fbpx

Queens Ribbon – nowa perspektywa Manhattanu

Miasto Nowy Jork otrzymało propozycję wybudowania nowej konstrukcji – Queens Ribbon. Dzięki niej turyści zyskają nowe miejsce do oglądania panoramy Manhattanu. A mieszkańcy będą mogli przedostać się do centrum miasta kolejną przeprawą.

 

 

NOWY JORK PO PANDEMII

 

Sytuacja w Nowym Jorku w czasie pandemii uświadomiła architektom, że podobne sytuacje mogą się powtarzać w przyszłości. W takich okolicznościach mieszkańcy będą się odwracać od komunikacji masowej na rzecz transportu indywidualnego.

A jak wiadomo wjazd na Manhattan większej ilości samochodów niż dotąd doprowadziłoby do permanentnego zakorkowania wszystkich mostów.

Jednak, tak jak można zauważyć w innych miastach świata, mieszkańcy wielkich aglomeracji często zaczęli wybierać poruszanie się na rowerach lub na piechotę.

Grupy inżynierów z Institute of Design & Construction (IDC) Innovation Hub of the NYU Tandon School of Engineering, T.Y. Lin International, and Sam Schwartz Engineering podjęły się pro bono opracowania koncepcji zmian w codziennej komunikacji nowojorskiej. Właśnie biorąc pod uwagę wzrastające tendencje do poruszania się na rowerach i pieszo.

 

Queens Ribbon
© tylin.com

 

QUEENS RIBBON

 

Właśnie w ostatnich dniach przedstawiono koncepcję opracowaną przez inżynierów o nazwie Queens Ribbon. W pierwszej jej odsłonie zostały pokazane wstępne propozycje wybudowania zupełnie nowego mostu na Manhattan.

Miałaby to być nowoczesna konstrukcja, która połączy dzielnicę Queens z centrum miasta. Przeprawa byłaby przeznaczona wyłącznie dla pieszych oraz rowerzystów.

Queens Ribbon miałaby stanąć na wysokości ulicy 44th Drive w Queens. Dalej przez Roosevelt Island sięgałaby środkowego Manhattanu w okolicy E 51th street.

Taka przeprawa pozwoliłaby na znacznie szybsze dotarcie rowerzystów i pieszych do centrum. Ale jednocześnie byłaby miejscem, z którego można zrobić zdjęcia Manhattanu, które przyciągać będzie turystów. Zwłaszcza o zachodzie słońca Manhattan mógłby z tego miejsca wyglądać bardzo urokliwie.

 

 

MOSTY NA MANHATTAN

 

Władze miasta zapoznają się z koncepcją przedstawioną przez inżynierów. A koncepcja ta nie kończy się na moście Queens Ribbon.

Cały pomysł obejmuje kilka podobnych w charakterze połączeń pieszo-rowerowych. Przeprawy miałyby łączyć Manhattan także z dzielnicą Brooklyn oraz z New Jersey. Chociaż zdecydowanie najłatwiejszą do budowy byłaby właśnie Queens Ribbon. I oczywiście najtańszą.

Połączenie z Brooklynu przez Governors Island byłoby gigantyczną inwestycją i kompletnie zmieniło panoramę miasta od strony tej wyspy. A przy przeprawie do New Jersey potrzebne byłoby współdziałanie dwóch stanów, a nie wewnętrzna decyzja władz NYC.

Na tej stronie znajdziecie całą opracowaną koncepcję, ze wskazaniem wszystkich potencjalnych lokalizacji mostów.

Nie wiadomo czy i kiedy dokładnie koncepcja będzie miała szansę zostać zrealizowana. Pewne jest natomiast to, że ostatni most łączący Manhattan z innymi dzielnicami aglomeracji powstał 100 lat temu. I przy stale zwiększającym się ruchu w mieście jego władze będą musiały raczej prędzej niż później podjąć decyzję o budowie kolejnych przepraw.

Jednak nawet przy szybkim podjęciu decyzji nie należy się spodziewać, że zrobimy zdjęcia Manhattanu z Queens Ribbon wcześniej niż za 5 lat.

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Wkrótce wzrosną ceny karnetów na zwiedzanie

Jeśli wybieracie się w najbliższych miesiącach zagranicę to jest okazja zaoszczędzić. Najwięksi pośrednicy zapowiedzieli, że wkrótce wzrosną ceny karnetów na zwiedzanie najpopularniejszych na świecie...

Koszt wyjazdu do USA w 2023 roku

Zaczynasz planować wyprawę do Stanów? Zobacz jaki jest koszt wyjazdu do USA w 2023 roku. I jak zmieniły się poszczególne ceny od początku ubiegłego...

Angels Landing – zasady wejść w roku 2023

Zion National Park ogłosił terminy zapisów na loterię dla osób, które chcą wejść na szlak do fenomenalnego punktu widokowego Angels Landing. Program zezwoleń w 2022...

Dni darmowego wstępu do amerykańskich parków w 2023 roku

Agencja zarządzająca parkami narodowymi w USA ogłosiła właśnie dni darmowego wstępu do amerykańskich parków narodowych w przyszłym roku

Ciekawostki o Las Vegas

Zanim wybierzecie się do Miasta Grzechu warto poznać ciekawostki o Las Vegas. Wiele z nich pomoże zaplanować ciekawszy pobyt w mieście.

OMNY Card – nowy system opłat za transport w Nowym Jorku

Od lat transport w Nowym Jorku płaciliśmy za pomocą MetroCard. NYC wprowadził nowy system opłat za transport. Nazywa się OMNY i jest znacznie prostszy w obsłudze. Jak z niego skorzystać?

Będą nowe parki narodowe w USA?

Pytanie raczej nie czy będą nowe parki narodowe w USA, ale kiedy. Amerykanie rozważają właśnie włączenie do systemu parków także miejsc związanych historią drugiej połowy XX wieku.

Porównanie New York Pass – który wybrać?

Zaraz po tym jak zdecydujecie o wyprawie do Nowego Jorku pojawia się pytanie, który karnet na zwiedzanie wybrać. Oto porównanie New York Pass wg aktualnych cen.
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x