fbpx

Obłoki srebrzyste – kiedy będzie je widać?

Bardzo późnym wieczorem, gdy słońce już dawno zaszło na niebie pojawiają się nietypowe smugi. Wydają się mienić światłem. Właśnie zobaczyłeś obłoki srebrzyste. Kiedy można je zobaczyć najczęściej? Czy da się przewidzieć ich pojawienie?

 

CO TO SĄ OBŁOKI SREBRZYSTE?

 

Muszę na wstępie uprzedzić, że poniższy wpis nie ma na celu wyjaśnienia naukowego zjawiska. Powstał on dla tych z was, którzy chcą po prostu obserwować i fotografować obłoki srebrzyste. Ma pozwolić na w miarę szybką orientację czy i kiedy jest szansa na ich zobaczenie na niebie.

Obłoki srebrzyste pojawiają się najwyżej ze wszystkich chmur nad Ziemią. Wysokość, na której można je obserwować to około 75 – 85 kilometrów ponad powierzchnią globu.

Z przeprowadzonych badań wynika, że obłoki składają się z mikroskopijnych kryształków lodu. Po raz pierwszy zostały zaobserwowane w 1885 roku.

 

Obłoki srebrzyste nad Polską

 

KIEDY BĘDZIE WIDAĆ OBŁOKI SREBRZYSTE?

 

Problemem jest to, że nie da się z pewnością przewidzieć ich wystąpienia. Jednak prowadzone na bieżąco obserwacje atmosfery pozwalają oszacować szansę na ich wystąpienie.

Oczywiście obserwacje nie polegają na siedzeniu z browarem i gapieniu się w niebo. Profesjonalnie zajmują się tym wyspecjalizowane jednostki naukowe. Jedną z nich jest radar należący do Leibniz-Institute of Atmospheric Physics.

Składa się on z ponad 130 anten, które śledzą przez całą dobę to co dzieje się wysoko nad Ziemią, w mezosferze.

 

czy dzisiaj na niebie będą obłoki srebrzyste?
screen: mapy.google.com

 

Radar znajduje się w pobliżu miejscowości Kühlungsborn, położonej nad Bałtykiem, około 40 kilometrów na zachód od Rostocku.

Instytut jest też partnerem w obserwatorium ALOMAR, na północy Lofotów, wysp na na dalekiej północy Norwegii. Wyspy leżą już za kołem podbiegunowym północnym.

Dzięki obserwacjom radaru można zobaczyć aktualny stan mezosfery i ocenić szanse na wystąpienie obłoków srebrzystych. O czym dalej.

 

Przede wszystkim jednak obłoki srebrzyste można zaobserwować w okresie od maja do sierpnia. Mimo, że występują całą dobę to można je zaobserwować wyłącznie w bardzo określonych porach dnia.

Mianowicie w czasie gdy słońce jest od kilku do kilkunastu stopni poniżej horyzontu. W praktyce będzie to mniej więcej około godziny przed wschodem słońca i tyleż samo po jego zachodzie.

Dzieje się tak dlatego, że o takiej porze dnia obłoki są od spodu podświetlone przez promienie słoneczne. I to właśnie światło słoneczne odbijające się od lodowych drobin mieni się na nocnym niebie.

Warunkiem koniecznym do zobaczenia jest także możliwie bezchmurna pogoda. Bezchmurna w tradycyjnym dla nas znaczeniu, wszelkie chmury, które pojawią się poniżej obłoków srebrzystych po prostu je zasłonią.

 

 

 

CZY DZISIAJ BĘDĄ NA NIEBIE OBŁOKI SREBRZYSTE?

 

W tym miejscu pominę całkowicie wyjaśnianie co dokładnie oznacza przedstawiony poniżej wykres. Dla was istotne jest to, że im więcej dzieje się na wykresie tym większa szansa, że dzisiaj zobaczymy obłoki srebrzyste nad Polską.

Poniżej są aktualne odczyty z radaru OSWIN obserwującego mezosferę. Wykres aktualizuje się automatycznie przy każdym wejściu na stronę.

