fbpx

Pierwsza załogowa misja SpaceX – gdzie zobaczyć start?

Starty amerykańskich rakiet z Cape Canaveral na Florydzie przyciągają zwykle tłumy obserwatorów i fotografów. Pierwsza załogowa misja SpaceX przyciągnie obserwatorów, z powodu epidemii, raczej przed ekrany.

 

PIERWSZA ZAŁOGOWA MISJA SPACEX – HISTORYCZNY START

 

Od pewnego czasu niemal każdy start rakiet SpaceX jest wydarzeniem śledzonym przez miliony obserwatorów na całym świecie. Dzieje się tak ze względu na cykliczne wystrzeliwanie satelitów systemu Starlink.

Jednak dzisiejszy start rakiety Falcon 9 będzie wyjątkowy, wyniesie ona na orbitę statek Crew Dragon, z dwoma astronautami na pokładzie.

Będzie to pierwsza załogowa misja kosmiczna prywatnej firmy SpaceX, należącej do Elona Muska. Ale będzie to także pierwsza od lat załogowa kosmiczna misja startująca z USA.

Poprzedni start załogowej misji miał miejsce 8 lipca 2011 roku i był to ostatni start promu Atlantis, który kończył erę amerykańskich promów kosmicznych.

 

 

Od zakończenia misji promów kosmicznych amerykanie byli zmuszeni latać w kosmos na pokładzie rosyjskich statków kosmicznych.

Dzisiejszy start ma być jednocześnie ostatecznym testem potwierdzającym zdolność rakiet Falcon 9 do wynoszenia na orbitę modułów załogowych Dragon. Dzięki temu Amerykanie będą znów mogli latać w kosmos samodzielnie.

Lot ten ma jednocześnie być pierwszym krokiem ku dalszym lotom w kosmos, w tym zapowiadanemu od dawna załogowemu lotowi na Marsa.

 

 

ZAŁOGA MISJI CREW DRAGON DEMO 2

 

W module załogowym zasiądzie dwóch astronautów: Robert Behnken i Douglas Hurley.  Ciekawostką jest to, że ten drugi brał udział także w ostatniej misji promu Altantis, 9 lat temu.

 

Z resztą obaj astronauci mają spore doświadczenie, 49-letni Robert Behnken latał w kosmos już wcześniej, także wahadłowcami. Łącznie spędził w kosmosie ponad 700 godzin.

Douglas Hurley jest nieco starszy, ma 54 lata. Jego staż kosmiczny jest nieco tylko krótszy, spędził w kosmosie ponad 680 godzin.

Astronauci polecą w kosmos w zupełnie nowych kombinezonach, znacznie różniących się od tych znanych z innych misji. To dlatego, że program misji nie przewiduje wyjścia w przestrzeń kosmiczną. Kombinezony mają chronić astronautów przed ewentualnymi ekstremalnymi warunkami w czasie problemów misji. Wyposażone są także w system monitorujący kondycję i zdrowie astronauty.

 

START RAKIETY FALCON 9

 

Start rakiety zaplanowany jest na godzinę 4:33 PM EDT, będzie to godzina 22:33 w Polsce. W razie niesprzyjających warunków pogodowych kolejne terminy startu rakiety zostały zarezerwowane na 30 maja (godz. 21:22) oraz 31 maja (godz. 21:00).

Cała procedura startowa, sam start i lot będą mogły być obserwowane przez internet, NASA będzie prowadzić transmisję na żywo przez internet.

 

 

 

PROCEDURA PRZEDSTARTOWA RAKIETY FALCON 9

 

 • – 45:00 – gotowość do rozpoczęcia tankowania paliwa
 • – 42:00 – wycofuje się platforma łącząca ze statkiem na szczycie rakiety
 • – 35:00 – rozpoczęcie tankowania rakiety
 • – 05:00 – rakieta przechodzi na własne zasilanie
 • – 01:00 – początek przedstartowej procedury sprawdzania gotowości rakiety
 • – 01:00 – rozpoczyna się dostosowywanie ciśnienia paliwa do warunków lotu
 • – 00:45 – dyrektor Space X potwierdza rozpoczęcie startu
 • – 00:03 – rozpoczyna się sekwencja odpalenia rakiety
 •   00:00 – start rakiety

 

JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ POCZĄTEK LOTU?

