanie wykorzystują Dzień Niepodległości do tańszych zakupów. Jeśli planujecie kupować bilety na różne atrakcje w USA to 4th July Sale jest wyśmienitą okazją także dla was.

Karnet na zwiedzanie Nowego Jorku w wersji Flex może kosztować nawet 20 dolarów mniej. Wystarczy wejść na stronę Sightseeing Pass, wybrać właśnie wersję Flex i wpisać kod promocyjny: FTBF

Pojawił się jeszcze jeden kod, tym razem na wszystkie karnety w Stanach. Należy wejść na stronę Sightseeing Pass, wybrać ofertę, której szukacie i na koniec wpisać kod: JULY4

Podobnych okazji jest mnóstwo, sprawdźcie dzisiejsze ceny noclegów w Stanach na booking.com, mogą być w wielu przypadkach niższe.

Post zawiera linki afiliacyjne.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Formuła 1 w Las Vegas

W tym roku na fanów sportów samochodowych za oceanem czeka wyjątkowa gratka. Formuła 1 w Las Vegas. Nocny wyścig ulicami miasta, który będzie można obserwować nawet ze swojego pokoju hotelowego.

Najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku

Kiedy Manhattan zaczął rosnąć w górę? Czy najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku ciągle jeszcze stoją? Które to są budynki? Zapraszam do spojrzenia wstecz, o niemal 150 lat, tego w historię wielkiego miasta.

Promocje i kody rabatowe na zwiedzanie USA

Planując wyprawę za ocean warto zaoszczędzić na każdym możliwym kroku. Promocje i kody rabatowe na zwiedzanie USA mogą zmniejszyć cenę wyprawy nawet o setki...

Wkrótce wzrosną ceny karnetów na zwiedzanie

Jeśli wybieracie się w najbliższych miesiącach zagranicę to jest okazja zaoszczędzić. Najwięksi pośrednicy zapowiedzieli, że wkrótce wzrosną ceny karnetów na zwiedzanie najpopularniejszych na świecie...

Koszt wyjazdu do USA w 2023 roku

Zaczynasz planować wyprawę do Stanów? Zobacz jaki jest koszt wyjazdu do USA w 2023 roku. I jak zmieniły się poszczególne ceny od początku ubiegłego...

Angels Landing – zasady wejść w roku 2023

Zion National Park ogłosił terminy zapisów na loterię dla osób, które chcą wejść na szlak do fenomenalnego punktu widokowego Angels Landing. Program zezwoleń w 2022...

Dni darmowego wstępu do amerykańskich parków w 2023 roku

Agencja zarządzająca parkami narodowymi w USA ogłosiła właśnie dni darmowego wstępu do amerykańskich parków narodowych w przyszłym roku

Ciekawostki o Las Vegas

Zanim wybierzecie się do Miasta Grzechu warto poznać ciekawostki o Las Vegas. Wiele z nich pomoże zaplanować ciekawszy pobyt w mieście.
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x