Godzina podana na wykresie to Uniwersalny Czas Koordynowany. W okresie gdy w Polsce obowiązuje czas letni oznacza to, różnicę na zegarku o +2 godziny, wobec godziny podawanej na wykresie.

Jak rozróżnić czy owo „coś się dzieje”? Poniżej dwa screeny ze strony obserwatorium. Lewy wykres oznacza – idź spać, nic się nie będzie działo. Prawy wykres oznacza, że możesz planować wieczór z obserwacją nieba bo jest spora szansa je zobaczyć.

Jednak radar nie jest skonstruowany do wykrywania obłoków srebrzystych więc intensywny wykres nie daje gwarancji ich zobaczenia. Uprawdopodobnia ich występowanie.

 

czy dzisiaj na niebie będą obłoki srebrzyste?
screen: www.iap-kborn.de

 

 

JAK FOTOGRAFOWAĆ OBŁOKI SREBRZYSTE?

 

Przede wszystkim im później się pojawią tym będą niżej nad horyzontem. Dlatego warto zaplanować obserwację raczej w płaskim terenie.

Poza tym centra miast ciągle są oświetlone sodowymi latarniami, przez co łuna pomarańczowego światła będzie częściowo przesłaniać widok. Dodatkowo nad centrami miast wisi smog, który dodatkowo będzie zmniejszał przejrzystość powietrza.

Same obłoki są po prostu źródłem światła odbitego. I tak należy je fotografować. Najlepiej oczywiście ze statywu, na dłuższych czasach.

 

Obłoki srebrzyste nad Polską

 

Na stronie Noctilucent Cloud Observing Network możecie sprawdzić co zobaczyli obserwatorzy na całym świecie na niebie. Oraz oczywiście podzielić się zdjęciami zrobionymi przez was.

 

 

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

4 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kajetan
Kajetan
2 lat temu

Mam nadzieję, że to się sprawdzi.

Marek
Marek
2 lat temu

Fajnie napisane.

PODOBNE

Planowanie podróży z chatGPT

Planowanie podróży z ChatGPT otwiera przed tobą świat nieograniczonych możliwości. Dzięki sztucznej inteligencji możesz się dowiedzieć o miejscach, o których nie miałeś pojęcia, zaplanować najkrótszą trasę. A przy okazji oszczędzić czas, nerwy i pieniądze.

Pakowanie z ChatGPT: niezbędnik każdego turysty

Zmęczony wiecznym zapominaniem o czymś ważnym podczas pakowania? Pakowanie z ChatGPT to rozwiązanie twoich problemów! Dowiedz się, jak inteligencja sztuczna może zorganizować twój bagaż, zapewniając, że wszystko, czego potrzebujesz, znajdzie się w twojej walizce.

Efekt halo na niebie – kiedy występuje

Efekt halo fascynuje i inspiruje od wieków, łącząc naukę z magią natury. Czym jest to fascynujące zjawisko atmosferyczne i kiedy występuje?

Wulkan na Islandii – erupcja online

Bardzo wiele osób chciałoby zobaczyć wybuch wulkanu na Islandii na żywo. Z przyczyn oczywistych ma na to szansę tylko garstka ludzi. Można jednak śledzić erupcję online i znacznie bezpieczniej.

Obrączkowe zaćmienie słońca w USA

Podróżujących w październiku za ocean czeka nie lada gratka - obrączkowe zaćmienie słońca w USA. Gdzie i kiedy będzie je najlepiej widać?

Muzeum Fotografii w Berlinie

W sercu zachodniej części miasta znalazło idealne dla siebie miejsce Muzeum Fotografii w Berlinie. To tutaj można zobaczyć w wielkich formatach prace Helmuta Newtona, fundatora muzeum

Sztuczna inteligencja i Photoshop. Witamy w Matrixie.

Sztuczna inteligencja i Photoshop już wkrótce sprawią, że nie będziecie mieli bladego pojęcia czy to co widzicie jest realne. Oto przykład pochodzący z prostego...

Najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku

Kiedy Manhattan zaczął rosnąć w górę? Czy najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku ciągle jeszcze stoją? Które to są budynki? Zapraszam do spojrzenia wstecz, o niemal 150 lat, tego w historię wielkiego miasta.
4
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x