 

Czas podawany jest w minutach i sekundach od startu rakiety Dragon:

 • 00:00 – start rakiety
 • 02:33 – oddzielenie pierwszego stopnia rakiety
 • 02:44 – odpalenie silników drugiego stopnia rakiety
 • 12:00 – oddzielenie drugiego stopnia rakiety

Następnie Crew Dragon automatycznie zadokuje do stacji orbitalnej.

 

W razie problemów w czasie startu zostały opracowane procedury ratunkowe, które przetestowano w czasie styczniowego lotu Space Dragon.

Jak przebiegał test możecie zobaczyć na filmie przygotowanym przez SpaceX.

 

Jak powinien przebiegać cały lot? Mniej więcej tak jak bezzałogowy test, który możecie zobaczyć na filmie poniżej. W rakiecie nie było żywego astronauty, a jedynie manekin, którego widać na filmie.

 

 

GDZIE OGLĄDAĆ NA ŻYWO START CREW DRAGON?

 

Najbardziej oczywistym miejscem do oglądania jest kanał NASA na youtube, ale NASA będzie nadawać także za pośrednictwem swoich kanałów we wszystkich social mediach: facebook, twitter oraz twitch.

Transmisja ma zacząć się już na 4 godziny przed planowanym startem, zatem już od godziny 18:33 naszego czasu.

Transmisję możecie oglądać klikając na okno poniżej.

 

 

Będziecie oglądać? Trzymajcie kciuki żeby wszystko się udało i misja zakończyła się powodzeniem!

Zdjęcia we wpisie pochodzą od: SpaceX oraz Robert Sullivan.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Formuła 1 w Las Vegas

W tym roku na fanów sportów samochodowych za oceanem czeka wyjątkowa gratka. Formuła 1 w Las Vegas. Nocny wyścig ulicami miasta, który będzie można obserwować nawet ze swojego pokoju hotelowego.

Najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku

Kiedy Manhattan zaczął rosnąć w górę? Czy najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku ciągle jeszcze stoją? Które to są budynki? Zapraszam do spojrzenia wstecz, o niemal 150 lat, tego w historię wielkiego miasta.

Promocje i kody rabatowe na zwiedzanie USA

Planując wyprawę za ocean warto zaoszczędzić na każdym możliwym kroku. Promocje i kody rabatowe na zwiedzanie USA mogą zmniejszyć cenę wyprawy nawet o setki...

Wkrótce wzrosną ceny karnetów na zwiedzanie

Jeśli wybieracie się w najbliższych miesiącach zagranicę to jest okazja zaoszczędzić. Najwięksi pośrednicy zapowiedzieli, że wkrótce wzrosną ceny karnetów na zwiedzanie najpopularniejszych na świecie...

Koszt wyjazdu do USA w 2023 roku

Zaczynasz planować wyprawę do Stanów? Zobacz jaki jest koszt wyjazdu do USA w 2023 roku. I jak zmieniły się poszczególne ceny od początku ubiegłego...

Angels Landing – zasady wejść w roku 2023

Zion National Park ogłosił terminy zapisów na loterię dla osób, które chcą wejść na szlak do fenomenalnego punktu widokowego Angels Landing. Program zezwoleń w 2022...

Dni darmowego wstępu do amerykańskich parków w 2023 roku

Agencja zarządzająca parkami narodowymi w USA ogłosiła właśnie dni darmowego wstępu do amerykańskich parków narodowych w przyszłym roku

Ciekawostki o Las Vegas

Zanim wybierzecie się do Miasta Grzechu warto poznać ciekawostki o Las Vegas. Wiele z nich pomoże zaplanować ciekawszy pobyt w mieście.
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x